IS0. 41 Zaterdag 21 Mei. 1870 VOEISDAG El ZATERDAG. Binnenlandsclie Tijdingen. i ess PRIJS DER ADVERTEH TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- ea Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: AB ON NEMEN TS-PRIJS. Por drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg De Amhemsche Courant van 17 Mei bevat een ar tikel getiteld: „ecne standvastige Kamer" waarin zij de verwerping van het wetsontwerp tot vestiging van een gezantschap in China in scherpe bewoordingen laakt. Zij zegt o. a. „Er is iets nog jammerlijker dan het votum der Tweede Kamer, in hare vergadering van Vrijdag 11. over onze missie in China uitgebracht. Het zijn de motiven van dat votum." Er was op de begrooting van buiteulandsche zaken eene som van f 18,000 uitgetrokken voor een Neder- landsch gezantschap te Pekiu. Toen een lid der kamer de heer Dumbar het nut hiervan niet inziende een amendement voorstelde oin dien post te schrappen lichtte de minister van buitenlandsche zaken hem in, en toonde aan dat het handelsbelang deze missie vorderde. „De heer Dumbar begreep na deze inlichting het nut van een Nederlandsck gezantschap nog niet. Ed - ongelukkig genoeg37 van de 72 bij de stemmiüg over het amendement aanwezige leden begrepen het ook nietzoodat het amendement Dumbar met eene meerderheid van twee stemmen werd aangenomen." „Het' bleek spoedig dat door deze onbegrijpelijkheid van de meerderheid der Tweede Kamer een gewichtig nationaal belang ernstig was miskend." Adressen van koophandel uit alle belangrijke handel- en fabrieksteden toonden„de dringende noodzakelijkheid" van dit gezant- sehap voor onzen handel aan. „Men rekende er dan ook stellig op dat de Tweede Kamer de eerste de bet,te gelegenheid zou aangrijpen om haren 'blunder te herstellen en bet lands belang beter te behartigen zoodat men haar over haar votum zeer weinig hard viel. Zij had duidelijk gehandeld zonder oordeel des onderscheids beter onderricht en beter wetende zou zij zich, meende men, beijveren, goed te maken wat zij bedorven had." Het gouvernement stelde haar voor op hare stemming terug te komen.' nDe Kamer heeft dit voorstel ver worpen en verkozen in hare. politieke fout te volharden." „Men kan dit (nl. haren flater niet te willen her stellen) niet anders verklaren dan door de unotiven van valsche schaamte om zijn ongelijk te erkennen, stijf hoofdigheid omdat men. nu ééns tegen gestemd heeft en niet voor wil stemmen, en camaraderie jegens het lid dat door zijn onkunde de noodzakelijkheid van een Nederl. gezantschap niet inzag." Motiven in de kinder kamer-op kunne plaats. „Er^komt misschien nog één motief bijmaar een motief waarmede geen lid in het openbaar mede voor den dag zou durven komende lust om de eerste gelegenheid de beste aan te grijpen ten einde den minister van Buitenlandaehe Zaken te kennen te'■geven^dat bij de Kamer verveelt, dat de Kamer genoeg van hem heeft, dat de Kamer verlangt om een anderen minister van Buitenlandsche Zaken te zien." In eene noot hierop leest men: „Het was, hopen wij, toeval:,dat de es-minister van Buitenlandsche Zaken en als den aanstaanden minister gedoodverwd de heer Cremers, hoewel de zitting bijwonende juist bij de stemming buiten de zaal was. Van een minister van Buitenlandsbhe Zaken in spe was dan ook het voor en het tegen stemmen even kritiek. Indien het inderdaad bij toeval geweest is dat. de heer.-Cremers gedurende de stemming Juist uit de Kamer was," kunnen wij hem geen beteren wensch: doen, dan dat hij voortaan van zulke toevallen bevrijd moge blijven." „De Kamer heeft zich in deze zaak zeer klein ge dragen, en de. heer Dumbar heeft zich gedragen gelijk de Kamer. De heer Dumbar heeft juist het tegendeel gedaan van hetgeen-men van een flink en loyaal man verwacht'.' Hij had rond en open moeten erkennen het nut' inte zienen anders moeten zwijgeu. Al heeft hij 36 medeplichtigen hij Dumbar was toch de hoofddader. „Door zijne volharding is hij nu een recidivist g'eworden." „De camaraderie heeft gezegepraald over het natio naal b'elang." Misschienzal de Kamer in September dit laatste ook eens eene beurt geven. „De heer Hoest is bij gebrek aan argumenten om hem' te: weerleggeneenvoudig doodgevoteerd, maar de belangen van. onzen handel en nijverheid blijven onver zorgd." Onder de medeplichtigen aan dit wanbedrijf, (het' spijt'ons onze lezers dit te moeten mededeeleii) is ook de afgevaardigde flit Zierikzee, de heer van Kerk" wijk, een" man die zooals men zoo dikwijls vertelt, de belangen van handel en nijverheid zoo uitmuntend voor staat Zierikzee 19 Mei. .Wij ontvingen gisteren het programma van het XXIVe Nederl. lahdhuishoudkundig congres» Het zal gehouden worden te Arnhem op 2730 Juni en 1 Juli 1870. Op Maandag den 27 Juni te 6 ure d.es namiddags zullen de gewone leden van het congres in den schouw burg op het Koningsplein te Arnhem ontvangen worden, alwaar door het kunstlievend genootschap Eloquentia ten tooneele zal worden gevoerd „Een modern land- bouw-faillissementom advies en raad gesteld iu handen van het XXIVe Nederl. landhuishoudk. congres. Oor spronkelijk gelegeiihèids^blijspel in 5 bé'drijven door dr. L. M. Na afloop daarvan zal men overgaan tot het vormen der afdeelingen en het kiezen van harebesturen. De vier volgende dagen (Dingsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag) zullen de werkzaamheden in de afdeelingenplaats hebben. Dingsdag te balf .twaaif ure zal de plechtige opening van het cougres in de groote zaal van Musis Sacrum en de eerste algemeene vergadering van het congres aldaar gehouden worden. Woensdag en Don derdag zullen er op'hetzelfde uur algemeene vergade ringen gehouden worden en Vrijdag zal ten half elf de laatste plaats hebben en het congres gesloten worden. Zaterdag 2 Juli zullen de leden een rijtoer maken. Iu dien men dit mocht verlangen zal er voor nog meer afdeelingsvergaderingen gelegenheid gegeven worden. Id. de algemeene vergadering van Dingsdag zal Prof. J. W. G.unning uit Amsterdam ,eene rede houden over een nieuw plan tol oplossing der faecaliën-kwestiein die van V'oensdag de heer B. vanSpreekeuste Velp eene over.bet Beekberger woud, zijne entbossching en bebouwbaarmaking met, eene kaart toegelichtin die van Donderdag mr.J. P. Amersfoort! t te Haarlem- mei meer, over hoogten en laagten in Nederland en haar belang voor den landbouwen in die vau Vrijdag ■de heer T. J. Stieltjes uit Delftlid van de Tweede Kamerder Staten-Geueraal over den toestand der plannen tot indijking enz. der Zuiderzee. In ,-het programma worden verder de onderwerpen en vraagpunten ter behandeling in de drie afdeelingen opgegevenwelke in de eerste afdeelwig bandelen over akkerbouw tuinbouw houtteeltveehouderij en bijen teeltin 'de tweede afdeeling over volkshuishoudkunde, statistiek en - landbouwwetgeving en in de derde afdeeling over natuurwetenschappen in .haar velband met landbouw, landbouw-oiiderwijs landbouw-nijverheid en algemeene onderwerpen De ihtembtionale tentoonstelling van; landbouwwerk tuigen zal verder in de maanden 'JuniJuli en Augus tus 1870i;plaats hebben. Loten'a f 1 verkrijgbaar. Gedurende de feestweek zullen er matinées en soirees plaats hebben o. a. op Vrijdag 1 Juli van Dunkier. Tot surnumerair bij de Maatschappij tot exploi" tatie van staatsspoorwegen is na afgelegd examen o. a. benoemd de heerG. H. J. van der Halenvan Zierikzeete Winschoten. Maandag nacht is te Goes in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer mr. J. J. van Deinse tot October 1869 president der Arrondissements-regt- bank aldaar. De overledene stond békend als een uitstekend regtsgeleerdezijne loopbaan is door ons met enkele woorden geschetst bij het berigt van de installatie vanzijn opvolger in ons nommer van 1 October 1869. Eene afmattende zielsziekte, die tevens het ligchaam -slooptedeed hem1 de welverdiende rust vragen, waarvan hij eehter niet lang- genot heeft ge had. (G. ,Q.) Het station te Haarlem was 11. Vrijdag getuige van eene treffende gebeurtenis. De trein van den Helder kwam ten 5 ure met vliegende vaart aan doch nog te langzaam voor het gejaagde hart van een .der reizigers. Een luid hoerah klonk weldra. Het gold den jeugdigen luitenant ter zee Zeegers Veeckexs die van de kust van Guinea teruggekeerddoor zijnen braven vader moeder broeder en verdere betrekkingen op het perron belangstellend werd verwacht en ont vangen. Het was roerend te zien hoe allen den jeugdigen man aanstaarden - dien zij verdronken, vermoord of opgepeuzeld waanden maarthans in volmaakten, wel stand van zijne wond hersteldmet bruin gelaat vrolijk hart, en een met het ridderkruis versierde borst, in hun midden terugzagenna zooveel leeds geleden na zooveel wraak .genomen te hebben. Hartelijker welkomst kan niemand ten deel vallen. Het vuur schitterde in het oog van den wat vergrijsden vader maar den nog altijd kloeken luiteiiaiit-kolonolbij het wederzien van zijn zoon en krachtig was de handdruk wélke hij gaf aan hemdien hij in 's lands dienst ver loren rekende. De omarming van het hergeven kind door de moeder was zooals alleen ecne moeder haar kind kan omarmen. Hare half gesmoorde maar toch gehooide kreten getuigden van hetgeen in hare lief hebbende ziel omgingen de omhelzing van den broeder den luitenant der cavaleriedeed diens vreugde kennen over de terugkeer van den speelmakker zijner jeugd zijn kameraad in dienst des kouings. (A. 0.) D.oor de heeren .P. C. Kruijff en A. Kaptijn te Woerden is concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweguitgaande van het station van den staatsspoorweg te Utrecht langs Harmeien bij Woer den den Hijnspoor snijdende Bodegraven Zwammer- dam Aarlanderveen AlphenOudsboorn, Koudekerk tot het station Leiden van den Plollandschen ijzeren spoorweg. Iu de voorgestelde wet op de defensie wordt het voornemen uitgedrukt om onze zeemacht met eèn 24-tal stpomkanon eerb c o ten te vermeerderen en blijkt liet- dat men daartoe het type Staunch en Parcy heeft ver kozen. Het type Staunch is van Engelsclien oorsprong, net is een dubbel schroefschip van 24- meter lengte en met 1,8 meter diepgang, dat met een kanon van 23 -cen timeters gewapend is en voortgestuwd wordt door de werking van machines die 25 nominale paardenkrachten sterk zijn. Over liet algemeen blijkt dit type een zeer handig scheepje ,.te zijn, -dat niet veel van aanbouw kost, en waarmede men weinig manschappen bij een gevecht in het vuur brengt. Het kan ook zee bouwen, want kiest men bij ontstuiming y eder het. ruime sop dan strijkt men in een oogenblik het kanon in het ruim en laat het als ballast dienst doenen wanneer het noc- dig is kan men liet even spoedig weder in batterij brengen. Door middel van de machine wordt hetstuK 'te boord gezet en hijs'cht men de zware ladingen uit liet scherpgat. Het stuk staat op den boeg of de voorplecht; het .stuurrad is daar vlak achter geplaatstzoodat de roer ganger met een kleine beweging der hand de 12'/2 ;ton zware piasga op elk .punt van den horizon kan richteD. Het vaartuig is ongepantserd doch daar het ,in den -volsten zin des woords een drijvend affuit is te jnoemen is het door. zijne kleine, afmetingen zeer moei lijk te treffen. Wordt'het door overmacht iu het hauw gebrachtdan wijkt ;het met 7 mijls vaart naar ondiep wateren poeiert van '"daar 'den vijand (die door zijne groote afmetingen een goed., mikpunt voor hem is) zoo duchtig het maar kan met het zwaar kanon. Het -andere type is het ontwerp-van een Eransch officier. ..Pit„is_ slechts, eene grootestoombarkas van 15 meter lengte en met ongeveer één meter diepgang. Ook deze boot kan zee bouwen en r voert een even zwaar stiik ;<als .^Staunch. 'De machines hebben een vermogen van 5 nominale paardenkrachten en geven dit vaartuig nog eene vaart van 6 mijl. Niettegen staande de kleine afmetingen van die boot is het tegen j de schokken en de dreuning van het vuur goed be- i stand. Met een achterlaad-kanon behoeft de geheele be manning van dit vaartuig uit niet meer dan 7 a 8 man te bestaan. (Dagblad.) Men leest in de nieuwe Middelburgs'cke Courant De grondwet heeft met angstvallige bezorgdheid aan een beperkt kiezersligchaam de directe keuze van leden der Tweede, de indirecte keuze van die der Eerste Kamer opgedragen. .Om kiezer voor de Tweede Kamer te wezen moet men zijn meerderjarig, Nederlander, in het volle ge not der ..burgerlijke en burgerschapsregtcn en in de directe belastingen eene som betalen naarmate de plaatselijke - gesteldheid een meerder bedrag dan f 20 of een minderbedrag dan f 160 als grens van be voegdheid aanwijst. De leden der andere Kamer worden door de Prov. Staten der verschillende provinciën benoemdwelke door kiezersdie aan de vereischten voor die der Tweede Kamer moeten voldoengekozen worden. De Prov. Staten moeten de leden dier Kamer uit een be trekkelijk klein aantal hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen zoeken. .Voor de kiezers der- Tweede Kamer bestaat in.de keus der personen geen. grens dan een dertig jarigen leeftijd, Nederlanderschap en vol genot der burgerlijke en burgerschapreehten. Waarom toch dat halfslachtige stelsel? Waarom, vragen wij met Thorbecke een collegie met verrig- tingen van publieke magt belast tevens kicseollegie voor de algemeene vertegenwoordiging Welligt als eene .herinnering- van -het vroeger bestaande toen de leden der Tweede Kamer door een kiescollegie werden gekozen Het antwoord van ,1848 is „Door dezelfde kiezers als de Tweede Kamer geko zen zon zij niets dan eene willekeurige, huishoudelijke afdeeling der lands vertegenwoordiging .zijn." Wat is nu het gevolg De meerderheid der Prov. Staten een deel dus van een door stemgerechtigden gekozen ligchaam kiest nu iemand tot lid der Eerste Kamer uit een uiterst be perkt getal personen die voorkomen als bezitters vau groote vaste fortuinen. Op die wijze voldoet de Eerste Kamerzegt men aan eene bijzondere roeping zij heeft den eigendom te vertegenwoordigen. Zou dit niet meer overeenkomstig dc waarheid zijn als men ook voor de Eerste Kamer eene directe keuze vorderde als men aan de eigenaars van vast goed van zekere waarde', of grootte het regt gaf om de 'leden der Kamer te kiezen uit een niet al te beperkt getal aangeslagenen in de grondbelasting Men had dan ten minste een rationeel stelsel. Het staat .bij ons vastdat de -vertegenwoordiging van den eigendom vooral die van vasten eigendom op het oog moet hebben. Grondbezit vooral geeft een conservatief karakter aan de kiezers die liet collegie zamenstellen en aan zoodanig ligchaam zelf. Men verkrijgt dus op die wijze een collegiedat tegen overijlde besluiten der Tweede Kamerdie alle in het volk levende belangen te vertegenwoordigen heeftiu de bres zou springen. Oorsprong- en zamenstelling beide zijn er waarborgen voor. Zoo wordt de Eerste Kamer ook geene willekeurige afdeeling der landvertegenwoordigiug. Zij krijgt eene bepaalde bestemming vertegenwoordiging van den grondeigendom, een der krachtigste middelen van volks welvaart. Het zijn cok andere kiezers die ze zouden zamenstellen; ze zou dus nimmer als eene, gelijk men het noemde, huishoudelijke afdeeling der landsvertegen- woordiging kunnen aangemerkt worden. Waarom zou ten onzent niet even goed als in Belgie eene directe keuze van de leden der Eerste Kamer goed kunnen werken Is onze wijze van zamenstelling zoo ontegenzeggelijk beter Hebben de resultaten dat geleerd W ordt er bij de verkiezing van leden der Prov. Staten op dit gewichtig deel hunner bemoeijing wel voldoende gelet Waarom bij de grondwet een hinken op twee ge dachten Om welke reden bij directe keuze der Tweede Kamer de verkiezing met een trap voor de eerste Of welwaarom niet de wijze van ^verkiezing der Eerste Kamer ook voor de Tweede bij de grondwet aangeno men terwijl toch eigenlijk de oorsprong voor beiden dezelfde is Wij vragen slechts. Wanneer voor onze kinderen of kleinkinderen de tijd tot wijziging der grondwet isverzoeken wij ook daarvoor een plaatsje op de agenda. Siatera-OeitieiraaJ Tweede Kamer. In de zitting van Maandag 11. zijn de beraadslagin gen over bet wetsontwerp betreffende de afschaffing dei- doodstraf aangevangen. Het wetsontwerp in zijn geheel werd bestreden dooi de heeren van Wassenaer Catwijck, Heijdenrijck, Bichon van IJsselmondeSaaymans Vader en Heemskerk Az. De eerste betoogdedat de maatschappij bet beginsel der doodstraf niet kan missendat zij recht heeft dat toe te passen en dat het Christendom zich tegen de toepassing niet verzet. De tweedebewerende dat het een politiek vraagstuk betrof, dat met overhaasting ter oplossing was voorgesteld, verlangde dat op de gevallen, waartegen de doodstraf bedreigd zou blijven verzach tende omstandigheden zouden kunnen worden toegepast. Terwijl de derde bezwaar bad tegen eene partiële wij ziging van het wetboek van strafrecht, bestreed de vierde het ontwerp als in strijd met het constitutionele ko ningschap en de Heilige Schriftook vreesde hij van de wegneming der straf groote gevaren voor de maat schappij. De laatste ontwikkelde de meening, dat bij af schaffing der doodstraf het recht vau den sterkste dreigt te zegevieren, en lichtte verder de bezwaren toedoor hem iii eene bij het voorloopig verslag gevoegde nota, voorgedragen. E VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1