Woensdag 30 Maart, N°. 26 1810 WOENSDAG EN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen Zeetijdingen. ZIERIKZEESCIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels A 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inze* ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Aankondigingen van openbare besturen enac. lag F.", Sierikzee >rg. 9.~ rg. 8,30 jr. 10,80 S 10.1-6 24 Maart. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat de tweede zitting van den militieraad in het jaar 1870 voor die gemeente is bepaald op 12 April k. des voormid dags ten 9ure, in de Abdij te Middelburg, en dat in die zitting uitspraak gedaan wordt omtrent al de in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummervcrwissëlaar verlangen op treden. G emeente-H aad van Zierikzee gebonden den 08 Maart 1870. Afwezig zijn de heeren Jhr. de Jonge, Landsknegt en Mr. Moolenburgh. Na lezing en goedkeuring der Notulen vau de vorige vergadering wordt medegedeeld ePn brief van de Com missie van toezicht voor het middelbaar onderwijs, hou dende bericht dat zijn herbenoemd tot "Voorzitter dier Commissie de heer Dr. P. J. Andrese, en tot Secretaris de heer Dr. J. K. de Bruijne en dat het herbenoemde lid Mr. J. Moolenburgh opnieuw is geïnstalleerd. Voor kennisgeving aangenomen. De rekening en balans van de exploitatie der Gas fabriek over 1869 en een voorstel tot verhooging van het bedrijf kapitaal van f4000 tot f5500' en van het administratieloon met f100 en het verslag van de Commissie voor de Gasfabriek en straatverlichting over 1869 worden gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Mr. van Pon genKoole en Mr. Isebree Moens, ter fine van onderzoek en rapport en worden ter visie geiegd. De rekening van het pensioenfonds van Gemeente- Ambtenaren over 1869 wordt gesteld ia handen eener Commissiebestaande uit de heeren Mr. FokkerMr. Isebree Moens en Labrijn. Wordt besloten tot het doen vanaf- en overschrijving ad f 2,62 voor kosten van houtverkooping. Worden benoemd tot leden dier commissie tot onder zoek der reclames tegen het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1870, de heeren Koole mr. Isebree Moens en Labrijn. Wordt gelezen een gemotiveerd voorstel van Burge meester en Wethouders tot het maken eener nieuwe leiding voor den afvoer van het onnut water der garan- cine-fabriek alhier in de buitenhaven der gemeente nabij de Westhavensluis ten einde ook daardoor te gemoet te komen aan de klachten die in Juli 1868 door eenige ingezetenen bij adres zijn ingediendovër den stank in een gedeelte der Oude Havenvooral tusschen de Steeneubrug en de Molsluis. De kosten voor die leiding en de daarmede in verband staande werken worden geraamd op p. m. f 4000, Burgemeester en Wethouders vragen tevens magtiging om zoolang niet mogt blijken van de noodzakelijkheid om te voorzien in den gebrek- kigen toestand van den kaaimuur van de Oude Haven nabij de Mol, geene kosten daartoe aan te wenden voordat zal zijn beslist of aldaar al of niet een kaai muur zal moeten in stand blijven. Dit voorstel wordt ter visie gelegd om in eeiie vol gende vergadering te worden behandeld. Wordt vastgesteld het kohier der hondenbelasting voor 1870 op 376 gulden hetwelk gedurende 8 dagen ter visie zal worden gelegd en daarna aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring zal worden gezonden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Zierikzee, 29 Maart. Naar wij vernemen zal de on langs benoemde rechter in de arrond.-rechtb. alhier mr. J. A. van Schneiders van Greiefenswerth in eene plechtige zitting van dat collegie, a. s. Donderdag des namid dags ten één ure te houden geïnstalleerd worden. Bij het departement van marine is ontvangen bet algemeen verslag van den kapitein-Luitenant ter zee B. D. van Trojen kommandaut van Zr. Ms. stoom schip vice-admiraal Koopman en stations-kommandant |?r Kuste van Guinea betreffende de krijgs-verrich- tmgen tegen Commcndah. Daarbij is tevens overgelegd het aan dien hoofd-officier gerichte-rapport van den uiteiiaut ter zee der 1ste klasse P. ten-Bosch, kom- IBandant der landings-divisiewaaruit blijkt, dat de expeditie boven verwachting gunstig gèslaagd en de erwinniug 0p de Commendezen behaald volkomen dè vijand verloor ongeveer een 300 dooden vermisten en de hoofdstaddie stormenderhand werd ingenomen en vernield. Uit den staat van de gesnéuvelden en gekwesten onder de landings-divisiën van Zr. Ms. schepen vice- admiraal Koopman en de Amstelwaaraan een ge deelte Afrikaansche soldaten van het garnizoen te Bt. George d'Elmina eenige hulptroepen enz. enz. waren toegevoegd op den 11 den Januari 1870 na de verovering van Kwassie-kromblijktdat gekwetst zijn 32 persqnen eir gesneuveld 4. Het is verblijdend te kunnen mededeelendat sommige gekwesten op den 28sten Januarij 1870 reeds volkomen hersteld waren terwijl de overigen zonder t uitzondering buiten eenig gevaar verkeerdenreeds aanmerkelijk in beterschap waren vooruitgegaanen het zich met grond liet verwachten dat allen zonder verminking iu staat zouden worden gesteld om spoedig hun dienst te komen hervatten. De gezondheidstoestand der overige schepelingen was in het algemeen zeer bevredigend. Staten-Geueraal. In de afgeloopen week zijn er door de Tweede Kamer verscheidene wetsontwerpen behandeld die evenwel niet allen het geluk hadden aangenomen te- worden. In de zitting van Pihgsdag 22 Maart werden aan genomen 1. het wetsontwerp tot onteigening ten: be hoeve vau de aan (te léggen Noordzee-haven buiten de monding van het Noordzee-kanaal2. dat tot ont eigening van perceeleu benoodigd voor den bouw van de tweede schutsluis te Hansioeert tér voltooijing van het kanaal door Zuid-Beveland2. en 4* twee wets ontwerpen tot bekrachtiging van eredieten door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië geopend boven de Indische begrootingen hét eerste van 1868 en 1869 en het tweede van IS70. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp be treffende het hooger beroep bij den Raad vau State op uitspraken van Gedeputeerde Staten in zake rijks directe belastingen. Het werd bestreden 1. door den heer Heemskerk, Az.daar het in strijd is met de grondwet die van den Raad van State volgens het oordeel van dien spreker enkel eeii adviserend lichaam heeft ge maakt en het nemen van besluiten in alle gevallen aan den koning opgedragen heeft2. door den heer van der Linden die de rechtspraak in belastingzaken aan den gewonen- rechter wilde opgedragen zienniet om aardig merkte die spreker op„Zoodra de staat de hand in mijne beurs wil' stekenis' dat niet meer bloot administratief. Of de staat' dat wil doen of een ander, is voor mij volkomen hetzelfde en daarom moet ik zoowel in het eene als in het andere geval recours hebben bij een onpartijdig rechter" 3. door den heer van Houten die zich ver- eenigde met den heer van der Linden eu ter voldoening aan de grondwet eene volledige wet eïschte die de rechtspraak zoowel over geschillen als over overtredin gen in zake aller belastingen zal.regelen: deze wet was daar zij enkel de rechtspraak over geschillërï regelde onvolledig en de wijze waarop zij dit died bovendien slecht; 6. door den heer Fokker', dio de wet oanoodig rekeudë. Zij' werd door dén heer vaa Deiden en den minister van fiuantiën verdedigd. Bij de behandeling van art. 1 in de zitting van Woensdag, in welk artikel het geheele beginsel der wet was neder- gelegdtraden als bestrijders op de heeren Thorbecke die een beroep verlangde op den koningvan Voort- huijzendie beweerdedat de minister best gedaan zou hebben het ontwerp na het ongunstig verslag in de afdeölingeri in te trekkenvan ReenenKalff en van dér Linden. De minister van Finantiën alleen verdedigde het artikeleu bestreed de verschillende be zwaren die er tegen in gebracht werdenwaarop het artikel in stemming werd gebracht en met 44 tegen 19 stemmen verworpenen daarna werd de wet ingetrok ken. Zoowel staatsrechterlijke als zuiver juridische kwes ties kwamen er hierbij ter sprafceonder de verde digers bevond zich dan ook de miuister van justitie wij zouden hem bijna vergeten hebben op té noemen. Hij wederlegde al de bezwaren die tegen het wetsont werp aangevoerd werden op schitterende wijze; van zijn standpunt misschien'op de beste wijze, door name lijk te'zwijgen! Daarna werd behandeld het wetsontwerp houdende nadere bepalingen betreffende de indiening en de behan deling van bezwaarschriften tegen aanslagen voor de belasting op het personeel en het recht van patent de verschillende voorgestelde amendementen wetden ver worpen en het wetsontwerp met 55 tegen 7 stemmen aangenomen. De beraadslagingen'over het wetsontwerp tot instel ling van collegiën van zetters van 's Rijks directe be lastingen werd nog in deze zitting aangevangen en in die van Donderdag geëindigd, terwijl het ontwerp met algemeene stemmen werd aangenomen. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot codifica tie der verschillende wetten regelende de Grondbelas- tiug werden in deze zittiug begonnen en zijn in die van Maandag voortgezet. In de zitting van Vrijdag werd eindelijk behalve eenige kleine wetsontwerpenhet. wetsontwerp tot ver hooging der staatsbegrooting over 1870 hoofdstuk VIIC (kosten van het toezicht op het kerkelijk beheer bij de hervormden) met 33 tegen 28 stemmen tot ons leed wezen aangenomen omdat de kwestie van scheiding vau Kerk en Staat die door de aanneming in December van het amendement van Lijnden zuiver gesteld was thans wederom in een verkeerde richting gebracht is. Aan de groote voorstanders van het toezicht, zooals men het wil invoeren, kunnen wij raden eens onpartijdig deze debatten te lezen en vooral eens te overwegen het gezegde van den heer Moenszooals het in het Vaderland wordt vermeldniettegenstaande hij het wetsontwerp verdedigt, zegt hij iu den strijd die er gevoerd wordt, of er een vrij zelfstandig beheer moetzijn, of een onderwerp in aan de vau staatswege in het leven geroepen provicinale eollegies van toezicht, geen partij te" kiezen „maar als hij dit deed, dan zou hij partij kiezen' vooi^ de minderheid van die 379 die gezegd hebben: wij zullen later beslissen, en zel's voor die 173 die zich hebben terug getrokken, maar later wel licht weder willen toetreden." De heer Moens is vroeger predikant geweest, eu be hoorde tot de moderne richting. Als men nu in aan merking neemt dat door de moderne predikanten schier eenparig voot die eollegies partij wordt getrokkenis dit advies dubbel opmerkelijk. Van den minister van Finantiën vinden wij het een ongehoord iets om te zeggen dat de kamer in overijling een besluit geiiomen heeften op dien grond op nieuw om de verworpen gelden te komen bedelen. Is dat constitutionele zin In de zitting der Tweede Kamer van Zaterdag hebben de ministers op de verschillende tot hen gerichte iuterpellatiën geantwoord. Op die van dén lieer Viruly' Verbrugge aan de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Finantiën omtrent de uitvoering die zal gegeven worden aan ons baudels- tractaa't met België teu opzichte van het inkomend recht op het gedistilleerdin verbaud met de voorstellen vau dé Belgische regering aan de vertegenwoordiging aldaar gedaan', luidde het antwoord dat gewaakt zal worden voor de benadeeling ouzer rechten van de zijde van België. De heer Heemskerk Az. had den minister van Koloniën geïnterpelleerd omtrent de voorgenomen telegrafische verbinding van Nederlandsch-Indië met Europa en andere werelddeeien. De minister antwoordde daarop dat eerst daags eene concessie voor het leggen van een telegraaf draad haar Indië zal verleend worden. Dé derde interpellatie, die vau den heer de Casembroot, was tot de ministers van Koloniën en Marine gericht en betrof het gebeurde met het stoomschip Argus dat, uitgezeild zijnde gebleken is geen zee te kunuen bouwen. De ministers' verklaarden dat aan de zeewaardigheid van het schip Argus geen' twijfel kon bestaan. Ook de Eerste Kamer is thans wederom bijeen doch houdt zich nog meer voornamelijk bezig met het on derzoek in de afdeelingen. FRANKRIJK De oogen van duizenden zijn thans gevestigd op de zitting van het hooge gerechtshof te Tourswaar de bekende zaak van Prins Pierre Bonaparte behandeld wordt. Uit de 88 leden der hooge jury zijn door het lot 36 gekozen die in het proces van den Prins zul len oordeelen. Als getuigen treden cp vijf geneeshee- renzes redacteurs een commissaris van politie een commissaris van den boekhandeltwee secretarissen van het commissariaat, twee dienstboden van den Prins en verder nog een vijfentwintigtal personenbehalve de getuigen die door de civiele partij geciteerd zijn. Het is voor ons onmogelijk om den geheelen loop van dit proces mede te deelenzelfs om dien eenig- zins naauw keurig te schetsen. Tot nu toe is uit de getuigenissen niet veel meer gebleken dan dat van den eenigen kant beweerd wordt Noir en de Fonvielle waren de aanvallersen van den anderen kant staand* gehouden dat de Prins aanviel. Betreurenswaardig is het tc zien hoe politieke harts tocht in dit proces gemengd wordtde heer Grousset heeft in zijn verhoor zich zeer ver vergeten en de Prins de redactie van de „Marseillaise" beschuldigd dat deze in ieder geval zijn dood zoude gezworen hebben. De president de heer Glandaz weet echter niettegenstaande dc heftigheid der hartstogten vooral van die van de vijanden van den prins de orde met kracht en onpartijdigheid te handhaven. Tours 27 Maart. De jurij vertrok heden ten 1 ure uit de gerechtszaal en keerde na ongeveer 2 uren be raadslaagd te hebben terug. Prins Pierre Napoleon Bonaparte is op alle punten van de aanklacht vrijgesproken. Door de familie van Noir werd als schadevergoeding geeischt eene som vau 100,000 francs: de eisch tot schadevergoeding werd toegegeven doch slechts tot een bedrag van 25,000 francs. Zierikzee Gearriveerd 27 Maart Anna MargarctbaF Ni. van Muncbcn Rot terdam Samarang laatst van Dordt. Brouwershaven Gearriveerd 24 Maart. Twee Cornelissen J. C. Kreije Batavia, 25 Jason (st.) H. Haack Lissabon 26 Mina, B. A. F. v. Bruggen'Menadoallen naar Rotterdam. 26 Jacob en Titia W; H. Prak Livoruo Dordt. 26. Nereus F. J. den BroedtrHott.Melbourne 26 Puna G. Kalling Boston Rotterdam. 26 Middlesbró (st.) T. Hood, Middlesbro. Dordt. 97 Maria DiederikaO. G. A. vou jLindern Singapore 28 Ortelius J. S. Schol 28 Bastiaaii Pot, J. D. P. Zetteler, beiden naar Batavia alleu vau Rotterdam. 26' Uitgezeild Willy Eminy H. Medenwald Montevideo. 26 Arnold Böniuger D. Steenken New-York 27 Nereus F. J. den Broeder Melbourne 88 Venetie- (st.) Genua', allen vau Rotterdam. Passagiers per Mina, 7 onderofficieren een gepen sioneerd; 19 militairen een vervallen eu 2 gedeti neerden. Arrondissements-Recktbartk te Zi erikzee. Ter terechtzitting van 25 Maart zijn de volgende vonnissen uitgesproken lo W. Z., naaister, is ter zake dat zij zich den lOen Janüari jl.in den winkel der weduwe K. te Tholen valschelijk voorgevende namens de huisvrouw van C. J. G. te komenzich ter bezigtiging voor deze IQ stukjes mutsenkant door de dochter dier weduwe heeft doeu afgeveu en die iets later heeft teruggebrachtna van een dier stukjes 3 el, ter waarde vau 9 gulden afgesneden te hebbendie zij zonder betaling voor zich gehouden en waarvan zij zich alzoo bedriegelijk meester gemaakt heeft, onder aanneming van verzachtende om standigheden wegens oplichting veroordeeld tot ge vangenisstraf van veertien dagen. 2o. M. v. d. V. is ter zakedat hij den onbezol- digden rijksveldwachter C. H. den 18 Februari in diens woning te St. Annalandnaar aanleiding eeuer bekeu ring wegens jagtovertreding door dien ambtenaar te zijnèn laste opgemaakto'. a. toegevoegd heeft de woorden„je bent een laffe ventge moest met ons mee gaan jagen, maar wij wachteu je af en zouden je blazen" wegens beleediging met woorden en dreige menten aan een bedienend beambteter gelegenheid van de waarneming zijner bediening gedaan veroordeeld tot eéne geldboete van tien gulden (subsidiair drie 3o. De arbeiders P. A. v. P, M. R. en A. V. Z, zijn ter" zake van diefstal van paardenbooneuter waarde van fl,40, op den 25 Januari in den Anna- Jacoba-polder gepleegd veroordeeld tot gevangenisstraf de eerste van tien, de tweede van zes en de derde vak" twWdftffck. DE VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1