K°. 35 Zaterdag 30 April. 181!) WOENSDAG £1 ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PB IJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- m Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Oosteeland 22 April. Voor geruimeu tijd is ge lijk alhier vermeld iseen poging mislukt om gelden bijeen te brengen voor een rijweg over den dam ge naamd 't Verste Sas tusschen Dreischor en Nieuwerkerk. De burgemeester van Oosterlani die aan het hoofd der commissie stoudheeft na het mislukken van het plan zijn mandaat neergelegd waarna de zaak echter' weer met moed is opgevat door den wethouder C. A. Brouwer, landbouwer te Oosterland. Hij heeft een inteeken'lijst geopend om te trachten de kosten van aanleg en een kapitaaltje voor de kosten van onderhoud bijeen te brengen. De NieuwerkerKsche gemeenteraad ondersteunt echter alweder het plan niet, noch met geld noch met iets anders. In Dreischor daarentegen is de deelneming vrij algemeen. En ook te Nieuwer kerk zijn erook in den Raad enkelendie het belang hunner gemeente beter begrijpen. Het voor den aan leg alleen benoodigde kapitaal is reeds dubbel aanwezig. Men krijgt dan ook weer nieuwen moeden het uit zicht is nog niet verloren dat een toestand zal ophouden als de bestaande waarbij de bewoners van Nieuwer kerk als zij op I a 2 duizend nieters de klok van Dreischor kunnen hooren slaan die plaats niet kun nen bereiken dan langs een omweg van licht 15-duizend meter, 't Is ondenkbaardat men bier noch lang de waarheid dat tijd geld iszoo deerlijk zou blij ven miskennen om de bekorting van den weg tus schen twee dorpen tot op veel minder dan van 'tgeen hij vroeger waseen som van eenige honderde guldens niet waard te achten. Middelburg, 24 April. Tot Griflier van de Provin ciale Staten van Zeeland is met algemeene stemmen de lieer J. P. I. Buteux, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland benoemd. Het Reglement op het Waterschap van de sluis aan de "Wielingen en dat van den polder Walcheren zijn door Provinciale Staten in hoofdzaak onveranderd aan genomen. Amendementen van wijde strekking zijn allen verworpent Vlissingen 25 April. Het volgende voorval heeft in onze stad nog al sensatie gemaakt. Het is de gewoonte dat een officier de soldaten naar de kerk geleidten onder de godsdienstoefening iu het kerk gebouw blijft. Voor een dag of acht was de luitenant der infanterie G.hiermede belast. Hij hield onder de godsdienstoefening zich het hoofd gedekt, en ging in een of andere roman of zoo iets zitten lezen en zette dit onder het gebed voort. Hij zat tusschen de heeren E. postdirecteur, en d. G.commissaris van politie waarvan de eerste hem den hoed van het hoofd sloeg en de ander het boek uit de handen. De luitenant klaagde bij den militairen kommandant, die het geval aan den officier van justitie bericht heeft en de kerkeraad klaagde den officier aan wegens oneer- biedigkeid tegenover de godsdienst der Gereformeerden. Hij kreeg vier dagen huisarrest. Die dappere flinke oflicier, die wel geweten zal heb ben, vóór hij officier werd, dat het vergezellen der mi litairen naar en in de godsdienstoefening evenzeer één zijner plichten is als het onderzoek of de knoopen van de jassen der soldaten goed gepoetst zijn, is blijkbaar verkeerd behandeld. Zij die hem den hoed van het hoofd, en het boek uit de handen sloegen, zagen ten onrechte een kwajongensstreekinhetgeen hij zoo moedig deed. Voor dat verkeerd zien zullen zij strafrechtelijk vervolgd worden men verheugt er zich hier algemeen over. Onder de Hervormde ingezetenen dezer gemeente zal naar ik hoor een adres aan den Koning in omloop gebracht worden, om dezen krijgsman, die veel belooft voor de toekomstnaar verdienste te beloonen en zoo spoedig mogelijk te bevorderen. Men mompelt daarbij tevens van adressen van adhsesie van Roomsck Katho lieken Afgescheidenen Israëlieten' enz. Op 20 April jl. is te Amsterdam in „Eelix Meritis" eene vergadering gehouden door „de vereeniginy in het belang der WeezenoerjplegingGedelegeerden van wees huisbesturen waren in grooten getale opgekomen Dr. Modderman wees op het groote belang zich het lot aan te trekken van de circa 25000 weezen die in ons land zijn, waarvan er 10000 iu 250 grootere en kleinere gestichten verpleegd worden. Het eerst kwam ter sprake welke de beste wijze van onderzoek naar deu toestand der weezenverpleging in ons vaderland is. Zeer uiteeuloopende gevoelens werden hieromtrent geuitzoodat men na langdurige discussies overeenkwam aan het bestuur op te dragen eene cir culaire mest vraagpunten aan de wees voogden te richteD. Daarna kwam de booge waarde van zameuwerking van voogdijen van weesinrichtiugen ter sprake, waarbij door deu heer Coninck W esten berg uit de geschiedenis der bijeenkomst van armbesturen aangetoond werd hoeveel zameuwerking vermag. Na pauze kwamen de volgende vragen ter sprake: of het weuschelijk is de schol jn in de gestichten te behouden of wel de kinderen op scholen buiten de ge stichten te doen gaan welke vereischten moeten de be ambten iu de weeshuizen hebbenwelke is de meest doel treffende wijze om de weezeu iu de maatschappij terug te doeu treden is uniforme of distinctieve kleeding der weezeu wenschelijk. Over de verschillende vragen werd geen besluit ge nomenzij werden enkel besproken, om het vraagstuk der weezenverpleging te popuiarizeren en tot eeu onder werp van studie te doen worden. Omtrent de verbeterde JPeru-Guano deelt het Maandschrift voor den Ned. Landbouwer den volgen den brief mede, gericht aan den Heer A. Bleckmans te Arnhem. "Wilhelminadorp, 26 Eebr. 1870. Mijnheer Iu antwoord op uwe aanvrage omtrent de wederom met uwe verbeterde Guauo behaalde resultaten kan ik UEd. heden het volgende mededeelen. Winter Tarwe. Iu het najaar 1868 werd o. a. een blok middelbaren niet zwaren grond, groot 8 bunders 4184 vierk. ellen in twee gelijke helften gedeeld en voor de eene helft ad 4 bunders, 2002 vierk. ellen inet 300 kilo ruwe Peru-Guano per bunder en voor de andere helft ad idem 4 bunders, 2092 vierk. ellen met 300 kilo ver beterde Guano per bunder bemest. Reeds iu het voorjaar 1869 was de werking uwer Verbeterde Guano door weliger groei zigtbaar en het eindresultaat bevestigde dit. De 4 bund. 2092 vierk. ellen Verbeterde Guano gaf 10,220 schoven of 242S schoven per bund.waartegen de 4 bund. 2092 vierk. ellen ruwe Peru-Guano gaf 9,290 schoven of 2206 schoven per bund. Bij het dorschen leverde de Verbeterde Guano 183 mud gelijk 43 mud 60 kop per buud., terwijl de Ruwe Peru-Guano slechts 161 mud gelijk 38 mud 24 kop per bund. gaf. Verschil dus ten gunste der Verbeterde Guano per bunder 222 schoven en 5 mud, 36 kop tarwe. Mangelwortels. De Engèlsche Mangels met Verbeterde Guano be mest, gaven wederom een rijk beschot en voldeden uitmuntend doch kan ik tot mijn leedwezen met ze kerheid geene vergelijkende cijfers aan UEd. opgeven. Genoeg zij UEd. echter, dat ik thans op eene klei nigheid na alle mijue Mangelwortels met uwe Verbeterde Guano bemesten het zal UEd. gebleken zijnhoe ik allengs grooter quantiteiten daarvan bestelde, zoo als ik U nu niet miuder dan 9000 kilo opgaf en dit voorjaar in het geheel geen ruwe Peru-Guano gebruik. UEd. volle vrijheid gevende van deze mededeelingen het door U gepast geoordeelde gebruik te maken hoop ik, dat U van allerwege gunstige resultaten zult mogen vernemen en noem mij inmiddels met hoogachting T/Eds. Dw. Dienaar, G. J. -v. d. Bosch. Het provinciaal blad vau Zeeland no. 40 behelst eene circulaire vau den commissaris des kouings iu Zeeland aau verschillende autoriteiteu gerichtwaarin wordt medegedeeld de staat vau de bevolking dezer provincie zooals die was op deu Bleu December 1869, t. w. Voormallig 4e district: 11,689 mannen en 12,171 vrouwen samen 23,860 waaronder 27 mannelijke en 11 vrouwelijke personen tot de landmacht behoorend*. Voormalig 5e district: 17,359 mannen en 17,6^:8 vrouwen, samen 35,047, waarouder 162 mannelijke en 32 vrouwelijke personen behooreude tot de laud- raacht. Zuid-Beveland c. a. 15,848 mannen en 16,450 vrouweusamen 32,298 waarouder 2 personen die tot de landmacht behooreu. De bevolking van Goes bestond uit 2959 mannen en 3329 vrouwen, samen 6288. Walcheren c. a 21,611 mannen en 22,009 vrou wen samen 43,620 waarouder 581 mannelijke en 146 vrouwelijke peisoneu die tot de landmacht en 78 personeu die tot de zeemacht behooren terwijl mede bierouder zijn begrepen 12 mannelijke en 4 vrouwelijke gevangenen. De bevolking van Middelburg bestond uit 7315 mannelijke eu 8886 vrouwelijke personen samen 1G,203 met inbegrip van 149 mannen eu 75. vrouwen die tot de landmacht behooren benevens de voornoemde 16 gevangenen. Te Vlissingen bestond zij uit 5921 mannelijke en 4844 vrouwelijke personen, samen 10,765, waaronder 412 mannelijke en 59 vrou welijke personen die tot de landmacht en de boven gemelde 78 personen die tot de zeemacht behooren. Veere telde S14 mannen en 660 vrouwen samen 1474. Noord-P>eveland3505 mannen eu 3153 vrouwen, samen 6958. Tholen c. a. 7267 mannen en 7211 vrouwen samen 14,478. Schouwen eu Duivelaud 11,376 mannen eu 11,799 vrouwen, samen 23,175. Te Zierikzee nestoud de bevolking u>t 3S17 mannelijke en 4226 vrouwelijke personen samen 8043. Het totaal der volkiug dier provincie bedroeg 88,655 mannen eu 90,781 vrouwen, samen 179,436, waar- vau 772 mannen en 189 vrouwen tot de landmacht en 78 tot de zeemacht behooren, terwijl 12 mannen en 4 vrouwen als gevangenen worden opgegeven. Op 31 December 1868 bedroeg zij 88,774 mannen en 90,524 vrouwen samen 179,298 personen zijnde alzoo 138 minder dan op hetzelfde tijdstip iu 1869. Volgens hel bestek van de op 5 Mei a. s. te 's-Gravenhage ten behoeve der slaatsspoorw ogen te houden aanbesteding, bestaat het uit te voeren weik in het vervaardigen, leveren, stellen en verven vau eene ijzeren draaibrug over het buifeusluisboofd der binnen keer- en schutsluis te "Vlissingen, ingericht voor gewoon verkeer, en om later enkel spoor daarop te kunnen brengen. De brug wordt bewogen op eeu gesmeed ijzeren spil en opgehangen met acht gietstalen bouten en een gietstalen deksel aan twee draagbalken, die de lioofd- hggers dragen. In gesloten toestand wordt zij aan elk der uiteinden gesteund door vier opzetrollen of excen triekschijven, aan het middelgedeelte door twee vijzels. Zij wordt gesloten door twee gesmeed ijzeren schuiven. De hoofdafmetingen zijn onder andereu lengte der brug, in de as gemeten, 44 meter, lengte van den langen brugarm, in de as gemeten, 28 meteroverspannende eene door vaartopening, op 1.70 meter p. A P, van 20 meter; lengte van den korten brugarm, in de as geme ten, 16 meter; afstand der hoofdliggers, midden op midden, 8 meter; breedte van den rijweg 7.20 meter. Aan de brug moet onder meer ecue hoeveelheid van 146,525 kilogram getrokken, S9,24J kilogram gegoten en 17,874 kilogram gesmeed ijzer verwerkt worden. Dc brug moet na de voltooijiug in haar geheel aan beproevingen onderworpen worden. Al- zij geopend en geballast is mogen de hoofdliggers niet meer door buigen eau 55 millimeter aan den langen en 17 millime ter aan deu korten brugarm. Gesloten en behoorlijk gesteld zijndezal zij onderworpen worden aan een gelijkmatige belasting van 4000 kilogram per strekkende meter, onder welke belasting de hoofdliggers geen gi oo- tere doorbuiging mogen vertoonen dan van 5 millimeter. Na het wegnemen der proef belasting mag geen der hoofdliggers een blijvende doorbuiging vertoonen. Heeft zij deze beproeving doorstaan, dan beeft- de voorloopige opneming plaats. Dit laatste moet kunnen geschieden 0p 1 Julij 1870, zijnde het tijdstip waarop het weik gereed moet zijn. Als -bedrag der begrooting van het werk wordt bij het bestek f59,200 opgegeven. Het Weekblad van liet Regt deelt mede, dat Dirkje Veldhuizen van Z. M. volkomen gratie heeft ontvan gen met opheffing van alle gevolgen barer veroor- deelingen dat het bestuur der vereeniging tot zede lijke verbetering der gevangenen zich op verzoek des ministers van justitie bereid heeft verklaard zich het lot vtui het meisje bijzonder aan te trekken. De Nieuwe Arnk. Cour. zegt „De geruchten van eene verandering in het tegen woordige ministerie wiunen met den dag veld. Niet alleen zoude de minister van koloniën aftreden iets wat reeds des daags na zijn in de kamers behaalden triumph waarschijnlijk door dc doordrijvers zijner wet noodzakelijk geacht werd, maar ook die van justitie en bnitenlandsche zaken zullen zegt men door an deren vervangen worden terwijl het Utr. Dagbl. mede deelt dat als opvolger van den minister van oorlog die wegens zijne booge jaren en alligt ook om moeijelijkheden met betrekking tot de wet op het defensiestelsel zijn ambt zoude neerleggen ge noemd wordt de commandant van het 2de regiment infanterie kolonel Weitzel De regelingscommissie voor het Xlle Ncderlandsch taal en letterkundig congres den 30 en 31 Augustus en 1 September a. s. te Middelburg te houden heeft in eene circulaire heriuneid aau het doeldat de op- rigters van het congres zich daarmede hebben voorge steld. Zij poogden nl. daardoor op te wekken belang stelling in de beoefening en den bloei der Nederlandscke taalversterking van den broederbandwelke allen zamensnoertdie de Nederlandsche taal spreken en liefhebben krachtige ondersteuning der pogingen van hen die in Zuid-Nederland onvermoeid werkzaam zijn om de regten dier taal te handhaven en die voor al in den laatsten tijd getoond hebben dat zij voor geene bezwaren van welken aard ookterugdeinzen. Het congres is gewijd aau a. JNederlaudsche taai en letterkunde b. Nederlandsche geschiedenis eu oud heidkunde c. Nederlandsche tooueeizangkunst en boekhandel. Even als op vorige congressenzullen ook thans geen geschreven redevoeringen worden toegelaten waarvan de voordracht meer dan eeu vierde uurs zou vorderen. Over wetenschappelijke vraagpunten mogen geen beraadslagingen gehouden wordendan in zoover zij tot het doel van het congres leiden. Geene onderwerpen zullen besproken geene besluiten genomen worden dan die het belang van beide deelen van Nederland in het bijzonder, en van hen die ne- derduitsch spreken in het algemeen betreffen. Onderwerpen betrekkelijk godsdienst en hedendaagsche staatkundezijn uitgesloten. De regelingscommissie vleit zich met de toetreding van allen die belangstellen iu het welslagen ook vau dit congres. Zij heeft dan ook de leden van verschil lende maatschappijen uitgenoodigd het lidmaatschap daarvan te willen aanvaarden. Overigens geeft de commissie de verzekering dat zij niets onbeproefd zal laten orn met medewerking van het gemeentebestuur en van zeer vele ingezetenen van Middelburg het verblijf der congresleden te Mid delburg zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij zal pogingen aanwenden om voor de leden eene verminde ring van reiskosten te verkrijgen op de verschillende spoorwegen en stoombooten naar en van Middelburg terwijl voor hen die daartoe tijdig hun verlangen re kennen geven de noodige maatregelen voor huisves ting zullen genomen worden. Een 104tal stad- en gewestgenooten hebben de commissie hun zedelijken steun toegezegd. (N. M. C.) Op verzoek van het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondisse ment Breda wordt hierbij aan belangstellenden mede gedeeld dat te Steenbergen behooreude tot de 6de afdeeling dier maatschappijop den 21 Junij a. s, een tentoonstelling zal worden gehouden van paarden vee werktuigen landbouwgereedschappen tuigen enz.dat deze tentoonstelling zal gepaard gaau met eene verloting van paardenvee en genoemde werktuigen en gereedschappenvan welke verloting de trekking zal plaats hebben op den 22 daaraanvolgende, en dat op laatstgenoemden dag aldaar ceue harddraverij zal gehouden worden. "Verder kan hieromtrent nog worden berigt, dat deze tentoonstelling in het geheele arrondissement Bredaen in 't bijzonder in de gezegde 6e afdeeling, waartoebehalve Steenbergen behooren Bcrgen-op Zoom Nieuw-Yossemeer Halsteren Woensdrecht OssendrechtPutten Hnijbergen en WouwonYer- deelden bijval ondervindt en daaraan voorts van vele

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1