n°. 29 Zaterdag 9 April. 1810 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binhenlaiidsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigten van 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Wij liebben in een, vorig nummer gewezen op den raad van mr. I Groen van Prinsterer om de agrarische wet uit een onp\ xrtijdig oogpunt te beschouwenthans deelen wij mede waarom die staatsman op hare verwer ping hij de Eerste Kamer aandringt. Bij zegt in no. 26 der Nederland'sche Gedachten „In no. 24 spn'ik ik niet van „bijzonderheden dezer welligt gevaarlijke vet." Thans wel. Na de overdenking van het laatste gei leeite der zitting van 10 Maart, ben ik mede verbaasd over de onmiddellijk gereleveerde -raadselachtigheid ec raer uitspraak die ten gunste van hei ontwerp beslissend is geweest. Als lid der Eerste Kamer, zou ik nu, ongetwijfeld, wegens de vierde alineategen de wet' stemmen zoolang over het inci dent niet een geruststellend licht opgaat. Zoolang er geen categorisch antv 'voord is op de vraag Is het aan den inlander in handt m geven van een gemaJclcelijlc ver vreemdbaren eigendomsb Vrief een middel om hem zijn erfe lijk gebruiksrecht te verzekeren P Zoolang men niet vmjgewaard is tegen het mogelijke een er medepligtigheid (volgens de N. Alkmaar *sche Courant van den 26 Maart een met waardigheid evenzeer als met warmte gesteld artikel) aan „de infamii om aan eenvondige en arge - looze liedenaan mini ierjarigen, ook aan de hoede der Staten-Generaal toeve rtrouwd, eene schoonemaar vergiftigde vruchtals een kostelijk geschenk aan te bieden." In een voor Ne derland en ludië zoo ge wig tig koloniaal debat zou, vo> or een niet deskundige die j noch in de conservativen och in de liberale partij on voorwaardelijk krediet steltde tegenwoordigheid van Keuchemius niet overtollig Hjn geweest." Wellke was nu die raa .deelachtige' uitspraak Die van Thorbecke die bij het behandelen der eigendoms kwestie. verklaarde, geen gev. aar te zien inde aanneming der ali nea der wet die haar t ot oplossing moet brengen, terwijl,hij in 1866 onder di e leden behoorde, die met kracht'het geven van eigendom hebben bestreden, en in ziju. advies op 10 Maart n.og verklaarde, dat zij die den Javaan tot bet nemen van een eigendomsbrief zouden willen bewegen, het we 1 eens om eigen voordeel ten nadeele van den inlander z oude te doen kunnen zijn. Niet tegenstaande die staatsm an dat gevoelen omhelst ziet hij toch in de aanneming der alinea geen gevaar. Wie zoude zoo iets niet ouvei 'klaarbaar raadselachtig vinden wie zoude hier geen wantrouwen koesteren vooral als een ander liberaal li ,d der Kamer de heer Stieltjes terstond daarna verklaart dat hij om de redenen, niettegenstaande welke Thorbeckei- geen gevaar ziettot de conclusie komt dat er wel gev laar is en tegen de wet stemt1 Donderdag is de wet evenwel n.iet 25 tegen 12 ■stemmen aangenomen. Zierikzee, 8 April. Voor de Ned.-Ind'. Stoomv. maalschq Nederland is de inschrijving Maandlag te twee uren gesloten. "Wij kunnen het goede niev.ws brengen dat cr ongeveer twee ton meer dan het gevraagde bedrag is ingeschreven. Gelijk men weet, behoort onder de aandeelhouders der stoomvaartmaatsch appij Nederland ■ook Z. M. de koning. De vreugde is .algemeen. |T~ Volgens 't Nieuwsblad van Gorinclhem bestaat de hoofdcommissie ter aanbieding van eeili nationaal ge schenk aan Prinses Mariater gelegenheid van haar huwelijk, uit de heeren mr. J. Messchert va Ai Vollenhoven, lid van de eerste kamer, te Amsterdamvcoorzittermr. Saaymans Vader, lid van de tweede kanker, te Goes ondervoorzitter; jonkheer J. L. de Jonk, lid der provinciale staten van Zeeland, wethouder te Zierikzee hoofdpenningmeesterE. de Vries hoofdredacteur van de Noordstar, te Groningen, secretaris; J. W. Vader, lid der provinciale staten van Zeelandte Gortgene (Noord-Eeveland), penningmeester voor ZeelandA. J. Bierens, burgemeester van St.-Annaland, penningmeester voor Zeeland en Noord-Brabant; de kapitein der infan terie H. B. E. Solomon, tc Maastricht, penningmeester voor Zeeland en Noord-Brabant1ste luitenant der infanterie de Kortete Gravepenningmeester voor Noord-Brabant en Gelderland; It. Sasse te Utrecht, penningmeester voor Utrecht en Noord BollandA. J. Hoekwater J. Dz., penningmeester voor Noord- en Zuid- Holland John de Jongh,'van Londen, hotel "Weide, te Blokzijlpenningmeester voor OverijseiC. Bouricius rijksontvanger te Zuidhornpenningmeester voor Gro ningen en Drenthe; Ds. E. H. Lasonder, te Leeuwarden penningmeester voor Pries landen M. L. Seybelte Westkerke (Tlioleu) secretaris. Uit Tzendijke schrijft men van 4 dezer „Onze gemeente, die ruim 5600 zielen telt en onder de voornaamste van het district wordt gerangschikt, verkeert sedert lieden in een exbeptioncelen toestand; Eeuige jaren geleden is een geschil ontstaan tusschen het" hervormd kerkbestuur en de gemeente over den eigendom van het uurwerk dat op de kerk staat en dat tot dien tijd, even als, de toren waarin het is geplaatst, door de gemeente werd onderhouden. De gemeente liet de quaestie door een rechtsgeleerde onderzoeken wiens advies ten voordeele der hervormde keik luidde. Van dat oogenblik werd het onderhoud van den toren voor de hervormde kerk gelatendoch bleef het uurwerk voor rekening der gemeente. „Nu is onlangs weder een conflict over het gebruik van het uurwerk ontslaan doordat het kerkbestuur o. a. aan de gemeente verbood om gebruik te maken van de klok om te klepcpn eu omdat het voorstelde gedu rende tien jaren Whvlijks f 200 te betalen voor gebruik en onderhoud vau liet uurwerk te beginnen met 1 April. Dit voorstel is door den gemeenteraad in zijne zitting van 2S Maart jl. van do hand gewezen, en in eene vergadering, vau lieden die door den voorzitter belegd was om op dat besluit terug te komen heeft de raad zijn primitief besluit gehandhaafd en zijn wij dus morgen van alle „officieel uurwerk" verstoken. Nu zullen voortaan de vertrekuren voor diligencesposte rijen enz. geregeld moeten worden naar een klokje dat op het stadhuis voor een raam zal geplaatst worden terwijl het uur vau politie voor de tapperijen voor het aangaan der markt en het middaguur door het kleppen van de klok der Koomsch-Catholieke kerk zal worden aangekondigd. „Burgemeester en wethouders zijn tevens verzocht zoodanige voorstellen aan de raad te doen als de om standigheden voideren." Men leest in de nieuwe Goesclie Courant „Veel werd er in den laatsteu tijd geschreven over het veroordeelen van een 4% jarig kiud tot eene ge vangenisstraf van 5 jaren. Zoodanige veroordeeling werd op hare beurt beoordeeld eu veroordeeld vooral door hen die nu blijken geheel onbekend te ziju geweest met de toedragt der zaak. En toen het later bleek dat dit vounis door de Arroudissements-Kegtbank te Goes was gewezenkon de Arnhemsche Courant het zelfs goedvinden hierin een treurig bewijs te vinden voor onze regtspleging en de humaniteit der Goesclie regters die alle vier met name genoemd wier den hoewel er natuurlijk slechts drie over die zaak gevon- uisd luidden. Zoover echter schijnt de juridische ken nis der Arnhemsche Courant zich niet uit te strekken. Wat was hier echter het geval. Maria Bek ond 9 jaaren haar 5 jarig zusje Geertjewerden bij vonnis van 5 October 1868 veroordeeld tot eene gevangenzet ting in een verbeterhuis gedurende 7,/2 jaar. Niet zooals men eerst mededeelde omdat zij bij het plegen van een diefstal op den uitkijk hadden gestaanmaar wegens herhaalde diefstallen door hen zelf gepleegd als van eene som van f 17.50 van een doos met kin dergoed waarin 10 mutsjes enz van een doos met naaiwerkvan 5 doeken 2 mutsen enz. Door de slimme wijze waarop zij alle deze diefstallen hadden gepleegd bleef er geen twijfel over of zij hadclen ze gepleegd(met oordeel des onderscheids) d. i. zeer goed wetendedat zij liet niet mogten doen. Daarom moesten zij tot gevangenisstraf veroordeeld worden aan den regter bleef alleen het oordcelvoor hoe lang. TJit de geheele toedragt der zaak bleek echter dat de omgeving waarin zij huimc opvoeding gekregen haddengrootendeels oorzaak wasdat zij op zóó jeugdigen leeftijd reeds zoover op den weg van misdaad ij gevorderd waren. Het kwam der Kegtbank dus wen- schelijk voorom die kindereu zooveel mogelijk te onttrekken aan dien verderfclijken iuvloed waaronder zij stonden. Daarom achtte zij het meest nuttig- dat die kinderen naar een gesticht tot zedelijke verbetering werden overgebragt. En hoe aaudoenlijk nu ook de gevoelvolle galmen der Arnhemsche Courant o. i. mogen klinkengeloo- ven wij dat een vonnis als hier geveld is vrij wat dienstiger zal werken voor de veroordeelde kinderen dan eene gevangenisstraf vau. eenige dagen waarbij zij afgesc.'ieiden van alle meuscheiijkc wezens moesten worden opgesloten en daarna in hunne verderfelijke omgeving terugkecren of geheele straffeloosheid waar door zij gestijfd zouden worden iu hun vroeger ge drag, eu tevens m de verderfelijk gebleken omgeving blijven." Men schrijft uit Bovenknijpo „De landbouwer L. M. Hei da alhier, heeft eeu schaap, dat op cenjarigen ouderdom éeii op tweejarigen ouder dom twee, op driejarigen ouderdom drie op vierjarigen ouderdom vier en thans op vijfjarigen ouderdom vijf levende lammeren heeft ter wereld gebracht. Wij zijn verlangend naar verdere berichten als het beest volhoudt zijn ouderdom telken jare te coustateeren door zijn reproductievermogen mag dir. geval terecht onder de zeldzaamheden gerangschikt worden." De moordenaar Dessous le-Moustierdie de drie gebroeders Thirionbeestenkoopers in Belgiëachter eenvolgens bij zich in huis gelokt en vermoord en nu onlangs zijn vrouw vergiftigd heeftis door het hof van Bergen in Benegouwen ter dood veroordeeld. Zelden bracht een proces zulk een verstompdheid van het moreel gevoel aan den dag. De woede van Let publiek tegen den misdadiger leende geen grenzen. Met luid gejuich werd zijn beoordeeling begroeten ter naiiwernoód kenden de gendarmen de cellulaire wagen waarin hij naar de gevangenis werd vervoerd tegen de woede der menigte beveiligen. In eenige groote sleden van Italië is sedert p.enigen tijd op de postkantoren een afzonderlijke zaal geopend waarin men tegen betaling van de geringe som 5 centen alles aantreft wat noodig is om eeu brief te schrijven en te verzenden. De Eigaro verhaalt het volgende betreffende de beroemde zangeres Alboui. Op een barer reizen Metz doortrekkende werd zij door de plaatselijke overheid uitgenoodigd zich daar te doen hooren. Zij voldeed aan het bezoek en trad des avonds op in den sehouwburg der garnizoenstad. Naauwelijks had zij eenige noten gezongen of de toehoorders geraakten reeds dermate in geestdrift dat aan de" luide bij valsbetuigingen geen einde scheen te komen terwijl liet kransen en bouquetten regende. Zij ontving echter nog andere bewijzen van bewonderingnamelijk een menigte pompons De sol daten die geen bloemen of kranzen hadden om der beroemde zangeres aan te bieden en haar toch hun bijzondere hulde willen bewijzen, wisten in hun vervoe ring niet beter te doendan de pompons van hun sckakos te rukken en die op het tooneel te werpen. Mevrouw Alboni was dermate met deze eigenaardige bewijzen van huldebetuiging ingenomen dat zij ze allen deed verzamelen en met achterlating der grootste lau weren slechts de nederige pompons als een aandenken aan Metz medenam. De soldaten kwam echter hun eerbewijzing duur tc staan. Bij hun terugkeer in de kazerne namelijk kregen zij wegens verwaarloozing hun ner uitrusting eenige dagen policiekamer. Alboni, die men hiervan intusschen verwittigd had. begaf zich den volgenden dag naar hun kolonel en wist kwijtschelding der straf te verkrijgenterwijl zij hem eeu niet onaar dige som gelds ter hand stelde, zoodat ook de schuld op hun „hoekjes" werd geschiapt en zij daarenboven nog een flesch wijn konden drinken op de gezondheid hunner bevrijdster. Indien men nu deze geschiedenis gelezen heeft, voegt het Eransche blad er bijbehoeft men zich niet te ver wonderen als men in het studeervertrek der beroemde zangeres geen prachtige tropheën en Lauwerkransen maar een rijke verzameling pompons ontwaart. Een kapper te Petersburg heeft een pro ces op touw gezet tegen eene dame van aan zienlijken standwier onvoldane rekening 5,000 roebels bedraagt. Tien duizend gulden alleen voor cbignous en valsche vlechten Ook was een modiste overgegaan tot de geregtelijkc ver volging vau een dame der demi-monde, wie zij voor twintig duizend gulden japonnen had ge leverd. Men verteltdat er een quasi-publieke inschrijving is opengesteld onder de aanbidders dezer schoone. Provincial© Staten vau Zeeland. De buitengewone vergadering der Provinciale Staten werd Maandag geopend. Voorlezing werd gedaan van het Koninklijk Besluit houdende machtiging om de Provinciale Staten buiten gewoon bijeen te roepen ten einde de volgende zaken te behandelen: 1. oprichting van een waterschap, be staande uit de polders en landen voor welke van rijks wege een nieuwe uitwatering in het voormalig 4de district van Zeeland zal worden gemaakt2. vaststelling van een reglement van dat waterschapvaststelling van een nieuw reglement van den polder Walcheren 4. beraadslaging omtrent de zaak der grensscheiding tusschen Zeeland en Noord-Braband. Nadat een brief voorgelezen was van Dr. A. van der Swalme, waarin hij aan de Staten het overlijden van zijn vader Mr. S. van der Swalme mededeelde, werd door den Commissaris des Ivoningsvoorzitter der vergadering eene rede gehouden, waarin hij deii over ledene herdacht, die na gedurende één jaar lid der Staten en van Gedeputeerde Staten geweest te zijn (7 November 1851) met aigemeene stemmen tot griffier benoemd werd, gedurende IS jaren die gewichtige be trekking met onverflaauwden ijver had waargenomen steeds zijne beste krachten aan het dierbare Zeeland gewijd had, eu de belangen der provincie met buiten gewone zorg behartigd en bevorderd. De thans te behandelen onderwerpen werden nog ten deele door hem voorbereid doch het was hem niet vergund dien arbeid voort te zetten en te voltooijeu nog iu de kracht zijns levens ontviel hij aan de Provincie. Zijne nagedachtenis zal door de vergadering- steeds in eere gehouden worden. De voorzitter stelde daarna voor per brief de deelne ming van de vergadering aan den zoon des overledenen te betuigen, en nadat hiertoe bij acclamatie besloten was, stelde de heer de Jonge van Ellemeet voor de rede van den voorzitter in haar geheel in de notulen te doen opnemen. De voorzitter deelde daarna mede dat volgens besluit van Gedeputeerde Staten de heer van der Bilt als griffier in deze vergadering zal fungeren. De voorstellen welke in deze vergadering ter behan- deliug zijn ingekomenzijn gedrukt en met do bijlagen die er toe behooren aan de leden rondgedeeld van de adressen zijn afschriften gemaakt ten ge'oruike in de afdeelingen. Op het ontwerp reglement op het bestuur van den polder Walcheren zijn door den heer de Jonge van Ellemeet araendementen voorgestelddie door den voorsteller gedrukt zijn ingezondenterwijl deze ver klaarde datmochten die amendementen verworpen worden, hij subsidiair andere zal voordragen, die thans reeds door hem overgelegd worden, en die hij zal laten overschrijven. Nadat zij door den griffier zijn voorgelezen, stelt de voorzitter voor ook deze amendementen, zooals de vorige naar de afdeelingen te verzendenen de heer vau Deinse om ze ook te doen drukken. Hiertegen kwam de heer Verhagen op, alsmede tegen de geheele wijze waarop de voorsteller zijne amendementen had ingedienddaar hij die niet regelmatig vondtde gewone weg was deze, dat men een amendement in de afdeelingen voordroeg en als het daar geen bijval vondt, het in de aigemeene vergadering brengt. De voorzitter merkte op dat er thans eene veel betere gelegenheid tot overweging zoude zijnen de heer de Jonge van Ellemeet dat hij lang genoeg lid der Staten is geweest om te weten dat al wat tijdroovend is zooveel mogelijk moet vermeden worden, en daaronder behoort voorzeker eene dubbele behandeling als men met eene enkele kan volstaan. De amendementen werden behoorlijk ondersteund. Daarna is men overgegaan tot liet trekken der afdee lingen. DÜITSGHLAND. In de zitting van "Vrijdag 1 April heeft de heer Yon Bismarck zich zoo driftig gemaakt in den Rijksdag j' dat men weder liet ergste voor zijn zenuwen vreest 5

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1