ADYERTENTIEN AASENSTEIN VOGLER Zeetijdingen. Advertentiën. BOUWLAND WEILAND, Versche GIST, Beurs- en Marktberichten. Vervoer-midd(3len. waarschijnelijke bedoeling van partijen is dus geweest om met die woorden te kennen te gevendat bun strijd ten doel beeft de voorbereiding of stichting van liet rijk der waarheidzoodat zij aldus zouden kunnen omgezet worden Onze strijd heeft ten doel de voorbereiding en stichting van het rijk der waarheid. Wij strijden voor de wor ding van dat rijk wij arbeiden aan de grondslagen van dat rijkwij vertrouwen op de vestiging van dat rijk in de toekomstGod zal ons helpenonzer is de toekomst Indien deze werkelijk de bedoeling van partijen is geweestdan hebben zijnaar het mij voorkomt, eene verkeerde voorstelling van „het rijk der waarheid." Het „rijk der waarheid" toch is niet iets in de toe komst het ligt niet in de verte maar bestaat sedert lang. Het isalthans naar de voorstelling der Chris tenen reeds vóór meer dan 18 eeuwen gesticht. Het is toen op onveranderlijke en onwankelbare grondslagen gevestigd. Het heeft sedert dien tijd onafgebroken gewerktwel niet altijd even zigtbaar voor het oog maar even zeker als de zon schijnt en werkt ook dan wanneer zij door wolkten voor ons oog verborgen is. Huizenden bij duizenden uit onderscheiden landen en volken en ook duizenden bij duizenden onzer voor ouders zijn burgers van dat rijk geweest en zijn bet, in hoogere rangennog. Het beeft zich bestendig uit gebreid enmagtiger dan eenig ander rijk zal het zich blijven uitbreiden tot dat bet lieerscben zal over de ganscbe aarde. Aan dat rijk behoort allesook de toekomst. Onze voorstellingen alzoo staan lijnregt tegenover elkander. Volgens die van partijen behoort „het rijk „der waarheid" aan de toekomst, is het een gewrocht, een kind der toekomstvolgens de mijne behoort de toekomst aan het rijk der waarheid en wordt daardoor geheel beheerschtzoozeer dat geene menscbelijke krach- teil hierin verandering kunnen brengen. Hit is geene woordspeling of eene onverschillige zaak. He praktische gevolgen van de tweederlei voorstelling zijn geheel verschillend. Beschouwt men toch „het rijk der waarheid" als reeds bestaande, dan zullen zij, die de waarheid zoeken, zich bij dat rijk aansluiten, daarvoor strijden en trachten anderen voor dat rijk te wiunen. Beschouwt men het daarentegen als in de toekomst gelegendan znllen zijdie naar waarheid hunkeren het bestaande rijk voorbijzien en iets anders in de toe komst zoeken. Het is bekend, dat onder hen, die het rijk der waarheid in de toekomst stellenniet weinigen zijn die zich beschouwen als stichters of voorloopers van dat rijk. Wie hen als stichters aanmerkenzullen (altijd van het christelijke standpunt beschouwd) óf in dwaling voortleven of later ontwarendat zij zich be drogen hebben en dat Eén stichter is ceweest, nu 18 eeuwen geleden. Wie hen als voorloopers of voorberei ders aanmerken, zullen eveneens bedrogen uitkomen daar zij zullen moeten deelen in het lot der joden, die nu reeds sedert 18 eeuwen hunnen Messias verwachten maar te vergeefs. Zij zullen moeten blijden wachten tot in eeuwigheid of Hem moeten erkennen, die de eenige, de ware Messias, de eenige, de ware Stichter van het rijk der waarheid is. Aanvankelijk heb ik geaarzeld dit onderwerpals meer regtstreeks tot het gebied der godsdienst belioo- rendein een dagblad ter sprake te brengenmaar eensdeels is het door partijen reeds in uw blad ter sprake gebragt als hoofdmotief van hunnen strijd. Ten andere meen iken partijen schijnen dat ook zoo be grepen te hebbendat godsdienst en maatschappij zoo innig verwant zijndat ze nimmer behoeven, noch be- hooren gescheiden te worden. Evenmin als de kansel behoeft of behoort gesloten te zijn voor sociale quaestiënzoo min behoeven of behooren, de dagbladen gesloten te zijn voor godsdien stige. Jezus, de stichter van het rijk der waarheid, was bij uitnemendheid mensch en burger; als mensch altijd weldoende, als burger elk gezag en eiken stand eerbie digende; dus raakt ook zijn rijk allüs wat tot de mensch- heid en de maatschappij behoort. Het rijk der waarheid en de maatschappij kunnen zonder groote schade voor beiden niet gescheiden wor den maar moeten zich steeds inniger verbinden tot dat zij zich in eene volkom ene éénheid oplossen. Hie één heid, niet het rijk der waarheid, ligt in de toekomst. He maatschappij te vestigen op dezelfde grondslagen als waarop het rijk der waarheid lust„waarheid'' en „geregtiglieid," moet het doel van onzen strijd, de veréénzelviging van de maatschappij met het rijk der waarheid moet het ideaal van ons streven zijn. Nu zijn het nog slechts individuendie tot het rijk der waarheid toetredeneenmaal moet daartoe de vereeni- ging der individuen, de gansche maatschappij, de staat behooren. Zal evenwel dat ideaal verwezenlijkt wordendan moet men beginnen met het bestaande rijk der waar heid te erkennendan moet men het niet in iets anders zoekenclan moet men het niet beschouwen als een gewrocht der maatschappijdan moet men het niet in de toekomst plaatsen. Niets staat aan de uitbrei ding van het rijk der waarheid en de vereenzelviging der maatschappij met dat rijk meer in den wegdan dat men zijn bestaan en zijn Stichter miskenne en er een ander, hetzij dan aanwezig hetzij toekomendrijk der waarheid tegenover stelle. Valsch ligt is erger dan duisternis waan erger dan Niets is moeijelijker voor eene "Redactie dan om met een enkel woord te antwoorden op een brief, direct tegen haar gerichtdoch waarvan zij veel ten volle beaamtzelfs van datgene wat voorgesteld wordt lijn recht in strijd met hare meening te zijn. Onze slotzinwij erkennen het gaarne is door hare kortheid onduidelijkmen kan er veel uit afleiden doch men wachtte zich te meenen dat het aanbod van den heer H. om zamen le strijden aangenomen is de strijd zoude wel eens meer tegen dan met hem kunnen zijn. Men moet de door den heer B. besproken «in in ver band met den geheelen strijd en vooral met het ou- middelijk voorafgaande beschouwen. He schijn was ontstaan alsof wij onze afkeuring over de veel besproken predikatie uit plotseling opge komen verbolgenheidof tengevolge van een eigen- aardigen trots hadden te kennen gegeven zonder dat wij er eenig ander doel mede hadden dan den heer H. te hekelen. Hit nu was in het minst niet het ge val. TV ij meenen dat iedereenook de journalisten daarom namen wij de pen opgerechtigd isen in zekere mate zedplijk verplichtom als er gevaarlijke stellingen verkondigd wordenen als hij denkt dat dit zijn nut kan hebbendaartegen te waarschuwen. Wordt eene onwaarheid nu aangenomen dan zal men eerst in de toekomst er de gevolgen van zien daar om is men met het oog op de toekomst tot bestrij ding van de leugen verplicht, daarom geldt ODzë strijd de toekomsten niet alleen het tegenwoordige. Welke verwachtingen wij van de toekomst hebben, kon den wij niet korter uitdru kkea dan door te wijzen op het rijk der waarheid, nl. de altijd grootere uitbreiding daarvan, hetwelk ieder in zijn werkkring kan bevorderen door voor onwaarheden niet de oogen te sluiten maar ze openlijk aan te wijzen en als het kan te wederleggen. Wij verwachten die uitbreiding volgens het Evangelie, en protesteren er met nadruk tegen als zouden wij van de toekomst en van het rijk der waarheid dezelfde idéen koesteren als predikanten der moderne richting al hebben wij ons van woorden bediend die zij v el gebruikende beteekeuis is verschillend. Postkantoor te Zierikzee. Brieven over de eerste helft van Eebruari jl. aldaar bezorgd en geadresseerd aan personen ter plaatse van bestemming niet bekend. 1 aan C. Letzerst te Amsterdam 1 Pieternella ÏÏillebrand te Melissant 1 Maria Merkens te T holen Van het hulpkantoor Zonnemaire 1 aan J. Hazewindus te Hansweert. Kerknieuws. De lieer de Vries predikant te Kruisland beeft bet beroep naar de gemeente Dreischor aangenomen. De bevestiging en intrede van den te Haam stede beroepen predikant den beer van den Broek zal aldaar plaats hebben op Zondag den 20 dezer. Het werk der bevestiging zal bij vriendelijke afstand van den consulent, geschie den door den beer H. A. Gillot, predikant te Zierikzee. Brouwershaven Gearriveerd 11 Maart Krommenie A. H. Engelsman Triest, Rott. 11 Argo S. P. Brouwer, Livorno, 11 Zêverver, B. B. Höster, Par, 11 Light and Sign, J. Robinson, New-Castle, allen naar Hordt. 12 Anglian (st) E. Cubertson Whitehaven 12 Alexius Calmar, J. L. Nijgrew Triest, 12 EmblaJ. H. Jensen, New-York, 13 Kestrel(st) E. CarrewLiverpoolallen naar Rotterdam. 13 Martinus Henriette (st) H. L. Stasse Lon den Hordt. 13 Mio Cugino P. Valle Odessa 13 Persia, J. Peck, Kaijti, 14 Martin Luther E. Roach Marianopel 14 Eriends, W. Wells, New-Castle, allen naar Rotterdam. 13 Uitgez. Mauritius, (st) W. M. Keon, Dublin. 13 Royal Sovreign J. CurpheijLiverpool. 13 Sabrina(st) L. Hübbach Genua, alien van Rotterdam. Mij vleijendedat ge aan bet bovenstaande plaafs in uw blad zult willen gevenblijf ik met hoogachting UEds. Dw. Dienaar Zierikzee 12 Maart 1870. B. Gevoelig voor de talrijke bewijzen van deelneming en belangstelling bij en na het ongelukhunner Dochter overkomen betuigen de Heer en Mevrouw de JONGE benevens zij zelve, daarvoor bij clezen har- telijken en welgemeende» dank. Zierikzee, 10 Maart 1870. De Notaris J. M. BOUVIN te Zie rikzee, zal op Woensdag den 23 Maart 1870, des voormiddags ten 10 urevoor de Schuur van Ms. MATTIJSSE te Eikerzeepubliek presenteren te verkoopen 1 gemest VAARS JE 1 VAARSJE oudl'/2 jaar, 2 JAARLINGEN, 2 HOKKELINGEN en 2 MELKKALVERS, 1 overdekte DRIE LINGWAGEN, 1 BOERENWAGEN op ijzeren assen, 1 MESTPUT en hetgeen meer zal wor den geveild. Mej. de Wed. C. vak de VELDE, zal, op Vrijdag 1 April 1870, 's na middags 1 uur in de Herberg van de Wed. C. van 't Hof te Brouwershavenpubliek verpachten 1 Bund. 12 Roed. 10 El in de Spuiblok te BrouwershavenSectie B. Nos. 9 en 150. 4 Bund. 77 Roed. 78 El. aan Scbendersweg en Groenhil onder Didven- dijkeSectie F.Nos. 48 49 en 292. Inmiddels uit de hand te pachtengeheel ot gedeeltelijk en te bevragen bij den Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ te Zierikzee. Emser Pastilles uit de zouten van de Koning Wilhelmshronnen de Eins, wetenschappelijk aanbevolen tegen maagaandoeningzuurop rispen slechte spijsverteringgebrekkige adem halingen en graveel In voorraad in geplom beerde doozen met gebruiksaanwijzing h 50 Cents alleen onvervalscht in Zierikzee bij de Apothekers de LOOZE ZOON. De Administratie van de llotsbroiraeii. Consumenten en Kenners van zuivere Chocolade ge ven aan bet fabrikaat van den hofleverancier Pranz Stollwerck Zonen te Keulen wegens zorgvuldige be werking en voortreffelijke kwaliteit bepaald de voorkeur. Ik beveel miju magazijn van de geliefdste Kook- en Eet-Chocoladen van deze gerenommeerde fabriek to^ fabrieksprijzen en wel Kruid-van 85 centGezondheids- van 90 cent en Yanille-Chocolade van 1 fl. 10 cent per 5 ons minzaam aan. Voorbanden te Zierikzee bij Apotheker M. J. de LOOZE Zoon. worden in alle Dagbladen der verschillende Landendoor bet ADVERTENTIEBUREAU van te Hamburg Frankfort a/JI. Stuttgart WeenenBerlijnBrestanLeipzigBazel GenèveZurich en St. Gallenbij berekening der originele prijzenprompt en ten spoedigste bezorgd. Het Bureau bespaart aan bet adver- teerend publiek porto en moeiteook wordt bij groote orders het gebrnikelijke rabat ver leend. Elk inzender ontvangt een exemplaar van zijne Advertentie. WffisT" Be nieuw uitgegevene Prijscourant staat op verzoek gratis en franco ten dimste. Dagclijfesch onvermengde a f 0,80 per INederl. pond te bekomen bij W. ABELS te Zierikzee. Deze GIST is van eene firmabehoorende tot de Contractanten tot wering der Gistver- mengmg. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 14 Maart 1870. Nederland. Werkel. Schuld. 2'/* pCt dito dito 3 dito dilo 4 Amort. Sijndic. 3% Ned .Hyp.-Bank 4 België. Cert. bij Rothschild. 2Va Spanje Obligatiën. 2%. Portugal. Obligatiën. 3 Rusland. Obl.bij Hope en Co 5 dito 1828/29 6 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën Polen. Aandeelen 1835. Pruissen. Obligatiën 1849 5 Oostenrijk. Obl. Met. in zilver. 5 dito dito 5 dito in papier. 5 dito dito 5 Mexico. Obligatiën. 5 Griekenland. Obl Geldl. 1825. 5 Turkije Binne-TOblig. 5 55 66 85 9/1{ 26yu 32 V. 923/a 222 sey, o53/è 48% 48% 9% 455/„ ROTTERDAM, 14 Maart 1870. Bij kleinen aanvoer was Tarwe en Rogge 10 cent en Erwten 25 cent h o o g e rtot welke prijzen echter niet alles was op te ruimen. Jarige Zeeuwscke Tarwe Nieuwe 1869 Rogge 1869 Wintergerst Zomerger-st Xnl. lange Haver korte Kleine blaauwe Erwten 1869 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paarden- oouan f 11,00 a r 12.00 - 6.60 a - 7.60 - 5.70 a- 6.70 - 4.75 a - 5.50 - 4.25 a - 5.00 - 2.50 a - 3.5o - 3.00 a - 4.0o - 7.00' a - S.00 - 9.5Q a - 10.50 - 9.30 a - 11.30 - 11.00 a - 13.00 - 6.f;0 a - 7.0n Thermometersteind: te Zierikzee des morgens ten 8 use. Maart. Fahrenheit. Celsius. 12 34 1. 13 33 0.5 14 36 2.5 15 37 3 Stoombootdienst tussrohen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg. V an Rotterdam Vrijdag 18'smidd. 12.Vrijdag 18 'smidd. 9.j Zaturdag 19'smorg. 5.30 I Zaturd,agl9 'smorg. 9.~ He Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart j der stoomboot van Rotterdam naa jMiddelburg en van Middelburg naar Rotterdam ee 11 half uur na d* 1 fvaart der stoomboot rijden. Stoomjagten TEIL EGRAAF Van ROTTERDAM Woei isdag en Zaturdag 's morgens 8 u. 10 m. Van ANTWERPENHiu gsdag en Vrijdag 's morgens 8 u. 10 m. DILIGENCE-DIENST „TELEGRAAE.", De Diligence rijdt van Brouwe: rshaven naar Zierikzee In correspond, met de stoomb, n. Rotterd. smorg. 9. In corresp. met de stoomb. naai - Antwerp, 'smorg. 8,30 Van Zierikzee na ar Zijpe. In correspond, met de stoombo n. Rotterd. 'smor. 10,30 In correspniet de stoomb. n. Antwerpen 'smorg 10,15 Van Zierikzee naar Brouwershaven na aankomst der Hi' ligence van Zijpe. Agent de Heer J. Aa van der Halen. Boek- en Courant-Drukkerij ERVEN A. de VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2