Zaterdag 7 Mei. 1870 f WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlandsclie Tijdingen. I N DER LEK jM°» 37 erzoeke van sdag 17 Me; le Hofstede rkpubliek ESCHECOURANT PK IJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ea Dood- —<85 5 4'% ü6'/8 80% 27 V8 I 82 V, i 215 55 ya «V, i7\ 8% 43% Kogge 10 berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzea ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg k f 1 k J a - a - 11.30 S.80 6.50 5.70 5.20 3.55 5.00 0.00 11.00 11.50 13.00 7.00 Oelsiui. 8. 10. 9.5 9.5 A. IT Zaturdag Vrijdag F.", Zierikzee jrg. 9. rg. 8,30 or. 10,30 'S 10,15 os VOS dam rg, 10.15 10.15 lo afvaart rg en van iir na de Aankondig,ing;eii van openbare besturen eu/:. 30 April. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bekend dat het primitief beschrijvingswerk voor de personele belasting, dienstjaar 1870/71 op 6 Mei a. s. aanvangtdat de billetten den achtsten dag daarna door of van wege den ontvanger der directe belastingen worden opgehaald dat zij die geen billet mochten ontvangen zich ten spoedigste bij dien ont vanger om zoodanig billet aan te melden hebben ten einde het vóór 31 Mei a. s. ingevuld ter zijuer kantore te kunnen bezorgen dat tot tegen schatters om aan de zijde der belastingschuldigen te dienen, benoemd zijn de lik. L. KooleE. W. Mus J. van der Linden en M. Couvée jr. 30 April. Burgemeester eu Wethouders van Zierikzee maken bekenddat de aangiften of verkla ringen ter bekoming van patent van 6 tot 14 Mei e. k. uitgegeven worden dat die verklaringen be hoorlijk ingevuld, in de gemeente Zierikzee op 24 Mei e. k. moet zijn ingezameld of bij den betrokken ont vanger ingedienddat de patentplichtige schippers eigenaars en directievoerenden van binnenschepen schuiten en vaartuigenwaaronder ook zijdie be stendig in hunne vaartuigen wonen en geene buiten- rivieren of wateren bevaren, zich tot. 15 Mei a. r. voor het patent moeten aangeven bij het bestuur der plaats, waar zij zich bevinden; dat de alsnu patent plichtige schippers naauwkeurige opgave-moeten doen of zij in het vorige jaar geene andere huisvesting hebben gehad dan aan boord hunner schepen en daarmede geene buiteurivieren de Zuidcizee noch de Zeeuwsche stroomen bevaren of in bet vorig jaar bevaren hebben dat aan slijters tapperskroeg- en koffijhuishouders een aangifte-biljet bezorgd wordt dat na verloop van drie dagen wordt opgehaald dat de kramers de wijze waarop zij hun beroep uitoefenen moeten opgeven en de gezamenlijke inkoopswaaide der door hen te koop aangeboden waren enz.dat kramers en debitauten van loterijbriefjes op straffe van geldboete steeds hun gezegeld patent met zich moeten voeren enz. 2 Mei. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee make bekend dat (le lieer commissaris des konings in Zeeland voornemens is .de gemeente Maan dag, 9 Mei a. s. te bezoeken,, en dat Z. H E. G. ieder die hem wenscht te spreken daartoe dien dag ten half twee ure in den namiddag op het Raadhuis gelegenheid zal geven. 2 Mei. Be Burgemeester vau Zierikzee maakt be kend dat zij die voor het saizoen 1870/71 eene jacht- of vischacte verlangenzich ter gemeente-secretarie hebben aan te melden terwijl zijdie wegens onver mogen eene kostelooze vergunning om te visschen ver langen de bewijzen van toestemming van eigenaren van het vischwater dienen over te leggen. Longziekte. Burgemeester en Wethouders van Zierik zee maken bekend in beginsel te hebben aangenomen 1. dat voor afgezonderde stalling van veedat van buiten Schouwen en Duivel and in de gemeente als bestemmingsplaats aangevoerd wordtniet zal kunnen worden gebezigd een gedeeltehoe afgezonderd ook van een gebouwwaarin reeds ander niet ingevoerd vee zich bevindt 2. dat de afgezonderde stalling of beweiding van Zoodanig vee minstens gedurende drie maanden zal moeten plaats hebben. Alles onverminderd de bijzondere voorschriften bij elk voorkomend geval bovendien naar gelang van omstandigheden te geven. 2 Mei. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee vestigen de aandacht op de wijzigingen in de wetten op de personele belasting gebracht door de wet van 9 April 1869 (Staatsbl. no 59,) in 't bijzonder op de 'artikelen 5 en 7 dier wetwaai bij 1. wijziging is gebracht in eene der vrijstellingen van vrouwelijke bediendenzoodat geene personele belasting meer verschuldigd is voor de eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de le3e of 4e klasse belastbaar in dienst yan den belastingplichtigedie geeneandere vrouwelijke bedienden houdt en 4 of meer eigen of aangehuvfd.e kinderenkinsdkmderen of pupillen bij v, i *nw9nenJ die op 1 Mei des jaarswaarover de belasting loopt jonger dan 21 jaren zijn. 20 wijziging ja gebragt in de 2 eerste van art. 27 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsbl no. 4)die »u worden gelezen als volgt li Die ha 15 Mei een perecel in gebruik neemt, is voordit perceel de belasring voor de 4 eerste grond slagen voor den tijd des rlioustjaars die aan nog over is verschuldigd." 2. Aan den belastingschul ligedie in den loop des dienstjaars een perceel verlaat,zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te latenwordt' ontheffing verleend van zijn aanslag naar de 4 eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is indien daarvan door hem binnen den tijd van ééne maandvolgende op die waarin hij het perceel verliet tegen bewijs schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore des ontvan gers op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet." „De ontheffing wordt ook verleend over het 3 maan de] ijksch tijdvak waarjip liet pefceel..\yprd,-verlaten in dien de bejaetgpgplicjitigedaaj-pa doch iij, jfa# .loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belastingplichtig is in gebruik neemt." „Bij. overlijden van den belastingplichtige treden zijl e erfgenamen in dezelfde rechten en verplichting." „De aangiften volgens het le en 3e lid ingediend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld," G emeente >Baad van Zierikzee gehouden den Mei 1870. Al de leden waren tegenwoordig behalve de heer mr. Moolenburgh die door ongesteldheid verhinderd wordt. Komt in behandeling bet voorstel der commissie tot onderzoek van het voorstel der commissie voor de gazfabriek van het vorig verslag medegedeeld. Na discussie is besloteu om de administratiekosten van den directeur der gazfabriek te verhoogeri met f 100 t onder bepaling door mr. Fokker voorgestelddat hij mibstens f 250 zal afstaan aan dengene, die den stand der gasmeters opneemt eu het verlere werk verricht. Tot regent van het burger weeshuis is benoemd de heer jhr. mr. M. J. Schuurbeqne Boeije met 9 stemmen De openbare vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. Bij heropening wordt' het kohier van den hoofdelijkei, omslag voor IS70 vastgesteld op een bedrag van f 18483 89 hetwelk alsnog gedurende 8 dagen ter visie* zal worden 'gelegd en"1 daarna- aan Ged. Staten ter goldhé'^WKë^^öirdéjlr'o'i^ezóndfeü':' Hierna wordt de vergadering gesloten. e n i .r z .i Lt t Wettel jke Regeling: van fabrieksarbeid van Kinderen in. Velen erkennen hetgeen wij tot nu toe betoogd hebben volgaarne omdatzij hetgeen de ervaring geleerd heeft toch niet kunnen fcegeuspreken. Maar zeggen zij„de staat mag bij de nijverheid niet tusschen beide komen." In het algemen is dit zeker verkeerd, vrijheid moet regel zijn maar dat neemt niet weg dat er gewichtige uitzonderingen kunnen bestaan, en wanneer de nood zakelijkheid is aangetoond gemaakt moeten worden. De nijverheid is om den mensch niet de mensch om de nijverheid; en als de raensek in den volsten zin des woords van zijn vroegste jeugd af, zedelijk en licha melijk aan haar opgeofferd wordtj dan moet de. staat omdat hij de rechten van allen te beschermen heeft, en in de eerste plaats de persoonlijke vrijheid, tegen krenking zulke belemmeringen stellen, dat ten minstezij die voor zich zelf niet vermogen te zorgen, niet de slacht offers van verkeerdelijk bevredigde winzucht worden. De schade die de ouders en de fabrikanten door de maatregelen die door den staat te nemen zouden zijn, zullen lijden, mag dezen niet afschrikken, want zij zal niet anders dan tijdelijk zijn. Doch al was zij blijvend, dan nog zoude dit voor-den staat geenè reden zijn, in dit geval werkeloos te blijven. Wanneer de arbeid die de mensch verrichtzoo eenzijdig isdat hij zijne persoonlijkheid voortdurend achteruit doet gaan en ten laatste vernietigtdan is het verlies aan menschtn dien tengevolge veel grooter dan de daardoor verkregen stof felijke winst. De mensch is echter veel meer waard dan alle aardschc goederen. „Wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld zoude gewinnen en schade lijden aan zijne ziel?" Wat heil voor den staat en voor de menschheid als de sted.en met kostbaarheden en schatten gevuld zijnals men overal pracht en rijk dom ontwaart doch tevens kan wijzen op duizenden of honderden, die van hun vroeg3t.e jeugdter wiile dier goederen, naar lichaam en geest vermoord ziju De staat huidige vrijheid in handel eu nijverheid maar gedooge geene exploitatie van den eenen mensch door den andere u, waartegenover men door eenzamen- loop van omstandigheden machteloos geworden is. Het tijdelijk nadeel dat handel en nijverheid door ecu belemmering hier van mochten ondergaanschrik ken den staat niet af: allen moet hij beschermen: evenzeer dat rampzalige kind, dat uit de taudeu van een of ander rad jaar in jaar uit wolvezels staat te pluizen als den rijken ondernemer, die door zijn schatten die raderen .doet wentelen. Doch wij ontkennen dat er blijvende scbade voor de ouders of voor deu fabrikant zal ontstaan omdat wij meenen op croud der ervaring dat de tijdelijke zeer gering is. Ontwikkelde arbeiders toch verrichten naar evenredig heid meer en beter dan onontwikkelde en de arbeid van hen die met verstand werken brengt meer voort. Dit is eene waarheidniet alleen op de volwassenen maar ook op de kinderen van toepassing en in het algemeen kan men daarom aannemen, dat het voordeel van arbei ders en fabrikant; door het scheppen van eene verstan dige klasse van werklieden moet bevorderd worden. De schade die oogenschijulijk eeledèu wordt door de kosten van onderwijshet gemis van het arbeidsloon der kinderen aan den eenen kant en van hun goed kooperen arbeid aan den anderen kautzal in later tijd ruimschoots vergoed worden. Het is eeue dwaasheid te beweren dat ontwikkeling overal elders behalve bij fabriekskinderen gezegende stoffelijke vruchten zoude afwerpen. Doch zegt men laat de staat den tijd niet voor- uitloopen, en wachten tot ouders en fabrikant hun be lang inzien. De ouderszijn zooals wij beweren in eene bijkans slaafsche afuankelijkheid van den fabrikant. Hun uitstel zal met het zijne zameuvallenen dez9 raad komt derhalve daarop nederdat men geduld moet hebben tot de fabrikanteu geen andere dan ont wikkelde en daarom vrije arbeiders zullen willeu gebrui ken. Daar men aldus van de willekeur van enkelen het heil van honderden wil laten afhangen noemen wij dit wachten onzedelijk. Doch hoe lang zal dat wel duren De waarheid valt niet te loochenen dat vóór de vrijmaking der slaven in Amerika in onze bezittingen en elders reeds lang onwederlegbaar de hoogere voor treffelijkheid en de meerdere voordeelen van vrijen arbeid waren aangetoonden welk een kracht heeft het desniettemin niei gekost om de vrijmaking te ver krijgen. Wel verre dat de arbeidgevers er .vrijwillig toe overgingen heeft Amerika - een bloedigen oorlog mceteu voeren. W'aar behalve onzedelijkheid, dieaaneen maatschaj - pelijken toestand eigen is, het ouvoordeelige, het schade lijke door zulke middelen moeten overwonnen worden, baten eenvoudige betogen blijkbaar niet. Met de zoo te. noemen vrijmak'ng der fabriek arbeiders verkeert men grootendeels in het zelfde geval. De fabrikanten werken alleen maar bij uitzondering aan de verstandelijke ontwikkeling der fabriekskinderen mededoor of zelf aan de fabrieken scholen te verbinden bf de kinderen in de gelegenheid te stellen scholen te bezoeken. De resultaten die me n daardoor verkreeg hebben de verwachting niet teleur gesteld. Doch het bleven altijd maar uitzonderingen de regel is nog altijd dat fabriekskinderen niettegen staande het inderdaad ook voor den fabrikant van nut moet zijngeene gelegenheid hebben om hun geest te vormen en te beschaven. De wetgever kan evenwel met die pogingen der fa brikanten zijn voordeel doen. De arbeid van kinderen in fabrieken is noodig de nijverheid kan die niet missen Doch het is onnoodig dat het tijdelijk en eenwig bestaan van zulke schepselen door dien arbeid geheel en al geabsorbeerd worden. Men kan door be schaving en godsdienstzin bij hen van hun vroegste jeugd aan te kweeken ook de schamele woning van den fabriekarbeider .nep liefelijk aanzien geven.- Men kan hem vormen tot een flink en voor zijn vak in allen deele berekend manmaar tevens tot een mensch met hoogere behoeften dan het onderhoud van een ver-; gankelijk Iichaantf i ;ön vdie erkent en' zich bewust is^ dat God hem dfeii' roeping en' dé plicht lieeft opgelegd om het leven te gebruiken ook en vooral voor eene voor bereidingvoor een hooger eeuwig'leven. Dit hebben die enkele fabrikanten iugezicn, welke in En- land en gelukkig ook in Nederland aan hunne fabrieken tevens scholen verbonden hebbenzoodat de kinderen behalve licbamelijken ook geestelijken arbeid te ver richten hebben. Dit stelsel heeft de wetgever eenvoudig als beginsel aan te nemenom die ongelukkige fa briekskinderen en aldus ook het volgende geslacht van fabriekarbeiders uit hun slaafschen toestand te bevrijden. Zierikzee 6 Mei lieden zijn van hier 4 famiiien te zamen uitmakende een getal vau 16 persoueu be- hoorende tot den mingegoeden staud naar Noord-Ame- rika verhuisd. Onder deze bevond zich eene vrouw van 72 jaren en een kind, nog slechte 6 weken oud. Stavenisse 3 Mei. Heden had alhier het volgend droevig ongeluk plaats. Ten 1 ure des namiddags vertrok van hier de veerbootom de brievenpakketten naar Niane over te brengen. Aan boord bevonden zich schipper L. Kanter als passagierbenevens de beide schippersknechts E. Unlcel en P. de Rijke. Naau- welijks was de boot van den walof de opvarendeu zagen de stoomboot Telegraaf regt op de veerboot aanstoomen, hoewel dezelve kort te voren aan den wal was geweest. Zooals later bleek wilde de kapitein eene damedie achtergebleven was nog afzetten. Tc vergeefs deed de bemanning der veerboot alle mo gelijke moeite om te ontwijkentengeyolge daarvan kwam dezelve nuast de stoombootwaardoor bet zeil blind sloeg eu de boot omkantelde. Een der schippers knechts Pieter de Rijke een jongeling van 18 jaren zonk weldra in de diepte weg terwijl het de beido andere personen mogt gelukken op de Telegraaf over te springen eu alzoo kuu leven te redden. De zak met' de brievenpakketten werd als door een wonder gered daar dezelve binnen in de omgekantelde boot bleef hangen en daaruit toen de boot bij het vallen van bet water op liet drooge kwam werd gehaald en heden avond naar Zierikzee werd gezonden. Het lijk van den ongelukkige is nog niet gevonden. Het eindexamen der hoogere burgerschooleu iu Zeeland zaL volgeus beschikking vau den commissaris des konings in deze provincie vau 27 April.dit jaar worden gehouden te Middelburg. In de commissie zijn benoemd tot voorzitter dr. D. J. Steijn Parvé inspecteur van het middelbaar onderwijs in Holland eu Zeeland tot ledeu de heeren dr. P. Romeiju directeurmr. E. J. KiehlJ. Vermeulen en J. J. Bel- lingwoutleeraren aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, M. Leopold, directeur, S. C. L. Mosch eu E. Huizinga, leeraren aan de hoogere burgerschool te Goes dr. E. Piagetleeraar aan de hoogere bur gerschool te RotterdamH. L. de Vries leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrechten K. Mars leeraar aan de rijks hoogere burgeischool te Gouda. Uit het één en twintigste jaarverslag van deu staat en de werkzaamheden der Christelijke Normaal school te Nijmegen blijkt dat deze zoo heilzaam wer kende inrichting zich in het afgeloopen jaar in alle deelen gezegend heeft mogen noemen en wat den finauciëelen toestand der vereenigiug eu wat verkregen resultaten betreft. Sloot de rekening van 1 Maart 1869 toch met een nadeelig saldo: die van 1 Maart 1870 toont een ontvangst van f 7661.33% tegen een uitgaaf van f 6420.67 en levert dus een bate vau f 1240.6612 bierdoor verdwijnt grootendeels het te kort van het vorige jaar en kan de directie het nieuwe boekjaar met veel .minder zorg ingaan dan zich aau- vankelijk deed verwachten. Deze gunstige financiëele uitkomst is voor een groot gedeelte ook aan onze stadgenooten toe te schrijven die vooral niet achter - gebleven zijn om naar hun vermogen deze goede zaak te steunen. De kweekelingen die deu gevorderden ouderdom bereikten deden met gunstig gevolg hun examen als hulponderwijzer en vonden spoedig een gewenschten werkkring. De bij net verslag gevoegde lijst van oud-kweekelingen toont aan dat bijna allen thans sie raden zijn van hun stand en dat de zegen van deze inrichting voor het Cristelijk onderwijs vooral in onzen tijd niet te zeer op prijs kan gesteld worden. Wij hopen en vertrouwen dat het dan ook voortaan niet aan hernieuwde blijfcen van belangslelling ontbre ken zal en halen ten slotte het volgende uit het ver slag aan om onzen lezers een denkbeeld te geven van het werken en streven der Christelijke Normaalschool te Nijmegen. „Meer en meer wordt de vraag van het onderwijs

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1