I«°-. 40 Woensdag 18 Mei. WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT v» T PRIJS DER ADVERTEN TIÉN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- ea Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per dri6 maanden f 1,25 -— Franco per post f 1,50. Inaen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg 3ius_ 5 I?. 5 jaart van de F* rdag kzee |9. .0,30 .0,15 Aankondigingen van openbare IbestmireTB enz. Smederij. 13 Mei. Burgemeester en Wethouders •van Zierikzee maken bekend, dat- 11. J. Koevoets ver dunning heeft gevraagd zijne smederij van het huis wijk C. n. 327 a. naar het liuis wijk C. n. 327 b. in de Baggijjiestraat te verplaatsen en dat de inform a- tiën de commodo et incommodo betreffende dit ver zoek op Woensdag 18 Mei a. s. des middags ten 12 ure ten Raadhuize zullen worden gc'-.ouden ieder die tegen dat verzoek bezwaren mogt willen inbren gen zal alsdan in de gelegenheid zijn iu zijn belang gehoord te worden. 11 Mei. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee zullen Woensdag, 1 Junij a. s. des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis aanbesteden het botiwen eener tusschenschool. Be aanwijziging geschiedt den 25en Mei a. s. 's namiddags ten 2 V2 ure. Bestekken van 19 Mei ter gemeeute-Secretarie tegen betaling van 25 cent verkrijgbaar. De teekeningen liggen ter inzage ten kantore van den gemeente bouwmeester. VerpachtingBnrgem. en Weth. van Zierikzee zijn voomeineus Woensdag, 1 Juni a. s.des middagsom 12 uur ten Raadhuize in het openbaar te verpachten de grasmaaijing van het onbeplant gedeelte van het terrein der Zuid-Zelke ten Noorden en ten Zuiden van den provincialen weg naar het Zijpe en zulks op de voorwaarden die op de Gemeente-Secretarie ter lezing liggen. Zierikzee 17 Mei. Wij ontvingen gisteren per telegram h.efc bericht dat het den koning behaagd heeft Maria en Geertje Bek gratie te verleenen, van het nog onvervuld gedeelte der gevangenisstrafwaartoe zij door de Goessche rechtbank waren veroordeeld. De Aruhemsche Courant verneemt dat door de regering ecu wetsontwerp bij den raad van state is aanhangig gemaakthoudende eeue belasting op het inkomen van vier percent. De verwerping van het wetsontwerp betrekkelijk de missie in China heeft, zoo leest men in de Midd. Courantop nieuw geruchten omtrent de aftreding van den minister van buitenlandsche zaken in omloop gebracht. Volgens sommigen zou hij eerlang tot gezaut te Flo rence benoemd worden. In hoeverre deze geruchten gegrond zijn valt moeijelijk te beoordeelen. In andere bladen wordt als zijn opvolger de heer Creme-rs lid van de Tweede Kamer oud-minister van buitenlandsche zaken genoemd. Door de heeren J. 13. baron van Hugenpoth, P. II. Testas, Dr. S. Coronel, Mr. J. baron Mackaij, Mr. J. T. Buijs, Dr. J. F. van Hengel, J. van de Wall Bake en Jhr. Mr. J. de Jong van Beek en Donk is eene circulaire verzonden, waarin er op gewezen wordt hoe „het optreden van den zoogenaamden vierden stand het groote probleem van onzen tijd wordt, waarvoor men bet oog niet sluiten mag. Zij doen de vraag of door hen die de beteekenis van dat probleem bevroeden ook iets gedaan kan en moet worden om die beweging eeue goede, verstandige leiding te geven; om te waken tegen overhaasting, maar ook te waarschuwen tegen een be dwang, dat slechts tot uitspanning der samengeperste kracht zou drijvenom haar zoo het zijn kan voor dwaalwegen te behoeden; eindelijk om te waken dat zij geen werktuig worde in de handen van eenzijdig partij-belang. Deze vraag eischt ernstig overweging, ook en vooral in Nederland waar de oplossing van het probleem veel ongunstiger kansen heeft dan in naburige staten, mot name in Engeland." Zij wijzen op datgene wat hierbij naar hunne mee ning vooral in aanmerking moet komen; „1. Welke is tegenwoordig de materielesociale en zedelijke toestand van hen die tot den vierden of wil men liever tot den handwerksstaud kunnen gerekend worden te behoóren, in de onderscheiden deelen des lands in do steden en ten platte lande? Welke zijn hunne be grippen, aspiratiën, wenschen 2. Op welke wijze kan eene wcnschelijke verheffing van dezen stand, zoowel materieel als moreel hier te lande worden voorbereid en bevorderd. M. a. w. door welke middelen zou het hier of daar vooral mo gelijk en noodig zijn, hen hooger op te voeren; in sloffelijken welstandb. in sociale zelfstandig heid, c. in verlichting, beschaving en zedelijkheid. 3. Iloc zal meu eene verstandige leiding aan het streven naar ontwikkeling en invloed van den vierden stand kunuen geven zonder zich een patronaat aan te matigen dat slechts argwaan kueeken kan. 4. Welke bestaande krachten zou meu als bondge- uooten kunnen inroepen voor het doel o'at men beoogt F 5. Hoe zal men hebben te voorkomen of, waar er reeds neiging toe gevonden wordt, te beletten dat partij belang zich van het streven van den vierden, stand naar ontwikkeling en invloed meester maken? Hoe zal men aanvankelijk punten van aanraking met den vierden stand trachten te vinden Zal meu reeds dadelijk zich tot de menigte wenden of liever zijne aandacht bepalen tot do meest ontwikkelden uit haar jniddeu die dan op hunne beurt lieilzameu invloed op de menigte kuuueu uitoefenen F" Op eei.e bijeenkomst welke 27 Mei e, k. des morgens te .10 ure te Amsterdam ir, het locaal Vensgezindheid op het Spui zal gehouden worden zullen de twee volgende vragen op den voorgrond treden 1. Wat. zijn de wenschen, de aspiratiën van onze zoogenaamde arbeidende standen F en 2. Wat kan er alsnog ten hunne behoeve in ver band met het algemeen belanggedaan worden op wet gevend. gebied Jl Woensdag overleed te Middelburg jar. mr, A. P. Yau Dooru van Koudekerkeridder der orde van den N'ederlandsclien Leeuwoud-presideut vau het Prov. Gerechtshof in Zeeland in den ouderdom van 79 jaren. Aan de ontwerpen van liet to Ylissingeu aaq te leggen kanaal wordt druk gearbeid. De richting waarin liet waarschijnlijk zal worden tot stand gebracht zal de sloqping der Ramuiekens-poort vorderen zoc- dat ook dat oude bouwwerk verdwijnen zal. De handel belooft zich van het nieuwe kanaal veel gemak. Nieewediep 13 Mei. Zr. Ms. schroefstoomsohip 4e klasse „Amstel" kommaudant de luitenant ter zee le klasse Iv. C. Buuuik komende van de Kust van Guineais gisteren avond alhier in de beste orde aan- gekomen en direct in de haven gestoomd. De dappere overwinnaars werden hartelijk verwelkomd door vele officieren der marine door het stafmuziekkorps, dat zich bij herhaling deed hoorenen door een onaf- zienbare menigte belangstellendenvrienden en beken den waaronder velen die zich trotseli gevoelden hun vrienden en betrekkingen als heldenals waardige handhavers van Neerlands eer recht hartelijk de hand te moge i schudden. Bij de aankomst vonden de opvarende schepelingen het volgende ter hunner verwelkoming „Bij de zegevierende tehuiskomst van Neerlands jongste helden aau de kust van Guinea. Dat was geen worstJen man voor man 'tW'as één man minstens tegen honderd En d' Afrikaansche kustnog rilt en trilt ze er van Zóó heeft uw stemme losgedonderd. Zij drcuudein vuur en bloed, door 't dichtste van hit woud De branding van de zeedeed ze beven. Heil 'tland, dat voor zijn eer nog zulk een kroost kan geven Dat zóó in 's 'Koningsnaamde driekleur staande houdt. (I. II. Buelage). Met iederen dag kan nu ook Zr. Ms. stoomschip Koopman van de Goudkust terugkeeren waarnaar reeds vele bloedverwanten en betrekkingen der equipage reik halzend uitzien. Zooals diugsdag jl. te Yeeuendaal boelhuis is gehoudengebeurt het zelden zegt het U. D. De ge- heele inboedel, die daar verkocht is, en die, naar men zegt, een waarde had van minstens zestig duizend gul den, heeft nauwelijks honderd gulden opgebracht. De inwoners van die plaatshebben eens duidelijk willen laten zien, dat huu, die het onderste uit de kan willen hebben, het lid op den neus valt. De vork zat aldus in den steel. De erfgenamen van een onlangs overleden vrouw wilden van een billyke schikking niets weten en nood zaakten den weduwnaar tot verkooping. Deze, die in zijn woonplaats de algemeene achting geniet en zulks waardig isheeft nu zelfdewijl niemand geld bood den geheelen inboedel als het ware voor een zuur ge zicht kunnen koopen. Een vreemdeling, die nog.koop lustig en misschien niet op de hoogte van de zaak was, werd heel spoedig aan het verstand gebracht, dat hier niet te koopen viel. Onder anderen brachten twee gouden horloges samen tien cent ophetzelfde gold een zilver servies. Voor paard en rijtuig werd drie kwartjes betaald enz. Is het wonder dal do onder- hoorigen van den yerkooper (hier ook kooper) door hun patroon kosteloos zijn onthaald, in twee rijtuigen, met vlaggen en wimpels versierdeen rijtoertje maak ten en overal waar zij passeerdenhun vreugde zin gende lieten blijken Het Utre.Msch D. voegt er cc!iter niet bij of die onverzettelijke erfgenamen ook in het complot begrepen waren. Toch schijnt men dit te moeten a-muemeu of waarom proffteerdon zij anders ook niet van de koopjes (ft. C.) Voor de geschiedouis der Europescue bescliaviug is de volgende order van liet hof van Weeuenin 1024 aan do officieren gegeven van eenige waarde. „Zijne keizerlijke hoogheid heeft zich verscheiden keereu verwaardigd officieren bij zicli te dineren te vragen en heeft dikwijls gelegenheid gehad het voor treffelijk gedrag en de goede opvoeding dezer heeren op te merken. Zijne hoogheid gelooft niettemin dat dc volgende „order" nuttig kan zijn voor jonge offi* eierenwieu het nog aan ondervinding faalt. 1. Zoodra men dc kamer binnentreedt, moet men Z. K. B. begroeten, Men moet keurig gekleed zijn en de kamer niet binnentreden in een staat die aan dronkenschap grenst. 2. Aan tafel moesten de officieren hunne beenen niet uitstrekken en niet op hunne stoelen heen en weer wibbelen. 3. Zij moetennadat zij godronken liebbonzioh den mond en de snorren zorgvuldig afvegen. 4. Zij moeten de baud niet ia do schotels steken en de afgeklooven beenderen niet op den grond wer pen. 5. Zij'moeten de vingers niet aflikken niet iu hun bord spuwen en den neus niet iu het servet snuiten. 6. Zij moeten niet zóóveel driukendat zij van huu stoel vallen, enniet in staat zijn weder op te sta au, (Handelsblad.) Staten-G ©uera al In de zitting van de Tweede Knmei' der Staten-G ener aal van Yrijdag jl, is liet wetsontwerp tot verhooging der begrooting voor buitenlandsche zaken ten einde een gezantschap iu Cliina te kunnen vestigen met 35 tegen 34 stemmen verworpen. Reeds in het ontwerp der begrooting voor 1S70 was eeno som voor dit ge zantschap uitgetrokkendoch tengevolge van dc aau- neming van oeu amendement van den heer Dumrau geschrapt. In de Eerste Kamer betreurde men dit en werd er daarom pressie op den minister uitgeoefend om op de zaak terug te komen. De zuivere constitutionele zin van dit ministeriede eerbied die het vqor de be« i sluiten der Tweede Kamer draagtlieten toe dat men zonder door eene stemming in de Eerste Kamer daar toe gedwongen te zijn, (zooals met het vvetsQutweip tot verbetering der haven van Baringen tengevolge van de verwerping der spoorwegbegroofcing het geval was) ten tweede male op eene beslissing der Tweede Kamer terugkwam. Het Vaderland heeft toen er op het amendement van den heer van Lijnden VAN Sandenrukg teruggekomen werd de aanneming van het daartoe strekkend wetsont werp aangeraden doch het heeft daarentegen op de verwerping van het door den minister van buitenlandsche zaken tot vestiging eener missie in Chiua ingediend wetsontwerp aangedrongen. Een vrij lang artikel hierover wordt aldus besloten „De Kamer bedenke wel, dat met deze zaak haar prestige cn haar zelfstandig standpunt tegenover de regeering gemoeid is. Dat de heer van Bosse een parlementair veteraan het waagde andermaal zijn subsidie voor het college van toezicht aan te vrageu Js te verklaren cp daaruit volgt niet dat Rij eenige geringschatting voor de Kamer zou koesteren, Maar dat de meest beschroomde van alle ministers van vroeger en later tijd de kamer op deze wijs te gemoet treedt, is wel een bewijs dat de heer Roest juist geen hoog denkbeeld heeft van de vastheid harer overtuiging en van haar gevoel van eigenwaarde. De Kamer intussphen Zalwij durven ous daarvan overtuigd houden begrijpen wat zij aan zich zelve verschuldigd is en niet vergeten, dat men geërbiedigd wordt naar de mate van eerbied, die men weet in te boezemen, - Dat is voorzeker eeue redenering die steek houdt, „Een parlementair veteraan" mag zelfs tegen de Kamer zeggen dat zij in overijling een besluit heeft genomen en"haar om die reden verzoeken daar op terug te komen daarin ligt voor baar niets belcedigeqds i maar wel als een „beschroomd minister" zonder de Kamer van eenige overijling te beschuldigen, haar beleefdelijk verzoekt het door hem destijds gedane voorstel nog eens te overwegen. Bedriegen wij ons niet dan is volgens het Yaderland de beleediging niet in de brutaliteit gelegen Waarmede men de Kamer dwingt om op eens genomen beslissingen terug te komen maar in den beschroomden aard van den voorsteller. Maar zoude dit soms niet de geheime reden zijn dat het minder beleedigena voor de Kamer is in het oog van het Yaderland op een amendement door een anti-revolutionair voorgesteld terug te komendan door een liberaal F Iu de zitting van Zaterdag is met 46 tegen 22 stem men aangenomen een wetsontwerp tot aanstelling van een vasten ingenieur bij de gevaiigeuisbouwen andere kleine wetsontwerpen met algemeene stemmen. Daarna haddeu aohtereenYQlgeus de iuterpellatiëu van de heeren Yeroly en Heemskerk Az. plaats, de eerste over de onderhandelingen met BeJgic e»ver de toepassing- van ons handelstractaat de tweede over de indieuing van de wet tot herziening van den census. De regering heeft geantwoord dat zij hoopt die wet nog tijdig ge noeg te zullen kunnen indienenom haar vóór de algemeene verkiezingen van 1S71 tot stand te kunnen brengen. De heer van Sypestein heeft verlof bekomen om de regering te interpelleren over het iu de jongste troon rede aangekondigde wetsontwerp lot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders iu de kolonie Suriname, De Eerst© Ep-nier zal dm l?en wederom bijeenkomen, De „Richmond Inquirer" geeft een omstandig verf haal van het vreesselijk ongeluk dat 28 April 11, iq jiqt kapitool te Richmond is voorgevallen, De zaal van het hof van appel is op de tweede ver dieping boven de groote zaal waar dc afgevaardigden vergaderen. De geruchtmakende zaak die behandeld zou worden had een groote menigte mensohen geirok- en de bovenzaal was even als de galerij stampvol, Plotseling viel deze galerij in en stortteu allen van boven neer in de eivolle zaal. Door deze schok en de onbeschrijfelijke verwarringdie er op volgdebrak ook de vloer dezer zqal op ouderscheiden plaatsen en stortten allen naar beneden in de zaal der afgevaardigden. De gevolgen waren ontzettend. Al die in de benedenzaal waren werden onder do van boven komende jnassa bedolven en velen der vallenden bezeerden zich ernstig, Meer dan zestig personen vonden er huu dood bij en stierven onder de foltereudste pijnipgeumeestal door verstikking, Topn na verloop vaq eeqigeq tijd dc lijken te voorschijn kwamen waren zij paauwelijks herkenbaar, de gelaatstrekken waren opgezwollen en met bloed en stof bedekt. De angstige opgewondeiihoid en de wanhoop der nabestaanden van degenen wier lijken suceessivelijk te voorschijn gebracht werden verhoogde de afgrijselijk heid van het tooneei daarbij ook zeer, De rechters, stonden op het punt de geroohtsaaal in te tredeq en zagen dep vloer voor hqn oog en wegzinken, doch de held Yan het proces behoorde ouder de eerste slachtoffers en werd doodgeslagen door de invalleq-h; galerij. Het onheil gebeurde des morgens te II uur vóór dat de afgevaardigden vergaderd waren en terwijl eene gectie die daar gewerkt had juist uiteengegauq was. Ook de verslaggevers van enkele bladen dia in de gerechtszaal tegen een muur zaten f zijn als doop een wonder gered, G r i e k e n 1 a n tl. Nog steeds duurt de onzekerheid voort wat er met dit rijk zal geschieden na den veelbesproken moord met de raovers, Terwijl Frankrijk en Rusland met zacht* heid willen te werk gaan willen Engeland ep Jtalië eene vreemde bezetting in dat laqd te leggen, De minister van oorlog die door qog wat re waqhteq met het uitzenden van troepen welligt dep moord had kunnen voorkomen heeft zijn oufslag geyraagd en get kregen, Dit offer heeft Griekenland wegens het geheurdö dus reeds gebraeht, Bij deze treurige geschiedenishad eene daad yan zelfopoffering plaats die niet aan de nagedaobtenis mag ontrokken worden. Nadat de bekende reinigers waren gevangen genomenmoest het lot beslissen wien hunner naar Athene zou gaan om over den losprijs te opder» handelen, Het lot was de heer Yijnen eou Dugejsohman gunstig die door zijn gaan naar Athene natuurlijk uit di handen der roovers zou verlost worden, Rettende op de vreesselijke oprust waarin mevrouw Muncartej> moest verkeerepwanneer haar echtgenoot onder, de roovers bleef, had de heer Yijnen de edelmoedigheid den heer Muncarter te dwingen in zijne plaats te gaan, Deze ging en mogt daardoor het geluk smaken fcijuo vrouw en kindereu weder te zien, doch de edelmoedige Yijnen werd tot loop zijner zelfopoffering vermeord» YOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1