W°. 32 Woensdag 20 April. WOENSDAGEN ZATERDAG. 1870 Binnenlandsche Tijdingen. liuitenlandsche Tijdingen. Adverteutiën. ERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ea Dood- berigtenvan 1—8 regels a f 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzeu ding der Adverteutiën daags te voren vóór 10 ure 's morg Ziekikzee, 20 April. Z. AI. dc koning zal zijn ge woon jaarlijkscli bezoek aan de hoofdstad den 2G dezer brengen. Op tweede Paasehdag begaven de inwoners dezer stad en voornamelijk liutjougeie gedeelte zich telken jare naar de '/elkev aar zij zich op allerlei wijzen \ermaakt,en. Nu de Zelke' bijna geheel opgeruimd is vreesde men dat deze oude gewoonte zoude ophouden cn te niet gaan. Eensdeels om dit te voorkomen doch vooral 0111 eens eene poging aan te wenden aan de feestelijkheden o'p Paschen cu Pinksteren eene I ecnigzins nuttige richting te geven was door een paar leden op eene vergadering van het departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen dit ter sprake gebracht. Er is toen eeue commissie 1 benoemd om een plan van eene feestelijkheid op liet terrein van de Zelke te houden te beramen. Deze wendde zich tot de sociëteit tot Nut en Genoegen I en verwierf hare welwillende utedeweiking. Er is toen I besloten om de kindereu die op de aimeasoliool gaan I op tweeden Paasehdag aldaar op ci.inaasappelen te B onthalen. Deze begaven zich in optocht onder geleide van de hoofd- en hulponderwijzers met oranjelinten en I kokardes versierd en met ceuige uriekleurige en oranje- 1 vaandels daar heen, waar zij zich den geheelen middag allervrolijkst vermaakten en ruim onthaald werden 1 terwijl alles iu de grootste orde gebcuide. Mij ge- i looven dat de ontwerpers allezins reden hebben zich over het vvcls ag'en van hun plan te verheugen, teiwijl zij voorzeker veal lof verdienen dat zij aan de kmuereu I uit de aimc klussen aldus oen aangenamer! dag hebben weten te verschuilen. In het Vaderland van 18 April jl. komt een ver haal \oor hoe de Chinezen over den spoorweg over uen Mont-Cenis denken als men nu in aanmerking 1 i.ecmt dat reeds in het begin van Eebruari dit verhaaltje in 'bijna alio dagbladen voorkwam kan men zien hoe j zelfs de groote dagbladen niet even snel nieuwstijdingen inedcdeele.u. Naar men verneemt zal aan het einde van het tegenwoordige zittingjaar der Öiaten-Generaal mr. G. A. Eokker zijn ontslag als lid der Tweede Kamer uemen. De redactie van de Gotssche Courant deelt mede dat de heer S. Piccardt sedert 1 xkpril heeft opgehou den in bel rekking tot die Courant te staan. Het bericht dat Z. K. R. de prins van Oranje met eene Engelsche prinses verloofd zoude zijn wordt door de European Mail bepaald tegengesproken. Tot rechter plaatsvervanger in de arrondissemenfcs- rechtbank te Middelburg is benoemd jhr. mr. D. G; van Teijlingeit advocaat aldaar. Te Ooltgensplaat is tot wethouder gekozen de I heer H. van ItossumHz. Alen leest in de Weekbode voor Zeist, Drieber- I gen en omstreken Te Varsseoeld in Gelderland waar twee moderne dominés staan hebben de kerkvoogden der Hervormde i Gemeente op verzoek van deu kerkeraad het kerkge bouw beschikbaar gesteld voor geloovige predikanten, buiten de uren dat de eigen leeraars prediken. Reeds tweemalen is er nu een rechtzinnig leeraar van elders voor e'eu gehoor van omstreeks 1500 personen opge treden^ en van tijd tot tijd zullen er nog andere I clomines het Evangelie der H. Schriften verkondigen. 1 De Afgescheiden leeiaar aldaar liet, als bewijs zijner belangstelling zijue beurt stilstaan toeu er de'laatste maal des Woensdags avonds door den predikant van Hengelo in de Hervormde kerk gepredikt werd. Stavenisse 20 April. De toestand van de veld vruchten is over het algemeen vrij gunstig men begint hier evenwel zeer naar regen te verlangen. Teugevolge I ^HU h?.t öur? sclll'ale weder eu de vele Noordelijke en B Oostelijke winden is er nog weinig ontwikkeling te be- S sPeuyeri zoodat men van een maïsoliën regen eerst y groei verwachten kan. Alen herinnert zich naauwelijks een jaar dat de ontwikkeling zoo spade begonnen is. De veestapel verkeert hier in een gunstigen toestand. Men verneemt dat door do vele werkzaamheden dié noodig ziju vöor de vervaardiging van het monu ment dat te IT.eiligerlee zal worden geplaatstde onthulling van bedoeld monument waarschijnlijk niet zal kunnen plaats vinden op den aanstaanden verjaar dag van Z. K. H. den prins van Oranje. De hoofd commissie is daarom voo, uemens deze plechtigheid uit te stellen tot het voorjaar van 1871. R. C. Naar wij vernemen worden de werkzaamheden aan den spoorweg van Boxtel over Gennep naar Wezel met kracht voortgezet. Dat deze lijn een belangrijke ontwikkeling voor Noord-Brabant en Limburg belooft is hieruit op te makendat te Gennep nu reeds iu aanleg zijn twee steenbakkerijen terwijl er proeven genomen zijn om ook te Gennep voor Duitsche reke ning een dakpannenfabriek te vestigen de eerste proeven daartoe zijn zegt men uiimunteud geslaagd. Alen spreekt er ook van om te Alilin de nabijheid van deu spoorweg een beetwortelsuikei fabriek op te richten met een kapitaal van f GUO,OOÜ. R. C. Op de door de avrondissemeuts-rechtbauk te Goes opgemaakte lijst van aanbeveling voor de benoeming van een kantonrechter te Hulst zijn'geplaatst de heereu mrs. C. D. W. Pape kaïdonieehter te C'ortgene J. Ermcrins griffier bij het kantongerecht te üemkenszand, en A. E Crocckewit griffier bij het kantongerecht te "Wijk bij Duurstede. Het „Nieuws van deu Dag" vermeldt sommige der bij het concilie aanhangig gemaakte c a u o n e s en maakt daaromtrent de volgende behartigenswaardige opmerkingen „Alaar waarom deze geloofstellingen die voor zoo vele menschen het levensbrood hun troost en hun steun zijn in het kleed der vervloekingen gestoken „De drukke maatschappijen van Europa houden een oogenblik van hun gejaagden arbeid op Rome spreekt en als Rome spreektdan luisteren ook nog wel Rome' tegenstanders. „Rome spreekten ach Rome's spreken is vloeken. Zeven of achthonderd prelaten uit alle oorden der wereld samengekomen om der wereld den vrede des geloofs weder te geven mannen met grijze haren en dicht bij ii'Jü grut' weten niet beter dan hunnen mond te openen tot vervloeking van den eveuinmsch. Vervloekt! vervloekt! vervloekt! het regent vloeken. „Eu het kind dor negentiende eeuw barst uit in een spottend gelachof wendt zich af met pijn iu het li arthij voelde zich wellicht dwalend on onzeker van den wegen snakte misschien naar wat licht en wat rust hij weet nu dat bij vervloekt is Ziebikzee 19 April. Z. M. heeft herbenoemd tot lid van het college voor de zeevhscherij de lieer H, A. vaa. IJsselstein Jr. alhier „Vervloekt: eu indien men vloeken wilwat vloekt men misbruiken zoudenonreinheden der maatschappij ourechtvaardigheden gruwelen onder drukking 'en geweld en; ongelijkheid? de onkunde, de onverschilligheidde 'gemeenheid vaii zoovele ïiullioeueu? de listen en logens der diplomatie het onderlinge wantrouwen der natiënhare staande legers en hare oorlogen en haar roekeloos schulden maken Alen vloekt menschen. „Vervloekt: en welke menschen -indien men dan toch menschen vloeken wil worden vervloekt die met boosaardig opzet staat en kerk en 'orde en recht eu goede zeden zouden willen vernielen die een duivelschen lust zouden hebben om mcnscheuzielen te vergiftigen, jongelieden het geweten Ie bederven, iu vrouwen en meifjes den eenvoud te verstoren Vervloekt wordendie niet zuiver ziju iu het geloofneendie niet. bedreven ziju in onderscheidingen én grenslijnen op het gebied der hoogerewijsgeerige bespiegeling zóó fijn getrokken dat ook het helderste verstand er wel bij duizelen kan. „Rome vloekt. Soms krijgt de toorn in ons de overhand. Wat meent men dan nog dat de tegen woordige wereld zich in plaats van door bewijzen eu overreding des gezonden verstands door vervloekingen zal laten regeren? Aleeut men dan in ernst, dat men ons bang maken kan „Maar de droefheid verdringt den toom. Godweet, hoeveel duizenden Protestanten en Katholieken iu dit land ondanks veler onverdraagzaamheid snakken om elkander te verstaan, de .hand te geven en iu gelukkigen vrede samen te leven. Alaar daar komen van hooger kerkelijk gezag de vervloekingen regenen. Dezen worden ver bitterd genen verschrikt en verbijsterdde harten sluiten zich. en'de scheiding blijft. „Dit is eene zeer droevige zaak." "Naar aanleiding van eene mededeeling aan de leden der Tweede Kamer van do Sr.aten-Generanl ge daan kunnen wij berichten, dat de eerste bijeenkomst dier Kauier vermoedelijk zal plaats hebben op Diiigsdag den 10 Mei a. s. alsdaii kan de beraadslaging over de navolgende onderwerpen aan de orde worden geiteld: lo. wets-ontvverp tot regeling der suikercultuur 2 idem tot afschaffing der doodsiraf; 3o. idem tot vei- hooging van hoofdstuk III der begroeting voor 1870 (Chineesche missie)4o. idem tot wijziging van lioold- stuk IV' A der begrooting voor 1870 (ingenieur architect der gevangenissen) 5o. conclusie verslag wegens de overeenkomst tot regeling der suikerbelasting. De navolgende wetsontwerpen zijn nog in de afdee- liugcn te onderzoeken lo. liooger onderwijs 2o, vaststelling wetboek strafvordering3o. inrichting be waarscholen 4o. rechter ijke indecling 5o. vcstigiug eener nieuwe gemeente Anna, PaulownaGo. bekrach tiging van o vei een komsten met .Maastricht eu Bergen- op-Zoom betrekkelijk afstand van terreinen 7o. wijzi ging der wet van 1811 (aanvulling instructie rekenkamer); 8o. overdracht aan de gemeente Port Bath van wegen enz.: 9o. .wijziging der wet van 1841 (instructie reken kamer) iOo. overeenkomst zalmvisscherij op den llijn. Iutusschen wordt er bijgevoegd dat de ontwerpen wetboek .strafvordeiing eu rechterlijke indeeling waar schijnlijk niet iu de afdeelingen zullen worden onder zocht, (zoodat die ontwerpen met het einde van het zittingjaar vervallen.) Onder de belangrijke wetten welke reeds in de afdeelingen onderzocht doch nog niet iu staat van wijzen zijnbehooren die op de schutterijen de wet regelende de voorwaaiden waarop aan de calamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoming kan worden ver leend de wet houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn en die tot heiziening van onderscheidene le a ling en der wet betreffende de brievenposterij. FRANKRIJK Te Parijs zijn de eerste kei sen teu getale vau vijf, ie koop aangeboden. Zij werden voor deu prijs van 3 franken per stuk verkocht. Alen bericht als zeker den dood van Lopez den president der republiek Paraguay, zoodat de oorlog van Brazilië met dat landje thans definitief geëindigd kan beschouwd worden. Lopez is in een gevecht bij Aquitana gedood en zijn geheele leger krijgsgevangen gemaakt. ATaduid 12 April De krijgsraad waarvoor de her tog de Montpensierdie in een duel don Henriquez van Bourbon gedood heeftterecht heeft gestaan, heeft den hertog veroordeeld zich gedurende ééne maaud op minstens 10 mijlen afstaüds van ALldrid verwijderd te houden en 30,000 fraucs schadevergoeding aan de betrekkingen van Bourbon uit te keeren. Een der groote boerderijen iu het Eransch depar" temen Aisne is dóór brand totaal vernield. 33 paarden en 500 schapen kwamen iu de vlammen om buitendien is ook de geheeld oogst verbrand. De Kroonprins van Pruisen lijdt sedert eenigen tijd aan eene leverkwaalhij is den 18en April op raad zijner geneesheeren naar Carlsbad op reis gegaan om er de baden te bezoeken. Dr. August Schenk hóogleeraar in de kruidkunde te Leipzig heeft wegens de houding van het concilie de R. C. kerk verlaten 'eu is tot het Evangelisch Luthersch kerkgenootschap overgegaan. Wederom is een stap gedaan tot uitwissching van alle sporen die aan Polen als aan een op zichzelf staand rijk zouden doen denken. De te Warschau gevestigde „Poolsche bank" is bij keizerlijke ukase opgeheven. Turkije. In de gevangenis te Smyrna heeft een vreesselijk tooneel plaats gehad. De aldaar aanwezige gevangenenvoor 't grootste deel moordenaars en struikrooversdie ofveroordeeld waren of hun vonnis wachttenhadden het. phui gevormd om te ontvlugten. Zij moesten öi' de waakzaamheid hunner wachters verschalken óf hen vermoorden. Zij besloten tot dit laatste. Toen de bewakers in de verschillende gangen verspreid liepen wierpen zij zich op hen, dood den er eenige en sloten de anderen in verschil lende gedeelten der gevangenis op, nadat zij hen eerst van hunne wapenen beroofd hadden. Er was echter van dit plan iets aam den gouverneur ter oore gekomenkort voor dat het ten uitvoer gelegd werd. Toen de opstan delingen met al hun magt de zware gevange nisdeur open beukten kwamen de troepen bij de gevangenisen werden zij door hen met een moorddadig vuur eu eene hagelbui van steenen ontvangentengevolge waarvan een luitenant der gendarmerie en tien gendarmes zwaar ge- kwest werden. Er volgde nu van de zijde der troepen een niet minder hevige aanval waardoor eene verschrikkelijke worsteling tus- scken beide partijen ontstond. Het einde der zaak wasdat de gevangenen voor de overmagt hukten met verlies van vier dooden en drie doodelijk gekwetsten. De bel hamels werden gebonden en aan boord van een fregat gebragtdat hen naar eene verlatene plaats zal overbrengen. Wat, vragen wij, zal men daar met hen doen De Notaris J. M. BOUVIN, zal op Vrijdag den 29 April 1)170, 's namid dags ten 1 ure, in „Schoonzicht" bewoond door L. Vermunt, op de Nieuwe Haven, pu bliek presenteren te verkoopen en Erven, staande eu gelegen op de Scheepstimmei'dijk in de Molenstraat, in het lauge Groenendal en op de Sint-Joostmeet te Zierikzee. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris J. M. BOUVIN zal op nader te bepalen plaats en tijd publiek pre senteren te verkoopen 171C ÏATYP met WOONHUIS SCHUUR Cn ERF met BOUW- en WEILANDENonder Ouwerkerk en Oosterland, groot54 B. 81 R. 01 El, thans bewoond door den Heer W. LEMSON. 9 R. 10 Eli. WEILAND in het Poortambacht der stad Zierikzee. 2 B. 99 R. 40 EU. WEIEAND onder Elkerm

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1