p N°. n 'V r Y Zaterdag 26 Februari. 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG- Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PEIJS DEB ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzcn ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure merg ,7 Gemeente-Baad van Zïerikzee behoudenden S3 Februari ÏS'TO. In deze zitting waren tegenwoordig al e leden-, be halve de heer Zuurdeeg. Na de resumtie der notulen der vorige vergadering welke worden goedgekeurd en de mededeeling van cenige missives van Gedeputeerde Statenhoudende goedkeuring van "Raadsbesluitenwelke voor kennis geving worden aangenomen kwam ter tafel a. eene missive van de kamer van koophandel berig- tende de herbenoeming van den heer H. A. van IJsselsteijntot voorzitter en van jhr. J. L. de Jongetot plaatsvervangend voorzitter dier kamer en dat de jaarwedde van den secretaris voor 1870 is vastgesteld op f 1D0. Voor kennisgeving aange nomen. b. de rekening der kamer van koophandel over 1869 welke is gesteld in handen eener commissieb'e- staande uit de heeren mr. Fokker Nau'ta van der Grijp en Kooletot onderzoek en rapport, c. een adres van de wed. Hertstein tot remissie van hoofdei, omslagwegcüs vertrek naar elders het welk is toegestaan tot een bedrag van f 6,33. ïf. een brief van het Evang. Luth. armbestuur alhier verzoekende magtiging tot af- en overschrijving van eenige posten derbegröotiug voor 1869 waarop de verlangde magtiging is verleend. Wordt gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders waarin wordt medegedeeld dat de heer postdirecteur iu Julij jl. een schrijven aan Burgemeester en Wethouders had gerigt ten einde te vernemen in hoeverre de gemeente zou willen medewerken tot vesti ging van een goed vast postkantoor alhierwaarop Burgemeester en Wethouders hebben gemeend te moeten antwoorden dat zij in het algemeen bereid waren daaraan bevorderlijk te zijnwaardoor zij in nadere onderhandeling met den heer postdirecteur zijn getreden hetgeen tengevolge had, dat ,het Hooger bestuur be- rigttedat indien de gemeente een geschikt post- lokaal en verdere dienstlocalen met woning voor den directeur 1 mét 5 a 6 kamers behalve keukenkelder enz, ten gebruike van het Rijk beschikbaar mogt willen stellen op een jaarlijkschen huurprijs van 7°/o van het voor aankoop en inrigting te besteden kapitaal de som van f 600 niet te boven gaande, zal kuhncn gerekend worden en de administratie bereid is zich voor een huurtijd van 15 a 20 jaren te verbinden. Deze voor waarden kwamen aan Burgemeester en Wethouders onaannemelijk voor zoodat zij geene termen vonden om aan den Raad eenig voorstel te doenhetgeen aan den heer directeur werd medegedeeldwaarop deze onlangs een nader schrijven aan Burgemeester en Wet houders zond berigtende, dat de minister het gemeente bestuur wenscht uit te noodigenzich te verklaren omtrent de voorwaarden waarop de gemeente bereid zou zijn eene schikking deswege aan te gaan en deze zaak bij den gemeenteraad ter tafel te brengen. "!Ret is* daaromdat, Burgemeester en Wethouders aan den Raad gemotiveerd voorstellen 1. dat hij verklarc in beginsel genegen te zijn, om wanneer zich daartoe eene geschikte gelegenheid aan biedt voor gemeente-rekening" een geschikt postkantoor met directeurswoning beschikbaar te'''stellenwanneer bet Rijt eeil en andej. bp aannemelijke voorwaarden mogt willen in huur nemen, en indien de Raad zich met dit voorstel mogt ver eenigen 2. dat de Raad verklarc daarvoor de volgende voor waarden te moeten stellen. a. dat er zich eene geschikte gelegenheid voordoe om hieraan gevolg te geven. b. dat het daartoe benoodigde kapitaal liet cijfer van f 12,000 niet zal mogen te boven gaan. c. dat de huurtijd minstens 20 jaar zal zijn. d. dat het Rijk voor den huurprijs zal betalen 8 ten honderd 'sjaars van het tot voorschreven doel be steed kapitaal en e. dat tot het tijdstip, dat de huur zal ingaande ge meente 5% '8 jaars vergoeding zal ontvangen van de gelden die zij tot voorschreven doel zal moeten besteden naar mate deze worden uitgegeven. De heer van der Grijp stelt voor deze zaak met gesloten deuren te bespreken. Na discussie hierover stelt de Voorzitter, voor, over te gaan tot eene beslotene vergaderingten einde de gronden van het yoorstel van den heer. van der Grijp te vernemen waarop de openbare zitting wordt gesloten. Heropend zijnde wordt het voorstel vau Burgemeester en Wethouders behandeld in openbare vergadering. Na langdurige discussie wordt het sub 1 vermelde gedeelte van het voorstel iu stemming gebragt waar uit bleek dat zich 6 stemmen voor en 6 tegen hadden verklaard zoodat de stemmen staken en de beslissing mitsdien wordt aangehouden tot eene tolgeude verga- dering. Een voorstel van Burgemeester én Wethouders be treffende de opmerkingen van den rriinistèr van binnen- landscbe zaken omtrent het besluit tot heffing van begrafenisregten wordt ter visie van de Raadsleden gelegd om in eene volgende vergadering te behandelen. Hierna wordt de zitting gesloten. Zierikzee '25 Februarij. De nominatie voor een lid dér Rekehkainér is door de Tweede Kamer opge maakt. Daarop zijn gebragt de HH. va n Karnebeek, referendaris bij oorlog. Grobbée, prov. inspecteur der belastingen te Maastricht, en B a s -B a r b e r lid der gedeput. staten van Gelderland. Dat de heer C. van Eek, vroeger, alhier hypotheek bewaarder de aangewezen persoon zoude zijnis dus ge bleken onwaar te wezen Ten gevolge van de menigte ijs aan den Moerdijk is de post uit Holland die Dingsdag alhier had moeten aankomen eerst Donderdag morgen gearriveerd Het is te vreezeudat als de ingevallen dooi door gaat, de post communicatie in de eerste dagen nog menigmaal belemmerd zal zijn daar er op de rivieren ontzettend veel ijs is. De brand jl. Woensdag in een schoorsteen in de Poststraat bij J. had gelukkig geene ernstige gevolgen, zoodat hij met eenige emmers water spoedig gebluscht was. Dingsdag is een groot gat gevallen in de kade muur van de Oude Haven, schuin ovre de sociëteit Con cordia. Zoude het niet best zijn om aan dén wensch "van zoovele ingezetenen te voldoen, en het gedeelte der 'Oude Haven van de Mol tot aan de Steeuenbrug te dempen in plaats van dien ouden muur- op te lappen Onlangs is in de nieuwsbladen melding gemaakt van een duël dat in de nabijheid van Ereda tusscheu twee officieren met de sabel had plaats gehad en waar bij aan een hunner de pink -vau de regterhand was afgehakt. Te dier. zake hebben voor den krijgsraad te 's Bosch teregtgestanii .de le luitenants M.., A. cu v. d. G. Bij vonnis van dien krijgsraad, den 15 dezer uitgesproken is de luit. A. vrijgesprokendoch de beide anderen zijn schuldig verklaard als M. aan verwonding geen ziekte of beletsel om te werken hebbende opgeleverd gepleegd met voorbedachten rade en gepaard' met ver zachtende omstandigheden en v. d. G. aan mcdeplig- tigheid aan dat feit. Voorts zijn de schuldigverklaarden veroordeeldte weten M. tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en v. d. G. tot 14 dagen kamerarrest met acces. Beide veroordeelden hebben gratie gevraagd. VOS. /ff*" FRANKRIJK, De dooisedert eenige dagen ingevallen vervult tegenwoordig Parijs met glibberige en zwarte slijk welke den voetgangers het verkeer uiterst bezwarend maakt. Weleer onder den heer Hausmann kwamen bij dooiweêr 20,000 karren en een leger van straatvegers in de straten en alles was in een oogenblik in t reine Nu hoopt men de vuile en zwarte sneeuw iu het midden der straten op en laat ze daar uitdooijen. Gij hebt bezuinigingen gewild o Parijzenaars Zijt tevreden gij hebt ze nu tot over de enkels toe, PANAMA. De commissie door de rsgeering der vereenigde staten van Noord-Amerika naar de landengte van Panama ge zonden om de mogelijkheid eener doorgraving te onderzoeken, heeft haren arbeid begonnen. De groote moeijelijkheid om te overwinnen ten einde den kortsten weg tusschen de beide Oceanen te volgenis de berg keten die in het westen van Amerika en ook door deze landengte loopt. Om deze hinderpaal te overwinnen spreekt men er van om óf groote sluizen te maken öftunnels van zulk eene wijdte, dat zij aan de grootste schepen doortocht verleenen nu in beginsel tot. de doorgraving besloten ris moet men Zióli 1 nóg maar over de wijze waarop verstaan. Dat is evenwel niet het minste. MONACO. Deze staat is de eenige in Europa waar geen belas ting betaald wordt. De hertog van dit kleine vorsten dom heeft met den houder van de speelbank een over eenkomst gesloten dat deze hem zijne civiele lijst zoude betalenen verder in het onderhoud van de stad de wegen enz. kortom van alle staats- en gemeentezaken, zonde voorzien. Het volk heeft dus geene ontvangers van rijks- ofstdelijke belastingen te betalen. Gelukkig leeft het echter niet. Het klaagt zeer en met reden. Want de bank is buiten de stad gelegen, te Morte-Carlo. De reizigers gaan als zij aankomen direct naar die hel heen waar een logement is eene restauratie, en alles wat een vreemdeling noodig heeft om zijn tijd aangenaam te dooden. Monaco zelf is verlaten en in een ongelukkigen toestand. EEN UITSTAPJE van ROCHESTER (N. A.) naar NEW-YORK. in. "Wij traden 't gebouw binnen, enik zal trachten zooveel mogelijk een flaauw denkbeeld te geven van wat hier zoo al te zien is en omgaat. Verbeeldt u een winkel waar meer dan 2000 bedienden van beider geslacht geemplojeerd worden waar ieder op zijn post is en aJ'les als een uurwerk geregeld gaat. Al wat men bedenken kan is daar te koop en heeft zijn vaste plaats en kamer. Men vindt daar zoowel het eenvou dige katoen van 10 centen de el, als den kostelijksten omslagdoek van 1000 clolla:s alles grootsch en rijk ingerigt aan de linkerzijde van den ingang bevondt zich een bieeden winkeltrap van het fijnste eikenhout. voornamelijk daar gesteld voor hen. die alDs eens op hun gemak willen bezigtigen. In bet midden van den winkel, is eene ronde opening che op elke verdieping met eene fiiue ballustrade is omringd. Die opening loopt dóór, van af den kelder tot aan het dak vaar boven een glazen dak dat zijn licht, op elke verdieping door laat. Vervolgens kan men op zeer gemakkelijke wijze naar boven zonder dat men behoeft te klimmen, Aan de. eene zijde van den trap bevindt zich een klein vertrek, omstreeks 10 voet in het vierkant', dat in rijken stijl is gemeubileerd waar aan beide zijden een sofa is geplaatst, terwijl de vloer met een smirna sell tapijt is belegd. Wij stapten daarin en werden ver zocht plaats te nemen een bediende staat aan de deur, daarna sluit hij ze drukt op een veer of knop en wij voelen dat wij langzaam omhoog rijzen. De deur gaat weder open en wij bevinden ons op de le verdieping anderen die hooger willen blijven zitten zoolang zij gewaaischuwd worden want aan eiken vloer houdt deze rijzende kamer op wie daar is en weer naar beneden wil kan wachten tot dat die zonderlinge kamer weder haren terugtogt doet, en dit gaat zoo den geheelen dag door alles met stoom elke vloer heeft zijn bijzonder appartement. De 2e vloer of verdieping bevat alle fijne .waren voor dames als borduurwerkern kanten en tules euz.De 3e is ingerigt voor tapijten en voor alles wat smaak en mode vereischt. De 4e is bestemd voor hoeden mutseu enz. De 5e vcor gemaakte vrouwenkleeclcren en de Ce ot laatste verdiepiug voor gemaakte mannen kleederen alles wat men hedenken kan is hier verkrijgbaar. Al die vloeren beslaan omstreeks 3 gemeten grouds eu. worden des winters door stoom verwarmd Wij verlieten dat schoone gebouw E-ict uitgespro ken over alles wat de meuschelijke geest kollossaals heeft weten daar te stellen en gingen de Broadway straat afom ons weldra te bevinden voor Castle Gan deze plaats is aan den voet van gemelde straat gele gen een ontzaglijk groot gevaarte in ronden vorm Dit is welligt een der oudste gebouwen dezer stad eu werd in vroeger dagen gebezigd tot concertzaal. Aan de eene zijde heeft het uitzigt op de rivier zoodat de schepen die binnen komen hetzelve moeten passe ren vau daar, dat zijn legging zich allezins leent, tot het doel waartoe het thans wordt gebezigd en wel tot een emigranten-Depot. Gedurende 1869 kwamen daar 265,859 landverhuizers aan het gebeurt somtijds dat er meer dan 3000 landverhuizers oev een punt des tijds aldaar aankomen en er moeten overnachten. Hij die deze reuzen inrigting met .hare waschkamers keu kens en slaapkamers niet gezien heeft kan zich daar van, geen denkbeeld vormen; liet laat zich deuken dat? de laatsten niet zeer elegant kunnen zijn daar zij T.e- vens tot zitplaatsen moeten dienen en derhalve voor een fatsoendelijk menscli niet zeer aantrekkelijk zijn om daar te logeren intusschen dwingt echter de wet dat alle schepen hunne tusschendeks passagiershier lossen van hen die van de 1 kajuit hebben gebruik gemaaktwordt zulks niet gevorderd. Dan worden zij gevisiteerd of zij geene verbodene goederen bij zich hebben en krijgen in middels den tijd om zich wat op te knappen. Daar bevinden zich ook de bureaux voor het vertrek der spoorwegen cu stoombooten en wordt den emigrant de goedkoopste en naaste weg aangewezen ter bereiking van de plaats zijner bestemming ten einde bevrijd te zijn van een hoop afzetters die zoo als overal in menigte zich te New-York bevinden. Van da&r begaven wij ons naar Washington's markt, met hare honderden van stallen waar alles te koop is wat het land opleverteene massa volk vereenigt zich daar zoodat men er naauwelijks kan door komen. Daar zijn bergen van vleesch, visch en gevogelte, groenten van allerlei aard en soort, te veel om op te noemen,. Om al de merkwaardigheden te verhalen die wij ge zien hebben "behoort tot de onmogelijkheden en ik heb daarvan nog maar een klein gedeelte aangehaald voor zooveel mijn uitstapje mij veroorloofdedaar wij niet in de gelegenheid waren om eenige der publieke ge bouwen in oogen schouw te nemen want New-York bij gaslicht waargenomen moet ook de moeite wei waard zijn. Voorts zijn hier 45 schouwburgeu en an dere plaatsen van publieke vermakelijkheid. Misschien komen wij in de gelegenheid later om trent het een en ander iets medetedeelen.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1