Zaterdag 28 Mei. WOENSDAG EN ZATERDAG. J*°. 43 1870 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijk»- ea Dood- berigtenvan 18 regels a f 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzeir ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 nre 's morg Aankondigingen van openbare besturen era:. Burgemeester en Wethouders zullen op Woensdag 8 Juni a. s. des namiddags ten 1 ureop het Raadhuis in elf perceelen aaubestedenHet doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente met het gewone onderhond daarvan. Locale aanwijzing op Maar dag 30 Mei a. s. des voormiddags te 10 ure. terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den gemeente-bouwmeester. Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten dat door hen, krachtens de hen bij art. 18 van het regle ment tot voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in deze provincie verleende bevoegd-» heid is bepaald Totdat daaromtrent nader zal worden beschikt is de aanvoer en lossing veroorloofd in de haven van Brui- nisse van rundvee 't welk in de gemeente St. Philips- land ter zake van te lage aangifte voor den accijns op het geslagtdoor de beambten van 's rijks belastin gen is benaderd mits bij de lossing worde oveigelegd eeue verklaring van den Burgemeester van St. Philipsland, houdende dat het vee werkelijk uit die gemeente af komstig is en aldaarter voorschreven zaak is bena derd gewordenterwijl op dat vee voorts het bepaalde bij de laatste zinsnede van art. 4 des aangehaalden reglcments van toepassing blijft. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND Gelet op liet besluit der Staten van den 4 November 1869 no. }4, betrekkelijk het doen eener geldleening van f150000 tot verbetering der middelen van gemeen schap en op het besluit der staten van den 5 Novem ber 1869 no. 5 tot het doen eener geldleening van f50000 voor de instandhouding van de stoombootdienst op de Wester-Schelde beide ten laste van de provincie Zeeland, goedgekeurd respectivelijk bij Koninklijk be sluit van den 28 November jongstleden, en 6 Decem ber jongstleden no. 29 opgenomen in het Provinciaal blad van Zeeland onder no. 119 en 127 van 1869 In aanmerking genomen dat voor de behoeften ran het dienstjaar 1870 van eerstgenoemde geldleening slechts een gedeelte ad f13000 vereischt wordt, doch voor de instandhouding van de stoombootdienst op de Wester- Schelde het geheel bedrag ad f 50000 Besluiten: In voldoening der daartoe betrekkelijke bepalingen van bovengenoemde plans der voorschrevene geldleenin- gen ter kennis te brengen van belangstellenden 1°. dat in de eerstgenoemde geldleening van f150000 Voor dertien aandeelen elk van duizend gulden en in laatstgenoemde geldleening van f 50000 voor vijftig aandeelen mede elk van duizend gulden kan worden ingeschrevenbeide tegen eenejaarlijk- sche rente van vijf ten honderd te rekenen van 1 Julij 1870; 2°. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings- billetten is bepaald van af Woensdag den 8 tot en met Woensdag den 15 Junij 1870 (Zon- en feest dagen uitgezonderd) des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 3 ure 3°. dat de inschrijvingsbus en hilletten in het openbaar zullen geopend worden op Donderdag den 16 Junij 1870 des namiddags te drie ure in de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten 4°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelenvoor zooveel die zijn aangenomenmoet overgestort worden hij den heer Betaalmeester te Middelburg op de gewone kantooruren ten beloope van vijf en twintig ten honderd van het kapitaal vóór of op 1 Augustus daaraanvolgende met vrijlating om het geheel bedrag in ééns over te storten doch in dat geval mede vóór of op 30 Junij 1870, in elk geval met ingang van rente op primo Julij 1870 van het geheel bedrag en dat de qui- tantiën van stortingvóór of op laatstgenoemde dagen 30 Junij en 1 Augustus moeten overge- bragt worden ter provinciale griffie in handen van den commies B. Jeras belast met de comptabiliteit die daarvoor het vereischte bewijs of renversaal zal afgeven 5°. dat exemplaren van de plans der onderwerpelijke geldleeningen kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provinciaal blad van Zeelandbuitendien bij wijze van openbare afkondiging in de Staats-courant, in de Middelburgsche, Goesscbe en Zierikzeesche couranten, alsmede in het Sluissche weekblad en in het Algemeen Nieuws- en- Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlanderen. Middelburg den 20sten Mei 1870. De Gedeputeerde Staten voornoemd. R. W. YAN LIJNDEN Voorzitter. BUTEUX Griffier In sommige steden die tot bet oude hanzeverbond behoorden werd jl. Woensdag de vrede van Straalsund herdacht, die den 24en Mei 1370 werd gesloten tus- schen den Bond en de door hem getuchtigde rijken Zweden en Noorwegen en waarbij de eenheid van den bond werd hersteld. Tot die handeling werkten ook als leden van dien machtigen handelsbond mede de Nederlandsche steden Kampen, Deventer, Utrecht, Zwolle, Hasselt, Groningen, Zierikzeeden Briel Middelburg Arnemuiden Harderwijk Zutfen Elburg, Stavoren Dordrecht en Amsterdam. De vele berichten uit onze omstreken aangaande den stand der verschillende vruchtente zamen vattende, wordt algemeen een gunstigen keer tengevolge van den gevallen regen en de koesterende zonnestralen waarge nomen. Yeel van hetgeen achterlijk en kwijnende was, heeft eene merkbare groeikracht ontwikkeld voorname lijk is dit ook zichtbaar bij de aardappelen, die met vooruitzigt op een schoon gewas reeds in omvang zijn toegenomen. De vruchtboomen staan overheerlijk in bloeibij velen zijn schier geen bladeren zichtbaar ook de aarbeziën beloven veel. Van meikevers hoort men weiuig zelfs zou menig tuinier eene grootero hoe veelheid wenschen om de vogels eenige afleiding te geven in het zich vergasten op het gezaaide. (G. C.) Te Winschoten houdt de schutterij geregeld de excercitiën in burger-tenue daar de schutters niet zeiven hun kleeding willen bekostigen en het gemeente bestuur die niet wil verstrekken. (G. C.) Zooals reeds gemeld is is de dader van den in het station te Winschoten gepleegden diefstal te Gro ningen in hechtenis genomeu. Hij heet Heinricli Windeleris 27 jareu oudarbeider van beroep, hoort te huis te Rothenburg in Pruissenen heeft reeds vijf jaren in het tuchthuis doorgebracht. Op het stations emplacement te Winschoten waarheen hij onmiddellijk na zijne arrestatie gebracht is heeft hij zijne daad bekend en tevens de plaats aangewezen waar hij een deel der ontvreemde som begraven had hetgeen later bleek de waarheid te zijn. Van de f 6000 die zich in de geldkist bevonden hebben is thans reeds meer dan f 5000 teruggevonden eenige honderde guldens heeft de gearresteerde voor kleeren enz. uitgegeven zoodat nog slechts een klein gedeelte van het oorspronkelijk bedrag ontbreekt. Te Krimpen a/d IJsel heeft zich dezer dagen een begin van werkstaking voorgedaan op een der steenfa brieken waar eenige werklieden meenden elders meer te kunnen verdienen en daarom hun werk verlieten. echter keerden zij onverrigter zake tot hun ouden arbeid terug. Men bericht nit Delfzijldd. 18 Mei. Heden morgen werd het lijk van een hier in garni zoen liggend soldaatdie door zijn vriend in opgewon den toestand gedood was ter aarde besteld. Beidendoor sterken drank opgewondenkregen twist over eene kleinigheiddie echter alras zoo hoog liepdat hij tot de ongelukkigste gevolgen leidde. Door een krachtigen stoot werd de ongelukkige zoo danig tegen een muur geworpen dat zijne hersenpan verbrijzeld werdwaarna hij onmiddellijk den geest gaf. De dader is direct naar Leeuwarden overgevoerd. In eene Haagscke correspondentie van de Rotter- damsche Courant van den 25 Mei wordt beweerd dat het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf, groot ge vaar loopt door de Eerste Kamer verworpen te worden, „tengevolge van het amendement de Brauwdatge vallen zijnde aan de voeten der Eerste Kamer als een gewichtig struikelblok zou zijn neergekomen." Twee feiten toch hebben een diepen indruk gemaakt. Vooreerst „de even openhartige als koene verklaring waarmede het enfant terrible der liberale paftij (dc heer Akerlaken) de debatten in de Tweede Kamer besloten heeft; de verklaring die het mom. van wetenschappelijke overtuiging plotseling heeft doen vallen en de eigen geestverwanten heeft ten toongesteld in hun wange- daante van partijstrijders. Hoe zou 't ook anders kunnen wanneer men overweegt dat op enkele uit Roomsch Catliolieke districten afgevaardigde leden na de aanhan gers van de liberale par'ij zonder onderscheid dezelfde „yfetensehappelijke" en „juridische" opvatting hadden J;erwijl het een door sommige hunner zelf erkend feit is dat in België de voornaamste liberalen bun goedkeu- ringaan een soortgelijken maatregel hebben outhouden. Het andere feit is de verwerping door het Engelsche hoogerkuis van de billwaarbij het verbod tot het aangaan van een huwelijk met de zuster eener overle den echtgenoote werd opgeheven. De hoofdmotiveu der verwerping dier bill waren het Goddelijk gebod in het Oude Testamentlater door het Nieuwe Testament bekrachtigd, terwijl ook Gladstone, de lord kanselier op grond van bezwaren aan Eugelands sociale toestan den ontleend vóór de verwerping der bill was. De groote meerderheid van stemmen die deze bill in het lagerhuis verkregen hadkon haar niet voor eene ver werping door her, huis der lords behouden. Volgens den correspondent der Rott. Courant oefenen deze beide feiten bij velen onzer Nederlandsche pairs grooten invloed uit, De exploitatie rekening over 1869 van de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen geeft een voordeelig saldo van f 586,090,755 d. i. f 696,62 p. gem. geëxploiteerden kilometer, tegenover f735,80 in 1868 en tegenover een verlies vau f 26,12 in 1867. Op 1 Januari 1S69 waren iu exploitatie 839,688 kilometers spoorweg; iu den loop van dat jaar werd de uitgestrektheid met 9787 kilometers verlengd, en liep de exploitatie dus over 849,475 kilometers. Het aan tal stations bedroeg op ultimo December van het vorige jaar .122, en dat der halten 16. De ontvangsten bedroegen f 3,571,917,515 en de uitgaven f2,985,826,76. Aan een particulier schrijven van een Noord-Hol- landsch boerinnetjethans wonende aan de kust van Natal in Zuid-Afrika, ontleent de II. Ct. de volgende bijzonderheden „Wij hebben dit jaar 4000 pond koffij te wachten als 't meevaltvan de 700 boomengroot en klein. In Maart en April is de koffij zoo rood als de kersen aan de boomen. Hier en daar zijn er een paar pisangs doorgeplant tegen den wind. Verleden jaar is er veel honger onder de zwarten geweestzij kochten de Turksche tarwe voor f 12 het mud en de zoete aardappelen voor 12 stuivers de 25. Dat was voor de verkoopers een mooi duitje, maar akelig voor de menschen Verschei dene vrouwen van Kaffers vond men dood aan den weg liggen van honger en kou. De manieren van de Kaffers zijn erg vreemd. De vrouwenhoe oud zij ook zijn moeten eten en drinken aanbrengen en op bet laad werkenzij zaaijen met haar kind op den rug vastgebonden. Een Kaffer koopt eene vrouw voor koeijen sommige Kaffers hebben tien vrouwen, net als slavinnen." Maatregelen ter voorkoming van hondsdolheid. Met liet oog op de in het programma van het aan staand congres der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid voorkomende vraag no. 19, le afdelingis het welligt niet ongepastmededeeling te doen van de volgende maatregelen, reeds in 1854, in Oostenrijk betreffende dit onderwerp uitgevaardigd, ïn elk geval verdienen deze maatregelen de aandacht van ieder die met honden omgaatals nuttige wen ken tot eene behoorlijke behandeling dezer dieren ter voorkoming van de zoo gevreesde ziekte. 1. Honden moeten voldoende te eten en te drinken hebben. 2. Men moet bun vooral in den zomergeen bo- dorven of stinkend bloedvleesch vet of dergelijk voedsel geven. 3. Het brood waarmede zij gevoed worden moet niet ongaarnoch warm of reeds beschimmeld zijn brood waarin zout is gebakkenis voor honden zeer aan te bevelen. 4. Onnatuurlijk voedselvooral dat waarin spece rijen gemengd zijn als ook lieete spijzen zijn zeer schadelijk voor hondendaarentegen zijn beenderen voor hen een noodzakelijk voedsel. 5. Honden moeten altijd zindelijk worden gehouden, dikwijls gekamd of geroskamd en gewasschen worden poedeïhonden moeien ten minste eenmaal in het jaar geschoren worden. 6. Des zomers moet men de honden dikwijls doen zwemmen. 7. De verblijfplaatsen der honden moeten dikwijls gereinigd en van schoon stroo voorzien worden. 8. Des winters moeten de honden beveiligd worden tegen koudewind en nattigheiddoor hokken die ruim van stroo voorzien zijn en moet zuiver drinkwa - ter immer onder hun bereik zijn iets waarop bij strenge koude voortdurend moet gelet wordenwijl drinkwater zeer ligt bevriest 9. Ilet is schadelijk voor honden om langdurig nabij of onder heete kagchels of ovens of onbeschut tegen de hitte der zonnestralen te liggen. 10. In den zomer hebben honden dringende behoefte aan zuiver frisch water men heeft in dat jaargetijde te zorgen dat zij immer drinken kunnen zooveel zij verlangen. 11. Het is ongeoorloofd om honden moedwillig kwaad te maken hen op te hitsen of hen te beletten te drinken. Ondervindt iemand schade door opgehitste of kwaad gemaakte houden zon is de schuldige straf baar ingevolge 392 van het wetboek van strafregt. 12. Ritsige of loopsche honden moet men vau tijd tot tijd het voortteelen toestaan. 13. Men moet de hoDden nooit lang zonder opzigt laten rondzwerven omdat zij alsdan gelegenheid vinden om met anderr honden aan het vechten te geraken zelve bijtziek en toornig wordenuit honger schadelijk voedsel naar binnen slaan en bovenal dewijl de eige naar dan geen behoorlijk toezigt op zijn hond kan houden 14. Bijtzieke en nijdige honden moeten waar ze benoodigd zijnaan den ketting worden gehouden doch men heeft te zorgendat zij niemand schade veroorzaken. Het verontachtzamen van dit voorschrift is strafbaar ingevolge 391 van het wetboek van strafregt. (Tijdschrift v. Nijverheid.) NOOR D-D UITSCHLAND. Voor eenigen tijd was bij de behandeling van het wetboek van strafrecht voor den Noord-Duitschen bond een amendement aangenomen dat de doodstraf in alle gevallen afschafte. Bij de derde lezing vau dut wetboek is aangenomen om de doodstraf te bchou den voor voorbedachtelijk gepleegden moord en voor poging tot moord gepleegd op het hoofd van den bond of de bondsvorsten. Bismarck verklaarde in eene allerbelangrijksle rede voering het te betreuren aan de belangrijke debatten der vorige weken niet te hebben kunnen deelneman. Voor het ontwerp hebben schier alle bondsvorsten politieke overtuigingen ten offer gebracht ten gunste der nationale zaak eveneens bij het aannemen der besluiten van den rijksdag. Menige regeering was voor de afschaffing der doodstraf, de groote meerder heid meende haar te moeten behouden. Veertien ge vallen van doodstraf (bij het oorspronkelijk ontwerp voorgesteld) zijn niet zonder grooten strijd tot twee gereduceerd. Daarmede hebben de regeeriugeu huune overtuiging opgeofferd. Het beginsel der nationale eenheid kan niet opgegeven en daarom het voorstel Planck dat strekte om de doodstraf in die bondsstaten waar zij reeds was afgeschaftniet weder in te voeren niet aangenomen worden omdat dit een dubbel rechts stelsel invoert. Het is mij onmogelijkhet zou pen verloochening van mijn verleden zijntwee klassen van Noord-Dnitsche burgers in het leven te roepen gelijk het voorsteL Planck wil. Van mijn standpunt ken ik geen Oldenburgers geen Pruissen ik ken alleen. Noord-Duitschers. De Duitsche eenheid hebben wij op het oog. Dien geest, dat doel mogen wij niet opge ven zonder in het particularisme der partijen te ver vallen. We moeten alles uit den weg ruimen wat met de Duitsche eenheid strijdt niet eene nieuwe scheiding in 't leven roepen. (Teekenen van goed- en afkeuring) Ik verheug mij over de afkeuring der tegenstanders vau de Duitsche eenheid. (Bravo Verliest bij uw par tijstandpunt het doel van het groote geheel ni it uit het. oog. Geeft door het laatste votum een bewijs van uw Duitsche gezindheid. Planck trekt zijn voorstel in. Lasker spreekt tegen de doodstraf. Het voorstel Luck om de reeds geschrapte woorden „met den dood" in 1 te herstellen wordt met 137 tegen 119 stemmen aangenomen, en daarop volgt de aanneming van den paragraaf in zijn geheel.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1