W°. 23 Zaterdag 19 Maart. 1810 WOENSDAG EN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIEBIKZEESCHECCD PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- oa Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: e» A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vddi 10 nre 'g mor» Ziehikzee 18 Maart. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dezer dagen een ontwerf-reglement voor het water schap der sluis aan de Wielingen opgemaakt. Behalve circa een 40tal polders worden tot dit waterschap gebracht de voormalige vestinggronden en andere landerijen die op de nieuw te maken sluis zullen uitwateren alsmede zoodanige thans buitendijks in het Zwin gelegene groudendie op eenige wijze worden ingedijkt. "Door de algemeene vergadering kan ook ten behoeve van polders en gronden die niet tot het waterschap be lmoren vergunning worden verleend om het polder water af te voeren op het kanaal en door de uitwate ringsmiddelen van het waterschap. De werken die door het rijk ten behoeve van het waterschap en zijne uitwatering worden gemaakt worden tloor het waterschap beheerd. Zoo als men weet draagt het in de kosten van aanleg dier werken hoogstens f3 per hektare 's jaars gedurende tien jaren bij, en onderhoudt die werken, alsmede die weiketen dienste van de gemeene uitwatering bestaan of aange legd wordenwaaronder begrepen is het kanaal de Linie of Passageule. De landen die tengevolge van het te maken kanaal worden ingedijkt, moeten ten behoeve van het waterschap behalve bedoelde lOjarige bijdrage van f3 per hektare, nog gedurende dezelfde 1U jaren het viervoudig bedrag dier som per hektare betalen. De zorg voor de afwatering op het algemeene nitwateringskanaal is aan de belanghebbende polders of landenieder voor zich en ten hunnen koste overge laten behoudens inachtneming van wettig bestaande bepalingen. Het toezicht is aan eene algemeene ver gadering opgedragen. Deze bestaat voor de polders die over minder dan 500 hectaren zijn aangeslagen, uit 1 lid; voor polders over 500 tot 2000 hektaren aangeslagenuit 2 ledenvoor polders over 2000 of meer hectaren aangeslagen uit 3 leden van het dijks- bestuurdaartoe door dit bestuur aan te wijzen en voor de polders waarbij geen besturen bestaan uit de beheerders. Het beheer en dagelijksch beleid van zaken berust bij een uitvoerend bestuur van 5 leden benevens een secretaris-penningmeester. De dijkgraaf van de watering Cadzand is van rechtswege een der leden van dit uitvoerend bestuur. De verdere leden worden benoemd door den koning uit eene door de algemeene vergadering aan te bieden voordracht. Ook benoemt de koningop voordracht' van het uitvoerend bestuur en uit zijn middeneen voorzitter van dat bestuurtevens voorzitter der algemeene vergadering. De secretaris-penningmeester wordt benoemd door de algemeene vergadering uit een door bet uitvoerend bestuur opgemaakte voordracht van drie personen. De jaarwedden van dit bestuur worden voorgedragen op f 400 voor den voorzitter f 200 voor ieder der leden en f 500 voor den secretaris-penningmeester. De algemeene vergadering zal in den regel te Oost burg cn minstens eenmaal 's jaars in de maand Maart, gehouden worden. Keuren of politie-verordeningen mogen door het uit voerend bestuur ontworpen en door de algemeene ver gadering vastgesteld worden na vooraf minstens 14 dagen voor de betrokken polderbesturen ter inzage te hebben gelegen. "Van de besluiten der algemeene vergadering kan bij gedeputeerde staten in beroep worden gekomen. Aan de goedkeuring dezer laatsten wordt de begrooting (evenals de rekening door de algemeene vergadering vast te stellen, na vooraf 14 dagen ter inzage te hebben gelegen) onderworpen. De kosten van het waterschap worden omgeslagen over de daartoe behoorende landen en polders. (M. C.) Een der Amsterdamsche vrijmetselaarsloges heeft een adres aan de wetgevende macht opgezondenaan- driugende op afschaffing van de doodstraf, als stroo- kende die afschaffing geheel met de maponnieke be ginselen. Tevens heeft zij de andere loges in Neder land hiervan in kennis gestelden tot navolging op gewekt. Men leest in de Geneeskundige courant De gevolgen van het tabakrooken voor knapen. Decaisne had gedurende verscheidene jaren voorbeel den waargenomen van ehloro-anaemie (bloedarmoede) onder knapen, die in de fabrieken werken en wier zwakke constitutie hij toeschreef aan de ongezonde toe standen waarin zij leefden en den aard hunner be zigheid. Onlangs trof hem het groote aantal jongens tusschen de negen en vijftien jarendie tabak rook ten en hij besloot te onderzoeken in boeverre deze gewoonte oorzaak kon zijn van ckloröjanaemiedie hij waarnam. Opdat hij deze niet met andere oorzaken zou kunnen verwarrenverzamelde hij verscheiden ge vallen van rookende jongens van de lagere klasse der Parijsche samenlevingen die van het land. Van 38 dezer knapen vond hij noemenswaardige ver schijnselen bij 27 11 hadden eerst zes maanden ge rookt en 16 meer dan twee jaren; 8 joDgens waren van negen tot twaalf jaren ouden 19 van twaalf tot vijftien jaar. Bij 22 waren verschillende aandoe ningen der bloedomloops-organen te ontdekkenmet hartkloppingenmoeijelijke spijsvertering enz. in 3 gevallen was er een intermitterende pols en bij 12 vertoonde het bloed een tekort aan lichaampjes. Zijne algemeene conclusiën waren als volgt 1. Zelfs een beperkt gebruik van tabak heeft bij knapen eene verandering' van den toestand des bloeds tengevolgedie met de voornaamste verschijnselen der chloro-anaemie gepaard gaat. 2. De gewone behandeling der choro-anaemie is dikwijls van geen nutwanneer de gewoonte van bet tabakrooken blijft voortduren. 3. Knapendie tabak rookenvertoonen vaak in zekeren graad verstandsverstompmg en een meer of min sterke zucht tot sterken drank. 4. Bij knapendie ophouden te rooken en nog niet het voorwerp zijn geworden van eene of andere organische ziekteverdwijnen dikwijls deze stoornissen in de functie dér organen spoedig en bijna zonder eenig spoor na te laten. Eene groep van omstreeks tweehonderd ringen te zame'n een enkele ronde vlek vormendeis sinds gisteren op eeu derde afstand van den bovenrand der zonneschijf zichtbaar. Deze vlek zal slechts gedurende drie dagen gezien kunnen worden. Het ijs dat sedert ee'nige dagen was weggedre venheeft zich thans weder zoodanig voor deEriesche kusten gezetdat men te Blokzijl zoover men zien kan niets dan ijsbergen ontwaart. Uit Haarlem wordt gemeld dat tus schen die gemeente en Amsterdam bij Halfweg e,en irein is gederailleerd een waggon lag geheel het onderste boven en verscheidene andere op de rails zoodat alle latere treinen niet op den bepaalden tijd konden aankomen noch vertrekkente negen uur was echter de weg vrij en kwam de eerste trein van Am sterdam weder aau. Een remmer heeft, zijn beenen gekneusd, een andere bediende is aan het hoofd ge kwetst enkele passagiers hebben ligte verwondingen bekomendoch ernstige ongelukken hebben niet plaats gehad. Tot opheffing van de vesting Groningen is in eene vergadering van ingezetenen aldaar een adres aan Z. M. den koning opgesteld en aangenomen, waarin wordt uiteengezet datzoowel uit het algemeen als uit het bijzondere oogpuntdeze vesting geen recht van bestaan meer heeftonhoudbaar ishoogst schadelijk voor den bloei en de ontwikkeling der stad en in strijd met de welvaart der ingezeten en zoowel de stoffelijke als die des lichaams vermits onder de oorZakan van den nadeeligen gezondheidstoestand aldaar en de ge volgen van dienin booge mate ook behoort het voortbestaan der vesting. Uit het verslag van het sectie onderzoek der tweede kamer over het wetsontwerp houdende de voor waarden waarop aan calamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks schatkist kan worden ver leend blijktdat de overgroote meerderheid toestemde dat de tusschenkomst van den rijkswetgever in de zaak der calamiteuse polders noodig is geworden. Het rijks belang achtte men bij deze zaak, uit hoofde zoowel van het belang der werken als van de subsidie, be trokken en het had geen bezwaar dat de wetgever de voorwaarden steldewaaronder die subsidie uit 's rijks schatkist zal worden verleend. Voor uitstel tot dat de algemeene wet op den waterstaat zon zijn tot stand gekomenbestond geen redenwordt die wet ter hand genomen de nu voorgestelde bepalingen kunnen daarvanzoo noodigtoch een onderdeel worden. Z. M. de koning zou heden uit 's Graveuhage naar het Loo' vertrekkenom daar vermoedelijk 14 dagen te blijven. Na Pascben zal Z. M. zijn gewoon jaarlijks bezoek aan Amsterdam brengen. Ook bestaat bij hem het voornemenom in het begin van April te Waalsdorp den plaatselijken wedstrijd van de scherp schutters vereeniging van 's Graveuhageen later de opening van den Rijnspoorweg van 's Gravenhage naar Gouda bij te wonen. Yan de laatste paardenmarkt te Utrecht verhaalt men het volgende: Een Huizensche boer heeft f 1750 ontvangen voor een span zwarte blespaarden. De kooper deed ze aan een Eranscbman over voor 150 winst. Een man had de stoutheideen zwart paard van de lijn op het "Vreeburg los te maken en door een ander aan liet station te laten brengen. De eigeuaar vond dief en paard dcch de zaak werd afgedaan door be taling van f 200 door den dief. De lieer J. Nagel Jr. handelaar in landbouw- zaden lid van verschillende maatschappijen van land bouw wil eene algemeene Nederlandsche laud- bouwvereeniging oprigten die niet zoozeer beoogt „eeu band te vestigen en te behouden tusschen de verschil lende instellingen ter bevordering van landbouw in Nederlandmaar optreden zal als eene geheel en zelfstandige centrale vereeniging wier leden en bestuur ders over alle provinciën des rijks verdeeld en alzoo vereenigdin staat en geroepen zijneen algemeen oordeel uit te spreken. Het doel der vereeniging zal zijn de bevordering van den landbouw in den ruimsten zin en bevordering van het landbouw-nnderwijs. Tot de middelen ter be reiking van dit doel behooren o. a. de uitgaaf van een maandbladhet houden van driemaandelijkselie vergaderingen bet geven van inliehiingen en het doen van voorstellen aan de hooge regeringgewestelijke en polderbesturen en voorts daarwaar dit gewenseht zal zijnLet bevorderen en ondersteunen, ook door geldelijke bijdragen van voor den landbouw gewenschte ondernemingen en iurigtingen bet bevorderon van bet schoolgaan der landelijke jeugd enz. De vereeniging zal gevestigd zijn in eene der midden in het land ge legen steden. De leden zullen bestaan uitgewone ledenop eeue jaarlijksche bijdrage van f 5 leden donateurs op eene jaarlijksche bijdrage van f 25 le den correspondenten of buitenlanders van verdienste op landbouwgebied. Het bestuur zal bestaan uit 15 leden waaronder een voorzitter ondervoorzitter en penningmeestervan welke leden in elke provincie één woonachtig i3-, evenals de overige 4 in de stad van vestiging der vereeniging zijnde deze laatsten belast met de regeling der looponde zaken. Tot het bespreken en zoo mogelijk constitueereu eener zoodanige vereeniging wenscht de heer Nagel eene bijeenkomst te houden te Amsterdam, liefst in het paleis voor Volksvlijt, op een der dagen van 210 April e. k.bij gelegenheid der tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in genoemd paleis. (U. D.) Staten-Generaal. In de zitting van Zaterdag is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande rechten en accijnsen aangenomen. Het doel van deze wet is om de toe nemende smokkelhandel door strenge maatregelen te beteugelen. Vooral aan de Pruissische en Hannoverscbe grenzen is dit zoo erg dat er eene geheele klasse is die van den smokkelhandel leeftwaartoe men vooral jonge kinderen gebruikt. Daarna is een wetsontwerp in behandeling gekomen en Maandag aangenomen regelende de grensscheiding der gemeente Dordrecht en Dubbeldam. Nog werd in de zitting van Zaterdag de minister van justitie door den heer Begrara geinterpelleerd over het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden welk ontwerp eerst in September 1868 en daarna in September 1869 als spoedig volgende is beloofd ter wijl in December toezegging gedaan was, dat het ge durende het Kerstreces zoude inkomen. De minister heeft geantwoord dat het nog steeds in gereedheid gebracht wordt. Het wetsontwerp tot afschaffing der tentoonstelling en van de lijfstraf (geeselen) in de gevallenwaarin deze straffen nog zijn bedreigd is na aau neming van een amendement van den heer Sandberg dat door den minister overgenomen was om liet eenig artikel zoo te lezen „de straf van openlijke tentoonstelling op een schavoten de lijfstraf (geeseling) worden af geschaft in al de gevallen waarin zij nog zijn bedreigd," met 39 tegen 16 stemmen aangenomeu. Het wetsontwerp strekkende tot aanvulling en uit breiding van art. 137 Code Pénal is na de aanneming van een amendement van den heer de Lange, dat de geheele wet omverwierp verworpen. Het wetsontwerp waardoor het verbod pm het houden van vreemde loterijen te adverteren wordt opgeheven is na een amendement van den heer lokker dat het ontwerp geheel en al veranderdenaar de afdeeliu- gen teruggezonden. De minister van justitie heeft bij de behandeling van deze verschillende ontwerpen weinig blijken van han digheid gegeven. De interpellatie van den heer van K e r k w ij Ic waarbij hij inlichtingen vroeg omtrent eeue weder rech terlijke gevangenhouding van honderden (sic) persum-u allen oestervisschers die gratie hadden bekomen liep kaim af. Het bleek dat dit met elf gebeu rd was eu de interpellaut was dus wat, het getal betreft bf slecht ingelicht of hij heeft dit om een roerend tafereel t.e kunnen schildereu erg vergroot. Het outslag *an eeu ambtenaar die zich zoo vergist is o. i. niettegenstaande hij schadevergoeding gegeven heeft, allezins noodzakelijk. FRANKRIJK Te Parijs is een geding om scheiding in gang dat nog al opzien baart. Een milliouair de heer M. keerde voor eenigen tijd met den nachttrein van zijn buiten naar Parijs. Om zich recht gemakkelijk te maken trok hij zijne laarzen uitdie wat naauw waren onze milliouair hield van kleine voeljes en hij moest toch ook zijne kleine misère hebben. Ofschoon er in den anderen hoek van de coupé eene dame lag dook hij kalm in een hoek en sliep in. Nabij Parijs stopte de trein alvorens de Gare du Nord in te rijden. Wakker geworden trok hij schielijk de eene bottine aan het ging niet gemakkelijk met den anderen voet ging het echter nog moeijelijker. Maar de trein hield stil hij wipte den trein uit hinkte in de schemering mei: een half ingeschoten schoen een rijtuig in en kwam bij zijne vrouwzonder dat hij zich nog had willen pijnigen om den weerbarstigen schoen aan te trekken. Te huis bleekdat bij een dameslaarsje aan bad dat was de duidelijke oorzaakhij had het laarsje vau zijne reisgenoot genomen. Mevr. M. wil echter vau het verhaal niets gelooven is naar hare ouders terug gekeerd en verlangt echtscheiding. Eu als nu de dame- door haren man van den trein is gehaald en zij met, den heerenlaars voor den dag komt Op 97jarigen leeftijd is te Parijs eene arme vrouw gestorven, die onder den naam van moeder Crédit be kend stond. Zij was de dochter van den markies Pierre Jean de Juxta-Créditdie in 1792 op het schavot stierf. Na den dood van haar vader werd zij door eene vischvrouw als pleegkind aangenomen. In hare jeugd noemde men haar de „kleine Crédit" en later „moeder Crédit." Hare moeder was de dochter van Anton van Rentreraontnatuurlijke broeder vau Anton van Bourbon; deze was het die onder Lodewijk XVI den graaf van Cagliostro met den beruchteu kardinaal de Rohan in kennis bragt. Na den dood van hare pleegmoeder zette „moeder Crédit" de visclmering voort. Slechts weinige klanten wisten dat zij visch kochten van eene nakomeling der Eransche koniugen. Hoewel Garibaldi, althans zijn naam, in den laat sten tijd weder op den achtergrond is geraakt, is hij toch niet geheel vergeten. Een dezer dagen te Genève ge storven oude dame, heeft hem bij baar testament eeue som van vierhonderd duizend franken geschonken. Berichten uit Romeuit eene zeer goede bron afkomstig, melden dat het Eransche gouvernementuit aanmerking van de indiening bij liet concilie van een aantal schemata waarvan sommigeen met name dat betreffende de onfeilbaarheidontegenzeggelijk het po litieke gebied raken het onmogelijk geoordeeld heeft langer in zijne gereserveerde houding ten aanzien van het concilie te volhardenen diensvolgeus te Rome de officiële vordering gedaan heeftdat eene speciale ge volmachtigde van het Eransche gouvernement toegelaten worde om aan de beraadslagingen van het coucilie deel te nemen. Tot dusver heeft cardinaal Antonelli zich vergenoegd acte van deze vordering te nemen, met verklaring dat hij zou antwoorden na de zaak onder zocht te hebben. Volgens een schrijven uit Madrid van den Con- stitutionnel zou de reden van het duel vau den hertog van Montpensier met Henri de Bourbon deze zijn, dat de laatste eene voor den eersten beleedigden brief bad geschreven welke in de dagbladen openbaar was ge maakt. Het duel had plaats met het pistool op tien meters afstand. Niemand werd getroffen. Toen op negen meters; evenmin werd iemand getroffen. Voor de derde maal werd op acht meters meters afstand geschoten. Henri de Bourbon schoot het eersthij miste. De her-

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1