Woensdag Vè April. 1810 WOENSDAG EN ZATERDAG. N°. 1 Binnenlaridsclie Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg' Ziebikzee 11 April. Yrijdag avond omstreeks lialf acht uur had alhier eeue gasontploffing plaats ten huize vau den heer J. BalCz.apotheker op den Ham welke is ontstaan door een lek in eeue nieuwe gas lamp op de bovenvoorkamer alwaar dc heer Bal met eene brandende kaars wilde binnentreden. Bij het openen der deur had de ontploffing plaats met het gevolg dat de deur in stukken werd gespleten en ook het dak hetwelk een verdieping liooger is groote schade bekwam. He heer Bal had tegenwoordigheid van geest genoeg om te roepen „de hoofdkraan dicht.' sAüettegenstaande de ontploffing zulk een gioote kracht lïeft uitgeoefendheeft genoemde heer geen ander ïm-sel. bekomen dan dat zijn lioofd en linkerhand daar door e^nigszins hebben gelednu. Rotterdam 9 April. Heden middag tegen half drie kwam H.gM. de koningin alhier met haar epuipage uit 's Rage aan en stapte af aan het station van den Rijnspoorom Z. K. H. prins Alexander te ontmoeten, die van zijn buitenlandsche reis werd terugverwacht. Onze burgemeester complimenteerde-HM. en geleidde haar, bij de aankomst der boot naar de landingsplaats en nadat de prins zonder eenig gevolg was gearriveerd, weder naar haar rijtuig waarmede de vorstelijke fa milie daarop dadelijk naar de residentie terugkeerde. Anel 7 April. Op de hofstede van den heer van Heteren te Hulst, gelegen onder de gemeente Hontenisse is in liet begin dezer week de longziekte uifgebroken tengevolge waarvan reeds tot voorkoming der ziekte, al de op die hofstede aanwezige runderen zijn afgemaakten het door deskundigen goedgekeurde vleesch voor het gebruik verkocht. Voor acht dagen heeft gelijk geval in de gemeente Koewacht plaats ge had het schijnt dus dat de ziekte van daar is overge bracht. Ziebikzee 10 April. Te Rijswijk zijn van 1 Januari tot 1 April 43 koeien aan de longziekte gestorven. Volgens de N. Rott. Ct. is de heer C. J. Ermfe rms doctor te Amsterdam (vroeger te 's Gravenhage) benoemd om in Japan aan een der daartoe bestaande scholen onderwijs in de geneeskunde te geven. Te Amsterdam zijn van de medische studenten aan het Athenaeum die aan het natuurkundig examen in de vorige week hebben deel genomen 27 geslaagd. Sinds geruimen tijd werden te Leeuwarden nu en dan goederen per spoor verzonden vermistof uit pakken en kisten verschillende voorwerpen ontvreemd zonder dat men tot heden den dader of de daders op' het spoor kon komen. Maandag avond echter betrap ten de bestellers der firma van Gend Loos iemand juist toen hij weder bezig was zijn kwade practijk uit te oefenen der justitie. Hij werd gevat en is thans in handen Te Etten is. in de vorige week tusschen 10 en 11 ure eene weduwe geheel verbrand in hare woning gevonden. Zij was alleen te huis en eenigzins onge steld. Ofschoon eenige jaren aan verstandsverbijstering lijdende, ging zij nog steeds, uitgenomen de drie laat ste dagen, ter kerke en boodschappen verrigten. Kaar het schijnt is zij, ten gevolge eener benaauwdheidle vend verbrand. eenige zoon bevond zich op het oogenblik van t onheil buiten de gemeente. Een drietal militairen, dat zich voor eenigen tijd voor de koloniale militaire dienst had doen aanwerven, (beproefde "Woensdag-avond zich op bedriegelijke wijze van hun engagement te ontslaan, door tamelijk goed verkleed per spoor van Harderwijk naar Zwolle te ver trekken. Hoor een der spoorwegbeambten herkend, wer den twee hunner spoedig gevaten aan de militaire overheid overgegevende derde ontsnapteomdat de spoorwegbeambte natuurlijk niet meer fan 2 personen te gelijk, en dat met de uiterste krachtinspanning kon tegenhouden. Een vierde .persoondie mede heimelijk den militairen stand Vaar.wel. wilde zeggen had zich reeds een paar dagen in-- een befaamd.h!,is op eenigen afstand der stad verscholen. Hoewel dc bewoners be weerden dat er niemand binnen was werd het huis door een militaire patrouille omsingeld en doorzocht, waarna ook deze man te voorschijn kwam. vHet Alg. Ned. Nieuws- en Advertentieblad ont vangt vau welwillende zijde ter inzage onderstaand telegram van Z. K. H. Prins Erederik „He toestand mijner gemalin isvoor den oogen- j blik weer een weinig beterlaat echter nog steeds oneindig veel te" wensohen over. Mijne dochter en ik zijn welvarendeheb dank voor uwe belangstelling;. F r ed e r i k." De Ned. Financier neemt uit de -Frank furter Ztg\ liet volgend artikel over Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsclie maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eene 5 pet. Prioriteitsleening van f 6,600,000 (f 6,667,000) met de bankiershuizen Lippmann, Rosenthal Co.Wertheim Gompertz en de bank voor handel en industrie te Darmstadt gesloten, waarop de inschrijving van 7, 8 en 9 April tot den. koers van 94 l/2 pet. te Amster dam Londen RotterdamBrusselBerlijn en Frankfort zal worden opengesteld. Verschillende keeren is melding gemaakt van den vier\oudigeii moordenaar Bessous-lc-Mousticr, uit Bergen. Laatstelijk is gemeld geworden dat hij was ter dood veroordeeld en zijn vonnis gUrhlagche'nd had aangehoord. Thans deelt men mededat in den nacht van 1 April de schildwacht, die voor de cel van den veroordeelde was geplaatst, ontdekte, dat Hessous-le-Moustier ver dwenen was. Aanstonds werd alarm gemaakt. Men kwam toegesneld en vond de cel ledig. He gevangenis werd spoedig doorzocht en men vond eindelijk den veroordeelde, zittende in het cellulaire rijtuig. Dit i ij tuig stond gereed om des morgens een andere gevangene van het station aftehalen. Of de veroordeelde daarvan iets geweten heeftof dat slechts zijn im.tinct hem gedreven heeftom eene schuilplaats in dien wagen te zoeken is onbekend. Hit is zeker, dat hij ziju dwang buis aan stukken gescheurd en er een koord vau gemaakt- had waar langs hijna twee ijzeren staven uit het venster te hebben gebroken, zich naar beneden heeft doen glijden. In het rijtuig had hij reeds een der planken uitgebroken waarschijnlijk met het doelom op den rid naar het station te ontvlugteu. Hij werd onmiddelijk in zijne cel teruggebragt en de wacht ver dubbeld. He kinderpokken naar men zegteen oude Ara bische ziekte zijn in 572 in Arabie verschenen. Men beweert d^t de Sarraceenen ze van daar naar het Oosten overbrachten van waar zij zich verspreiden tot in China en de oostelijke streken van Azie. Bij ons verscheen deze ziekte het eerst in de tiende eeuw hoewel sommigen beweren dat zij reeds voor de kruis- togten in ons land voorkwam. Deze zijn van gevoelen dat de kinderpokken reeds in Europa opgemerkt werdeu in de achtste eeuwten tijde van overwimiiug die de Mooren op de Spanjaarden behaalden. He Hollanders brachten ze naar Indie over en naai de Hottentotten toen zij de Kaap de Goede Hoop vermeesterden in 1648. He Deenen brachten ze in 1733 raar Groenland over. He Russen hebben ze door hun geheele land verspreid en zij kost daar vele menschenlevens. De togtgenooten van Christopborus Columbus hebben ze naar de nieuwe wereld overgebragt. He koepokinenting van dr. Jenner heeft er het grootste gevaar van weggenomen. In de Oostersche landen was die inenting reeds lan** bekend: doch in Europa werd zij eigenlijk in 1717 reeds ingevoerd door mevrouw Montague echtgeuoote van den Engelschen consul. Haar sexe verleende haar toegang tot het paleis van den Turkschen keizer. Zij zag er van de inenting gebruik maken en aarzelde niet deze op haar zoon te beproevenofschoon men het haar sterk afraadde. Deze proef gelukte naar wensch en dientengevolge maakte mevrouw Montague bij haar terugkeer in En geland in 1718, haar vrienden met deze uitvinding bekei-d. In Frankrijk werd de inenting eerst in 1774 als een heilzaam middel erkend. (N. M. C.j In de algemcene vergadering der aandeelhouders van de Suez-maatscliappijwelke 30 Maart jl. tö Parijs heeft plaats gehad, is door den directeur, PenJ. de Lesseps.een verslag omtrent den staat dier maat schappij uitgebrachtwaaruit o. a. blijktdat liet Suez-Kanaal van den dag der opening, 17 November, tot 15 Maart door 209 groote. vaartuigen mRende 146,631 tonnen, en door 600 barken en andere klei nere vaartuigen, metende 1960 tonnen, is gepasseerd. Onder dat getal zijn begrepen de 130 vaartuigen welke van de vergunning hebben gebruik gemaakt om het kanaal, gedurende de vier dagen der inwijdingsfeesten, viij van alle lasten, door te varen zoodat het transito- recht tot 15 Maart slechts geheven metende 56,644 tonnen welk recht een bedrag van nagenoeg- 600,000 francs hecfi, opgebracht. Van de bovengenoemde kleine vaaituigen is bovendien ruim 20,000 frs. geheven. Onder het getal van 209 scheptn bevonden zich S0' Eugeische (metende ruim 56,000' tonnen) 44 Eransche', 23 Egyptische, 18 Oostenrijksche14 Italiaausche11 Russische, 4 Nederlandsclie (metende 3200 tonnen) enz. Voorts waren onder dat getal begrepen 33 oorlogschepen van verschillende natiën. Onder de 209 groote schepen waren slechts 9 zeilschepen metende 3745 tonnen. Volgens de ingekomen officiëele berichtenwaren op 15 Maart 6J stoom- en 5 zeilschepen naar het kanaal op weg. Hc directie verklaart, dat de zware proef, waarop het kanaal gedurende de dagen der opening door de gelijktijdige doorvaart van 130 schepen gesteld is gewordenmet goed gevolg is doorgestaan en zijn deugdelijkheid ten volle bewezen heeft. Staten-Generaal. Overzicht van het in de vorige week verban In de Eerste Katner zijn Maandag 4 April de beraadslagingen over de Agrarische wet aangevangen Hingsdag en Woensdag voortgezet en in de zitting van Honderdag ten einde gebracht, Waarna de wet met eene aanzienlijke meerderheid 25 tegen 12 stemmen aange nomen is. Niettegenstaande de raadselachtige houding van Thorbceke, die den grootstcn optimist wantrouwen zoude inboezemen, verheugen wij ons over deze beslissing, omdat naar wij verwachten aan de lang genoeg bestaan hebbende onzekerheid, die in Indië geheerscht heeft, thans eindelijk door eene vaste staatkunde een einde gemaakt zal worden. Elke wet- heeft gebrekenen gaarne ge- looven wij dat deze er groote heeft, doch of hare ver werping niet een onheil voor ons land en onze koloniën zoude geweest zijn, zouden wij niet durven ontkennen. Nu de wet aangenomen is hopen wij dat alle partijen zooveel mogelijk zullen zamen werken haar eerlijk en onpartijdig ten uiivoer te brengen en de oude twist die om haar tot stand komen gevoerd is ter zijde zullen stellen. In de zitting van Woensdagavond zijn door jjdit staatslichaam twee wetsontwerpen het eene tot verhooging van Hoofdstuk V (Binnenlaudsche Zaken) der Staats- begrooting voor 1870 (Zeewerken van Vlieland) met algemeenehet andere tot intrekking van bet- Keizerlijk Decreet van 16 Dec. 1S11houdende een reglement van Policie voor de Polders in de departementen der Schelde met 32 stemmen tegen 1 aangenomen. He Tweed Kamer heeft Maandag een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de wet tot regeling van liet armbestuur, waarvan de voornaamste bepaling- is de opheffing van de geboorteplaats als domicilie van onderstanden waarvoor de plaats des werkelijken verblijfs gebonden zal worden. Vooral was voor de plattelands-gemeenten de armenwet vau 1854 wat het domicilie van onderstand betrof zeer drukkend, wij gelooven hen dus met de aanneming der wet in dc zitting van Vrijdag na een vijfdaagsch debat met 54 tegen 14 stemmen geluk te kunnen wenschen. Daarna werd het wetsontwerp tot verhooging der Marinebegrooting voor 1870 (aanschaffing van gebogen .pantserplaten) "iet algemeene stemmen aangenomen en het wetsontwerp tot verhooging der begrooting vau Oorlog voor 1870 (Buitengewone aanschaffing- vau nieuwe vuurwapenen) met 55 tegen 13 stemmen aangenomen. Het Beaumontgeweer zal dientengevolge bijous leger ingevoerd worden. Beide Kamers zijn tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. FRANKRIJK Parijs, 10 April De minister van fiiiautiën de-heer Buffet zal aftreden de heer D a r n minister van bnJÉfi- landsche zaken waarschijnlijk ook. Teil opzlchtejfaii hunne opvolgers is nog niets bekend. De'overige ministers behouden hunne portefeuilles. Het is naar aanleiding van de volksstemming die over dc wijzigingen in de constitutie zal plaats hebben. He geruchten van een ministeriëele crisis ziju dus be vestigd niettegenstaande men in wel onderrichte kringen volhield dat het geheele Ministerie dc verantwoorde lijkheid voor den geheclcn inhoud van het aan den Senaat aangeboden Senatusconsult op zich neemten dat het onmogelijk is dat eenige Ministers van art. 13 een kabinefsquaestie zouden maken. 'V Op 11 April is te Lyon Mangini tot lid vau het wetgevend lichaam gekozen FonvieUe bekwam bijna S000 stemmen minder. He zaken te Creuzot blijven in denzelfden toestand. De werklieden ziju in afwachting vau den lOen dezer, op welken datum volgens de leiders een algemeeue werkstaking zal aanvangen. Wederom is eene belangrijke verduistering- van gelden aan het licht gekomen ditmaal ten laste van een der oudste en geachtste geëmploieerdeu aan de bank van Rothschild te Parijs. Men spreekt van eenige millioehen franks; het bedrag- is echter niet zoo spoedig vast te stellen, want lezen we in een Fransch dag blad in een zoo uitgestrekte bank als bovengenoemde vordert de juiste constateermg van eenig verlies minstens een tijdsverloop van achttien maanden. De veiling der schilderij-verzameling van den heer Vis Blokhuijzeute Rotterdam welke dezer dagen te Parijs gehouden werdheelt den eersten dag ruim f 30,000 en den tweeden dag ƒ17,000 opgeleverd, voor enkele stukken werden goede prijzen besteed. Een portret door Frans Hals gold 14,600 fr., een portret door Terburg 8,500 fr. en een klein portretje door Rembrand 8,200 fr. Bij het. eindigen van een te Parijs gegeven bal heeft een ernstig conflict plaats gehad tusschen eenige, ongetwijfeld opgewonden bezoekers en een viertal ser- gents de ville. Öe rustbewaarders werden door de. rust verstoorders erg- toegetakeld zoodat het meer dan tijd was dat een officier de paix met eenige manschappen kwam aansnellen". Eenige der strijders zijn gearresteerd. Bij te Parijs gedane opgravingen is een groot Gallisch-Ilomeinsch amphitheater ontdekt. Men meent dat het een der oudste Romeinschc monumenten is die tot heden in Frankrijk opgegraven zijn. He zaak van Trauppmaun komt weer op het tapijt. Twee kroeghouders niet ver van liet moordveld Pantin wonendehebben een hevigen twist, met elkander ge kregen en moeten bij die gelegenheid zich een en ander iu verband met de misdaad van Trauppmaun hebben laten ontvallen. He kroegen van beide personen ziju gesloten. Een Fransch orgaan, Le Soir, srpekende over de aanneming vau de Agrarische Wet door de Nederland sclie Tweede Kamer, zegt, dat dit resultaat hoofdzakelijk te danken is aan de verdediging van het ontwerp door „monsieur Min van Col." Waarschijnlijk wordt hiermede de Minister van Koloniën bedoeld. Madrid 10 April. He opstand door de invoering der loting ontstaan is bedwongen. Gracia de voorstad van Barcelona is door de regeeringsstroepen Zaterdag morgen te 6 ure genomen. De loting wordt thans overal rustig voortgezet. Palestina. Te Jeruzalem dreigde in de laatste maanden weer een hongersnood, gelijk die van 1865. Gedurende den geheelen winter had het maar 2 of 3 dagen geregen*i. zoodat waterputten en regenbakken geheel droog waren

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1