W°. 28 Woensdag April* VOEISDAG EI ZATERDAG. Binhënlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen. PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drier maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen te voren, vóór 10 ure 's morg ding der Advertentiën Aankondigingen van openbare besturea ena. 28 Maart. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat bet kohier der hondenbelas ting door den raad dier gemeente is vastgesteld en van 31 Maart tot 7 April op liet raadhuis voor een ieder ter lezing wordt nedërgelegd. Ieder aangeslagene kan binnen dien tijd bij gedeputeerde staten bij- ver zoekschrift op ongezegeld papier tegen zijn aanslag in hooger beroep komen. Gemeeate-Kaad yam Zierïbzee gehouden den .Api-Il IST'O. In deze vergadering waren afwezig de heeren Mr. J. Moolenburgh wegens ongesteldheid en Laiideknegt uit- lan dig. De Notulen van de vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. Aan den heer Mr. A. J. F. Egter wordt op zijn verzoek met dankbetuiging eervol ontslag verleend als regent van het Burgerweeshuis alhier. IComt in behandeling het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het maken eener nieuwe leiding tot afvoer van het onnut water der garancinefabriek alhier in de buitenhaven der gemeente nabij de Westhavensluis. Na discussie wordt dit voorstel aangenomen niet 10 stemmen tegen 1 (die van den heer Zuurdeeg.) Tot leden dei- commissie voor de zaken der scholen worden benoemd de heeren Dr. H. Goemans en S. G. Nauta van der Grijp en tot hunne plaatsvervangers de heèren Koole en Laudsknegt. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Rotterdamsche Courant vestigt in haar nummer van 1 April op de welsprekende cijfers in het berede neerd jaarverslag van den toestand van het lager on derwijs in dé gemeente Hotter dam. Daaruit blijkt dat er aldaar 30 openbare en 51 bij zondere scholen bestaan, dat er op de openbare scholen 222 en op de bijzondere 365 personen werkzaam zijn, en 4847 kinderen op de eerste en 8859 kinderen 'op de laatste. „Van de bijzondere scholen is geen enkele gesu'osi- diëerd, va.u de openbare bedragen de kosten volgens de begrooting f 152.6? 3.50 waarbij men echter tellen moet f 11.671 voor het onderhoud van de scholen, scliool- meubelen en önderwijzersw'onihgenén waarbij men veilig nog f 10.000 voegen kan, als men bedenkt dat 29 hoofdond erwijzers en hoofdonderwijzeressen het v.oor- regt van vrije woning etc. genieten. Dus een totaal van f 174.344.50 waar tegenover eene ontvangst aan schoolgelden st aat van f 64.500. De staatsscholen komen dus de gemeen tekas op nagenoeg één-hónderd-en-tien- duizend gulden'*s jaars te staan." Nu blijkt er :uit het rapport van de schoolcommissie, dat de openbare scholen aldaar over het algemeen beter aan de eischen vim den tijd voldoen, dan de bijzondere, hoewel het onderst 'ijs op vele dier scholen ook zeer goed is, voornamelijk op de Diaconie- of armenscholen, en op die welke onder be] malde besturen staan. Op die bij zondere scholen wt dke voor eigen rekening gehouden worden, zelfs op dil 3 voor meer uitgebreid lager onder wijs laat het gehalt e 'van' 't onderwijs veel- te wenscheu over. De lokalen dor bijzondere scholen kunnen slechts ^zelden met die der openbare vergeleken worden. In weerwil nu vsin die meerdere voortreffelijkheid, in weerwil van liet ouwedersprekelijke feit dat het school geld onevenredig la.ag gesteld isneemt het aantal leerlingen op de op.enbare school eer toe dan af. „Ter- Hl,er vau de 547 kinderen, waarmede de schoolbe volking op 15 Jan. jl. die van het vorige jaar overtreft, naar de verhouding Tan 15 Jan. 1869 circa 197 aan ae openbare en 350 aan de bijzondere school te goed .moestenkomenis de bevolking der eerste slechts met «o en die der laatste'olaarentegen met niet minder dan 454 vermeerderd." ze^t de Rotterdjamsche Courant naar aanleiding j»Is er iets dat aan d e voorstanders van de godsdienst- ooze staatsschool quan-d-même reden'tot nadenken moest geven dan is het dez,e uitkomst. Een stad als Rot- rifr rv i ket tegenwoordige geslacht opgewassen e Jiet invloedrijke hoofdorgaan der zoogenaamd liberale partij waar daarenboven een menigte menschen zooveel tijd besteden aan de beslommeringen van liet dagelijkscb leven dat zij zich verbeelden -geen oogenblik over te heb ben, om aan hun eigen geestelijke behoeften te denken en waar zij zich dus misschien nog minder dan elders kwelen mrit die van hun kroost:in zulk een stad bezovcken bijna twee-derden der kinderen de bijzondere schoten door- particulieren opgericht en met zware kosten in s\and gohoteen"hoewel toch de open bare voortreffelijk en zeer goedkoop zijn. "Wij mogen wel vjagenis-dat staatsonderwijs dan hetzelfde wat door art. 194 der tf .Grond wet wordt voor geschreven blijkt dat onderwijs voldoende te zijn. Of zou het niet veeleertelijkG.ii dat zelfs de intelligente bevolking van een groote stad .nog iets meer verlangt dan alleen neutraal onderwijs Wordt het nu niet nteer durdelijri dat men gaat inzien dat ov toch aan die onvolprezen staatsschool nog iets ontbreekt Wij bedoelen veel ontbreekt. Dat ééne noodige namelijk, dat onontbeerlijk is voor allen eii zonder hetwelk alle :ond.erwijs hoe voortreffelijk ook op zich zelf, de gewenschte gezeg.cnde vruchten missen moet. Wij ontveinzen liet nietwij verheugen ons dat deze waarheid telkens duidelijker aan het licht kooit. Alleen beklagen wij hen -wier middelen hun niet toe laten van dat .gevoelen te doen blijkenomdat zij op kleine plaatsen wonen, waar de bestaande staats-schöol het oprichten van vrije scholen geheel en al onmogelijk maakt en zij dus wel verplicht zijn nolens volens inliet onvermijdelijke te berusten." 's Gravenhage 31 Maart. H. M. de Koningin is gisteren avond van hare reis naar het buitenland in de residentie teruggekeerd. Aan het ministerie van binncnlandsche zaken ia heden aanbesteed: 1. het voltooijen van de buitenhaven buitendijks-,- het verlengen-vair den .Westhaveudam- en hét maken van een paalhoofd tei "Vlissingen. Minste inschrijvers waren de heeren L. J. de Borst Verdoom te Ameide en L. A.'van Haaften te Sliedrecht voor f390.000, en 2. de uitvoering van werken tot verbin ding der in aanbouw zijnde tweede schutsluizen met de" buiten- en binnenhaven van het Kanaal door Zuid- Bevelaud in twee perceelen. Minste inschrijvers voor beide perceelen waren de heeren K. van Wijngaarden en W. J. Schram te Sliedrecht als no. 1 voor f 196.600 en no. -2 voor f 148.700. De 'officier van gezondheid tweede klasse M. C. Buijzelaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 24sten dezer in Nederland teruggekeerd wordt met dien datum op non-activiteit gesteld.: •- Staten-Generaal. Een beknopt overzicht van hetgeen in de afgeloopen week in de beide Kamers der .Staten-Generaal is voor gevallen deelen wij onzen lezers hier mede. De Eerst© Kamer heeft in de zitting van 28 Maart twee wëtstontwerpen tot onteigeninghet eerste van perceelen benoodigd voor den bouw van de tweede schutsluis te Hansweert ter voltooijiug van het kanaal door Zuid-Bevelandhet tweede ten behoeve van de aan te leggen Noordzeehavenbuiten de mon ding van het'Noordzeekanaal met algemeene stemmen aangenomenen een wetsontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeente Dordrecht en Dubbeldam met 21 -tegen 8 stemmen verworpen. In de zitting van Woensdag heeft zij het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkist biljetten!, met 28 tegen -3 de wetsontwerpen tot wijzi ging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande rechten en accijuseu; - houdende bepalingen o.p. de .indiening en behandeling van bezwaarschriften tegen aanslag in de personele en patentbelasting tot afschaffing van .do tentoonstelling en lijfstraf (geeseling). j tot bekrachtiging van door den Gouverneur-Generaal geopende eredieten boven de In dische' begrootingen voor 1368 met algemeene stemmen een gelijksoortig ontwerp als,, het laatst, vermelde voor 1869 met 28 tegen 1 stem; en een ontwerp tot wijzi ging der'Iudische begrooting voor 1879iinet-algemeene stemmen aangenomen. In de zitting van Vrijdag is het wetsontwerp tot instelling der colleges van zetters voor de directe be lastingen met algemeene stemmen; dat. tot .yerhooging van Hoofdstuk VIIC der begrooting voor 1870 (Her vormde en andere Eerèdieifstéh) met 25 tégen 4 stem men twee wetsontwerpen tot bekrachtiging van eredieten boven de Indische begrootingeu van 1867 en 1869 één tot regeling van verstrekkingen van het departement van oorlog gedaan in 1870 eu één tot outeigening van een perceel voor verbetering van den stations, o'-nang te Leeuwarden met algemeene stemmen aangenomen. Maandag voortzetting der beraadslagingen De Tweede Kamer heeft in de zitting van Maandag en Dingsdag der voiige week de beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling der groudbclasting v'.Oftgezeten in die van Woensdag ten einde .gebracht waarna het met 55 i eg en 9 stemmen aangenomen-is. Daarna kwam in beraadslaging het wetsontwerp houdende regeling van het ouderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten waarbij voor de hoogere opleiding van kunstenaars gezorgd wordten daartoe een rijks academie van beeldende kunsten wordt ingesteld. .In de zitting van Donderdag werd het met 52 tegen 11 stemmen aangenomen. Alsnu kwam de ha\en te Har! in gen wederom op het tapijt, waarvoor tengevolge van de bekende verwerping door de Eerste Kamer van de spoorwegbegrooting, een afzonderlijk, wetsontwerp noodzakelijk geworden was het werd in de zitting van Vrijdag met 4S tegen 19 stemmen aangenomen. Daarna kwam de conclnssie van het rapport der commissie in de zaak van Dirkje Veldhuizen ter sprake. Voor eeuigen tijd was die persoon door het hof te Utrecht wegens 'brandstichting waardoor menschen levens in gevaar gebracht werden ter dood veroordeeld. Later bleek dat zij den leeftijd van 16 jaren nog niet bereikt had, dat zij dus niet alleen niet ter dood veroordeeld had mogen worden, maar. enkel tot eene correctionele straf, terwijl er bovendien voor de veroordeeling had moeten uitgemaakt worden, of zij al of niet met oordcel des ouderscheidsj ge^pdel.d heeft. De Koning, heeft haar gratie van de doodstraf geschonken en die in eene lOjarige tuchthuisstraf veranderd, en die later, toen haar ware leeftijd bekend geworden was, in eene correc tionele gevangenisstraf van 10 jaren veranderd. De stukken betrekking hebbende op deze zaak waren aan de Kamer overgelegd en nu had do commissie gecon cludeerd 10 om aan den minister van justitie te verzoe ken den- koning te adviseren Dirkje Veldhuizen volkomen kwijtschelding van straf te verleen en en 2° om de nood zakelijkheid van wettelijke voorschriften uit te spreken tot regeling van herstel van .gerechtelijke dwalingen. Het Vaderland zegt hieromtrent: „Het eerste punt dezer, .conclusie was reeds op zich zelf in 't geheel niet aangenaam voor den minister daar het .een anderen weg aanwees dan. hij geineend had aan Z..-M. .te moeten 'aanraden. Maar.ten gevolge van het heden gevoerd debat werd het. een bepaalde afkeuring van des ministers beleid in deze zaak. Alle sprekers waren van oordeel, dat Dirkje Veldhuizen geheele .kwijtschelding van straf had. behooren ,te beko men en keurden met meer of minder klem van redenen de handelwijze van'den minister af. Dé toerekenbaar heid van het ongelukkige kind was niet geconstateerd en zij( had dps van alle gevolgep van het vonnis moeten zijn ontheven. 't"Waren voornamelijk twee gronden, waarmede de minister van justitiezijn beleid in deze trachtte te ver dedigen. Hij betwijfelde of hef kind wel zou 'zijii vrij gesproken als haar zaak in rfvisie had kunnen worden ppderzocht.. Dus, wegens dien, twijfel, moet zij tien jaren lang te Montfoort zitten. Éen twijfel, die van den barbaarschen stelregel schijnt uit te gaan dat een be klaagde vooi schuldig wordt gehouden totdat zijn onschuld bewezen is Niet beter beviel ons dat tweede argument van den minister. Indien het verwaarloosde kind thans in de maatschappij terugkeerde, zou niemand zich harer aantrekken en zon zij zeker spoedig nieuwe misdrijven begaan het was dus om haar eigen bestwil, dat zij in het gesticht te Montfoort moest blijven. Alsof deze consideratie onrecht tot recht kon maken !_Want het meisje heeft recht op kwijtschelding van straf, dat staat vast. Hoewrel verschillende leden verklaarden dat zij zich van het aannemen der voorgestelde conclusie zouden laten terughouden door een verklaring van deu minis ter dat hij den koning zou adviseren tot een onbeperkt gebruik van het schoonste recht der kroon van liet recht van gratiebleef hij volstandig weigeren zooda nige verklaring af te leggen. Bet gevolg van deze treurige handeling was te voorzien. Beide punten der conclusie werden aangenomenhet tweede zonder hoof delijke stemming het eerste met 38 tegen 29 stemmen. En men zou zich vergissenwanneer men meende dat die 29 leden door de redenen van den minister over tuigd waren. Zij werden, veeleer geleid door een con stitutioneel bezwaar, dat eenigszins door den heer de Brauw, maar vooral door de heeren Heemskerk Az. en Rutgers werd toegelicht. Men meende dat de Kamer zich door de aanneming der conclusie zou mengen in de uitoefening van een prerogatief der Kroon, dat buiten haar bevoegdheid lag. Terecht voerde echter de heer van Houten hiertegen aan dat ook voor de uit oefening van het recht van gratie een verantwoordelijk minister was, en dat de commissie alleen voorstelde om iets aan' den minister in overweging te geven." Het échec dat de mi ister van justitie hier geleden heeft zal wel door niemand iu twijfel getrokken worden. Zaterdag beeft daarop de interpellatie van den heel de Casembroot omtrent; het gebeurde met do Argus plaats gehad, welk schip gebleken is niet zee waardig te zijn en dus de reis naar de Oost niet kan doen waarna de Kamer tot het sectie onderzoek van kleine wetsontwerpen is overgegaan. FRANKRIJK De Katholieke Gazette de France bevat een cor respondentie nit Romewaarin een en ander wordt meegedeeld nopens het voorgevallene met mgr. Stross mayer op het concilie. "Wij ontleenen aan dit schrijven het volgende „De conciliaire vergaderingvan 23 Maart, zal ge denkwaardig blijven. „Verscheidene personen die zich in de St. Pieters kerk bevonden hoorden van uit de vergaderzaal kreten en geraas opgaan zóó woest eu stormachtig dat zij er verschrikt van waren. Des avonds verhaalde men in de salons van Rome, wat aanleiding tot een zóó geruchtmakend incident gegeven had „Vooraf dient opgemerkt te worden dat de meer derheid der synodetelkens wanueei er een redenaar tot de minderheid beboerende zal optreden haar mis noegen door een min of meer luid doch veelbeteekeneiid gebrom te kennen geven. Zoo moesten ook ditmaal -mgr. dTvrée een zeer geleerd prelaaten rngr. Stross mayer die van den voorzitter verlof tol 'spreken hadden bekomen te midden van deze kwetsende demonstratie zich naar de tribune begeven ten einde het woord te voeren. Men wane overigens niet dat uitsluitend de sprekers der oppositie zich aan deze minachtende han delwijze zien blootgesteld neen sinds lang reeds toont de meerderheid zich tegenover hare eigene redenaars onverschillig. De vergadering is blijkbaar ongeduldig men wil vorderen men wil er een eind aan maken en men heeft tijd noch lust, om lange redeneringen aan te hooreu. „In de zitting dan van gisteren, moest het ouweder van misnoegen, geweldiger dan ooit, en tot tweemalen toe, over Mgr. Strossmayer losbreken. De moedige en welsprekende prelaatofschoon krank en blijkbaar vermoeid, meende toch niet te mogen zwijgen. Reeds bij zijn optreden deed zich een gemompel liooren; doch 't kwam eerst tot een uitbarstingtoen hijin strijd met een bewering in net schemaaantoonde hoe het Protestantisme niet de logische oorzaak is van onze moderne dwalingen van atheïsme, pantheïsme eu ma terialisme. Tot staving van zijn betoog, noemde Stross mayer eenige Protestanten welke deze dwalingen ten krachtigste bestreden hebbenals LeibnitzGuizot. Nauw was de naam des laatstcn hem over de lippen gegaan of er ontstond een hevig tumult vele bis schoppen meestal Italianen en Spanjaarden ver lieten hunne plaatsen omringden de tribune en inter pelleerden den spreker op 't levendigst. Zonder zich vrees te laten aanjagen zweeg Strossmayer een oogen blik en toen het geraas een weinig bedaard wasging hij voort te zeggen, dat in FrankrijkEngeland, Ame rika en Duitschland vele protestanten om met Au- gustinus te spreken, te poeder trouw dwalen: errant bona fide. Deze uitdrukking maakte op nieuw de schreeuwers gaande. Toen nn de voorzitter en kardinaal Capaiti met groote moeite de rust hadden hersteld liet wederom Strossmayer zich hoorenen wel om de vraag te opperen of de nieuwe dogmen bij een gewone meerderheiddan wel volgens de standvastige ge woonte van vroegere Oecumenische Conciliënbij unanimiteit zouden worden geproclameerd. Het reglement zeide Strossmayer gaf omtrent dit gewichtig punt geen duidelijke uitwijzing, en hij wenschte dus van de heilige vergadering opheldering te ontvangen. Men liet hem te nanwernood den tijd om uif te

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1