Xaterda» 2 April VOEISDAG El ZATERDAG. fr Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen. tr-r -t UM ■yV1 I t' h' ZIEKIKZEESCHE C03IAHT amagaagggac^cg»! PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- eit Dood- berlgtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maaadeii f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Zierikzee 31 Maart. Pe Agrarische wet wordt thans in de Eerste Kamer behandeld eer wij veertien dagen verder zijn zal haar lot beslist wezen aange nomen of verworpen. Wij durven en kunnen niet be palen wat het belang van Nederland en Java eischt. Pe wet vindt even vurige verdedigers als bestrijders en de beide richtingen op koloniaal gebied beweren om het hardst, met de edelste drijfveren voor de Javanen bezield te zijn. Wij willen dit gaarne gelooven. Het is ondenkbaar dat de 160 pagina's, die de beraadsla gingen der Tweede Kamer in liet Bijblad beslaan uit sluitend gevuld zouden zijn met redevoeringen geinspi- reerd in plaats van door warme overtuiging enkel en alleen door partij drift. Even huiverig als wij zouden zijn om onbepaald vóór de wet partij te kiezen, zijn wij bevreesd om haar on voorwaardelijk af te keuren men moet beide partijen hooren en zich wachten enkel van de argumenten van eene partij keunis te nemen. In no. 24 van de Ned. Gedachten waarschuwt mr. Groen van Priusterer hier., tegendoor op de gevoelens van twee mannen te wijzen die om hun radicalisme wel niet verdacht zullen zijn van Mackay en Elout van Soeterwoude „Zoo Keuchenius filiaal in ongena geraakt is zoo N. G. Pierson over het kuliuurstehel der vermelding onwaard is legt ook de overbekende opinie onzer vrienden Mackay en Elout van Soeterwoude geenerlei gewigt in de schaal Is de strekking naar vrijen ar beid met Europeesch vernuft en Europeeseh kapitaal, zoo radicaal verkeerd Ik spreek niet van bijzonderheden dezer wel ligt ge vaarlijke wetmaar verschilt ze in beginsel zoo zeer van het ontwerp-besluit in 1828 door den minister Elout tot uitgifte van gronden op Java den Koning aange boden, en enkel om den financiëlen nood van het moederland ter zijde gelegd Men ziet hier dus uit dat de grondslagen van den tegenwoordigen toestand op Java volstrekt niet alleen bij mannen die tot de liberale richting behooren afkeuring vindenevenzeer als de agrarische wet niet den bijval van de geheele liberale partij heeft verworven. Wel eene reden om haar onpartijdig te beoordeel en. Middelburg 30 Maart. Heden overleed alhier na eene ongesteldheid vau eenige weken de griffier der provinciale staten van Zeelandmr. S. van der Swalme. Wij behoeven niet te zeggen dat de provincie in hem een man verliestwiens uitnemende kundeijver en naauwgezetheid algemeen hoog geroemd werd en wiens plaats voorzeker rnoeijelijk te vervullen zal zijn. Pe overledene was officier van de Eikenkroonen ridder vau de orde van den Nederlandschen Leeuw, i Zierikzee, 31 Maart. Op de voordracht voor hoog- heemraad van den polder Schouwen zijn gesteld de hh. vj& -5* KrepelC. L. Kloek en P. van der Maas. Ter openbare terechtzitting der arrondissements-recht- bank alhier werd heden de nieuw benoemde rechter Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerlh geinstal- leerd. Courant™*11 ^pr^* Men leest in Rotterdamsche .„Commissarissen en leden van den Baad van bestuur van de op te richten Stoomvaart-Maatschappij Neder land hebben onder presidium van Z. K. H. Prim Hendrik der Nederlanden gisteren in het Commandant» 1 Arasterdam een vergadering gehouden waarin geconstateerd .is dat de inschrijvingen het cijfer van nagenoeg 2% inillioen gulden bereikt hebben. Zooals men weet bedraagt de uit te geven eerste serie der leening f 3,500.000. Zonder ons te verdiepen in de vraag of deze uit komst bevredigend of ontmoedigend moet genoemd worden doet ons het innig genoegen te kunnen con- stateeren dat liet comité nogmaals de gelegenheid open stelt (op Zaterdag 2 en Maandag 4 April) om onze land-en stadgenooten gelegenheid te geven hun reeds gedane inschrijvingen te verhoogen of hun verzuim te herstellenzoo zij nog niet ingeschreven hebben. Wij houden er ons stellig van overtuigd dat ditmaal het doel niet gemist zal worden. Pe reeds verkregen uitkomst bewijst toch onweder- sprekelijk dat de zaak tot stand komen zal. De vraag is nu maar of zij althans voor een aanzienlijk gedeelte niet in handen van buitenlanders zal vallen. Y7aar toch de rentabiliteit der voor onzen handel en onze nijverheid zoo gewichtige onderneming door wel sprekende cijfers is bewezendie door ernstige en der zake kundige mannen zijn opgemaakt en gecontroleerd daar moesten hetuit welk oogpunt men het ook be- schouwe Nederlanders zijn die elkander de eer be twistten mede te werken tot zoo een grootsch doel. Hun komt het in de ee:ste plaats toe den grondslag te leggen voor een zaak voor de toekomst vau Nederland van zoo overwegend belang. Man ontveinze het zich niet. üe verkorte weg naar Indië zal een zwaren slag toebrengen aan de vaart om de Kaap en allerwege bereidt men zich op een krach tige exploitatie van den nieuwen lieirweg voor. Wil Nederland ziju ouden rang onder de handeldrijvende natiën met eere blijven beideeden dan moet het on verwijld de üandeu aan het werk slaan om den vreem deling zoo mogelijk vóór te zijn en dient liet zelf de kapitalen te leveren die daartoe onontbeedijk blijkeu. Dan wekt ieder inschrijver behalve de niet te ver smaden geldelijke voordeeieu liet bewustzijn naar zijn krachten tot handhaving van Nederlands roem mede gewerkt te hebben." Bij het verslag der commissie in wier handen de inlichtingen van den minister van justitie ziju gesteid betreflende liet adres van den predikant Calkoen over de onwettige ter dood vercordeeling aan net hof te Utrecht van Dirkje Yeldhuijzen, wordt voorgesteld, op grond dat door de onbekendheid mei" den waren ouder dom van de beschuldigde de toerekenbaarheid niet is onderzocht geworden, aan tun minister van justitie in overweging te geven, Dirkje Veldhuizen van al de ge volgen van bedoeld arrest te ontheffen en de minister op de noodzakelijkheid te wijzen van wettelijke voor schriften. om van dwalingen bij rechterlijk onderzoek te kunnen doen blijken en op een verkeerd gewijsde te kunnen terugkomen. (M. C.) Naar men verneemt zullen de tot lid der Hoofd commissie uitgenoodigde Heerendie met bet Neder- landsche volk het voornemen willen ten uitvoer brengen, H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden uit Nationale hulde en hoogachting een Cadeau aan te bieden bij gelegenheid van haar huwelijk met Z. IC. 11. Prins von Wied op Zaterdag 9 April 1870 te 10 uur des ochtends te Amsterdam, Keizersgracht bij de Vijzelstraat, A. A. 24vergaderenten einde de beste maatregelen ter uitvoering van dit plan te bespreken. De Heeren welke vroeger zich reeds aangegeven en geen bericht ontvangen hebben zullen nu als sub- commissiën beschouwd worden en worden vriendelijk uitgenoodigd met de Hoofd-Commissie tot dat doei mede te werken. De namen der leden van de Hoofd-Commissie alsmede het verslag der 1ste vergadering zal aan de reeds be kende Sub-Commissiëu spoedig worden toegezonden zoo ook aan die Heeren welke zich nog kenbaar willen maken om mede werkzaam te ziin. Jl. Donderdaguacbt ten 2 '/2 ure is te 's Hage hier brand uitgebarsten in de tweede Yan-den-Boschstraaü, en wel in een loods bestemd tot bewaring van mate rialen houtwarenwerktuigen enz.die vereischt wor den voor den aanbouw van huizen enz. Spoedig waren politiebrai dweer schutterijburgerlijke en militaire autoriteiten in de weer om den brand te stuiten, en men mocht er in slagen dien tot de loods te bepalen. Er moet vrij wat schade zijn aangerichten vooral de vernieling van de gereedschappen der werklieden is zeer te betreuren. Jl. Maandagmiddag werd in het hotel Paulez te 's Hage een groot diner gehoudendat door den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den heer Dullert.aan de leden der Kamer, aan den voorzitter van de Eerste Kamer en aan de griffiers van de beide Kamers enz. werd aangeboden. Teu ge volge ran ongesteldheid werden de voorzitter der Eerste Kamer eii eenige leden verhinderd daaraan deel te nemen. De groep welke men in steen te Ileiligerlee wenscht op te richten „stelt voor graaf Adolf van Nassau die doodelijk gewond den blik dankbaar voor do overwinning ten hemel slaat en tegen de Neder- landsche Maagd leunt, terwijl hij het gebroken zwaard in de vuisn en de linkerhand geklemd houdt om het vaandelwaarop de leus„Recuperare aut mori" (Her winnen of sterven). De Nederiaudschc Maagd, in een fiere strijdbare houding wordt geacht den vijand van vaderland en vrijheid aan te zien. Hoewel met tee kenen vau droefheid op 't gelaat, als zich ten volle bewustdat de tegen haar leunende held voor hare belangen vielis ze tevens vastberaden en bereidom hemden voorzaat van het thaus regerend huis van Oranje-Nassautegen wien ook ter zijde te staan. Nevens haar staat de Nederlandsche leeuwmet opge rezen manenden rechtervoorpoot geplaatst op de door koning Eilips geschouden privelegiëngereed om ze te verdedigen als het kostbaarste kleinood van het Neder land scho volk Wederom wordt de Eugclsche landbouw en tevens die van de lauden van het vaste landdie gewoon zijn Engeland van vee en vleesch te voorzien met eens nieuwe mededinging bedreigd. Niet weinig opzien baarde het op de Londensche veemarkt, toen in 't laatst der vorige maand eene stoomboot 19 levende ossen van Montevideo te Londen aanbracht. Het schip had de reis in 31 dagen gedaan en de dieren hadden al de ongemakken welke zoodanige vaart met zich brengt goed doorgestaan. Aangezien deze proef ter oplossing der vraagof vee uit de vlakte der La Plata-rivier levend de markt van Londen kan bereikengoed ge slaagd is zoo mag men aannemen dat deze bezen ding weldra door grootcre gevolgd zal worden. De ditmaal aangekomen ossen waren te Montevideo voor f 60 ingekocht maar er heeft zich aldaar reeds een ondernemer opgedaan die aanneemt om er een groot aantal tegen f 48 per stuk vrij aan boord te leve en en wel in goeden staat en met een gewigt niet bene den de 800 pond. De zamejistelling vau inkt om ten behoeve van den tuinbouw op zink te schrijvenis niet algemeen bekend zooals daaruit blijktdat zij tegen vrij aan zienlijken prijs te koop wordt aangebodenterwijl iedereen hem voor zeer geriugen prijs zelf maken kan. Koop een klein fleschje gewone inkt't welk ongè- veer 10 cents kost, bij deu eersten boekhandelaar den besten. Koop vervolgens bij een apotheker of droogist eenige grammen zoogenaamde blaauwe vitriool (zwavel zuur koperoxyde) welke een paar centen kosten zullen. Doe daarvan in nw fleschje inkt een paar stukjes ter grootte eeiier hazeluootlaat die oplossen en schudt goed om en gij hebt een onuitvvischbare inkt voor zeer geringen prijs. Wasch de te gebruiken zinkplaatjes met azijnal vorens er op te schrijven dit is volstrekt noodig. De staart der schapen zegr, de Hr. A. Sanson in zijn werk over de huisdieren levert geen vleesch en de wol, waarmede hij bedekt is het .fc geene waarde. Het is derhalve uit een huishoudelijk oogpunt eeu nut teloos deel het is zelfs schadelijk doordien het de vacht bezoedelt en bij de ooijen hinderlijk is bij de paring, terwijl het tevens het nijer' derzoogende ooijen prikkeltdoor er gedurig tegen te slaau terwijl het met, dreksfcoft'en en vuil beladen is. Bovendien strekt al het voedsel dat ter voeding van den staart dienen zoutot ontwikkeling van andere nuttige deelen zoo dra hij niet meer aanwezig is. Men moet den staart zoo kort mogelijk aan den wortel wegnemen. Deze bewerking geschiedt eenvoudig met een mes of schaarer vloeit slechts weinig bloed uit en de stomp geneest van zelf. De lammeren moeten daartoe veertien dagen of drie weken oud zijn (Maandblad voor den Ned. Landb.) Het parlementslid voor Brighton prof. Eawcet ijvert zeer voor de rechten der vrouw. Zijne vrouw heeft thans eene voordracht gehouden over de geschikt heid der vrouw om aan de verkiezingen deel te nemen. Zij zeidedat als alleen mannen moesten stemmen die buiten invloed van anderen hun stem uitbrachten slechts de eerste staatslieden en enkele der voornaam ste politieke schrijvers 't stemrecht moesten behouden. Evenzeer als de vrouw het recht heeft mede ter kerk te gaanheeft zij 't recht mede te stemmen. De man is niet de meerdere in ontwikkeling de kring voor de vrouw is niet alleen het huishonden zij mag en moet liaar invloed buiten dien engen kring doen gelden de vrouw, die dat doet, zal eeu veel betere opvoedster voor hare kinderen zijndan sufstersdie kousen stoppenbreijennaaijen en kooken. Niet juist bij deze laat,sten maar zeker bij de go< d opgevoede ont wikkelde vrouw vindt r< en orde es: regel in de huis houding. Zelfs in 't parlen ent zou hare plaats zijn mils men haar riet van. haar jeugd af verzwakt, en er klompjes zenuwen van maaktdoor bonbons reukjes warme stoven en dwaze opschik. Dc verkiezingen zouden* er vrij wat gertgelder door worden als de vrouw er aan deel nam. De voordracht vond zeer veel bijval. De grocte zaaleen deel vau het kerkgebouw het Tabernacle te Londen, tot liet houden van verhandelingen bestemd was Zaturdag avond opgevuld bij gelegenheid dat ds. Spurgeou het voorzitterschap bekleedde in eene vergadering ten doel hebbende godsdienstoefeningen voor doofstommen in te stellen, De eerste dier gods dienstoefeningen zou in eene zaal in de nabijheid a. s. 7ondag avond gehouden worden. Zaturdag avond waren omstreeks 200 doofstommen tegenwoordigdie door middel van een tolk met de rede van den ijve- rigen en onvermoeiden evangelieleeraar, welke hun toesprak bekend werden. Deze godsdienstoefeningen zijn ook op andere plaatsen der stad in zwang. In de Polytechnic woid t.cn minste des Zondags eene ge houden', des middags ten 4 ure door een anglikaaus.chen geestelijke. Ook in de City wordt eene weekdienst iu de anglikaanscbe kerk St Lawrence vrij wel bezocht. De geestelijke heeft, door sedert zijn 14e jaar in het. gesticht van doofstommen te wonen, zich de teekeneu zoo eigen gemaakt als ware hij zelf doofstom zijne hoorders hebben overigens dat vóór bij eene anglicaan- sche godsdienstoefeningdat zij de kerkdienst kunnen lezen en dat de leerrede gewoonlijk zeer kort is zoo dat zij minder inspanning vereischt (N. M. C.) Aan beoefenaars van laud- en volkenkunde, zal zeker de volgende bijarage niet ongevallig zij-i. Op (ie laatstgehouden jaarmarkt te Muuehen werden in eeu tent twee edele opperhoofden van eeu Roodhuidenstani uit het diepst van Amerika's wouden aan het geëerde publiek voot gesteld. Ze waren op een kunstvolle wijze getatoueerden met vederen en ringen versierd. Op eeu gegeven teeken voerden ze deu ontzagwekkendsten krijgsdans uit en deden dan zulke woeste kreten en brullende geluiden hoorendat menig toeschouwer door schrik en ontzetting aangegrepen werd. Levend gevogelte verslonden zij met schrikwekkende eetlust. Ze hadden ook eeu wonderbare afkeer van al wat de wapens droeg trad b. v. een agent de tent binnen dan geraakten ze in zulk een woede, dat alleen de bedreigingen en de si as en des oppassers hen binnen de palen der beschei denheid deden blijven, De barbaarsche wijze waarop ze levende duiven on andere zachtzinnige dieren naar hun maag expedieerden, wekte de verontwaardiging en het misnoegen der vcr- eeniging tot bescherming der dieren op, die een aanklagt tegen de Roodhuiden bij de overheid indiende. Gelijk tijdig kwamen der stedelijke policie zonderlinge geruchten ter oore, die ten gevolge hadden dat, liet gerecht zich, voorzien van een paar toegezonden photographien naar de tent begaf om de beide opperhoofden een confron tatie te doen ondergaan. Nadat ze behoorlijk gescalpeerd waren, dat wil zeggen: ontdaan van hun buitengewone haarbossen, bleken ze niets meer en niets miuaer te wezen dan een paar uit het tuchthuis ontsnapte boeveu. die onder goed geleide weder naar hun wel bekende wigwam getransporteerd werden. (N. M. C.) ERANKRIJK De diefstallen vermeerderen te Parijs iu erge mate. Het is tegenwoordig zoover gekomen dat het onvoor zichtig is eeu rij- of voertuig ernigen tijd, al was het nog zoo korf, op üe straat alleen te laten staan, want de dieven drijven de onbeschaamdheid zoover van op den bok te klimmen en weg te rijden alsof het zoo behoorde. Dezer dagen was dit nog het geval met een vrachtwagen waarop een met den spoorweg aangebrachte piano zich bevond. De voerman was even de personen voor wie het stuk bestemd was, gaan waarschuwen, eu inmiddels reed een slimme dief met paard rijtuig en piano weg.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1