WOENSDAGEN ZATERDAG Binnenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. Ie sr- op Irten PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PR IJ S. Per drie maanden f 1,25 -- Franco per post f 1,50. Inrta ding der Adeertentiën daags te voren, vóór 10 ure merg II. 4 >5 .4'/, !G% i2 32% 213 55'/, 55'/, 47'%, 48 9% 42'/. 12.00 I- 7.60 P 6.70 5.50 6.00 - 3.50 - 4.00 - 8.00 - 10.50 - 11.30 - 13.00 7.00 Celsius. —9. —6. —2.75 —3. Aaulioiidierïiiereji -van openbare besturen enz. 16 Februari. Heffing van schoolgelden. Burgemees ter en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat door den gemeenteraad is vastgesteld en door den koning goedgekeurd een besluit tot wijziging der be sluiten op de heffing van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwijsstrekkende om uit artikel 1 van het raadsbesluit van 28 Juni 1869 tot wijziging der besluiten tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwijs in de gemeente te doen vervallen al de bepalingen betreffende de heffing van schoolgeld op de avondschool. Zierikzee, 15 Februari 1870. De Noord-Buitscbe bark „Titan" kapt. H. L- Witt is wegens afkomend drijfijs van de reede gevlugt en met behulp van stoom boot en ligters in onze haven in veiligheid gebragt. Volgens berigt van den vuurtoren is gisteren avond op het Nieuwe Zand in het Brouwershavensche zeegat een schooner gestand Natie onbekend. Kapt Bowbijes is in den afgeloopen nacht met het personeel van de Zuid-Hollandsche reddingraaatschappij van Burgbsluis ter redding uit gegaan met de aldaar gestationeerde reddingboot. Zierikzee, 17 Februari 1870. Heden werden alhier door kapt. Bowbyes aangebracht de kapitein A. B. Govertsenen de equipage bestaande uit 6 man van de Noorweegsche schooner „Seagull" te huis behoorende te Grimstad. Uit schip was beladen met houtkwam laatst van -Grimstad..met hestemming naar Antwerpen en had voort durend te kampen met «tonnen barden vorst en digte sneeuw. Een gedeelte der bemanning bad bevroren handen en voeten. Op den 14 Febr. liep het schip in het .Brouwershavensche zeegat op bet Nieuwe Zand en stootte gedurende den nacht over de banken been zoo dat bet des morgens van den 15den op de Zeehonden plaat zathebbende ankers verlorenschade aan het roer en het schip vol water. Met bet aanbreken van den dag werd bet «chip ont dekt door de Reddingschokker, bemand door den ge zagvoerder en manschappen van den Reddiugkotter en Schokker die op het strandingsbericht ter redding waren uitgegaan Na gedurende, een halven dag met de hevige bran ding en de opdringende ijsmassa's te hebben gekampt gelukte'het eindelijk met levensgevaar de schipbreukelingen op den schokker overtebreugen die daarop koers zette naar Zierikzee doch door de onafzienbare ijsmassa's naar het Veeregat werd gedrongen en te Kamperland vasten wal bereikte van waar de schipbreukelingen over Colijnsplaat naar Zierikzee vertrokken. Schip en lading zullen hoogstwaarschijnlijk totaal verloren zijn ten gevolge van het vele ijs waarmede de zeegaten overdekt zijn. - Het strekt ons ten genoege te kunnen meldendat de algemeene inschrijving ten behoeve der diaconie van de Herv. gemeente alhier f 1511,30 heeft opgebracht dat is f 236,40 neer dan in het jaar 1869. Er heeft zich hier ter stede eene commissie ge vormd om liefdegiften aan de huizen der inwoners voor die behoeftigen in te zamelen die geen onderstand van de diaconie genieten. Brouwershaven 16 Februari 1870. Gisteren mid dag had alhier een treurig ongeval plaats bij het open breken van bet ijs op de binnenreede alhier bad een mau genaamd N de Krijger het ongeluk er door te zakken met het ongelukkig gevolg dat hij een half uur later levenloos w^rd opgehaald. De ongelukkige was een ijverig werkman en laat een weduwe met 5 kinderen na. Een paar dagen geleden overleed alhier een man welke naar Utrecht op reis was geweest en kort na zijn terugkomst alhier ziek werd aan de kinderziekte (pokken) Gelukkig heeft deze zoo gevreesde ziekte geen uitbreiding gekregen. Oostebland 16 Februari. Sommige inwoners dezer gemeente blijvenwij deelen dit met genoegen mede volharden in huune pogingen om het Verste Sas berijd, baar te maken. Men zal eene lijst onder de belang hebbende gemeenten laten circuleren om f 600 bijeen te krijgen tot verbetering van den weg daarover. Eene som van f 200 zoude men dadelijk besteden om den weg te bezanden en van wisselplaatsen te voorzien eene op elk der drie hoeken. De overige f 400 zullen op het Grootboek ingeschreven worden om van de rente den weg te on derhouden. Men hoopt op de toestemming van het gemeentebestuur van Zierikzee en van de overige eige naren van den dam. Wij wenschen van harte dat deze ijverige pogingen met goeden uitslag bekroond zullen worden en niet on- noodig tegengewerkt. Middelburg 15 Februari. In de vergadering der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen jl. Woensdag gehouden werd door een der leden mededeeling ge daan dat de vereeniging The British Workman een stel goedkoope platen uitgaf, bestemd om de zoogenaamde schilderijen te vervangen waarmede de arbeidersklassen hunne woningen versieren. Zij kosten 6 ets. per stuk- Eene o. a. stelt voor het nut der postspaarbanken, eene zaak welke nu onlangs in de Tweede Kamer door mr. G. A. Fokker is ter sprake gebrachtwaardoor eene verklaring van den minister is. uitgeloktdat bij de wijziging der postwet daarop de aandacht zoude ge. vestigd worden. Arnhem 15 Februari 1870. Vrijdag overleed alhier ten zijnen huize Mr. Jacob Mattheus de Kempenaereen der uitstekendste regts- geleerden staatkundigen en staathuishoudkundigen op welke ons land in de laatste jaren roem mogt dragen. Geboren te Amsterdam den 6 Juli 1793 vestigde de Kempenaer zich hier ter stede als advokaat in het jaar 1816. Sedert genoot hij het vertrouwen zijner medeburger» zóó zeerdat er geen eerambt was t 't welk hem niet is opgedragen en bijna niets tot 'stand gebragt werdtenzij de Kempenaer er zijn mag- tigen sterk organiserenden invloed bij aanwendde; ter wijl 's konings vertrouwen hem de portefeuille van binnenlandsche zaken opdroegen met het ridderkruis van den Nederlandscken Leeuw begiftigde. Verliest de conservatieve rigting veel aan de Kem penaer die een der mannen was wier ledige plaats niet gemakkelijk is-aan=-te vullen; ook in bet algemeen verliest met name" de stad Aruhem in hem een harer burgers die rijkelijk het zijne heeft bijgedragen tot haren bloei. Wezullen onze lezers niet vermoeijen met eene dorre optelling -van wat hij tot- stand bragt maar alleen de beide laatste stichtingen uoemen waar in voornamelijk door den gezonden practischen geest en het helder verstand van den overledene zich than» de stad Arnhem mag verhevigen. Wij bedoelen de Normaalschool en de Gelderache Crediet vereeniging. (N. A. O.) Meu schrijft ons uit Flakkee Of men hier met de voorgestelde nieuwe rechterlijke indeeling wel algemeen ingenomen is valt zeer te be twijfelen. Al zegt de memorie vau toelichting al dat de middelen van gemeenschap tusscheu dit eiland eu Schouwen veelvuldiger zijn dan met Dordrecht (iets waaraan wel eenig voorbeeld tot bewijs mocht aange haald zijn want het omgekeerde is eerder waar;het is zeker datblijft de toestand dier middelen zoo als hij thans isde bewoner» van Flakkee met de voorge stelde rangschikking onder de rechtbank van Zierikzee niet vooruit gaan. Tusschen Brielle en Flakkee toch bestaat een geregeld middel van vervoer', ook met de postdie dagelijks heen en weer gaat zoodat de per sonen daar voor de rechtbank moetende verschijnen in den regel de reis heen en terug op één dag kunnen doen. Moeten zij nu voor do rechtbank te Zierikzee komendan zou het regel zijndat h6t meerendeel van de bewoners van bier drie dagen noodig hadom daar heen te gaan de terechtzitting bij te wonen en weer huiswaarts te keeren. Hoe zouden behoeftige per sonen met de schamele «chadeloossteliing die zij krij gen dat maken. Het is een bezwaardat zoo het ontwerp wet wordt en in werking komtuit den weg moet geruimd wordendoor van regeringswege een dngelijksch middel van gemeenschap in het leven te roepen. In de eersteiplaats zal dan ook wel voor eene geregelde onmiddellijke postverbinding tusschen Flakkee en •Schouwen moeten gezorgd worden opdat stukken en brieven tusschen ambtenaren en particulieren dier eilanden te wisselen niet langer den omweg over Rot terdam MoerdijkBreda enz. hebben te maken en zoo twee dagen behoeven om de plaat» hunner bestemming te bereiken. Zooals onzen lezers bekend zal zijn zal er in den loop van dit jaar 1870 te Middelburg eene tentoonstel ling va» Zeeuwsche oud- en merktoa ar dig heden in de provincie Zeeland of elders voorhandengehoMdev. worden uit. gaande van bet Zeeuwsche Genootschap van wetenschap pen. Wij vestigen ten zeerste de aandacht op de advertentie van de commissie vanfuitvoering voor die tentoonstelling bier aehter^voorkoraende. Allen die in het bezit zijn van dergelijke voorwerpen, meenen wij met het volste vertrouwen te mogen op wekken om door toezending tot den luister dier on» dememing bij te dragen die wanneer ieder bet zijne doeteen schitterende herinnering kan zijn van den roem en de grootheid onzer provincie. Eene grootheid die niet alleen in hare geschiedenis bestaat maar even zeer in de reeks van voortreffelijke mannen op elk ge bied van wetenschapnijverheid en kunstdie hier of geboren of gevormd zijn, en niet alleen deze provincie maar ook bet geheele vaderland tot sieraad strekten. Vele voorwerpen hetzij hier of elders zijn er die daar aan herinneren. Door die in de hoofdplaats onzer provincie ten toon te stellen wordt een welverdiende hulde aan hunne nagedachtenis gewijd waartoe naar wij hopen en vertrouwen de medewerking zoo algemceu mogelijk zijn zal. Kost de straatverlichting met gas in deze gemeente minder dan zij met olie zou gedaan hebben 'f Sedert de exploitatie van de gazfabii'ek dóe: w meente is achter het jaarlijksch verslag eeii staat op genomen waarin het antwoord op bovenstaande vraag steeds toestemmend is geweest. De juistheid daarvan schijnt reeds twijfelachtig, als meu b<duikt dat er nu meerder, beter en langer licht gebrand v.o dt dan vroeger. Gaat men de zaak goed na dan bevindt men dat het antwoord geheel onjuist is. De fout zit daarin dat al» kosten van de straatverlichting slechts genomen wordt het bedrag van de renten hetwelk- de gemeente derft van het kapitaal door baar in de gaz-fabriek gestoken. De kosten zijn meerder. Behalve dat zij renten mist heeft de gemeente nog de grondstoffen werkloonen enz. te betalen en moet zij nog in rekening brengen achteruitgang eu vernieuwing van gebouwenpijpen en verder materieel. Om de hoeveelheid gas te verkrijgen die door haar zelf en door particulieren jaarlijkich verbruikt wordt, heeft zij voor alles geld moeten uitgeven. Elke kubieke el gas kost haar dus aan derving vau reuten grondstoffenenz. eene zekere som die de voortbrengingskosten vertegenwoordigt. Zoovele kubieke ellen als door haar zelf gebruikt worden zooveel malen heeft de gemeente ook die som besteed of uitgegeven voor de straatverlichting. Hoeveel dat bedrag is kan zonder de boeken vau de gazfabriek niet met juistheid worden nagegaan. Doch stel eens in 1868 was dit f 0,08 dan kostte in dat jaar de straatverlichting 64,500 maal {zie verslag bladz. 39) f 0,08 of/15160; alzoo niet t 338,85 minder maar 2409,05 meer dan zij met olie gedaan zou hebben volgens de berekening in dien staat achter het verslag. Het tegendeel van hetgeen die staat meld" blijkt duidelijk. Op welke grond de slotsom vau de kolommen 210 steunt i« niet na te gaan. Het is niet aannemelijkdat dus geredeneerd wordtde gemeente zou voor hare straat verlichting toch eene fabriek opgezicht hebben en nu zij gas aan particulieren verkoopt trekt zij daaruit een voordeeldat gelijk of bijna gelijk staat met hetgeen de straatverlichting zou gekost hebben wanneer zij niet aan particulieren leverde dus de straatverlichting kost haar niets of al heel weinig. Zoo iets te beweren staat gelijk met te zeggen slachters en bakkers eten voor niet vleesch en brood want met hunne slachterijen en bakkerijen verdienen zij zooveeldat zij er van bestaan en ook vleesch en brood eten kunuen. Hebben die slachters en bakkers dan, om van niet meer te spreken het vee en het graan niet moeten koopen en daarvoor dus geld moeten uitgegeven Het eenige is, dat zij tegenover zich zelf geen winst in rekening brengen. Evenzoo heeft de gemeente op geen winst te letten bij de berekening van de kosten van gas uit haar eigen fabriek verkregenen door baar zelf verbruikt. Zij moge uit de levering aan anderen zooveel voordeel trekken als zij wilen de administratie moge nu al zoo ingericht ;zijn dat de kosten der straatverlichting daaruit onmiddellijk bestreden wordenzonder dat van een beiden in de begrooting of rekening het cijfer wordt uitgetrokken (eene wijze van administratie waai op uit het oogpunt van een juist eu goed gemeentelijk beheer wel wat af te dingen zou zijn) nooit kan op goede gronden de juistheid van liet antwoord door hel bestuur tot hedeu op de vraag gegeven, worden staande ge houden. Het is niets dan schijn dat de straatverlichting zoo weinig kosten het is weuscbelijk dat die na 13 jaren geduurd te hebben ophoude en dat daartoe bij het volgend verslag de werkelijkheid te aanschouwen worde gegeven. Zierikzee Januari 1870. Y. Om verschillende redenen is dit stuk niet vroeger geplaatst kunnen worden. De Redactie. Dit bedrag is waarschijnlijk niet te hoogwant ieder van de 150 lantaarns, die, elk gemiddeld in dat jaar 2110 uren branden zou per uur slechts voor ruim f 0,016 gas hebben verbrand vergelijkt men het met den prijs dien de particulieren betalen dan wint de gemeente op iedero el f 0,06 of 75 percent zuiver; de 89,161 ellen aan de particulieren in 1868 geleverd gaven dan aan de gemeente na aftrek van de kortingen eene zuivere winst van niet minder dan f 4990,33. (Zie verslag bladz. 40 en 41.) EEN UITSTAPJE van BOCHESTER (IX. A.) naar NEW-YORK. (Met de mededeeling van onderstaand uittreksel u\ de VOS

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1