N°. 31 Zaterdag 16 April. 1810 VOEISDAG El ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Ruitenlandsche Tijdingen. ZIEBIKZEESCHE CODKANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg 26 V» 3 2% 217 56%, 55% 17% 17% 9.00 6.50 5.75 5.20 3.50 5.00 9.00 11.00 11.50 13.00 7.00 Celsius. 12. 9.5 8.5 10. X>e Oourantzal in plaats van Diug-s- dag. Woensdag -worden verzonden- De opinie van een liberaal man over liet lager onderwijs in Nederland. „Jongstleden Zaterdag had er in Londen ecuc meeting plaats van liberale parlementsleden en een groot aantal- onderwijzers. Men kwam bijeen om te beraadslagen over de beste wijze waarop de kwestie van het gods dienstonderwijs kon worden opgelost. Het algemeen ge voelen was dat er geen beter middel bestond dan den ouders de bevoegdheid toe te kennen hunne kinderen aan het godsdienstonderwijs op de scholen te onttrek ken zoodat aan die kinderen ander onderwijs zou worden gegeven gedurende de uren dat er op de school in den godsdienst onderwezen zou worden." Merkwaardig is deze oplossing omdat zij door libe ralen wordt voorgesteld. Velen in Engelan d ij veren echter in den laatsten tijd voor het neutrale staatsonderwijs, en het laat zich vooizien dat .als de onderwijswet van den minister Forster voor de de derde maal gelezen zal worden de strijd hevig zal zijn. Dit ontwerp dat leerplichtigheid voorschrijft wil hot ouderwijs dat van wege particulieren vereenigingen 'M of gemeenten gegeven wordt, ouversclullig of liet al of ■niet eene godsdienstige richting heeftniet tegen wei ken maar van staatswege door subsidié ondersteunen en f laat, als er van staatswege cene school wordt opgericht aan de gemeente waar zij gevestigd wordt bovendien r nog de keuze of liet onderwijs al of niet neutraal zal zijn. Al- ®.lccu is het verboden om de kinderen tegen den wil der ouders te dwingen godsdienstonderwijs bij te wonen, en ook eene bijzondere schooldie gesubsidieerd is is aan die bepaling ouderworpen De hierboven medege- deelde oplossing wordt dus door het ontwerp voorgesteld. Kaar aanleiding hiervan lazen wij onlangs in een in gezonden stuk aan de N. Midd. Courant „De staat bekommert er zich minder om welk onder wijs gegeven wordtdan wel dat er onderwijs gegeven wordt. De staat heeft geene voorliefde voor een be paalde soortmaar wil alle pogingen van welke richting en in welke richting bevorderen. Hij rekent het dus niet tot zijn plicht om het onderwijs dat de meerder heid wil aau de minderheden op te dringen maar wil de heerlijkste verscheidenheden bevestigen." Nu i3 het van het hoogste belang om eens mede te deelen de meening van een liberaal man in Nederland, die aan den minister Forster over den toestand van het lager onderwijs hier te lande op diens verzoek een brief heeft geschrevenwaar uit blijkt dat „in de binnenkamer althans" onder de liberalen hier te lande over het onderwijs lang niet eenstemmig gedacht wordt de denkwijze althans van den (volgens de mededeeling van den minister) liberalen briefschrijver is zoodat Groen van JPrinsterer er van gezegd heeftdat als die mededeeling niet gedaan was „om de in het oog val lende homogenëiteit met zijn eigen gevoelen" hij al zeer ligt als correspondent te boek zoude staan. Die brief is in de Maandag 14 Maart-gehouden zitting van het Huis der Gemeenten door den minister voorgelezen. De heer Dixou had toen voorgesteld dat, de wet niet tot de tweede lezing zoude toegelaten worden „op grond datnaar zijne meeningeene regeling van dat onderwerp nimmer doeltreffend of duurzaam zou kunnen zijn indien het aan de plaatselijke over heid overgelaten wordt te beslissen of en welk gods dienst-onderwijs op de van staatswege bekostigde scholen zal gegeven worden. Ter verdediging van zijn voorstel heeft hij aangevoerd dat zij die godsdienstloos on derwijs begeerenvar. meening zijn dat indien de Bijbel op de scholen gelezen werd zulks tot secten- twist zou leiden en dat zij er op wezen dat de Roomsch-Katholieken in Nederland en in de Yereenigde- Staten agitatie stokenten einde den Bijbel van de lagere scholen te doen uitsluiten. De minister Forster heeft daaropbij de verdediging van zijn wetsontwerp onder anderen gezegd „Het achtbare lid voor Bir mingham heeftter ondersteuning- vau zijne stelling den stand van zaken in Nederland ter spraak gebragt doch ik houd het er voordat het achtbare lid daarvan niet zeer goed op de hoogte is. Hoe het in Nederland - ten opzichte van het lager-onderwijs geschapen staat t ^an blijken uit het volgende schrijvenhetwelk mij geworden is van de zijde van een Nederlanderdie op mijn verzoekeen onderzoek te dezer zake heeft ingesteld. Hij is met vele achtbare leden goed bekend, zeer goed. op de hoogte der engelsche toestanden en i erale beginselen toegedaan. „liet lijdt geen twijfel (aldus schrijft hij) datindien hier te lande het a gemeen e stemregt gold het tegenwoordige stelsel van ouderwijs naauwelijks in stand zou kunnen blijven, en de Bijbelde catechismus en in roomsch-katholieke deelen des lands de priesters zouden weder in de scholen verschijnen. De groote onbillijkheiddat uit stekende gezindte scholen niet door de schatkist worden ondersteundalleen omdat op dezelve de godsdienst wordt onderwezen wordt meer en meer erkend door velendie zeiven het sectarisch onderwijs afkeuren. Nog onlangs heeft een der aanvoerders van de radicale partij mij gezegd dat zich bij hem hoe langer hoe meer do meening vestigdedat de gemeenten in de keus van een stelsel van lager-onderwijs behooreu te worden vrijgelatenen dat haar vergund behoort te wordengodsdienst op de scholen te doen onderwijzen overal waar zich eene meerderheid ten gunste van zoodanig 'onderwijs verklaart, met bepalingen echter, welke de minderheid beschermen. Gij zietdat dit in allen deele overeenkomt met het stelsel 't welk gij voor Engeland hebt voorgesteld, eene daad waarmede ik u geluk wensch. Het lijdt geen twijfel of het aantal scholen door Roomsch Katholieken en evangelispkgezinden tegenover de staatsscholen opgerigt neemt hand over band toe. Men gevoeltdat de staats school waar geen godsdienst-onderwijs gegeven wordt niet slechts eene gaping doet overblijvenmaar daar enboven strekt om de kinderen jegens de godsdienst volkomen onverschillig te makenof zelfs vijandig te stemmendaar zij de urenbuiten de school met gees telijken door gebragtals verloren tijd beschouwen die geen nut aanbrengt voor het praktische leven." De briefschrijver zegt, dat de plaatselijke twisten ook door het thans geldende stelsel niet zijn weggenomen om dat men er thans over twistwie den onderwijzer zal aanstellenen hij voegt er bij „Ons stelsel heeft nog een ander gevaarlijk gevolg. Bij iedere algemeene verkieziug namelijk verdeelt de onderwijs-kwestie de kiezers zij wekt al de godsdienstige hartstogten op en wakkert die aan, en zij verhindertdat andere kwestien behoorlijk worden ter harte genomen."Ik zeg niet, dat deze meening afdoende is doch zij is de meeuing van een ooggetuige en verdient de aandacht." Deze brief voorkomende in de Haarlemsche Courant van 21 Maart bevat voorzeker eene allermerkwaardigste opinie. Zouden wij de door de Engelsche liberalen voorgestelde oplojsiug op een of andere wijze te gemoet gaan? Zie N. Rott. Courant van 13 April. Zierikzee 14 April. Wij zijn in staat gesteld het programma mede te deelen voor de 27ste algemeene vergadering der ondervvijzers-vereeniging in het 2de en 3de school-district der provincie Zeeland. De ver gadering zal gehouden worden op Vrijdag den 24 Juni 1870 des morgens om 10 ure, iu het lokaal van den societeitkouder van Rhee, te Tholen. Tot bijwoning dezer vergadering worden uitgenoodigd alle gewone en honoraire leden eu voorstanders van het volksonderwijs in genoemde districten tot het Ned. onderw. gen. behoorende de heer inspecteur van het lager onderwijs benevens de heeren schoolopzieners in Zeeland, de Iepen der plaatselijke schoolcommissie te Tholenen verder aan allen aan wie dit programma wordt toegezonden. De werkzaamheden voor deze vergadering worden bepaaldals volgt 1. Opening der vergadering door den voorzitterof bij diens afwezigheiddoor deugenedie alsdan zijne plaats vervangt. 2. Regeling van den uitgeschreven wedstrijd der hulponderwijzers. 3. a. Rekening van den penningmeester b. Beknopt verslag van den staat en de werk zaamheden der onderwijzers-gezelschappen c. Verslagen van den staat der beide oefenscholen, der spaarbank en der boekerijen. 4. Wedstrijd in het voor de vuist spreken over een, staande de vergaderingop te geven onderwerp. 5. Bepaling der plaats voor de volgende algemeene vergadering. 6. Punten van bespreking A De schoolklokin te leiden door den heer vax Lakgeraad hoofdonderwijzer te St. Maartensdijk. B. Wat is de geschikste wijze, om op eene voksschool do leerlingen opstellen te leeren makenen hoe kunnen die best nagezien worden 7. Bespreking van zaken het onderwijs of de onder wijzers dezer vereeniging betreffende waaromtrent de voorstellen minstens acht dagen voor dien der algemeene vergadering aan den voorzitter moeten worden medegedeeld. 8. Omvragen en sluiten, Bovenstaande werkzaamheden zullen door liet uit voeren van bepaalde zangstukkeu afgewisseld en met een vriendschappelijkeu maaltijd besloten worden. Berichten van deelneming aan de vergadering en aan den maaltijd worden bij den eerst ondergeteekende ingewacht vóór of op den 12 Juni 1870. Het programma gedagteekend 26 Maart 1870 is onderteekend door het bestuur der onderwijzers-vcr- eeuigingP. J. Andre.e Voorzitter, Hk. Scnoo, Jz., Secretaris Als vervolg op vroegerenu in de buitengewone vergadering- der Provinciale Staten ingediende amende menten op het ontwerp-reglement voor den polder van Walcheren, heeft de heer de Jonge van Ellemeet eene tweede reeks (subsidiaire) amendementen op dat ontwerp iugediend waarvan de strekking is om voor het geval dat zijn denkbeeld tot plaatsing van een gediplomeerd deskundige in het vak van waterbouwkunde aan het hoofd der directie geen ingang mogt vindenin het bestuur naast den voorzitter, de 4 raden en 18 com missarissen te doen plaats nemen een ingenieur en dezen met de raden en den voorzitter te doen uitmaken het collegie van dagelijksch bestuur. Deze ingenieur zou evenwel niet even als de voor zitter en raden op voordragt van commissarissen voor 5 jaren door den koning maar door de algemeene ver gadering benoemd worden op eene voordragt van twee personen welke voordragt door den voorzitter en de raden in overleg met twee commissarissen de oudsten in leeftijd zou worden opgemaakt. De ingenieur, lid van het dagelijksch bestuurdoch slechts met een ad viserende stem behoortom benoemd te kunnen wor den over te leggen het bewijsdat hij dient of ge diend heeft bij 's rijks waterstaat in die betrekking of in eene hoogere diploma van civiel-ingenieurbedoeld bij art. 61 der wet op het middelbaar onderwijs; ook o >k zal bet bezit vau een welgevestigden naam als practisch waterbouwkundigedoor de daarstelling van openbare werken verkregen, een titel tot benoeming zijndit laatste dewijl anders zeer uitstekende en ge schikte mannen voor die betrekking bij Walcheren niet in aanmerking zouden kunnen komen. Aan zoodanig ingenieur wenscht de heer de Jonge van Ellemeet alsdan toegekend te zien eene jaarlijksche bezoldiging van f 3000 terwijl /"500 aan den voorzitter als jaarwedde zoude worden uitgekeerdwelke den voorsteller als voldoende voorkomtals wordende van vele dagelijksche werkzaamheden ten behoeve van den polder door de aanstelling van dergelijk ambtenaar ontheven. Aan den voorzitter wenscht hij bij art. 10S bij zijne zorgdat de aan het dagelijksch bestuur opgelegde pligten getrouw vervuld worden, en bij zijne verrigtingen om een en ander te bereiden en te bevorderen, de ver- pligting te zien opgelegd om bij onderwerpen van tech nische* aard steeds in te nemen het advies van dien ingenieur, terwijl ingeval van verschil bij de behandeling van dergelijke zakende ingenieur aan de ééne zijde en de overige leden van het dagelijksch bestuur aan de andere zijde, de eerste bevoegd is door protest daarvan te doen blijken in de eerstkomende of daartoe opgeroepen algemeene vergadering. Kan deze niet tot eene eindbe slissing geraken, dan wordt het gevoelen van den hoofd- ngenieur of van den inspecteur over dit gewest ingeroepen. Voorts wil de voorstelier het opmaken der begrooting voor gewone en buitengewone werken boveual aan den ingenieur opgedragen zien. In de aan die amendementen toegevoegde memorie verklaart de heer de Jonge van Ellemeet dezen midden weg voor te stellen op grond van door anderen gemaakte doch in zijn oog niet bestaande bezwaren van overwigt, despotieke handeling, opdrijving van uitgaven, over dreven weelde op de werken die men den belangheb benden voorspiegelt als het gevolg der benoeming van een gediplomeerd deskundige aan het hoofd des bestuurs van den polder V alcheren. „Een ingenieur," 7,00 luidt het in die memorie, „lid van het dagelijksch bestuurmaar alleen met adviee- rende stem draagt zijne projecten aan den voorzitter en raden vooren deze, hunne goedkeuring wegdragende, worden door den opper-commies uitgevoerd. Deze blijft de eerste persoon voor al wat uitvoering betreft, het projecteren komt den ingenieur bij voorkeur toe, terwijl (dan) de voorzitter en raadin alle zaken dus ook hier besHsüen." Nog is door heeren Gedeputeerde Staten aan de Prov. Staten eene nadere mededeeling gedaan omtrent het ontwerp-reglement voor het waterschap der sluis aan de Wielingen. Deze mededeeling vindt haren oorsprong in door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën ten aanzien van het ontwerp nader gemaakte bezwaren. Hiervan en van het te dien aanzien bij Ged. Staten bestaande gevoelen wordt in een schrijven van 1 April aan de Staten mededeeling gedaan terwijl tevens iu hetzelfde schrijven van de zienswijze van besturen cu ingelanden'der velschillende bij het waterschap betrokken polders aangaande het ontworpen reglementvoor zooveel daarvan bij heeren Gedep State a berigt is geworden aan de Staten kennis gegeven wordtmet het gevoelen daarover van Gedep. Staten en dientengevolge vau hunnentwege nader gedane voorstellen tot wijziging of aanvulling van het ontwerp. (N. M. C.) FRANKRIJK Buffet zal zijn verzoek om ontslag intrekken als de keizer enkel dan een beroep op het volk zal mogen doen als de dynastieke kwestie aan de orde is, en als er eene wijziging der constitutie in de beide takken der wetgevende macht ter sprake wordt gebracht. Met dit bericht van le Temps strookt weinig een ander bericht van 12 April uit Parijs dat de aftreding vau Dar 11 als minister van buitenlandsche zaken thans ook zeker is. Dien ten gevolge zoude dan tevens de politiek tegenover het concilie eene afwachtende houding aannemen. De ontrouwe kassier van het huis Rothschild x,c. Parijs heeft volledige bekentenis afgelegd. Het grootste gedeelte der op ongeoorloofde wijze verkregen gelden is in beursspeculatiën verloren gegaan. Het bericht, van ontdekking was verpletterend voor alle hooger eu lager geplaatste ambtenaren die het grootst mogelijk»; vertrouwen in Tassius gesteld haddenwaartoe de achttienjarige waarneming van zijn post hij was hoofdzakelijk belast met de in- en verkoop van baren metaal wel aanleiding gaf. In de nabijheid van Chatelilieau (Henegouwen) heeft wederom een ongeluk in een der mijnen plaats gehad. Een gedeelte der mijn stortte in en bedolf zeven arbeiders onder het puin. Drie van hen werden dood te voorschijn gehaald de andereu zijn zwaar ge kwetst. Een der overledenen was vader van zeven kinderen vaD een der gekwetsten viel betoog, bij zijn ontwaken uit zijn bewusteloozen toestand het eerst op zijn nevens hem liggenden dooden zoon. In den omtrek van de Doode zee, op het grond gebied der oude Moabieten, heeft men eene ontdekking gedaan, die zeker van eenig belang zal blijken te zijn voor de kennis der oude geschiedenis. Jt Is een stuk ba- zaltsteen, waarop eene inscriptie voorkomt van meer dan dertig regels, in Pheuiciscke letterleek e-ns, aanvangende met de woorden„Ik, Mesa, zoon van Kamos".. Mesa, de koning van Moab, wordt ook in den bijbel genoemd In 2 Kon. 3 en 4 wordt melding gemaakt van den oorlog, dien Joran en Josaphat voerden met Mesa, koning van Moab. De Moabitische steen vermeldt ook den strijd van Moab tegen den koning van Israël en noemt de ste den en tempels op, die door Mesa werden gebouwd en aau Kamos, den nationalen God der Moabieten, werden ggwijd. De tijd, sedert wanneer bet, gedenkteeken dag- teekent, kan bepaald worden naar de gelijktijdige ge schiedenis van het Israëlitische volk. Hij klimt op tot 9 eeuwen vóór Christus, omstreeks 100 jaren na Salomos regeering. Hij gaat ongeveer 2 eeuwen vooraf aan de beroemde sarcophaag van Echmouazar, koning van Si- don, die in het Louvre te Parijs wordt bewaard. Welk voordeel de wetenschap uit deze ontdekking kan trek ken is overigens nog niet te bepalen, want de steen is gebroken en heeft onleesbare gedeelten. DeheerVogué, die de ontdekking in de Fransche academie mededeelde, heeft opgemerkt dat dit oude gedenkteeken van het Hebreeuwsche alphabeth goeden dienst zal kunnen bewij zen aan de studie der Semitische talen. Zeker heeft het Oosten iu langen tijd niet eene zoo kostbare ontdekking- opgeleverd. GROOT- BRITTANNIËN Dezer dagen heeft te Londen een.middeleeuwsche strafoefening plaats gehad. William Terry had getracht eene dame te worgen en werd daarvoor door de recht DE VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1