l!e Amhclilsheertijkheid TËMMSraÜJNG Hulp voor den Handel. WET, Zecuwsche Duinvreugd Be Consumenten Advertentiëii. OUD- EN MEBKWAABDIGHEDEN E VANGELISA T I E STRANDVONDERIJ; STRANDVONDERIJ. MATEN, GE WIGTEN EN WEEG WERKTUIGEN Zeetijdingen. Burgerl. Stand teZierikzee. Beurs- en Marktberichten. cce particulier schrijven uit N. Amerika meenen wij de legers dezer Courant geen ondienst te doen.) I. „liet lang verwachte eu met ongeduld verbeide c ogenblik voor vrouw eu dochter is eindelijk daar de reiskoffer is gepakt, de hoedjes lintjes strikjes eu kantjes zijn alles in goede orde hoedendoozen ziju geïnspecteerdgewogen, en in orde bevonden en wij bevinden ons Zondag namiddag te .Rochester den 5en September 1869 in het spoor wegstation om op reis te gaan naar de metropolis der nieuwe wereld New-York 5 ure is de bepaalde tijd om te vertrékken en daar wij den geheelen nacht rijden moeten, oordeelden wij het best, om m een der slaapwagons plaats te nemen dit kost wel wat meer, doch als men voor plaisier reist, moet men op geen geld zien. Yoor wij echter op reis gaan, willen wij onze reis- cu slaapwagen eens naauwkeurig bezigtigen. Verbeeldt u daneen spoorwegkar van 65 voeten lengte» en 10 voeten breedte loopende op 12 wielen, 6 aan de voor- en 6 aan de achterzijde; van buiten heel net geschilderd en op de buiten paneelen versierd met kleine schilderstukjes van landschappen rivierge zichten jagt- en vischpartijen enz. Wij begeven ons nelen .^'jiüsnT'ëa-'h^-öerste. dat ons in het oog. valt.,, -32 0Pen ^-ascktafel van wit marmer in een hoek staat ■een watervatkeurig geschilderd voorzien van kraan, dit wordt de wasclikamer genoemd, en ofschoon op kleine schaal ingericht, kan men er zich goed in be wegen en alles vinden wat tot zulk eene inrichting behoortaau de andere zijde bevindt zich een kagchel waarvan liet bovenste gedeelte met water is gevuld even als de ketel in een stoomboot; hieraan of in, zijn ijzeren pijpenop dezelfde wijze als gaspijpen deze loopen tusschen de vloeren der kareu verwarmen deze door den stoom der kagchel dit was nu juist in September niet noodigmaar wordt altijd gebezigd bij koud of guur wederde groole afstanden en bij gevolg langen tijddie men er moet doorbrengenmaken zulks noodzakelijk, omdat men anders in den winter veel gevaar zou loopen om te bevriezen. 14 zitplaatsen aau wederzijde der karbestaande in bankendie over de gekeele lengte der kar doorloopen die doorloop is, zoo ais .men begrijpt niet zeer wijd de zitplaatsen hebben den vorm eener ouderwei sclie sofa of ziekenstoel, met hooge ruggen en kussens bekleed met fluweel van dezelfde soort, voorts met alles wat tot gemak van den reiziger dienen kan de ruggen der zitplaatsen zijn hol en bevatten dunne paneelen die 's avonds er uit geschoven worden en tot scheiding dienen der slaap plaatsen deze zijn verdeeld in boven-en benen-slaapplaat sen even als de zoogenaamde kooijen aan boord van een schip boven en beneden is plaats voor 4 personen dit wordt eene sectie genoemd, zoo men nu zijne vrijheid hebben wilkan men een geheele sectie afhuren dit kost 3 dollars extra of anders 75 cents per hoofd het is de gewoonte dat wie en familie reistde geheele sectie afhuurtboven en beueden vindt men een goed bedzuivere wollen dekensterwijl een paar fraaije damasten gordijnen voor de bedstede het geheel uit maakt en 4 hangende lampen de kar verlichten. Men verhaalde mij dat de voornaamste dezer slaap koetsen ongeveer 60,000 gulden of omtrent 25,000 dollars het stuk hadden gekost, zoodat gij begrijpen kuntdat zij prachtig zijn gemaakt en er geen kosten aan gespaard ziju. Onder het uitkramen van menige grap door onze medereizigersbereikten wij dan eens slapende dan weder wakende in clen vroegen morgen de stad Albany, eene plaats 259.Engelsche mijlen ten oosten van Rochester gelegen. Wij laten die plaats al spoedig achter ons om onze reis naar New-York te vervolgen. Ik wil echter, voor wij het verlaten nog aanmerken, dat deze stadhet eerst door Hollanders werd gesticht omtrent 250 jaren geleden waar nog huizen aanwezig zijn die van ïïollandscbe steen zijn gebouwd en van dakpannen voorzien. In die dagen droeg het den naam van „Eort Oranje" eu bevat nog vele personen, wier namen aantoonen flat zij van ïïollandscbe afkomst zijn eu velen van hen spreken nog vrij goed onze moedertaalja zijn er zelfs trots op van Hol- laudsche origine te zijnvan daar hunne kennis der laai, die van ouders tot kiuders van af dien tijd altijd is onderhoudenwaarvan ik er u nog énkelen kan opnoemenwier namen in Zierikzee bekend zijn bijv. P. van der Linden een docter in Albanyais ook "Van Stratens, Boogaards en zooveel anderen, te veel om op te noemen. Na deze uitweiding zetten wij onze reis naar New- York voort; wij hebben nog 150 mijlen langs de Hud son te reizen en doen dit per stoombootofschoon wij ook per spoor New-Ycrk bereiken kunnen verkozen wij om met een dier drijvende paleizen deze rivier af te varen. "Wij bevonden ons al spoedig aan boord van de Da niel DreiC" (de naam der boot) dit is een dagboot die ook tot nachtboot i3 ingerigt. Wie de Arabische nacht vertellingen heeft gelezen bekruipt onwillekeurig de gedachte dat hij deze hier verwezenlijkt ziet. Verbeeldt u eene boot met 2 dekken het bovenste is eene groote zaal, belegd met heerlijke tapijten, prachtige en gemakke lijke sofa's en even comfortable met fluweel bekleede stoe len 'Scboone glazen lampen, die door gas verlicht worden dat aan boord der boot gemaakt wordt. Aan het einde dezer zaal die de geheele lengte der boot doorlooptbevinden zich de zoogenaamde statie- of bedkamers. Leze zijn zeer sierlijk en net ingerigt en zijn voorzien van een gemakkelijk ledekant met da masten gordijnen waschtafelapparaties in een woord alles wat men in een voornaam hotel vinden kan het geheel is alles fijn geschilderdverguld en gebeeld houwd en levert een schoon ja prachtig gezicht op beneden bevinden zich de eetzaal eu nog meer slaap kamers terwijl aan boord dezer boot omtrent 1500 personen plaats voor den nacht van een bed kunneu vinden-; de~ bedienden aan tafel zijn allen negers, die met hunne witte buisjes en schortjes een niet onaardig contrast opleveren met hun zwart gezichtzwart krul lend' haar' en witte tanden. Doch wij zijn nu aan het varen en op het zoogenaamd campagnedek gezeten met een zonnezeil over ons bezigtigen wij den Rijn der nieuwe wereld „de Hudson eveu als de stad Albany werd ook deze rivier het eerst door Hollanders bezocht. U hiervan een volledig verhaal te doen op geschiedenis gegrond is misschien overbodig ook zou dit mijne plaatsruimte overschrijden, genoeg als ik aanmerk flat Hendrik Hudson in dienst der O. I. compagnie op eene ontdekkingsreize uit zijnde deze. 'rivier ontdekte en bijgevolg draagt zij zijnen naam. Het prachtvolle gezichtdat deze rivieren opleveren is niet te beschrijven een flaauwe schets van dat grootsche natuurwerk dat de stoutste verbeelding van een enthousiast overtreft, zal voldoende zijn versierd door hooge gebergten met sierlijk groen omhangen/' zoo strelend aan het oog hier en daar afgewisseld door lagchende valleijen vol uitlokkende boerderijen die rust en vermaak gevende smaakvolle buitenplaatsen dan weder opgeluisterd door hemelhooge rotswanden wier met groen bekleede grijze wanden ons de almagt doen bewonderen die ons te meer onze nietigheid als schapsel prediken en op wier kruinen men hier en daar een nederige hut ziet uitsteken. Van rondom zien wij JOliöp'en dérzèlvBl' boezem beploegen stoombootendie plaisiertogtjes doen slepers met kanaalbooten op reis naar het Babylon der nieuwe wereld en zoo onder den indruk en uitroep „Wat is Gods schepping sehoon bereikten wij eindelijk des namiddags te 4 ure het doel onzer reize en stapten weldra aan wal. (Wordt vervolgd.) De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van den Hoog welgeboren Heer Jonkheer W. M. H. de JONGE qq, op Zaturdag 12 Maart 1870 des morgeus 10 ure in de Concertzaal te Zierikzee publiek verkoopen van DREISCIIOR met alle rechten van Erf pacht JagtVissckerij Malerij Lammer- tienden en anderenmitsgaders 44 Buikï. 84 Itoed. 40 Ellen DijKenSchorrenBouw- en Weilandenbenevens Een Woonhuis en Erf alles gelegen onder Dreisclior. Breeder bij verkoopboekjes omschreven. VAN ZEEU "W S O U E in de provincie ZEELAND of elders voorhan den te houden te MIDDELBURGin den den loop van 1870. Alle bezitters van eenige tot bovenvermeld doel geschikte voorwerpen en zij die zich met het correspondentschap dier TENTOONSTELLING mogten willen belasten worden voor zoover zij de daartoe onlangs uitgevaardigde circulaire niet mogten ontvangen hebben ten vriendelijkste verzocht dienaan gaande in briefwisseling te treden met een der leden van de commissie van uitvoering dier Tentoonstelling. G. N. DE STOPPELAAR, Voorzitter. F. NAGTGLAS. P. ROETERT TAK Ez.Secretaris. Zeer dikwijls kunnen de liaudeldoer.denbij gemis aan het noodige bedrijfkapitaalniet die uitbreiding aau hunne zaken geven die zij verlangenof die tengevolge eener crisis door het te groote opslaan van Koopwaren in de Magazijnen of tengevolge van andere redenen, moeijelijklieden van tijdelijken aard onder vinden die hen noodzaken om ter bestrijding van deze en ter bewaring van bun crediet buiténsporige offers te brengen. Het gevolmagtigd Handelskan toor 172 St. Denis op den hoek der rue Lafayette, te Parijs opgerigt en beheerd door den heer L. P. VfGNERON heeft het voornemen op zeer aanneme lijke voorwaarden den Handel te gemoet te komen. De werkkring van het Handelskantoor bestaat in VOORSCHOT IN GELD op Koopwaren van allerlei aard en verkoopen derzelve. Zoo noodig onmiddellijke te gelde making VOORSCHOT IN GELD op alle in Erankrijk en in het buitenland genoteerde Renten Actiën Obli go tiën enz. OPENING VAN CREDIET, voorschot in bank waarden tegen eenvoudige verbindtenissen op tijd Vertegenw oordiging 9 Verkoop in eominiesie em dépot van alle soorten van Koopwaren. Voor nadere informatici» en voorwaarden vervoege men zich schriftelijk franco as" den heer L. E. VIG- NERON voornd. op Zondag- 20 Februari) 1870 in de EVANGELISATIE ZAAL, genaamd„T O E Y LH CIIT" des morgens 10 en des avonds 6 ure Voorganger de Heer JOHN, Evangetlis. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept voor de vierde maal ter reclame op, regthebben- den op elf Noordsche DEKDEELEN, gemerkt. J. E. F. 0. aan den zeedijk en bij den Zuid hoek gevischt -en zes DITO, zonder merken van verschillende afmetingbenevens een DEKBALK aan Kistersval gevischt en roept voor de derde maal ter reclame opregt- liebbenden op 1 DEKDEELdik 8 en breed 22 centimeters, bij den Zuidhoek gevischt en alles bij hem aangebragt. Zierikzee, 18 Februari 1870. B. C. CAU. De BURGEMEESTER van Haamstede roept voor de vierde maal ter reclame opregtheb- bende op 390 stuks PLANKENvan onderschei dene lengte en dikte, gemerkt W. B. W. L. B. T. B. M. T. D. D. D. op het strand aangespoeld en bij hem aangebragt. Haamstede, den 18Februari 1870. C. M. BOLLE. .Verkrijgbaar bij de Uitgevers dezer Courant betreffende i)e ALSMEDE I) s: bevattende meer dan 150 op verschillende ge legenheden toepasselijke Gezelschapsliederen. Prijs 40 Cent. van de StoIIwerck'sche Borst-Bonbons worden wegens de veelvuldige nabootsing der verpak king, welke zich zelfs groote firma's veroor loven op de volle naam- en zegelversluiting pakjes opmerkzaam gemaakt. Kissinger Pastilles uit de zouten van den Rakoczy te Kissingen van voortreffelijke wer king tegen traagheid der spijsverteringsorganen., bezwaarlijke ontlasting bleekzuchtbloedsge brek hamorrhoiden en neiging tot jieht en serophulensheid De flesch PASTILLES welke de zouten uit een liter Rakoczy bevat kost 50 Cents Dépöts te Zierikzee bij de Apothekers de LOOZE ZOON Brouwershaven Gearriveerd 16Febr. UitgezThorflas Vanghan, (st) W- Ditz Middlesbro Nieuwediep. Van 11 tot en met 18 Febr. 1870. r9e^0r^n- a rr tra Een zöon van wijlen A. A. Sinïons èn M'. C. Geijsen. Een zoon van L. Verheul en A. Vingerhoed. Een zoon van J. Schouls en S. A. van Beveren. Eene dochter van 3. Slierendregt en J. v. d. Reest. Overleden. J. Peuteoud bijna 5 m.z. H. van der Wekken, circa 8 j.d. W. F. van den Ende, oud 9 j., z. A. A. Simons oud 7 d.z. P. van der Veldeoud 37 j.vrouw van M. Kanaar. Prijzen der Effecten te Amsterdam den 15 Eebrnarij 1870. Nederland. België. Spanje Portugal. Rusland. Polen. Prnissen. Oostenrijk. Mexico. Griekenland Turkjje Werkel. Sckula. dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned .Hyp.-Bank Cert, bij ltóthscnild. Obligatiën Obligatiëïi Obl.bii Hope eu Co dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën Aandeelen 1835. Obligatiën 1849 Obl. Met. in zilver, dito dito dito in papier, dito dito Obligatiën Obl Geldl. 1825 Binne-1Oblig. 2V, 3 4 3'/, 4% 2% 2'/, 3 pCt 55 66%, 85 V, 26 V, 32V,,. 92% 216 55% 55%, 47% 47»%, Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee. van den 17 Eebruarij 1870. De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1868 11.00 Nieuwe dito 1869 - 7.25 Afwijkende dito - 00.00 Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge 1868 Rogge 1869 Winter Gerst 1869 - 5.00 Zomer dito Haver De Ned. Mudde, Paardenboonen - 6 75 Witte boonen 12.00 Bruine dito - 9.50 Graauwe Erwten - 00.00 Groene dito - 7.25 Gele dito - 0.00 Koolzaad - 00.00 Zaai-Lijnzaad - 00.00 4.50 I Slag-Lijnzaad - 00,00 2.75 -00.00 -00.00 - 0.00 - 5.50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 17 Eebruarij 1870. Teelt 18«%9. per 50 Nederl. ponden. Twee en een1ste kwaliteit blank t 29.50 a 30.00 Twee en eonmiddelbare dito, 28.50 a 29.00 Twee en eenmindere dito - 00.00 a 00.00 Een en een1ste kwaliteit blank - 29.50 30.00 Een en eenmiddelbare dito - 28.50 h 29.00 Een en eenmindere dito - 00.00 a 00.00 Onberoofde, 1ste kwaliteit blank - 29.50 a 30.0,0 Onberoofdemiddelbare dito - 28.50 h 29.00 Onberoofdemindere dito - 27.50 a 23.00 Nieuwe Onberoofde - 00.00 00.00 Muilen - 5.00 a 5.50 Middelbare dito - 4.00 a 4.50 te Zierikzee. des morgens ten 8 ure. Februari. Fahrenheit. Celsius. 16 23 —4% 17 29 —1% 18 26 3. "Roek- en Courant-Drukkerij ERVEN A. B2 VOS,

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 2