Woensdag 25 Mei. WOENSDAG li ZATERDAG 42 1870 n. BinnenlandsGlie Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen. 56% ZIERIKZEESCHE GOD •s* PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. In zen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg TOS Aankondigingen van openbare besturen en sa- Aanbesteding door Burgemeester en Wethouders van Zierikzee op W oensdag 8 Juni des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis in e 1 f perceelen van het doet» van eenige vernieuwingen aan de gehouwen en andere werken dezer gemeente met het gewoon onderhoud daarvan. Locale aanwijzingen op Maandag 30 Mei des voor middags te 10 ure inlichtingen te verkrijgen bij den gemeente-bouwmeester. Wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op Donderdag 26 Mei eerstkomende zal de gewone marktdag op Woensdag 25 Mei gehouden worden. Aan de verlofgangers van de militie te land in deze gemeente en tot de lichtingen 1866 1867, 1868 en 1869 voor zoover zij vóór den eersten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld wordt be kend gemaakt dat liet onderzoek van die verlofgangers door den militie commissaris alhier zal plaats hebben op Vrijdag den 10 Juni J 870 des voormiddags te 10 ure in de kazerne in de St. Anthonystraat en zij wor den mitsdien opgeroepen op gezegden dag en uur daar ter plaatse tegenwoordig te zijnmet kennisnemiDg van de artikelen 133 134- 136 137 .140 130 141, 143, 14-4, 9, 74 en 126 der wet op de natio nale militie. Gemeenteraad 23 Mei. De Burgemeesler van Zie rikzee maakt bekenddat Vrijdag 27 Meides na middags ten een ure op bet B,aadhuis eene openbare vergadering van den gemeenteraad zal worden gehouden. Longziekte. 4 Mei. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend in beginsel te hebben aanf e' nomen 1. dat voor afgezonderde'stalling van vee dat van buiten Schouwen en Duiveland in de gemeente als be stemmingsplaats aangevoerd wordtniet zal kunnen worden gebezigd een gedeelte hoe afgezonderd ook van een gebouwwaarin reeds ander niet ingevoerd vee zich bevindt; 2. dat de afgezonderde stalling of beweiding van zoodanig vee minstens gedurende drie maanden zal moeten plaats hebben. Alles onverminderd .de bijzondere voorschriftenbij elk voorkómefid geval "bovendiën naar gëlang van om standigheden te geven. Longziekte. 18 Mei. De Burgemeester van Zierikzee vestigt de aandacht van landbouwers en veehouders op het gevaarwaarmede de aanschaffing van Hollandsch vee voor hen gepaard gaat, vermits het bij de geval" len van longziekte, die zich op verschillende punten van Zeeland in den laatsten tijd hebben voorgedaan bijna met zekerheid is geblekendat die gevreesde ziekte was aangebracht door runderen in Holland ge kocht. Hij waarschuwt hen dat ten strengste zal worden toegezien op de voorschriftendie ten aanzien der afgezonderde stalling en beweiding van het vee dat van buiten Schouwen en Duiveland in de gemeente wordt ingevoerd zullen gegeven worden - en dat de veehouders die zich desniettemin buiten de provincie van rundvee mogten willen voorzienzich de bezwaren moeten laten welgevallendaaraan onvermijdelijk ver bonden daar zij zich anders zouden blootstellen aan de straffen bij dé wet bepaald. -7" In het Vaderland leest men uit 's Gravenhage Examens voor middelbaar onderwijs. Akten voor wiskunde werden uitgereikt aan W. Schoo Hzn. van Ouwerkerk in Zeeland, aan P. Zee man van Delft en aan J. Hóltappel van Utrecht. Afgewezen werd één kandidaat. De Staats-Oourant maakt een statistiek openbaar omtrent bet aantal personen die als landverhuizers in het jaar 1860 uit liet vaderland zijn vertrokken. Hieruit blijkt dat er vertrokken zijn 1070 mannen en 140 vróuwen een totaal uitmakeude van 1210 personen onder dit getal bevonden zich 91 welgestelde personen 847 mingegoeden en 272 behoeftigen. Uit de proviucie Gelderland is het grootste aantal landverhuizers afkomstig. Van de meesten, nl. van 1030 was verbetering der middelen van bestaan de reden van vertrek. Volgens de' Amèterdamsch'e blad!en zou het feit waardoor dr.'F. S. Elders dén 24' dézer voör liet provin ciaal geregtshof in Noordholland moet verschijnen daarin bestaan, dat hij op 17 Februarij 1870 te Haarlemin zijn hoedanigheid van docter in de ge neeskunde en practiserend geneesheerheeft geschreven en onderteekend een certificaat, waarin door hem in strijd met de. waarheid wordt verklaard dat de heer mr. W. vroeger reeds in het krankzinnigengesticht Meerenberg verpleegd geweest wederom in zulk eeu toestand verkeertdat zijn vooiloopige opname in een krank- i ziunigeugesticht noodzakelijk is te achtenten einde ongelukken te voorkomen welke verklaring door hem is verzonnen, terwijl de heer W. op dat tijdstip niet krankzinnig was en niet de allerminste vrees voor het veroorzaken van ongelukken gafdat de besch. daarbij gehandeld heeft met het bedriegelijk doel om gemelde heerover wien hij nimmer gepractiseerd en dien hij sedert maanden gézien noch gesproken had uit diens woning te verwijderen omdat deze zich sedert den vorigen dag verzette tegen zijn bezoeken aan diens eebtgenootemet welke de besch in onge oorloofde betrekking zoude staau en om op die wijze gemakkelijker omgang met haar te hebbendat hij op denzelfden 17 Febr. het gemelde door hem opge maakte certificaat heeft ter hand gesteld aan den procureur mr. G. te Haarlem ten einde het te voe gen bij eeu door dezen mede op zijn aanwijzing op te maken en ten spoedigste der rëgtbank in te dienen veroekschrifttot dadelijke plaatsing van meergemelde heer mr. W. in het geDeesk. ges'icht voor krankzinni gen te Meereübergen den volgenden dag na de indiening van dat verzoekschrift, persoonlijk hijgden subst.-offic. van justitie bij gemelde regtbank heeft aangedrongen op het nemen van spoedige conclusie tot dat eindeen hem heeft gedreigd bij verwijl zich hierover te zullen beklagen bij den minister van justitie. De beschuldigde zal worden bijgestaan door den advocaat mr Jl' A. Levi te Amsterdam. De heer G. S. de Veer, honorair staatsraad, enz. gaf dezer dagen eeue brochure in 't lichtgetiteld „Het Volksonderwijs. Voorstellen tot verbetering en aanvulling der wet van 1857."' De schrijver schijnt tot de liberalen te behooren maar daarom is zijn ge schrift te merkwaardiger. Hij noemt het bestaande stelsel van onderwijs 1. Gewetensdwangomdat de zeer groote meerderheid van ons volk daardoor in hare dierbaarste belangen wordt gekrenkt. 2. Onvolledig omdat het geen godsdienstig' noch geschiedkundig on derwijs toelaat en demedewerking van de zijde der ouders niet genietzoodat het dan ook zegt de auteur, den gewetensdwang ten toppunt gevoerd zou zijn en schromelijk verzet zou uitlokken, wanneer onder deze wet de schoolplichtigheid wierde ingevoerd. 3. On grondwettig omdat de grondwet gebiedt regeling met eerbiediging van'ieders godsdienstige begrippen, maar nu de zaak geregeld is met ve rz'a ki n g: daarvan. Onder den schijn van onzijdigheid jegens Protestanten en Roomschenstraalt duidelijk de sympathie door voor hen, die hoegenaamd geen godsdienst hebben; deze zijn de troetelkinderen die bepaald in bescherming worden genomen. 4. Onstaatkundig omdat de historie van alle volken- en eeuwen leertdat niets gevaarlijker is dan de keefschende godsdienstige begrippen geweld aan te doen. - De schrijver stelt daarna voor om den Staat op te dragen openbare gezindheidsscholen te stichtenof wel het godsdienstige historisch onderwijs door 'geestelijken te doen geven op de staatsscholen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden 1. dat het toelatings examen om als kweekeling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht' te worden opgenomen zal plaats hebben op Vrijdag en Zaterdag 8 Juli e. k. des voormiddags ten 10 ure; dat zij die tot dit exam.en wenschen toegelaten te v orden zich in persoon of schriftelijkfranco, vóór of op 15 Juni e. k*- bij den directeur' der school moe ten aanmelden; 2. dat op 5 Juli c. k. het examen in het 'ge.b'ouw' de'r Poletcchnische'school te Delft zal worden afgenomen van hen, die voor'de betrekking van adjunct-ijker in aanmerking wenschen. te komen. Verdere bijzonderheden kan men in de Siaats-Couraut van 22 Mei jl. lezen. Blijkens liet officieel verslag over de verrichtingen aangaande het armbestuur iu Nederland over 1867 werd in dat jaar voor onderstand\erstrekt f 10,6 17,119, waarvan direct door de gemeentebesturen fl,'80.671, door de instellingen door de burgerlijke overheid gere geld en harentwege bestuurdzoomede door die van gemengden aard f 3,852,2913 door die van kerkelijke gemeenten f4,596,192, en door die geregeld en bestuurd door bijzondere personen of vereeuigingen f 1,108,026. Die verstrekkingen hadden dus plaats voor ruim %0 door de bijzondere instellingen van weldadigheid. De onderstand in geld bestoud uit f3,108,053 in gelds waarde f7,539,066. De ouderstand werd bestreden door collecten, inschrijvingen en andere vrijwillige b'idragen f 3,012,230 en voorts doorsubsidiëu waaronder f 2,139,227 van de gemeenten. De kosten van armenzorg bedroegen in de gemeenten van 3000 z elen en minder f 0,59 per inwoner, van 300110000 zielen f 0,80van 10001 20000 zielen f 1,30 en van meer dan 20000 zielen f 1,5 2. De gezamenlijke armbesturen ondersteunden ge durende het geheele jaar onafgebroken 94,341 personen waarvan 53,372 hoofden van huisgezinnen, in den loop van 'tjaar slechts één of meermalen 192,289 waaronder 96,625 hoofden van huisgezinnen; te zamen 233,630 personen waarvan 149,997 hoofden van huisgezinnen. Het getal genootschappen om aan behoeftige kraam vrouwen onderstand te verleen en is 54 dat der gods huizen 705; der ziekenhuizen 62; krankzinnigengestichten 11instellingen tot werkverschaffing aan behoeftigen 36; banken vau leeuing 76 zieken- en begrafenisbus sen 394; spaarbauken 166. Staten-G ener a al TWEEDE KAMER, Woensdag 11. bij de beraadslagingen over het wets ontwerp tot afschaffing der doodstraf hebben de heeren Cornelis, van der Maesen de Sombreff 's Jacob Cre- iners en Dumbar zich ten voordeele van de afschaffing verklaard, hoofdzakelijk op grond, dat de doodstraf voor instandhouding van de rust der maatschappij in ons land niet meer noodzakelijk kan geacht worden. De heeren de Brauw van Lijnden van Sandenburgvan der Does de Willebois en v an Nispen bestreden daarentegen bet wetsontwerp. Nadat in de zitting van den volgenden dag nog de heeren van der Linden en van Voorthuijzen voor c e afschaffing hadden gerproken heeft de minister vau Ju stitie het woord gevoerd eerst stelde hij den toestaud waarin Nederland zich met betrekking tot het onder werp bevond, als onhoudbaar voor, zoodat moest worden nagegaan op welke beste wijze men uit dien toestand kou geraken; waarna hij de .door anderen voorgestane stelsels bestreed en het ontwerp tegen de daartegen van onderscheiden zijden geopperde bezwaren verdedigde. Vrijdag zijn de algemeene beraadslagingen ten einde geloop.ei» waaraau nog door onderscheidene sprekers en door den minister deel was genomen. Op art. 1 waarbij bepaald was, d'at de doodstraf afgeschatt wordt voor alle gevallen, waarin zij door de burgerlijke straf wet wordt bedreigd, was door den heer de Brauw een amendement voorgesteld, om die straf te behouden voor enkele zeerz^vare misdaden. Op art. 2, de bepaling inhoudende, dat de doodstraf bij de militaire strafwel ten bedreigd, alleen afgeschaft wordt in tijd van vrede enz. stelde de heer van Beijma thoe Kingma een amendement voor de doodstraf af te schaffen voor alle gevaren waarin zij door de militaire strafwetten wordt bedreigd. Nadat beide amendementen waren verworpen is het ontwerp met 48 tegen 30 stemmen aangenomen. In de zitting van Zaterdag 11. is het wetsontwerp tot intrekking van art. ,2 en 4 der we.t van 22 Julij 1814 (Staatsbïrfd no. 86) houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen, na verwerping van verschillende amendementen, met 48 tegen 18 stemmen goedgekeurd, even als eenige andere ontwerpen van localen aard. EERSTE KAMER. Woensdag 11. heeft de Kamer hare zittingen hervat. Parijs 21 Mei. Heden middag ten één ure heeft de keizer overeenkomstig het aangekondigde ceremoni eel de députatie .van het' wetgevend lichaam met den president aan het hoofd in de groote zaal van het Louvre ortvangen. Ten een on een half ure waren de groote staatslichamen en de overige aanzienlijke personendie eene uituooditring tot het bijwonen der plechtigheid hadden ontvangen reeds in de zaal aanwezig. Het corps diplomatique was op de bovengalerij recht voor den troon gezeten. Toen de keizer de Tuilerién verliet werd een saluut vau 21 kanonschoten gelost. De keizer op den troon had den kroonprins prins Napoleon, en de andere prinsen zijner familie aan de rechterde keizerin prinses Clothilde prinses Mathilde en priuses Lucien Murat aan de linkerzijde. De president van het wetgevend lichaam stelde do keizer de acte betreffende de volksstemming ter hand en hield daarbij eene toespraak welke vooral werd toe gejuicht toen hij verklaard had dat de Eransche natie met eene eenheid wier gewicht door niemand kan ge loochend worden, aan het nerk des keizers hare goed keuring heeft geschonken. Ook toen de keizer in zijn antwoord te kennen gaf dat de regeerin0' ten allen tijde den nationalen wil zal weten te eerbiedigen barsten bijvalsbetuigingen los. Over het geheel is het antwoord des keizers minder geprononceerd geweest dan velen verwacht hadden liet is overigens niet te miskennen dat het een vrede- lieveuden geest ademt. Het regeeringsprogramma is in de volgende woorden des keizers aangekondigd verspreiding van het onder wijs in alle deeleu des lauds vereenvoudiging van het administratieve raderwerkwijziging der wetboeken ontwikkeling van de hulpbronnen des lands betere verdeeliug der lasten enz. Den 23sten zal de nieuwe constitutie worden afge kondigd. GROOT-BRITTANNI E N Te Oxford is door eenige studenten een daad van vandalisme gepleegd die schier ongeloofelijk is. Op een avond der vorige week drongen zij in de biblioteek van liet beroemde Christ ChurchCollege en sleepten verscheidene standbeelden waaronder een marmeren Yenus-beeld van groote waarde, het gebouw uit. In den loop van den nacht werden vervolgens deze kunstwerken op een brandstapel gelegd en ver brand. Het geval herinnert aan den brand van ons Boymans- Museum. Bij het knetteren van de vlain zooveel schoons verslindendstonden verscheidene aanwezigen de tranen in de oogen. En deze jeugdige barbaren wareu Oxfordsche stu denten 'leden van Christ Church.Collegejonge lieden van goede huizete midden der fijnste beschaviug opgegroeid en de kostbaarste opvoeding ontvangen. Het bestuur der universiteit heeft de zaak onder zocht doch nadat de studenten op eeu meeting be sloten hadden elkander niet te verklappen heeft het de zaak in handen van den gewonen reelitei gesteld. Nu werden er wel onderhandsckenpogingen aangewend en beweert men zelfs dat één familie 5000 pond St. heeft aangebodenals de vervolging werd gestaakt doch te vergeefs. Een der belhamels heeft zich uit de voeten gemaakt. Yolgens geruchten was een dei- anderen door de mand gevallen. In Portugal is eene soort vau revolutie uitge broken. Maarschalk Saldanha die met de tegenwoor dige 'regering niet ingenomen is heeft zich aan het hoofd van zes bataljons geplaatst en daarmede oen aanval gedaan op het fort St. Georgete Lissabon. Spoedig was dit ingenomen en nu werd ook het konink; lijk paleis overmeesterdde garde bood weerstandzes man werden er gedood en dertig gekwetst. De be weging was evenwel niet tegen den koning maar tegen zijn ministerie. De minister-president Loulénam dan ook onmiddellijk zijn ontslagen aan den overweldiger Saldauha werd de taak opgedragen een nieuw ministerie te vormen. Loulé protesteerde nog wel tegén die ge welddadige handelwijze doch te vergeefs de koning- verklaarde in Saldanha zijn volle vertrouwen te stellen. Het volk is rustig en ziet onverschillig toe. De beweging heeft enkel een militair karakteren zal geene verandering in 't binnenlandsche bestuur tengevolge hebben. Saldanha is met de portefeuille van oorlog belast. De kamer is onmiddelijk ontbonden geen wonder want de tegenwoordige kamer was bijna unaniem voor het afgetreden ministerieen Saldanha zoude dus weinig vertrouwen bij haar vinden. Het is zeer de vraag of

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1