UK 39 Zaterdag 14 Mei. 1810 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COU PRIJS DER ADVERTENTIËR. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijka- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PR IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzeil ding der Adrertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Uit YJissingen schrijft men aan de Amsterd. Ct. "Wij vernemen met genoegen dat den heei Calten hoofd-ingenieur bij de marine te Amsterdam van daar verplaatst zal wordenals direkteur adsistent J naar de fabriek te Feienoordbij Rotterdam om aldaar, gedetacheerd van het departement van marine, voor drie jaren werkzaam te zijn. Door het Belgische gouvernement is met 1 Mei jl.als onder-iuspecteur bij het Belgische loodswezenbenoemd de heer The obald Verbrugghe en deze heeft dié betrekking, vroe ger door den heer Delmare vervuld aanvaard. De Middelburgsche Courant bevat de Lijst der 5 55 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen 8 in de provincie Zeeland, waarvan dé hoogste is mr. Cornelis van der Lek de Clercq', geb. te Stavenisse, I 18 April 1811, wonende te Zierikzee, met f 3889.24l/2, eu de laagste Huibért Pieter den Bouwmeester, geb. te Heukelum 25 Januari 1797 wonende te Middelburg, I met f 693.861/,. Amsterdam, 9 Mei. Gisteren herdacht ds. J. J. L. Ten Kate zijn 25jarigen predikdienst, waarvan zew. 10 jaren binnen deze gemeente werkzaam was. Ds. Ten Kate koos tot tekst Joh. 21vs. 1517 dezelfde waarrnedé de begaafde spreker voor 25 jaren zijn predikambt aanvaardde. De jubilaris die een clubbei feest vierde omdat het teveus de keriuiieiing was zijner 25jarige echtverbindtenis, ontving vele blijken van belangstelling en de Nieuwe Kerk kou de opgekomen schare ter naanwernóod' bevatten. Zondagavond werd te Utrecht door een beschonken artillerist een jufvrouw mishandeld en met den sabel geslagen. De jufvrouw, bewusteloos nedergevallen zijnde, werd bij den heer Lambotte ingebrachtdoor dezen welwillend van het noodige voorzien, èn door dr. Taets geneeskundig bijgestaanzpodat zij na verloop van eenigen tijd weer huiswaarts kón gaancn de zaak geen bepaald ernstigegevolgen had. Door den toeloop van vele menschehwaarvannaar men verhaaltnie mand den aanrander tegengingontsnapte deze, met een paar kanonniers, die hij bij zich had, zoodat zij onbekend zijn gebleven. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt door mil. autoriteit de zaak onderzocht, 'tls zeer te wenschendat een voorbeeldige straf worde toegepasten dat men in dit geval eeus weder een voorbeeld moge zienhoe noodzakelijk het isden militairen buiten den dienst geene wapenen te laten dragen. Langs de geheele Oudegracht wordt telkens en vooal Zondags veel geklaagd over den lastdie men er van dronken artilleristen heeft. Vóór eenige dagen greep in een estaminet te Antwerpen het volgende ongeval plaats. Feu visscher- maatschappij had een avondmaaltje in orde gebracht ter eere van haar voorzitter den heer van den Bergh, en men was ten dien einde in de Draak bijeengekomen. Na de aankomst van den heer van den Bergh die bij zijn intrede het voorwerp cener warme ovatie was, ging men aan tafel. Maar in het midden van het avondmaal begon de voorzitter eensklaps stuiptrekkende te hoesten, zijn aangezicht werd purper, daarna violet; hij strekte de handen uit en gaf den geestzonder één enkel woord te hebben gesproken. Er was hem een stuk vleesch in de keel blijven stekenhad hem versmacht en de verstikking teweeggebracht. Men beelde zich de verslagenheid der omstanders in waar van de droefheid des te grievender was omdat zij zich voorgesteld hadden hem bij het nagerechtin naam der maatschappijeen ecremedaille aan te bie den. De heer van den Bergh was 64 jaar oud en ongeil uwd. Tusschen Luxemburg en Arlon heeft een spoor wegongeluk plaats gehad. De passagierstreiu die Lux emburg verlaten hadhad zich aan liet station Dom- meldange eenige oogenblikken opgehouden. De locomotief van dezen trein manoeuvreerde nog toen een op hem volgenden goederentrein van Luxemburg met vreese- lijke snelheid tengevolge vau liet breken van rem- toestellen naderde. 'Op het station bespeurde men het gevaar van den onvermijdelijk en schok, en opende men de wagons om zoo mogelijk de passagiers te redden. Bijna op hetzelfde oogenblik had de gewel dige schok plaats die den gehcelen trein verpletterde. Stukken hout en ijzer werden iu. het ronde geslingerd en kwetsten verscheidene personen die zich op het perron bevonden. Hét was een verschrikkelijk tooneel. Den geheelen nacht was 'men bezig met' den weg te ont- Tuimen, Dertien lijken allen op de vreeselijkste wijze verminkt werden tot heden onder de verpletterde wagons gevonden. Het aantal gekwetsten is zeer groot. De stationschef van Dommeldangede machinist en de visiteur van Luxemburg zijn in hechtenis ge nomen. Te Luik heeft Vrijdag aan het spoorwegstation eene gebeurtenis plaats gehad die eenig in hare soort is. Het' spoorwegstation is daar toegankelijk voor iedereen. Van die omstandigheid heeft een persoon gebruik gemaakt om zich op het pianlder te begeven. Na aldaar een oogenblik rondgewandeld te hebben, sprong hij plotseling op een locomotiefdie reeds onder stoom gebracht was stelde haar in beweging en was in een oogwenk verdwenen. Toen men van de eerste verbazing bekomen wasbracht men de telegraaf in beweging in de richting van Verviers. Het telegram werd daar eerst ontvangen toen de locomotief reeds voorbij was. Het antwoord uit Verviers luidde dat de locomotief in helsche vaart den weg naar Duitscbland had génomen. De politie liet een tweede locomotief gereed maken en snelde den onbekende achterna, maar daar hij te veel voor is, zal zij hem wel niet. inhalen. Heeft hij de locomotiefdie eene waarde van 40 a 50,000 franken heeft, willen stelen? Is het een misda diger die op deze wijze aan alle vervolging wil trachten te ontsnappen? Heëft mén met eenwaanzinnige te doen P'Mëii verdièpt zich te Luik in gissingen. De slechting der kolossale vestingwerken te Maastricht wordt inet kracht doórgezet. In het zuidelijk frontier is men gedeeltelijk gereed inet de slechting der bastions Alva, Hessen, Avancé Vrouwepoórt'en een gedeelte van den hoofdwal aan de voormalige St. Pieterspoort. In het "Westelijk frontier is het fort Ko ning Willem voor een gedeelte en de Boschpoort met den hoofdwal ter rechterzijde geheel geslecht. In het Noordelijk frontier (Voorstad Wijk) zijn de bastions St.. Maarten, Parma de lunette Enghien en Turenne, met de omliggende grachten geslecht en gedempt; een gedeelte van den hoofdwal bij dé voormalige Oudewij- kerpoort bevindt zich aldaar nog in zijn geheel. Naar men verneemt zullen eerstdaags weder eenige vesting werken ter slechting worden aanbesteed. Wij onfleenen aan de Java-Bode de volgende ministeriele portretten door een Hagenaar geteekeiid voor het Soerabayascb Handelsblad. „Minister Fock doet mij eenigszins denken aan eene hoofdfiguur in de geestige opera comique„le Brasseur de Preston." Ondanks zich zeiven wordt deze voortge stuwd door de omstandighedenhij trekt ten oorlog wordt een held saus le savoir,enwordt met eerbewijzen en laauweren overladen. Het onderscheid tusschen deze figuur en mr. Fock is echter dat de laatste in elk geval een vlug administrateur is. Als - burgemeester te Wijk bij Duurstede, Haarlem en Amster dam heeft hij getoond een man te zijn, die den Augiastal wi3t te redderen en die met gevatheid de gemeente-zaken kon afdoen. „Een knap opzigter is echter nog geen architect. In de hoofdstad van het rijk heeft minister Fock voor het onderwijs zeker heel veel gedaan en zoowel zijn voor ganger de gemoedelijke Messchert van Vollenhovèn als zijn opvolger, de heer den Tex kunnen in dat opzigfc niet in zijn schaduw staan. Een bekwaam majoor is evenwel dikwijls een zeer mid del mal ig legerkomman- dant. Was de heer Fock een uitmuutend burgemeester hij blijkt te zijn een minister van binnenlaudsche zaken die de oppervlakkigheid zelve is. Onder welk gelukkig gesternte hij ook geboren moge zijn een redenaar znlleu zelfs de blindste liberalen hem niet noemen. Zijne betoogen missen helderheidzijne volzinnen zijn verward en met bewonderenswaardige kalmte en snffisance maakt hij zich van de belangrijkste quaestien dikwerf met eenige gemeenplaatsen af. „Die zelfgenoegzaamheid is vergefelijkbijna een ieder in zijne plaats zou het bereiken van zulk een hoog standpunt als een welverdiende waardering zijner talenten beschouwen en het misschien minder als een blind geluk aan de omstandigheden wijtendie het zóó gewild hebben dat een beschermeling van Thorbeclce door dezen tot zulk eene hooge betrekking gekozen werd., Thorbecke is helaas nooit zeer gelukkig geweest ih zijne keuze van niedè-ministers. Te verwonderen is het dus nietdat bescheidenheid en ingetogenheid, door den voormaligen Amsterdamschen burgemeester als overtollige ballast in de hoofdstad gelaten zijn, en dat het gelukskindook al de gebreken van een bedorven kind beziP' „Vandaar ook dat voor zijne houding in dc kamer voor de naïve openhartigheidwaarmede hij zijne goed- of afkeuring door gebaren als anderzins te kennen geeft misschien verontschuldigingen te vinden zijn in dit onverwacht stijgen. „Naïveteit heeft echter hare grenzenen ontegen zeggelijk heeft Fock's onverbloemde ingenomenheid met of afkeer van liet gesprokene vooral zijn veeibeteeke- nenaë blikken die hij nu en dan inet de liberalen ter regterzij wisselt de verbolgenheid der kitteloorige Westersche wijzen opgewekt. Had men iu een stel ministers doublures, even als iu de opera, dan zou Fock ongetwijfeld een uitmuntend persoon zijn, om steeds met succes op te tredenwanneer de onderwijsquaeatie te berde werde geb ragt. „Welk een contrast vormt de geslepen minister van Bosse met zijn eenigzins opgeblazen collega Reeds in het uiteilijk doet zich dit contrast sterk gelden, liet voorkomen van den minister van binnenlandselie zaken verraadtdat de snid zijner kleeren en de zorgvuldige behandeling zijner coiffure hem niet onverschillig zijn. Zijne blozende kleur en gunstige physionomie worden eenigzins gedwarsboomd door de onbeschaamd vooruit stekende onderlip. Het voorkomen van den heer van Bosse daarentegen zou nimmer een sterveling doen ver moeden dat déze heer een onmisbaar lid van het zevental ministers uitmaakt. „In plaats van Focks gezonde tint die aan den blos der Geldersche keukendeerns doet denken heeft het gezigt van den heer van Bosse den schijn alsof het in een fabriek van terra cotta gebakken is. Zij i haar heeft die onbeschrijfelijk vaalbruiue tintdie de pruiken onzer grootvaders onvergetelijk heeft gemaakt, 's Mans manieren doen duidelijk uitkomen dat hij nooit aspiratien heeft gehad om als saletjonker op te treden of zich beijverd heeft om aan 't hof furore te maken als aimable cavalier. Van daar dat hij zijne handen volle vrijheid geeft om zich overal heen te begeven en deze dan ook soms afdwalen naar plekken die iu gezelschap van anderen bij voorkeur onbezocht blijven. Zijn stemgeluid is krakenddoordringend eu scherp zijn gestes eenvoudig. Zijn geheele uiterlijk verraadt geslepenheid zeldzame gevatheid en schranderheid. „Wie van Bosse voor de eerste maal hoort spreken iu de Kameris verbaasd over de benijdenswaardige gemakkelijkheid en snelheid waarmede hij zich uitdrukt. Oratorische fiiguren versmaadt hijvan Bosse gaat regt op zijn doel afhelder en duidelijk zet hij zijn onder werp uiteen geen overtolligheden geen oinioodige uitweidiugen. Van sophismen is hij natuurlijk geen vijand. Met buitengewone overredingskracht ucet hij zijne betoogen smakelijk en overtuigend voor te dragen hij weet de zwakke zijde zijner bestrijders soms zóó te treffen en hunne ijdelheid te streelen dat hij tenslotte zich dikwerf hunne stem verzekert." (N. M. C.) Eenigen tijd geleden wezen wij er op hoe de heer van Bosse er eindelijk toe beslotem had door ver pachting van een gedeelte dér oesterbank onder Yersekc, voor kunstmatige' oesterteeltbet döor hem teweeg gebragt beletsel voor het ontstaan eener nieuwe industrie had opgeheven. Naar ons van geloofwaardige zijde verzekerd wordt, varen echter onder die g-edc el ten die ter verpachting waren aangewezen vele perceelen die een groot gedeelte van het tij droog leggen; zoodat de felle zon ih den zomer en de felle vorst in den winter, wel vrees doet ontstaan voor het sterven der oesters. Niettegenstaande deze ongunstige omstandigheid, zijn de gezamelijkc perceelen toch verpacht voor eene jaarlijksche sorn van ruim f 38,000. (N. G. G.) Staten-Generaal üe Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Woensdag namiddag ten S ure haar werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken behooren de vier wets-ontwerpen, welke reeds tijdens het afgcloopen reces varen rondge deeld, waaronder dat tot regeling en voltooiing van het vestiügstelsel én een wets-outwerp tot uitgifte in erf pacht van duinen eu vroonen in Walcheren ten einde Middelburg eu Vlissingen van een duinwaterleiding te voorzien. Deze allen zijn naar de afdeelingen verzonden, die voor het ingetreden twee maandelijksch tijdvak her nieuwd zijn. De heer Viruly heeft verlof bekomen om op een nader te bepalen dag, de regeeriLg te interpellecrcn over den loop der onderhandelingen met België, ten opzichte van het differentieel invoerrecht op het gedistilleerd. Dc heer van Kuijk was voornemens geveest hetzelfde te doen doch zag nu daarvan af. Het gevraagde verlof werd verleend. Bij do Tweede Kamer zijn ingekomen: le. Afschrift van een advies van ingezetenen van Groningen hou dende betoog van de noodzakelijkheid iu liet belang van het Rijk provincie en gemeentevan de vesting Groningen2e. een advies van inwoners van Sluipwijk, het belang betoogende van de voorgedragen vereeniging der gemeente met Sluipwijk. DUITSCHLAND. Ook te Weenen heeft zich een feestcommissie gevormd om het eeuwfeest van Beethoven's geboorte dat in October zal plaats hebben op toepasselijke wijze te vieren. Bij het concert waarvoor de beroemdste stukken van den componist uitgezocht zijn en dat op vier afdee lingen op vier achtereenvolgende dagen zal uitgevoerd wordenzullen de beroemdste musici uit Duitscbland deels als medewerkende en deels als eereleden assis- teeren. üe opbrengst der viering zal zoolang als er nog geen sprake is van de oprichting van een gedenk- teeken voor Beethoven strekken voor een „Beethoven- fonds" ter ondersteuning van behoeftige toonkunste naars. Het Noord duitsche Tolparlement werd 7 Mei door den koning van Pruisseu met een troonrede gesloten. Daarin wordt gezegd dat het Tolparlementiu nat.io- nalen zin de Duitsche belangen behartigendde parti culiere belangen met elkander wist overeen le brengen. De hervorming der tarieven zat nieuwe wegen openen voor de productietoeneming van verkeer verzekeren, de welvaart meer eu meer ontwikkelen. Gereleveerd werden de handelsverdragen, gesloten met. Mexiko en de Owahi-eilandenstrekkende tot beveiliging van den Duitschen handel en een bewijs van de zorgen van het moederland voor de in het buitenland wonende Duitschers. Herdacht werd de wetwelke tot stand werd gebracht eu die den dank van het Duitsche volk verdiende. De rede eindigde met de uitdrukking der hoop liet ook in de toekomst de vergaderingen van het Tolparle ment het vaderland ten zegen mochten strekken. De Russische regeering heeft aan een vereeniging van Deense1 e .kapitalisten een concessie voor den tijd van dertien jaren verleend voor een t legrafische ver- biuding tusschen China Japan en Europa over Rusland. De Ruissiche en Decnsche regeering hebben ieder een oorlogschip beschikbaar gesteld voor het leggen van den kabel, die in zes maanden tijds moet gereed zijn. De concessie xverdt. door eene in Denemarken geves tigde maatschappij geëxploiteerd die over een kapitaal van 600,000 p. st. beschikt. Bussische zeden. Twee vrienden Te met el kander op een 'der universiteiten gestudeerd hadden zagen sedert zij de academie verlaten hadden elkan der niet meer. De eene was te Petersburg als lauus- ambtenaar geplaatst; de andere leefde op zijn bezittingen aan de grenzen van Siberië. Eindelijkna lang te vergeefs hierom verzocht le hebben verkrijgt de amb tenaar acht dagen verlof en spoedt zich naar zijn vriend wien hij evenwel niet te huis trof. De knecht, die zijn heer meermalen den naam van zijn studie- makker had hooren noemengeleidt den ambtenaar in een kamer, zet een ontbijt en volgens Bussisch gebruik een flesch sterken brandewijn gereed. De gast maakt van alles vlijtig gebruik en vergeet vooral niet den brandewijn aan te spreken zoodat hij weldra smoordronken is en door den kneeht te bed moet worden gebracht. Tegen den middag komt de gast heer. Toen hem medegedeeld werd dat zijn vriend geko men wasijlt hij vol vreugde naar hem toedoch het is hem niet mogelijk dezen te doen ontwaken. De gastheer zet zich toen alleen aan den maaltijd en drinkt in zijn vreugde zooveel dat men hem evenals zijn gast, te bed moet brengen. Toen nu deze ontwaakt, wil hij naar zijn kameraad ijlen maar nu is deze niet wakker te schudden en de beurt van wachten is aan den gast. Om de verveling te verdrijven pimpelt hij weder eenige glaasjes brandewijnwelke hun wer king niet missen. Zoo gaat het acht dagen achtereen is de een nuchter, dan is de ander smoordronken. Op den laatsten dag roept ds huisheer zijn knecht „Iwan zegt hij „gij ziet nu welke ramp de dron kenschap ismijn vriend Aelxandrowitscli is weder beschonken. Ik moet naai' de stad. Wanneer mijn vriend ontwaakt, moogt gij hem niet meer dan één borrel gevenwant ik wil hem toch op den laatsten dag spreken." Alexandrowitsch ontwaakt en kan, hoo

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1