N°. 33 Zaterdag 23 April. che en IJ- WOENSDAGEN ZATERDAG- r, 1870 hten. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. p C t 5 5 65% &6% 27%, 32% 92»/,, 216% 56% 55% CelsiuB, 10. 10. 8.5 10.5 13. 16. a m Z1ERIKZEESCHE COURANT erdam nor g. 6. 6.— i de afvaart iurg en van uur na a© PBIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- eu Dood- berigtenvan 18 regels f 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's niorg Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn de vol gende keereu op bet drietal voor de betrekking van griffier van de Provinciale Staten dier Provincie ge plaatst 1. J. P. I. Euteux, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland 2. mr. J. P N. Ermerins Secretaris der gemeente Zierikzee en 3. D. Jeras commies en chef der vierde afdeeling ter provinciale griffie. De benoeming zal na bet einde der aan de orde zijnde werkzaamheden geschieden. 's Gravenhage 19 April. H. M. de koningin en Htf. KK. ÏÏH. prins Alexander en prins en prinses Hendrik hebben gister ochtend de godsdienstoefening in de Walscke kerk, onder het gehoor van ds. Bost, van Delftbijgewoond. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander hebben gister avond een langdurig bezoek bij prins ■en prinses Hendrik afgelegd. Ridderkerk 16 April. Heden is aan de werf van de beer P. en C. Boele alhier met goed gevolg te water gelaten de ijzeren rader-stoomboot „C o r n e 1 i s d e "W i 11 no. I voor rekening en onder directie der heeren W. de Bruin c. s. te Dordrecht. Daarna is de kiel gelegd voor een ijzeren schroef boot voor de aan nemers van de nieuw te graven haven te Middelburg. De stoomwerktuigen voor laatstgenoemde boot worden ver vaardigd in de fabriek van de heeren W. de Bruijn c. s te Dordrecht. Een achtenswaardig gezin te Etterbeek in België zag zijn huiselijk geluk dezer dagen door een droevig voorval gestoord. Behalve een zoon waren er vijf dochterswaarvan de oudsteElizeachttien jaren telde. Deze zou een barer zusters op den 5en 11. brengen naar het klooster te Saventhemen aldaar een nacht overblijven. Op den volgenden dag zou zij door haar broer te Brussel worden afgehaald. Deze vond haar op dien dag daar niet. De vader ijlde naar Saventhem, en vernam daar dat Elize reeds in den namiddag vau den 5en door een telegram geteekeud met den naam van Eliza's broedernaar Brussel was teruggeroepen. Het onderzoek door de politie ingesteld leidde tot de ontdekking van een zekeren Brunard-Mattonge wezen koopman in wijnen te Etterbeek, die sedert tien dagen vrouw en kinderen bad laten zitten. Bij zijn arrestatie had hij een pistool met zes loopen op zak. Hij verhaalde dat het meisje zich te Quiévrain bevond; doch alle nasporingen aldaar bleven vruchteloos Eliza had eerst hardnekkig geweigerd Saventhem te verlaten en was ten laatste vertrokken zonder iets mee te nemen. Een ander bericht deelt mede dat het meisje te Rijsel is weergevonden en naar de ouderlijke woning teruggebracht. Een diefstal op grootsche schaal is volgens 1' Etoile Beigebij de Belgische rekenkamer ontdekt. Een der amhtenaren Haisne genaamd heeft zich den toegang weten te verschaffen tot de plaatswaar de ter amortisatie op de beurs aangekochte en alleen met een rood kruisje gemerkte staatsschuldbrieven werden bewaard. Door het kruisje te doen verdwijnen en met behulp van zekeren zaakwaarnemer De Meulenmeester heeft hij de gestolen stukken bij verschillende instel lingen tegen 70 pet. weten te beleenen men zegt tot een bedrag van ongeveer 300 000 francs. Door op de bewijzen der beleeniug nog weder geld bij wisselaars te willen opnemenhebben de beide schuldigen zich onvoorzichtig bloot gegeven. Om argwaan te voor- f kómen, bewoonde Haisne een slecht gemeubeld kamertje onder Schaerbeekmaar had in de stad zijn appartementen en maitres. De beide heeren zijn ach ter slot. FRANKRIJK Pe zaak van den heer Conté te Parijs tegen ptms Murat, die hem een pak slaag had doen geven, W l Jphjkens «én brief van Conté aan den Minister van Justitie die door de dagbladen wordt medegedeeld, Mi f1" ^mne Seschikt. De heer Conté verklaart dat lje7en .isnü men hem recht heeft willen doompp-» 0rnrm£eu betreuren liet dat de zaak niet doorgegaan is omdat men wel eeM had wat in een correctioneele zaak werd gedaan door het hooggerechtshof dat onlangs in een crimineele zaak een prins vrijsprak en waarvoor eerlang burgers zullen terechtstaan beschuldigd van deelneming aau het ge heimzinnige „komplot." Het veel besproken renatus-cousult dat na be handeling in den senaat deii 1 of 8 Mei aan de volks stemming zal onderworpen worden bevat de geheele constitutie van het keizerrijkzooals die nu onlangs gewijzigd is en waarvan wij op de volgende artikelen wijzen Art. 10. De keizer bestuurt (gouverne) met mede werking der ministers van den senaat van het wet gevend ligchaam en van den staatsraad. Art. 11. De wetgevende magt wordt gezamenlijk 'door den keizerden senaat en bet wetgevend ligchaam uitgeoefend. Art. 12. I)e keizer, de senaat en het wetgevend lichaam hebben het initiatief der wetten. De keizer kan ze naar zijne verkiezing bij den senaat of het wet gevend lichaam indienen. Elke belasting-wet behoort niettemin eerst door het wetgevend ligchaam aangenomen te zijn. Art. 13. De keizer is verantwoordelijk aan hetFransche volk op hetwelk hij steeds het recht heeft zich te beroepen. Art. 19. De keizer benoemt en herroept de ministers. Zij beraadslagen in eenen raad ouder voorzitterschap van den keizer. Zij zijn verantwoordelijk. Zij kunnen slechts door den senaat of bet wetgevend ligchaam in staat vau beschuldigiug gesteld worden. Art. 23. De senaat bestaat 1. uit de kardinalen de maarschalken en de admiralen en 2. uit» burgers welke de keizer tot de waardigheid van senator verheft. Art. 24. De keizer kan de senatoren alleen kiezen onder de burgers die zich door uitstekende daden het gewigt of den duur van aau den landbouwde nijver heid den handelletteren kunsten of wetenschappen, het leger de staatkundede magistratuur of de ad ministratie bewezen diensten in het openbaar onder scheiden hebben. Bovendien moeteu de senatoren behooren tot eene der catagorien vervat in de aan de constitutie geannexeerde lijst. Geene andere voorwaarde kan aan den keizer worden opgelegd. Art. 28. De president en vice-presidenteu worden door den keizer benoemd. Zij worden onder de senatoren Art. 32. De afgevaardigden voor het wetgevend lig chaam worden door liet algemeen stemregt gekozen. Art. 35. Het wetgevend ligchaam kiest bij de opening van de zitting de leden die zijn bureau uitmaken. Art. 36. De keizer roept bijeen schorst of ontbindt het wetgevend ligchaam. Ingeval van ontbinding moet binnen 6 maanden een nieuw gekozen worden. Art. 43 schaft verschillende artikelen der constitutie van 1852 en andere af, die in strijd zijn met de nu voorgestelde. Art. 45. De constitutie kan alleen door het volk op een voorstel van den keizer gewijzigd worden. Art 46 bepaalt dat de veranderingen en toevoegse- len aan de volksbeiluiten van 20 en 21 December 1851 door de tegenwoordige constitutie aangebragt, onderworpen zullen worden aan de goedkeuring van het volk. De Constitutiouiiel deelt mede dat toen door de ministers waaronder ook de heeren Buffet en Daru aau den keizer de wijzigingen in de constitutie werden voorgesteld waardoor zijn persoonlijk gezag ingekrompen werdde keizer de vraag deed „of men nog meer van hem verlangde waarop graaf Daru hem ontkennend antwoordde. Toen men later de wegschrapping van art. 33 voorstelde drukte de keizer de vrees uit dat zijn rol als constitutionele vorst' al te onbeteekenend zou wezenwaarop de heer Buffet hem deed opmer ken „Maar siregij behoudt noch altijd het beroep op het volk." Het was dezelfde ministerdie nu dat regt aan den keizer betwistalthans de uitoefening daarvan niet wil toelaten, alvorens de constitutie de vuurproef in het wetgevend ligchaam had dóórgestaan. Consequent kan men het zeker moeijelijk noemen. De Presse beweert dat de heer Thierswfen men het aftreden van den heer Daru toeschrijftgenegen blijft het kabinet Ollivier te ondersteunen, en dat hij op geenerlei wijze op het besluit der heeren Daru en Talhouetdie den beer Ollivier niet heeft willen verlaten invloed uitgeoefend had. In de twèe kampen bereidt men zich thans voor tot den strijd. Ofschoon het wel wat moeielijk is te zeggeu wie overwinnaar zal blijvenaangezien een kleine om standigheid in den tëgtmwoordigen toestand uöo'dig is om de schaal links of rechts te doen overslaan, zouden wij toch meeuen dat de regering zal winnen. De Eransche ministers zijn schier nirsluitend bezig met de voorbereidselen daactoe. De regeriug wil zich niet onmiddellijk in de zaak mengendoch zij begun stigt de vorming van comit.é's, welke moeten arbeiden ten gunste van de deelneming daaraan. Zij vreest na melijk noe: meer het nief-stemmen dandirecteu tegenstand. De linkerzijde en de democratie zijn besloten te werken voor het stemmen met „neen!" Marsellaise en radicalen der provinciën, die buiten stemming zouden willen blijven, zullen dat voorbeeld wel volgen. De Revue Contem poraine is voor niet-stemmeu. Ondanks dat alles ziet Emile Ollivier een grooten zegepraal der regering te gemoet. „Ik zal het liberale keizerrijk, ondanks alle hinderpalen, grondvesten, ik heb den keizer gezworen, hem eeu gelukkigen ouderdom te bezorgen en ik zal mijn eed gestand doensprak de minister van justitie tot eenige afgevaardigden. De agitatiewelke men onder de werklieden zoekt in het leven te roepen zal der regering in de provin ciën ten goede komen. Men merkt dat het Parlement, het orgaan van Rouher de werkstakende werklieden niet ijver op den stang rijdt. Onder de gearresteerden te Kourchambault bevinden zich vele vreemdelingen. Een groot aantal procureurs-generaal zijn op het oogen- blik te Parijs aanwezig. De keizer zal in zijn proclamatiedie Zondag a. s. het licht zal zien, tegelijkertijd met de vaststelling van den grooten dag, de naüe op 't hart drukken dat allen, die afkeerig zijn van een met geweld gepaarde revolutie ja moeten antwoorden. Het wachtwoord toch is ja of revolutie. De Liberté orgaan van het rechter centrum laat zich dus hooren „Centraal comité van liet plebisciet van 1870. „Vrijheid en Revolutie staan tégenover elkander. Beide hebben hunne troepen in bataille gesteld en hunne vaandels ontrold. „Op het vaandel der Vrijheid staat geschreven ja. „Op het vaandel der Revolutie leest men neen. „De zege eener duurzame vrijheid ia Erankrijk eischt dat het plebisciet van 1870 met het grootst mogelijk aantal stemmen toestemmend beantwoord worde. Dat denkbeeld heeft in het leven geroepen het cen- traal-comité vau het plebisciet van 1870. „Zonder geest van uitsluiting ingesteldslechts van aich zelf releveereuddoet het comité een beroep op de medewerking van allen die het met ons eens zijndat van al de bezuinigingen door een land te doen het voorkomen eener revolutie de beste is. Naar aanleiding van den gruwelijken moord van Trauppmann herinnert de heer O I\r.... in den Navor- scher, dat volgens v. d. Hoof „Historie van Enkhuizen," aldaar omstreeks 1666 een boosdoener, Luit Pelser gevat werd, die bekende, 99 moorden te hebben ge pleegd; iu ketenen had hij, in plaats van berouw te toonen, gewenscht, nog één „doodslag te mogen doen, om 't getal van honderd vol te maken." Als straf werd hij op „een horde gezetlangs de stadt gesleept en met gloeijende nijptangen dood geknepen." Een zijner ver wanten althan3 zekere Outger Pelser, was in 1572 burgemeester van Enkhuizen. Een nest van kléine slangen werd door metselaars gevonden bij bet sloopen van een perceel in het Qüartier Saint-Victor le Parijs. Op den bodem van een put, die sinds langen tijd was uitgedroogd, was wel een honderdtal van dit addergebroed bijeen. Midden in het nest lag bet geraamte van een kind, dat zeker reeds vele jaren geleden iu deu put was gevallen en door de slangen verslonden, 't Vreemdste van het geval is, dat het kind nog een rood marokijnen brieventasch met de ontvleeschte vingertjes vasthield. In de portefeuille bevonden zich veertig baiikbillet.ten van 1000 francs een damesportret, en een gefrankeerde brief, welke bijna geheel door de adders was weggeknaagd behoudens een enkel strookje waarop te lezen stond „Verraad den aanslag niet De justitie doet onderzoek. Men schrijft uit Tully aan de Gazette du Valais, dat een I3jarige knaap van den klokketoren van dit dórpter hoogte van 80 voeten is gevallen zonder letsel te .bekomen. Hij was buiten den toren geslingerd dóór een klokwelke onverwacht in beweging was gebrachten werd op een afstand van meer dan vijf tien voeten van den toren bedwelmd opgenomen. In zijn val beeft hij twee houten kruisen gebroken welke op grafsteden vau het kerkhof geplaatst waren. Toen hij eenige oogenblikkeu later bet bewustzijn te rugkreeg verhaalde hij het bovenstaaude aau de talrijke getuigen welke op de plek waren, toegesneld. Italië. De „Ravennate" het officiëele blad der Romagna, bevat een omstandig verbaal op den moord te Lugo od den inspecteur van politie Campiclelli gepleegd. De ongelukkige ambtenaar werd aaugevalleu door twee personendie hun revolvers op hem afschoten maar slechts één kogel trof hem even aau deu hals. De moordenaars traden vervolgens nader en brachten hem vier dolksteken toe. De ongelukkige viel neder; maar terwijl hij nog om hulp riep, sprongen de elleniigen op hem en brachten hem met ijsselijkc verwoedheid woude op wonde toe. Daarna toen hun slachtoffer zicli niet meer liet hooren gingen zij langzaam en ongehinderd heen. Dat alles viel voor op een der drukste pleinen van Lugo tegenover een koffiehuis naasr. een tabakswinkel in het bijzijn van twee honderd personen ongeveer ten 3 ure in den namiddag. Alleen een vrouw naderde langen tijd na het vertrek der moordenaars, den on gelukkige gereed om hem 6ij te staan. Maar zij vond een lijk. Men heeft een gerechtelijk onderzoek willen instellen, maar van die twee honderd toeschouwers heeft niemand iets gezien of gehoordzijdie niet kunnen ontkennen het bloedige drama te hebben bijgewoondverklaren dat zij op dat oogenblik een andereu kant uitzagen. Niemand wil dus als getuige optreden zoo groot is de schrik voor de moordenaars. Op eenigen afstand van Yiterbo had de volgende gebeurtenis plaats. Een boer had zich des morgeus naar de aldaar gehoudene markt begevenwaar hij een paar 03sen ter waarde van 1500 frs. verkocht had, welk geld hij met zich naar huis nam. Onder weg hield hij zich iu eene herberg op eu tengevolge vau onmatig gebruik van drank werd hij praatziek en al spoedig wist de herbergierdat de boer geld bij zich had. Hij riep na diens vertrek zijne zonen liet hen hunne gezichten zwart maken en zond hen naar een punt toewaar de boer laugs moest komeu om hem op die wijze zijn geld afhandig te maken. Hij werd dan ook door middel van stokken op onbarmhartige wijze toegetakeld maar hoe de zoous ook zochten zij vonden geen geld bij hem en zij lieten dus den boer half buiten kennis op den weg liggen. Toen deze iu den avond weder bijkwam begreep hij beter te doen van weder naar de herberg terug te keereu dan zijne woning op te zoeken die op vrij grooten afstand lag. Zoo gezegdzoo gedaan. Hij kwam dan daar ook weldra terug en verhaalde nu het geval in al zijne kleuren aan den trouweloozen herbergier en deelde dien nog wel mede dat bij het geluk gehad had zijn geld te behouden dat hij zeide in papier iu de voering van zijn hoed verborgen te hebben, 's Nachts kon hij echter door de builen welke hij or.tvaugen had in zijn avontuur van den vorigen dagniet slapen en begreep dusdat het goed was om zich met olie te wrijven. Hij begaf zich dientengevolge blootvoets langs den steenen trap naar de keuken maar niet weinig ont stelde hij toen hij den herbergier zijne zoons boorde mededeelen wat zij doen moesten. Hij beval hun nl. in den tuin een gat te graven, terwijl hij zelf in 't holle van den nacht .den boer zou dooden en hem door het venster gooijen. Zij moesten hem dan terstond begra ven. De boer vergat alle builen en pijnen en besloot spoedig hoe te handelen toen hij bemerkte dat hij de deur niet uit kon. Hij ging naar zijne kamer terug en wachtte deu herbergier op dien bij zoodra deze het vertrek binneu trad met twee messteken in de borst stak en welks lijk hij nu den zoons uit het raam toewierp. Terwijl zij bezig waren om het gat toe te dichtenvluchtte hij uit de woning en kwam daar weldra, terug met de wacht uit de naaste plaats. Eerst traden alleen de gendarmes binnen, aau de zoons zeggende dat zij den herbergier kwamen zoeken. Toen deze op eens den boer wederzagen hielden zij dezen voor een spook zij waren natuurlijk geheel onbekend met het lotdat hun vader te beurt gevalleu was. Weldra echter werd hun dit duidelijktoen hun gelast werd het gat op te graven. Zij werden alstoen gevan gen genomen en te Viterbo ter beschikking van de justitie gesteld. GROOT- BRITTAN NIËN Terwijl een groot aantal meuschendie zooais de Pall Mall zegtden Goeden Vrijdag nog steeds blijven beschouwen als een geschikten dag tot uitspan ning naar het kristallen paleis of Windsor en Greenwich vertrokken warenleverde Londen zelf het schouwspel op dat iu de parochie van Christchurch op zeven ver schillende plaatsen een godsdienstoefening in de open lucht .werd gehoudenwaar de predikanten elk een der DB VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1