N°. 36 Woensdag 4 Mei WOENSDAGEN ZATERDAG. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ea Dood- berigten van 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Aankondigingen yan openbare besturen enz* Longziekte. Bij besluit van Gedep. Staten van Zeeland van 23 April jl. is een gedeelte der gemeente Nieu- werkerk en Ouwerkerk verklaard door de longziekte besmet te zijn en het overige gedeelte der gemeenten, benevens liet gedeelte der gemeente Zierikzee, begrensd ten W. door het D ijk waterten O. door Bieuwerkerk, ten Z. door de Ooster-Sclielde en ten W. door de haven van Zierikzee, verklaard verdacht te zijn. In de besmette gedeelten mag geeuerlei in-, uit- of vervoer van rundvee plaats hebben. In de verdachte gedeelten is in- en vervoer geoorloofddoch uitvoer slechts met schriftelijke toestemming van den Commis saris des Konings. Longziekte. 25 April. Burg. en Weth. van Zierikzee, maken bekend dat de longziekte onder het rundvee in de gemeente Njeüwerkerk uitgebroken is, waarschuwen de veehouders en bevelen hen aan tegen die verwoestende ziekte op hunne hoede te zijn, hun vee zooveel mogelijk afgezonderd en buiten gemeenschap met ander vee te houden, vooreerst geen vee aan te koopeb, geen vee van anderen op hunne stallen of Meiden toe te laten; 2. van het ontstaan van eenige ziekte onder hun vee dadelijk kennis te geven aan den Burgemeester(zij die dit verzuimen zijn strafbaar met boete en ge vangenis straf.) 3. zichin geval van het ontstaan der ziekte onder hun vee, stiptelijk naar de aonwijziug van hét open baar gezach en naar die der veeartsen te gedragen. Kiezerslijsten. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat de kiezei slijsten voor ledeu van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van dec. Gemeenteraad, op 20 April door hem zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Turftonder. Bij besluit van Burgem. en "Weth. van Zierikzee van 27 April is J. Schoenmakers als zoodanig benoemd. Gemeente-Baad van Zierikzee gehouden den SO April 1870. Afwezig de heeren jhr. de Jonge en mr. Moolenburgh wegens ongesteldheid. Bij de openiDg waren nog af wezig de heeren Koole 'en mr. Moens die echter later binnentreden. - Pe notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld 1. eene missive van Ged. Staten houdende eene opmerking omtrent het laatste raadsbe sluit betreffende de heffing van begrafenisregtenten gevolge waarvan Burgemeester en Wethouders voorstellen in art. 1 het woord „Burgemeester" te veranderen in „Burgemeester en Wethouders." Aldus besloten. 2. een brief van de plaatselijke schoolcommissie om trent eene regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare school voor onvermogenden (armenschool) aan de openbare school voor minvermogenden (tusschënschool) en aan de open bare avondschool voor meisjesmet een conceptbesluit. 3. een schrijven van den directeur van het telegraaf kantoor houdende verzoek het volle gebruik te mogen hebben van de comparitiekamer in het telegraafgebouw. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt dit verzoek toegestaan tot wederopzegging toeals de directeur de kamer voor zijne rekening laat schilderen en behangen, indien dit door het gebruik noodlg is. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit ont werpbesluit goed te keuren met wijziging van art. 8 en dit artikel aldus te lezen „De uoodige hulpmiddelen en stoffen ter bearbeiding worden door de leerlingén Tnedegebragt." „Door de gemeente worden slechts zoo noodig kleine benoodigdheden als naaldennaaigaren en dergelijke verstrekt." «Hetgeen de leerlingen uit de door haar medegebragte stoffen vervaardigen kunnen'zij medéneraen." Wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren mr. vau DongenMulock Houwer en Zuurdeeg ten fine van rapport. eejle missive van regenten van het burger weeshuis oudende voordragt ter vervulling der vacature van «e? refen^» bestaande uit de heeren jhr. mr, M, J. öcnuurbeque Boeije en H, G. Mulock Houwer. De benoeming wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren mr. Kokker Mulock Houwer en Labrijn, tot onderzoek en rapportde rekening der brei- en naaischool en der bai.k van leening over 1869. Wordt medegedeeld het proces verbaal der opname van de kas eu boeken des gemeente-ontvangers op 9 April jl. waaruit bleek dat zich in kas bevond/131775,97. Voor kennisgeving aangeuomen. Burgemeester en Wethouders bieden aan de raad het beredeneerd verslag van den toestand dezer ge meente over 1869 me', mededeeling dat het ter perse ligt zullende later exemplaren aan de leden worden rond gezonden. m Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten a. om de vroegere directeurswoning der cali- cotsfabriek iuterigten tot woning van den 'Hoofdonder wijzer der tusschënschool en den Westïr.vleugel af te breken en het doen van verdere werkzaamheden daar mede in verban l staande. b. om de gezusters Ribbe, alshuisbewaarsters te laten, wonén iii hèt gebouw der vroegere tusschënschool zon der vergoeding. Komt ter tafel een adres van M vd. Eudeaan nemer der hoogere burgerschool, verzoekende kwijtschel ding der hem opgelegdeboete van f 855 voor te late oplevering, hetwelk wordt gesteld in handen der com missie van fabricage tot rapport. Namens de commissie ad hoe brengt mr. Moeus rapport uit op de rekening der begraafplaats over 1869 strekkende tot goedkeuring a. der rekening van den verkoop van zerken eu hoofdleijen in 'ontvang op f 733,"53, in uitgaaf op f 7.32, goed. sloff 726,21. f v, Tfr b. der' rekciing van curkuur; vau graven .en.; begrafenisregten in' ontvang op 512,05, in uitgaaf op 15,36 rpst gpedslpt '\.496-„69. Al.dus. besloten jN'am.'.us de commissie ad hoe brengt mr. Kokker verslag uit op de rekening van het pensioen- en wedu- wenfouds van gemeente-beambten over 1869 strekkende tot goedkeuring, in ontvang en uitgaaf op f 425,905 Onder de ontvangsten is begrepen f 35,505 wegeus tegemoetkoming door de gemeente tot dekking vau het te kort tot. liet doeu der uitkeeriugen. Dienovereenkomstig wórdt besloten. Bij monde van den heer mr. van Dongenwordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de rekening der gazfabriek met balans over 1869 en het voorstel tot verkoogiug van het bedrijfkapitaal strekkende tot goedkeuring en wordt mitsdien de reke- niug vastgesteld in ontvangst op f 22224,73 uitgaaf op f 22929,08 nadeelig slot van f704.35 en de balans vau winst eu verlies goedgekeurd in baten f29540.78, in lasten f 26927,21 op eeu batig slot 2613,57. Do verhooging van het bedrijfkapitaal met f 1500 en alzoo dit kapitaal te brengen op f 5500 wordt Het voorstel tot verhooging der administratiekosten van den directeur met f 100 en en die alzoo te brengen op f 300 adviseert de commissie niet aan te nemen, maar in plaats daarvan 1. den persoon thans in dienst van den directeurin dienst van de gemeente te uemeu en hem te bezoldigen met eeue jaarwedde van f 300 en 2. den post van administratiekosten van den directeur te, doen vervallen en in plaats daarvan den directeur f 50 voor zijn bureaubehoeften jtoe te kennen. De beslissing ffiiejrop wordt aangehouden tot een volgendeJ vergadering. Komt in behandeling bet kohier van den hoofdolijken omslag voor 1870. De openbare vergadering verandert in eene zitting met gesloten deuren. Heropend zijnde wordt de ver gadering gesloten. Wettelijke Regeling van fabrieksarbeid van Kinderen ii. De kinderen in de fabrieken verschillen wat hun toestand betreft niet veel van die der slaven. Evenals 'deze worden ook hunne ouders genoodzaakt hen te laten werken niet doorde zweep van den slavenhouder, maar door even harden dwang: door armoede, het gevolg van lage loonen of ziekëlijkh'eid naar geest en lichaam of door het verleidelijk voordeel de kin dereu in de kosten ter voldoening vau de behoeften van het gezin te doen bijdragen. Zij miskennen aldus hun eigen waar belangdoch vooral van dat van hun kroost, hétgeen in bekrompenheid van geest eene tastbare oorzaak vindt. Het is geen eigenlijke willekeur der fabriekar beiders als zij htumc kinderen van ï.itiu vroegste jeugd enkel tot lichamelijken geestdorleivlen arbeid bezigen. Evenals slaveuouders worden zij door eene hoogere macht hiertoe, gedrongen. Behalve toch van armoede is de kracht van geestelijke verdorvenheid én bekrom penheid zoo groot dat het schijnbaar willekeurige in derdaad het resultaat eener macht isdie van hem die er van bevrijd wil worden geene mindere inspanning eisclitdan van een slaaf die liet j ik waaronder hij gebogeu gaat van den nek wil schudden. Of de ouders uit willekeur of noodzaak aldus hande len maakt voor de kinderen evenwel geen onderscheid uit: zoowel in fiet eeue als in jhefc andere geval zijn -zij gedwongen hqii jeugdig - léVe./j in den: niet zelden ver pestenden .atmosfeer der fabriek te slijten, eu dat aan zoodanigen arbeid die ai deden zij hem vrijwillig hen toch als zij niets anders verrichtten tot slaven zoude maken. Elke arbeid toch waarbij de men«cli geen andere rol dan vaneenlevencl werktuig vervult isi, als er voor hem geen tijd overblijft; om iets lot ontwikkeling van zijn geest te verrichten, daardoorpnzedelijk,siaafscli. Dau kan men niet wijzen op arbeid die adeltdie de per soonlijkheid van den arbeider verheft, maar dau ver laagt do arbeid den raensch. Het kind dat door mis bruik van - de- ouderlijke macht er bovendien toe ge^ dwongen wordt, zal noodzakelijk elk gei oei van eigen waarde verliezen en elke geestelijke levensvonk wordt bij hem uitgebluscht. Zijne intellectuele ontwikkeling is dan ook gewoonlijk ongeloofelijk weinig. Het onder zoek daarnaar heeft tot allertreurigste resul taten geleid op reeds vrij gevorderden leeftijd bleek niet zelden dat er van de eenvoudigste zaken geen begrip wag. Wij lazen hieromtrent eeuigen tijd geleden over kinderen in de fabrieken te Birmingham het volgende „Ouder 32 jonge lieden boven de 12 jaar kende geen van alle den naam van de regeerende koningin toen hen die gezegd werd gaven ze verbaasd ten antwoord „dat heb ik nooit gehoord sommige, wis ten zelfs het bestaan eener regeerende vorstin niet evenipin wat Londen was. Ierland nosmdeu zij een dorp', 'een lelie was een vogel, op een teekening za gen zij een koe, die gemolken .werd/s voor. epn leeuw aan. Op de .vraag 'wat een zee was, kreeg men ten antwoord „een groot stuk land." "Velen wisten noch van het bestaan van een Godnoch van den Bijbel iets af., Anderen noemden God „een goeden kerel." Evenzoo kreeg men allerlei zonderlinge antwoorden op de vraag wie Christus was en wat hij deed. De. meesten kenden dien naam ter naauwernood. Een snedige onder een groepje zeide dat hij het in zijn schooljaren zoover niet had kunnen bréngen om met dien heer rkennis te maken. Wat' ze dachten van een leven hier namaals laat zicli begrijpen; „alle worden wij in een kuil gestopt en daarmee is het uitzei er een, het antwoorden moedeHoeveel lezen noch schrij ven konden was moeilijk met juistheid uit te maken. Een paar voorbeelden echter. Op een groote fabriek werden 80 meisjes tusscben zeven en zestien jaren onderzocht, en 72.5 pCt. kon niet lezen 13.75 hoogst gebrekkig, en 12.5 tamelijk, en 1.25, dat is een enkele van de tachtigdie het eigenlijk goed kon. Onder dertien kinderen op dezelfde fabriek kon er niet een lezen. Dergelijke staaltjes werden bij menigte ge leverd." Voorwaar dit zijn sprekende feiten dat zulke kinderen niets anders dan levende werktuigen zijn menscben wier geest door den zieldoodenden .arbeid, langzamer hand geheel en al uitgebluscht is,, en .die-èu om den dwang waaronder zij gebukt- gaan èn. otn den arbeid dien zij verrichtten en om hun geestelijken toestand in waarheid slaven zijn. De toestand der fabriekskinderen en wij aarzelen niet er bij te voegen van die fabriekarbeiders welke een jeugd, als wij beschreven hebben, hebben doorleefd is dus in strijd met de bepaling onzer wet dat slavernij in het rijk niet geduld wordt, in strijd met het beginsel der persoonlijke vrijheid dat den grondslag der tegen woordige maatschappij moet uitmaken. Hiertegen wordt van staatswege niets gedaan inen wendt niet de minste pogingen aan om het lot der fabriekskinderen en aldus van de latere ouders in har monie met onze wet te brengen. Werkeloos mag de staat hier niet blijven want de toestand is zoo ingekankerd dat de vrijheid om hem te doen eindigenniets dan schijn is. De dwang die ouders en kinderen in onder drukking houdt moet daar zij zelf dit niet vermogen door de kracht der wet overwonnen worden. Men kan zich toch, wij hebben er reeds op gewezen, op de ouders in dezen niet verlaten zij staan hier of tegenover eene feitelijke onmogelijkheid of tegenover hun eigen verstompt uitgedoofd zedelijk gevoeldat. hun heiligste plichten tegenover hunne kinderen doet voorbijzien hun plicht om de zielen der kleinen voor hun tijdelijk en eeuwig leven te vormen. Zij worden in beide gevallen gedwongen het voornaamste deel hunner taak, de opvoeding der kinderen te verwaarloozen, terwijl zij hen in hun onderhoud door eigen arbeid laten voorzien. De ouderlijke macht wordt door hen dus op eene allerjammerlijkste wijze misbruikt in plaats van te zorgen dat huune kinderen als zij volwas sen zijn als vrije menseben in de maatschappij zullen treden bieden zij baar slaven aan slaven van hun arbeid omdat zij maar écne soort van arbeid hebben ge leerd en dus geen ander middel om in de tijdelijke behoefte te voorzien kennenslaven wat hun geest betreft omdat alle gevoel van eigenwaarde bij hen ver nietigd is, en slaven van hunne zinnelijke hartstochten. Van hun vroegste jeugd zijn zij in eeue allerverderfelijk- ste zedelooze omgeving geweestwaar zij allerminst geleerd hebben door hun wil liet booze te overwinnen, omdat het hen in den kring waarin zij zich bewogen niet als kwaad werd voorgesteld. Van heu die zoo gevormd zijn kan men in geen geval bet initiatief verwachten om hun eigen toestand nog minder die hunner kinderen te verbeteren, ai waren zij in dc fei telijke mogelijkheid. (Vervolg en slot in een volgend nummer.) Bin n e nla n dsche Tijdingen. Ziekikzee 30 April. Naar wij vernemen is de heer Commissaris des Konings in dit gewest voornemens deze gemeente op Maandag 9 Mei te bezoeken. Door Zijn Hoog Edel Gestrenge die zijn intrek ten huize van den "lieer Burgemeester nemen zal, wordt, naar wij ver nemen dien dag eene audiëntie, zoo aan autoriteiten als aan particulieren gegeven. Voorts zal Z.H.E.G. op 10 en 11 Mei de overige gemeenten van het eiland Schouwen bezoeken en den 12 Mei naar Middelburg terugkeeren. Zieeikzee, 2 Mei. In de beden avond gehouden zitting van den gemeenteraad is het kohier van den hoofdelijke omslag vastgesteld tot een bedrag van f 18483,89. Eindhoven 26 April. Onze plaats zal weder spoedig verrijkt worden met een nieuwen tak van industrie. Men is druk bezig met den aanbouw van een lucifer- fabriek. De plannen zijn voor een groot, gedeelte reeds afgewerktde stoomketel en verdere machines zijn reeds aangevoerd en zullen binnen kort in werking komen. Zoodra dit alles in orde is zullen er niet minder dau 150 personen hun bestaan kunnen vinden eene inrichting welke in Nederland nog niet bestaat. Enschede, 26 April. In 1869 waren alhier in werking 11 stoom-katoenweverijen met 69,710 spindles en - 13 stoom-katoenweverijen met 2967 loons. Ten dienste dezer fabrieken werden aangevoerd 17,953,250 kilo steenkolen; 1,774 500 kilo garen; 452,318 kilo afvalkatoen. In deze fabrieken vonden ruim 2000per sonen werk. Men leest in de Rott. Courant. „De algemeene kiesvereeniging voor Nederland zal Woensdag 4 Mei a. s. haar jaarlijksche algemeene ver gadering houden. Die alsnog als lid weuscht toe te treden kan zich als zoodanig bij het hoofdbestuur aanmelden. De jaarlijksche contributie van f 5 zal zeker wel niemand van die toetreding afschrikken vooral niet als men bedenkt dat de vejeeniging zich zelf als een dam tegen overmoedig radicalisme beeft opgeworpen en rechtma tige aanspraak heeft op de ondersteuning van alle geestverwanten. Zeer wenschelijk is het, dat, deze vergadering talrijk bezocht worde. De bespreking der "Vaderlandsche be langen ia zulk een kring moet voor de toekomst de beste vruchten opleveren. Met aandrang roepen wij even als het dagblad allen welgezinden toe onttrekt u niet aan deze ver- eeniging helpt ze maken tot een sterke vesting bij het dreigend gevaar." Een berucht zakkenroller werd gevatterwijl hij de eene hand aan de keel en de andere in den zak van een voorbijganger had geplaatst. Hij komt voor de regtbank. „Mijnheer de presidentik vraag acht dagen uitstelzegt de zakkenroller„want mijn ad vocaat kan beden niet voor mij pleiten." „Maar, manantwoord de voorzitter„ge zijt op heeterdaad betraptwat zou uw advocaat voor u kunnen zeggen?" „Juist omdat te hooren wilde ik acht dagen uitstel hebben want ik begrijp het ook niet,"

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1