Woensdag 16 Maart. 1810 WOENSDAG EU ZATERDAG. .V. 22 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen. Ingezonden Stukken. ZIERIKZEESCHEf PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ea Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Iuzsu ding der Advcrtentiën daags te vorenvóór 10 ure morg Aankondigingen van openbare feesturen enz* Kiezerslijsten. 9 Maart. Burgemeester en Wet houders van Zierikzee maken bekenddat de kiezers lijsten naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsbl. no. 37 zijn herzien en op 9 Maart vastgesteldwijders dat zij wordeu aangeplakt en gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Halfvastenmarkt. 11 Maart. Burgem. en Weth. van Zierikzee maken bekend dat de halvastenmarkt op Donderdag 24 Maart a. s. gehouden wordt en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het plein bij de tweede houten brug. Personele Belasting. 11 Maart. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekenddat bet kohier voor de belasting op het personeelno. 7 zes maanden regt van de gemeente, dienstjaar 186!yï0 den 9 Maart door den prov. inspecteur der directe belastingen enz. exe cutoir verklaard, op beden, 11 Maart, aan den ont vanger der directe belastingen ter invordering wordt ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Patentrecht. IJ Maart. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier van het patent recht-, 3e kwartaal van de gemeentedieostjaar 1869/70, den tien Maart door den provincialen inspecteur der directe, belastingen ter invordering wordt ter hand ge steld hu. dat ieder vei plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Onderwijs. 12 Maart. Burgem. en Weth. maken bekend dat commissarissen der Armenschool Zaterdag 26 Maairt, des namiddags ten balf acht ure in het Herv. Dia c. Armeugesticht zitten zullen ter ontvangst en bevordj ering der aanzoeken tot plaatsing van kin deren op die school ouders of voogdendie hnnne kinderen op haar wenscheu geplaatst te zien, worden opge roepen zich laartoe aan te melden, daar tusschentijds geene kindei ren op de school toegelaten worden. Patenten. De Burgemeester van Zierikzee bericht dat de pate ntbladen, 3e kwartaal, dienstjaar 1869/70 ter Secretarie ingevuld gereed liggen en vau 14 tot 19 Maart aldaai kunnen worden gehaald terwijl de niet -afgehaalde aa: u den deurwaarder der directe belastingen worden ter ha nd gesteld om door hem tegen betaling van 10 centi i voor elk bladingevolge de wette huis bezorgd t e worden. Onder het op oschrift Glad IJTg} wijdt de Nieuwe Arnhemsche Cot i 'rant van 11 Maart jl. een eerste,artikel aan eeue beschi >uwing over het dagblad „hel Noorden' «Voor eenige; u tijd werd op de plaatsen „waar zulks tc doen gebrui] kelijk is een biljet aangeplaktaan welks hoofd een» 3 gravure prijktedie een ijsveld voor stelt. Op dat ij: weid liggen eenige letters die te zamen de woorden: Het Noorden" vormen, op den voor grond is open i vater en op den achtergrond schittert het noorden licht. Die prent trol de aandacht van het publiek, dat er voor bleef stilsi aan en de aankondiging las vau een uitgever, die zijn 6 courant „Het Noorden" geheeten, aan het publiek aa nbeval. „Het Noorden" had reeds eenigen tijd in bet noor den van üet land bestaan en schijnt daar nog al succes gehad te 1 ïebben. Thans had de uitgever be sloten de plaats Ier uitgave van zijn blad naar Am sterdam over te bre ngen. Over die affiches en over het blad zelf is sedert veel geschrevenen zoc wij er niet eerder de pen over opgevat hebben, d- an is het omdat we eerst andere, jneer belangrijke zak en moesten behandelen dan eene beschouwing leveren over een dagblad, of over dag blad-politiek; en to cli, zonder dat wij ons juist veel bezig houden met Het Noorden" zelf, gelooven we lezers geen on dienst te doen, wanneer we naar dat blad aanleiding nemen, om over de jongste ver schijning op politiek rebied hier te lande te spreken. «Het Noorden" is de groote courant van de geavan ceerd liberale rigting. ze is de consequentie van de leerstellingen sedert ja ren door de liberale partij den 6 verkondigd. De prent boven haar affiche kan tot zinnebeeld dienen van wat „het Noorden" en die libe ra en wier gevoelen da t blad uitdruktwelke men al «Noormannen" ia gaan noemen, bedoelen. Op het gladde ijs van het liberalisme zijn zij al langzamer hand verder en verder afgezakt van het koude liberale lichttot daar waar men van het ijs gevaar loopt tc glijden en te raken in de bijttot daar waar ze geheel en al zullen breken met bet tot nu toe gehul digde liberalismeen tot de onherbergzame zee der roode-republiek afzakken. Wat thans geschied is, het opstaan eener partij uit de liberaledie consequent de stellingen tracht door te drijven in daden welke de liberale partij slechts beperkt doordreef, was reeds lang te voren voorspeld deze gevolgen konden niet uitblijven. De mensch blijft niet stilstaan er is bij hem voor of achteruitgangOok de liberale partij kon niet blijven waar ze was. In haar programma zelf ligt de kiem der ontwikkeling in de rigting die „Het Noordenthans volgt. Bij het liberale stel sel van staatkunde is hoofd en hart in strijd. Het hoofd wil den weg op van „Het Noorden het hart schrikt voor de gevolgen terug; men wil wel maar men durft nietof durft wel maar dan wil men niet. De Noormannen nuwillen en durven." Hoewel men vele pogingen doet om het bestaan van eene geavanceerd liberale richting te ontkennen komt het ons ontwijfelbaar voor. De .bekende redevoering van den heer van Houten en de verschijning van Het Noorden leveren er een niet te wederleggen be wijs van door de wet vau oorzaak en gevolg wordt zij noodzakelijk gevorderd. Men doet deze pogingen o. i. meer om scheuring der partij te voorkomen dan om het programma dat de richting wil uitvoerente gen te werken. Het eenige verschil dat er tusschen de beide richtingen in de liberale partij bestaatligt zooals hierboven zeer juist wordt aangegeven enkel en alleen in het meerdere durven. Wij vernemen dat de heer P. A. Leupen oud majoor van het corps mariniers thans ambtenaar bij het rijksarchief, den 12 Februari 11. tot buitenlandsch correspondeerend lid der Academia de la Historia te Madrid is benoemd. Waarschijnlijk zal er dit jaar zoo schrijft men uit Philippine gebrek aan mosselen zijn Zij schijnen zich grootendeels aan de ijsschotsen vastgehecht te heb ben die door de eb gedurende de vorst op de banken bleven liggenen die door den vloed overal verspreid werden. Het mosselzaad of broed is bovendien zoo niet geheel dan toch voor een groot deel vernield. Deze feiten nu zijn erger dan men zoo maar dadelijk gelooven zou de mosselen zijn voor de arbeiders-klassen een belangrijk voedselen de uitvoer uit België naar Frankrijk bedraagt minstens 40,000 ton 's jaars. Parijs verbruikt jaarlijks 30,000 en betaalt hen zeer duur. (Echo de Bruxelles.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag 11. zijn de beraadsla gingen over het wetsontwerp tot aanvulling van art. 62 van het reglement op het beleid der .regering van Nederlandsch Indië ten einde geloopen. Met 41.tegen 36 stemmen is het ontwerp aangenomennadat al de voorgestelde amendemententen getale van achtver worpen waren. Den volgenden dag is het wetsontwerp strekkende tot herziening der bestaande bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistobligatiën met 50 tegen 12 stem men. aangenomen. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en ver zekering der in- en uitgaande rechten en accijnsen Za terdag aangevangen zijn Maandag voortgezet. FRANKRIJK Men leest in het Bulletin van het Observatorium te Parijs van 8 Maart. „De wind blijft over geheel Europa uit het Noord- Oosten waaijen «hij is zwatc op de kust van den At- lantischen Oceaangematigd in Nederlandin het kanaal zelfs fiisch en hevig. In de Baltische zee en op de Scandinavische kusten waait hij eveneens harci. Een sterke barometer-drukking blijft op de Britsche eilanden heerschen terwijl de aangekondigde storm gisteren in het Noord-Oosten van Europa woedde. De barometer is in deze streek nog gezakthij is 'thans 12mm lager hier (te Parijs) dan in Moscou en in de golf van Lijfland. In Rusland is de temperatuur merkelijk gedaald. Te Petersburg teekende de thermometer heden 9°, te Haparanda 15° onder nul te Parijs 2° er boven te Cherbourg 8° en te Palermo 42.6°. Men leest in la Presse De salons van de eerste verdieping van het Grand Hotel te Parijs schitterden voor eenige dagen (7 Maart) van lichten even als voor de groots familiefeesten. De markies d'Andelarre had alle maatregelen genomen om aan zijn diner luister bij te zetten. Ai de genoo- digden hadden de invitatie van den president van het linker-centrum aangenomen behalve zes die wegens ziekte en vier die wegens afwezigheidwaaronder de voorzitter van het wetgevend lichaam Schneider ver hinderd waren: iu 'tgeüeel waren er 68 afgevaardig den, waaronder 46 van het linker- en 22 van het rechter-centrum. Die laatsten waren de president er van, d'Albuféra, en de getrouwen aan het programma van de bijeenkomst Josseau. Zeven ministers hadden aan dit politieke verzoenings- inaal deel genomen: OllivierDaru BuffetChevan- dier de Valdrómede generaal Leboeufde Parieu en Maurice Bichaudde TalhouetSegris en Louvet hadden het diner van den vice-president van den senaat aangenomenvóór zij de invitatie van d'Andelarre ontvangen hadden de admiraal Bigault de Genouilly was QLgesteld. In het midden zat de president de markies d'Ande larre aan zijn linkerhand de grootzegelbewaarder (Ollivier) aan zijne rechterhand de minister van buiten landsclie zaken (Daru)naast den grootzegelbewaarder de generaal Leboeuf. Recht over den markies d'Andelarre zat de vice- president van het wetgevend lichaam Mègerechts van wien Chevanditr de Valdróme minister vau binnenl. zaken en links van wien de hertog d'Albuférapresi dent van het rechter-centrum gezeten warendaarna kwamen Buffet en de overige ministers. Op het dessert stond de markies d'Andelarre op en bracht een toast uit op den keizerde keizerin en den keizerlijken prinsalsmede op het kabinet van den 2den Januari, op de vereeniging vau de vrienden der vrijheiden van het constitutionele keizerrijk. Daarop verrees te midden van een diep stilzwijgen de grootzegelbewaarder. In eene warme improvisatie, waarvan wij betreuren de eigen woorden niet te kunnen weergevenantwoordde hij door een dronk op de blijvende en voortdurend naauwere vereeniging van het rechter- en het linker-centrumen op die van het kabinet met beide centrums. Daarna sprak hij ongeveer het volgende „Onze kracht bestaat daarin dat wij niet door het geluk of door een gril van het toeval zijn geboren wij zijn het resultaat van een krachtige daad van het land en van den wil der kamer. Onze partijgenooten zijn geen hovelingen of vleijershet zijn onze vrienden van oudsde strijdmakkers in onze worstelingen. En de nieuwe vrienden die zich aan onze vrienden van het eerste oogenblik af hebben aangesloten zijn niet tot ons gekomen om eene plotselinge verheffing hun groet te brengen, maar om hulde te betoonen aan de langdurige volharding in dezelfde begiuseleu, en om ons te helpen om onze zaak te doen zegepralen. Is er een schoonere? De vreedzame bevestiging der vrijheid De bevestiging van eene nationale dynastie door de democratie"Wie zou om de grootheid van dit doel kunnen weigeren om zijn persoonlijke vooroordeelen te doen zwijgen Wie zoude eene andere eerzucht kunnen hebbeu d.-m medewerken aan het algemeen belang? Wees er van verzekerd dat er in het vaderlands lievende leger dat wii aanvoeren evenveel roem is voor den eenvoudigen soldaat als voor de hoofden. Die zijn alleen daardoor bevoorrecht dat zij de hardste slagen ontvangen. Heb vertrouwen geef ons uwe medewerking en laat u niet weerhouden door de misslagen die wij begaan hebben en die wij zekerlijk nog zullen begaau. De misslagen van de staatsmannen zijn de zwarte schapi-n die de ouder, aan het noodlot otferden. Alleen wijs ons terwijl gij ons ondersteunt op onze dwalingen En als wij soms overstelpt van drukten en staatszaken u met ongeduld aanhooren eenig-zir.s ontstemd weest dan niet mismoedig. Houdt aan doet als de geneesheer die ondanks de kreten van den zieke de hand op de wond houdt, om er datgene op te leggen wat genezing aan zal brengen. Weest welwillend voor elkander en houdt moed Ondanks de moeijeiijkheden ondanks de onverwachte gebeurtenissen, zeg ik u: TV ij zullen overwinnen Een driemaal herhaalde toejuiching van al de aan wezigen volgde op deze toespraak, waarvan wij naau- welijks een onvolmaakt denkbeeld kunnen geven. Ver schillende afgevaardigden hadden voorgenomen het woord te voeren. Zij hebben er van afgezien nadat zij den eminenten redenaar der regering gehoord hadden. De Hertog van Albufera zal een groot diner aan het liukercentrumhet rechtercentrum en aan al de ministers geven. Mijnheer de Redacteur De discussie dezer dagen in uw blad gevoerd over „de afschaffing der doodstraf op den Kansel" geeft mij aanleiding tot eene gewigtige opmerking. Die opmer king betreft niet den strijd zelve. Partijen hebben getoond daarvoor goed berekend te zijn en geene hulp van derden te behoeven. Ook kan de strijd tusschen hen beschouwd worden als te zijn afgedaan. Zij betreft de slotwoorden van het artikel der aan vallende partij waarmede de verwerende partijheeft verklaard onder aanroeping van Gods naam volkomen in te stemmen luidende„Ook onze strijd geldt de „toekomsthet rijk der waarheid." Die woordenwelke het rijk der waarheid en dus de hoogste aaugelegenheid der menschheid rakeuzijn hoewel schijnbaar zeer eenvoudig en klaartoch duister en niet gemakkelijk te begrijpen. Ze hebben iets zwevends en ombestemds. Ieder zal mij toestemmen dat het van het hoogste belaag is in eene zaak van zoo groot gewigt duidelijk te zijn en elkander goed te verstaan. De toekomstals zoodanig is iets geheel onbestemds. Toekomst op zich zelveis een afgetrokken begrip even als tijd en ruimte. Even als tijd en ruimte erlangt de toekomst eerst beteekenis wanneer men daar aan verbindt iets dat bestaat of geschiedt. Op zich zelve dus is de toekomst een ijdel iets en een strijd die slechts de toekomstals zoodanig geldt is een schermen in de luchteen doellooze strijd. De volgende woorden„het rijk der waarheid" komen voor als bijstelling en zouden dus moeten dienen, om het begrip toekomst te verduidelijken of te versterken, maar het is niet waarschijnlijk dat het de bedoeling van partijen geweest is om het rijk der waarheid te rangschikken onder de ijdele zaken of afgetrokkene begrippenals waartoe „de toekomst" behoort. Die zullen dus moeten aanduiden wat men in de toekomst op het oog heefthet doel van den strijdzoodat de beteekenis der gebezigde woorden zonde zijnonze strijd geldt „het toekomende rijk der waarheid of wel „het rijk der waarheid in de toekomst." Doch ook bij die opvatting de eenige die aan de gebezigde woorden een gezonden zin geeft, blijft de bedoeling des schrijvers nog duister. Hoe toch kan men strijden voor ieis dat nog niet bestaatdat nog in de toekomst ligt F Of heeft de schrijver misschien gedacht aan een bestaand rijk der waarheid en aan een strijd voor dat rijk, zooals het in de toekomst zijn zal of wordeu moet Maar ook dat kan nietwant men kan wel strijden voor iets dat ts maar niet voor iets dat zijn zal of worden moetWij kunnen wel strijden in het tegenwoordige maar niet in het toekomende. De

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1