Zaterdag Hf°. 19 5 Maart 1870 WOENSDAG El ZATERDAG- Binnenland scheTijdin gen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIË N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. V E R S C H IJ N T ABONNEMENT S-PR IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. In zon ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Aankondigingen van openbare besturen enz. Jagt en visscherij. Bij kennisgeving van 2o Eebr. maakt de commissaris des konings in Zeeland bekend 1. dat de jagt op houtsnippen en waterwild den loden Maartdoch die op watersnippen den leu April ge sloten wordt 2. dat het weispel van kwartelen enkel van 1 Mei tot 15 Juli geoorloofd is 3. dat de visscherij van 15 Maart tot 15 April gesloten is 4. dat echter gedurende den gesloten vischtijd het visschen van paling met aalkorven van wisschen of teenen ge vlochten geoorloofd is. Zeemilitie. Bij bekendmaking van 1 Maart noodigen Burgemeester en Wethouders van Zierikzee de lotelingen der nationale militie die verlangen bij de zeemilitie te dienenuitzicli vóór 1 April e. k. ter gemeente-secretarie aan te melden. Nationale Militie. Eerste zitting van den militie raad. Onder dagteekening van l Maart maken Bur gemeester en M cthouders van Zierikzee bekend dat de militieraad den 21 Maart 1870 des voor- middags ten 9% ure in de abdij te Middelburg zitting zal houden om uitspraak te doen omtrent de vei schenen vrijwilligers voor de militie en de lotelingen die redenen ran vrijstelling hebben ingediendalsmede omtrent de lotelingen die, volgens art. 55 en 56 der wet, niet tot de dienst der militie kunnen worden toegelaten dat geene vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis aan lengte verleend wordtzoo de betrokken loteling niet voor den militieraad verschenen is dat echter hij die door ziekte of gebreken buiten staat is voor dien raad te verschijnen geneeskundig zal kunnen worden onderzocht op de plaatswaar hij zich bevindt dat de lotelingen die om boveu gemelde redenen vrijstelling van de dienst verlangen en zij die zich als vrijwilligers hebben aangebodenaangemaand wor den op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een oproepiugsbillet daar het niet ontvangen van dat billet niet ontheft van de verplichting om voor dien raad te verschijnen. Staats Loterij. Onder Idagteekening van 2 Maart maken Burgemeester en Wethouders van Zierikzee be kend dat de 272e Staats-loterij op den gewonen voet zal gehouden worden. Collecte van 7 tot 19 Maart. Trekkingen le klasse ,4,5,6,7 April2e klasse 19 20 21April3e klasse ,2,3,4,5 Mei 4de klasse 1617 18 19 Mei5e klasse 30 en 31 Mei1.2,7, 8 9 1014 15 16 17 21 22 23 24da laaste 100 nommers 25 Juni. Nog: iets over het Postkantoor. In den ZierikzOescheu Nieuwsbode van 3 Maart komt een niet officieel verslag voor van da debattendie in den Gemeenteraad gevoerd zijn over het voorstel van Burgemeester en Wethouders om met het rijk zamen te werken tot het daarstellen van een nieuw postkan toor. De redenen waaro.m men tegen dit voorstel was waren dus deze 1. de posterijen zijn eene Rijkszaak waarmede de gemeente niet te maken heeft; 2. het' rijk moet voor een goed kantoor zorgen en zal het ook wel doen al staat de gemeente geen geld er voor af 3. men steekt te veel geld in gebouwen en als het gebouw versleten is hoe krijgt men dan het kapitaal terug 4. sommigen erkennende dat de inwoners ook belang hebben bij een goed kantoor wilden daarom wel eene subsidie geven doch niet zelf een gebouw stichten. Op uitnemende wijze zijn door mr. Bokkek die be zwaren weerlegd en op hunne juiste waarde gesteld „Een postkantoor is eene rijkszaak zoowel als de justitie en de belastingen .het Rijk moet voor een kantoor zorgenhet voorstel strekt echter niet om aan het rijk een gebouw te geven maar om het de daar- stelling van een vast postkantoor gemakkelijk te maken. De gemeente geeft daartoe een zeker kapitaal uit voor een gebouw dat haar eigendom bbjft eu hot rijk betaalt daarvoor een huurprijsdie volgens het 2de gedeelte van- het voorstel zoo groot is dat de gemeente geen schade lijdt. Hebben de medeleden aanmerking op den voor gestelden huurprijs dan moet dit besproken worden bij de behandeling van het 2 de gedeelte van hel voorstel. Het rijk kan niet overal kantoren daarstellen dit zou door de kosten van opzigt enz. te veel kosten het roept daarom de tusschenkomst der gemeenten in die gemakkelijker de gebouwen kunnen beheeren dan het rijken die groot belang hebben bij een geschikt kantoor omdat de ingezetenen daarmede telkens in aanraking moeten komen. Als deze gemeente nu geen medewerking verleent dan gelooft spreker wel nietdat het rijk zich het postkantoor alhier niet zal aantrekken maar wel dat dit lang zal duren en dat de minister eerst die gemeenten zal helpen die hunne medewer. king willen verleenen. Spreker acht het voorstel ook meer in het belang der gemeente dan het verleenen van subsidie zoo de raad deze toestaat dan is het be drag daarvan zeker verloren en volgens het voorstel is er qeen verlies" Niettegenstaande de gemeente dus zulke voorwaarden kan stellen dat er geene schade geleden wordtvroeg toch nog een der leden hoe het kapitaal zal terug komen dat besteed is voor kosten van aankoop en inrichting. Wel, men moet de hiiur zoo stellendat naar mate het gebouw achteruitgaathet kapitaal terug komt; zoodat, gesteld men besteedt f 12,000, en het gebouw is na 20 jaar hetgeen ondenkbaar is slechts 2000 meer waard men f 10,000 uit den huurprijs en de rente er van overgelegd heeften men door het gebouw des noods te verkoopeu het oude primitief uitgegeven kapitaal teruggekregen heeft. En hoeveel zal men jaarlijks van den huurprijs moeten overleggen Wel, men vraagt hoeveel rente men van het kapitaal trokdat men aan het gebouw ten koste gelegd heeft (deze rente moet natuurlijk voor hetzelfde doel besteed worden als waarvoor zij ikans besteed wordt) dan hoeveel men jaarlijks zal moeten besteden voor onder houd en de som die dan overschiet moet gekapitaliseerd worden, en de jaarlijkscheintrest dier som eveneens, Maakt men dan goede voorwaarden dan is het onmogelijk dat de stad schade lijdt. Het stelsel van subsidie is geheel en al verwerpelijk, want dan verliest men altijd de gesubsidiëerde som. Was het nu niet mogelijk om dit te voorkomen, dan zouden wij er misschien voor zijn doch nu zien wij er het nut niet van in. Wij onderschrappen. Staten-Generaal. Tot rapporteurs over de wetsontwerpen 1. de voorwaarden, waarop aan' calamiteuse polders in Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks schatkist kan ver leend worden zijn benoemdde heeren Blussó Sand- berg, van Kerkwijk Rombach en Eokker. 2. tot regeling der schutterijen de heeren Stieltjes, Lentingvan Reen en Knoop en de Roo. 3. tot afschaffing der doodstraf de heeren van Lijn den van Akerlaken Cornells Dam en 's Jacob. In de zitting van Maandag zijn de algemeene be raadslagingen geopend over het wetsontwerp tot aan vulling van arti 02 van liet- reglement op het beleid der regering van Nederlandsch Indië (de zoogenaamde agrarische wet,}. Tof. nu toe hebben de meeste spre kers er zich togen verklaard. Zierikzee 4 Maart. In de vergadering van het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nij verheid op Maandag avond, Imd de voortzetting plaats der discussie omtrent het nut eener broodfabriek tc de zer plaatse. Breedvoerig werden zoowel dc bezwaren als de voor- deelen aan de oprichting van zoodanige zaak verbon den, behandeld. Bet werd erkend dat daar waarde prijs van het brood niet in goede verhouding staat tot dien van het graan de daarstelling eener broodfa briek in liet publick belang wenschelijk is. Het bestuur verklaarde bij het stellen der bekende vragen geenzins dc bedoeling te hebben gehad om de oprichting eener broodfabriek voer te stellenhet moet dit natuurlijk geheel overlaten aan de particuliere industrie. Slechts meende het naar aanleiding der klachten over den hoogen prijs van het brood in ver gelijking van die in andere Zeeuwscbe steden de aandacht op Zoodanige inrichting te moeten vestigen. Wij gelooven dat dit doel volkomen bereikt is al thans bij velen vertoonde zich genoegzame belangstel ling om de verwachting te billijken datwanneer de prijzen van het brood duurzame reden tot ontevreden- beid geven mochten, we spoedig een broodfabriek zullen zien verrijzen. (Z.N.bode.) Bij koninkL besluit van 17 Februari jij, opge nomen in de Staats-Conrant van 1 Maart en het Staats blad no. 32, zijn eenige punten geregeld omtrent de vereeniging van kantoren der posterijen eu der telegrafie. Waar de aard en omvang der dienst zulks toelaten wordt tot de vereeniging dier kantoren onder het be heer van een ambtenaar overgegaan. Directeuren van postkantoren tevens met het beheer van een telegraafkan toor belasten directeuren van een telegraafkantoor tevens met het beheer van een postkantoor of hulpkan toor der posterijen belast, genieten een aanvullings- tractemeut van hoogstens f 5 00 in het jaar. De minister van flnantiën neemt de noodige maatregelen om aan ambtenaren derposterijen onderricht in de telegrafie en aan ambtenaren der telegrafie onderricht in de dienst der post-administratie te doen geven. De lichting der militie voor het jaar 1870 is door den koning op 11,000 man bepaald waarvan 600 voor de dienst ter zee te bestemmen. Het aandeel der provincie Zeeland is op 529 man gesteld. Het gewone voorjaars-examen ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijszal dit jaar den 20 April en volgende dagen te Middelburg gehouden worden. Belanghebbenden dienen zich vóór den 6 April bij den betrokken school opziener aan te melden. Met leedwezen vernemen wijdat de heer griffier der Staten van Zeelandmr. S. van der Swaime door eene ernstige ongesteldheid aangetast is. FRANKRIJK, Een mislukte zamenzweering heeft te Mexico plaats gehad tegen het leven van Lerdo, den eersten minister van Juarez. De minister was gewaarschuwd dat men plan had des avonds Iaat zijn rijtuig te overvallen als hij aan de bewoonster van een kleine villa buiten de stad zijn geregeld avondbezoek bracht. Toch zag men het rijtuig avond aan avond den bekenden weg afleggen. Eindelijk werd liet aangehouden door drie mannen die het portier opendeden. Tot hun verwondering zagen zij twee politiea genten welgewapend in het rijtuig en nog vreem der zagen de aanvallers op toen zij van achteren door drie andere agenten werden besprongen. Alle vijf de agenten waren in het rijtuig ge plaatst geweesten zoodra liet eene portier door de moordenaars geopend werd waren drie van de vijf agenten het andere portier uitge sprongen het rijtuig orageloopenen den ver baasden aanvallers in den rug gevallen. De ex-koning van Spanje don Francisco d'Assises, heeft een geding tegen zijne gema lin, koningin Isabella, aanhangig gemankt, om haar het beheer over haar geld te ontiummn, dat volgens hem door hare aanhangers roeke loos verkwist wordt. Een zonderling voorval wordt gemeld uit Léiula in Spanje. De bankier Josó Nuner had twee kisten in zijn bul-.. De eene diende voor dagelijksche uitgaven van dc bank de andere bevatte voornamelijk het goud en zilver, en werd slechts geopend wanneer Nuner bijzondere, uil ga ven had. Deze laatste kist stond in een kelder met sterke ijzeren deuren en een geheim slot. De bankier had er twee sleutels van de eene had hij zelf in bewaring de andere had hij aan den kassier toevertrouwd. Deze laatste raakte zoek. "Van toen af leende de bankier zijn sleutel aan zijn kassier wanneer hij in den kelder moest zijn. Eenige dagen geleden moest die bediende een som gouds nemen uit de geheime kist. Hoe groot was niet de verwoudering van den kassier toen hij een sleutel in de deur van den kelder zag steken. Hij dacht dat er een dief binnen gegaan was eu ging er den bankier van verwittigen, die geheel out steld met zijn bediende naar beneden ging. De kelder werd geopend. Een lijk in staat van ontbinding lag op den grond uitgestrekt. Nuner en zijn kassier berkenden een be diende dien zij eenigen tijd geleden hadden wegge zonden en die zonder twijfel de dief was van een dei- sleutels van den kelder. De ongelukkige had zijn ouden patroon willen beste len maar daar de deur achter hem digt gevallen was had hij daar zijn graf gevonden. GROOT-BRITTANNIE Men leest in de Courrier des Etats-TJms het vol gendewij voegen er bij ongeloofelijke verbaal. Te Louisville werd een ter dood veroordeelde ge naamd Krielopgehangen den 21 Januari jl. Generaal Whittakerdie daarbij tegenwoordig was meende na de voltrekking der straf aan de hoofd slagaderen nog eenig hoewel zwak leven te bespeuren en gaf aan ver. schillende personen als zijne meening te kennen dal het leven bij den geëxecuteerde niet uitgedoofd was. De geneesheeren verklaarden echterdat dit wel het geval was en Kriel werd begraven. Des avonds hield echter een rijtuig voor het kerk li of op waaruit twee personen staptendie Kriel uit dc kist haalden en hem op een matras in het rijtuig lei den en wegreuen. Hef waren studenten in de medi cijnen diedaartoe geleid door de vcrklariug van den heer "Whittaker eene proef wilden doen. Zij leiden het ligchaam op een tafeldeden verschillende insnij dingen op de armen en goten daarin eenig bloed van een neger daarop werd het ligchaam aan de werking eener galvanische batterij blootgesteld. Na verioop van een kwartier werd de omloop van het bloed zigtbaar er. Knel opende de oogen. „"Voelt gij iets?" vroeg hem een der studenten. De uitdrukking van het oog- toonde dat hij begrip had van hetgeen men hem vroeg. Hij opende zelfs den mond om te antwoordenmaar er kwam geen geluid uit de keel. Nu werd daarin opwekkend vocht gegoten en het ligchaam sterk ge wreven en toen men reeds wanhoopte om eenigen goeden Uitslag dier pogingen te verkrijgenzat Kriel

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1