1810 N<\ 14 Woensdag 16 Februari. WOENSDAG Éi ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Biiitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inx. u ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure mor» Waarom wij evenals elke redactie anonym schrijven Wij antwoorden met een citaat genomen uit de Bosch KDMPIK „In het algemeen is het echter verkeerd te achten dat alle artikelen in de dagbladen onderteekend wor den. Men hecht wel eens te veel of te weinig aan een geschriftwaarvan men den schrijver kent. Een zelfstandig volk moet niet oordeelen naar het gezag dat de een e schrijver heeft en de andere nog niet be- lit maar naar de redenen die worden btjgebragt." Zierikzee 14 Februari. Tengevolge van de ge stremde communicatie kon de militie-commissaris uit Middelburg hier heen niet overkomen. De loting is één maand uitgesteld. De koehoornmuziek galmde toch nog even langs onze straten kort maar vreeslijk. Het Schouwsche en üuivelandsche landvolk nit zijn muzikaal gevoel niet iu harmonieuze toonen. -Wat eene zeldzaamheid is in deze zeeplaats ge beurt thans, nu het ijshet vervoer te water schier onmoge lijk gemaakt heefter werdt nl. zeevisch aangevoerd. In de laatste jaren komt er maar zeer enkele malen een visscher zijne waar hier aan de markt brengenge woonlijk als hij door storm of ijs er toe genoodzaakt wordt. Anders wordt de meeste visch aan Belgen of Engelschen verkocht. Na Zaterdag morgen is er eerst Maandag-middag een pest uit Stavenisse aangekomen. Wij ondervinden thans al de genoegens van onzen insulairen toestand. Te Renkum zit ia de rivier een schip met graan beladen bestemd voor Arnhem op het droog in het ijs. Daar het water te Keulen gevallen ..en-te Arnhem gerezen is schijnt de W aal (men zegt te Tiel) te zitten. Akïthem, 9 Febr. Keulen 2/3 drijfijs, beden ochtend 1/5 drijfijs dus zit de rivier vermoedelijk boven Keulen, IJssel zit van Westervoort tot aan de kop. Heden I uur was de post uit Nijmegen die anders om 9 uur aankomtnog niet te Arnhem. Den 10 Febr. was de rivier voor deze stad bedekt met drijfijs. Wetsontwerp op de rechterlijke indeeliagf. Aan dit wetsontwerp ohtleenen wij het volgende Er zullen voortaan vijf gerechtshoven zijn: één te 'a Hertogenbosch voor de provinciën Noord-Brabant en iiimburg.één te Arnhem voor Gelderland en Overijs- «el; één te Leeuwarden voor Friesland Groningen en Drentheéén te Amsterdam voor Noord-Holland en terecht en één. te 's Graveuhage voor Zuid-Holland en Zeeland. Het gerechtshof te Middelburg wordt dua Opgeheven. De volgende veranderingen worden er bovendien in de rechterlijke indeeling van onze provincie gemaakt. De arrondisseménts-rechtbank te Goes wordt opgehe ven Zuid- en Noord-Beveland zullen met Walcheren het arrondissement Middelburg vormen, dat uit twee •^kantons Middelburg, en Goes zal bestaan het kanton Middelburg zal het eiland Walcheren omvattenhet kanton Goes de eilanden Noord- en Zuid-Bevelanclde kantongerechten te VlissingenHeinkenszand en Kort- gene worden dus opgeheven. Middelburg zal een rechtbank van de 2de klasse zijn het kanton Middelburg een kautongerecht van de 3de 'klasse het kanton Goes van de 4de klasse. Het voormalig 4de en 5de district zullen het arron dissement Axel (3de klasse) vormen met de kantons Axel (5de district) en Oostburg (4de district) (beide van de 3de klasse) de kantongerechten tê Sluis eu te Hulst worden dus opgeheven. De arrondissements-rechlbank alhier zal een belang rijke uitbreiding ondergaandaar het gebeele eiland Flakkée er aan toegevoegd zal worden. Het zal eene rechtbank van de 3de klasse zijn met dc kautons Tholen (5de klasse) bestaande uit de eilanden Tholen en St. Philipslaud ZicriKzee (4de klasse) bestaande uit de eilanden Schouwen en Duiveland en Sommelsdijk (5de klasse) gevormd door het eiland Flakkée. Het kantongerecht te Brouwershaven wordt dus opgeheven. Het personeel van de rechtbanken en kantongerechten, die opgeheven zijn wordt op wachtgeld geplaatst. Wanneer dit ontwerp als het tot wet verheven zal zijn ingevoerd zal worden is nog hoogst onzekerdaa* dit gelijk met de nieuwe wet op de rechterlijke orga nisatie zal gebeuren. Die wet welke 31 Mei 1861 gedagteekend is is tot nu toe voor onbepaald uitgesteld^ daar onze wetboeken van burgerlijke rechtsvordering en van strafvordering eerst eeuige niet onbelangrijke veranderingen moeten ondergaan. Wat de toevoeging van Flakkée aan dit arrondisse ment betreft, gelooven wij dat de ongeregelde communi catie een groot bezwaar opleveit, en niet minder de slechte post-gemcenschap, daar de brieven uit dat eiland ons over Rotterdam of Dordrecht toegezonden worden. Hierin zal dus eene groote veraudering moetea komen de communicatie zal verbeterd en een geregeld post verkeer daargesteld moeten worden anders zal deze toevoeging voor de bewoners van Flakkée niet dan na- deelig wezen en voor de justitie vol ongeriefelijkheden. FRANKRIJK. Pakijs 9 Februari. De ongeregeldhedendie in de vorige week in Parijs hebben plaats gehad zijn geheel en al bedaard. De oproermakers vonden geen steun in het eigenlijke volken zelfs niet bij de be woners van die wijken welke in vorige jaren de brand punten der revolutie waren De werklieden van den faubourg St. Antoine hebben zieh rustig gedragen. f eveneens de bewoners van het quartier Latin. De „natie" die wegens de gevangenneming van Rochefort in beweging gekomen is bestond uit wat straatloopers vroegere gevangenen losbollen en personen wier zaken achteruitgegaan waren, het gewone volkje dat in op- loopen en opstanden genoegen schepten er heil iti de toekomst van verwacht. Alleen de massa nieuws gierigen gaf in den beginne aan de gebeurtenissen een eenigzins dreigend aanzien. De vreemdelingen zijn evenwelzoodra zij van bar ricades hoorden, van een panischen schrik bevaugeu ge worden en hebben zoo spoedig mogelijk Parijs verlaten. Dingsdagzoo schrijft le Rappelheeft men een groot gedeelte van den dag koetsen met'koffers beladen dé straten van Parijs kunnen zien doorkruisen allen naar de spoorwegstations. Zoo geheel onschuldig waren de plannen der „natie" dan ook niet. De policie heeft eene menigte Orsini- bommen in beslag genomen, sommige van vrij groot kaliber. De oproerlingen hadden plan eeu gat te ma ken in een huis op den hoek van'la rue Saiut Maur, en le faubourg du Temple daarin wilden zij die bom men doen ontbranden en met de ruinen van dat huis een barricade opwerpen. In tijds werd dit evenwel ontdekt. - Ro-chefort zit in de gevangenis St. Pélagie m t een lotgenoot Lissagaray. Hij wordt er zeer goed be handeld leest er dagbladen en boekeu en heeft zijne kinderen bij zich mogen ontvangeu, G R O OT- BRIT T ANN IE N: Isidoor Arcinena een ferme jongen van 18 a 20 jarenzoon van een pachter uit Brunswickin zuidelijk "Virginië werd eeuige weken geleden te paard door zijuen vader uitgezonden ter opsporing eener ge miste koe. Nog geen mijl ver gereden hebbende bleef het ros plotseling stilstaan en spitste de ooren. Naar de oorzaak dezer ongewone bewegiug van den knol omziende bemerkte Isidoor ras twee jonge beereu welke iu een holop 4 a 5 meters afstnnd van den weg, in gemakkelijke houding lagen te slapen. Van het paard te springen en de beide jonge bruintjes met zijn jagtmes te. dooden was voor hem het werk van een oogenblikhij bond vervolgeus de aebterpooten aan elkanderwierp zijn buit over den zadel en steeg weer op. Docli naauwelijks gezetenverscheen mama Bruin op den top van een heuvelvlak aan den weg iu eeu oogwenk had zij het gevaarwraarin haar kroost verkeerde overzien en even snel sprong zij tot over* grooten schrik van het oude paard achter Isidoor legde hare pooten over diens schouderen bromde allererbarmelijkst. Deze behield echter zijne tegenwoor digheid van geestgreep de pooten en hield mama Bruien stevig vasthaar zoo naauw mogelijk tegen zijn rug trekkende. Mama, zonderling genoegkrabde noch sloeg met de achterpootenverschrikt welligt door hare nieuwe positie of bevreesd hare jongen te zullen bezeereuniet vermoedendedat deze reeds den tol aan de natuur hadden betaald. Het oude paard zich van eene omhelzing vrij gevoelendedraafde in- tusscheu met eene[|snelheid waarover het welligt zelf verbaasd stondhuiswaarts en rendebeladen met Isidoor, mama Bruin en de twee kleinen de open staande staldeuren binnen, terwijl de eerste-in het Fransch en Engelsch om hulp bulderde. Weldra kwam men met een strik toegeschoten, .wierp dien mama Brnien over den kop en trok haar op den grond, waar zij verder zonder eeuige ceremoniën werd afgemaakt Het artikel iu den Zierikzeeschen Nieuwsbode van 8 Febr. jl. van den heer G i 11 o t geeft mij aanleiding om ter zake den achteruitgang der diaconie-inkomsten een enkel woord in het mijden te brengen. Hoe ongaarne ik zulks ook doeacht ik mij daartoe verpligt, dewijl men uit eeu stilzwijgen op dat artikel al zeer ligt deofschoon geheel valsche gevolgtrekking zoude maken, dat de konfessionele partij, haar eigen vonnis in dezen onderschreef. Naar mijne bescheidene meening komt de hoofdvraaag hierop neder„Is het goeddat de verarmde natuur genoot de lijdende partij zij van het bestaand ver schil iu richting Ik antwoord daarop van gauscher harte neen dit is niet alleen niet goedmaar het is onverantwoordelijk voor God en het geweten. Wanneer nu de heer Gill otof wie ook de kon- fessiouele partij op eenigen redelijken grond konde be schuldigen dat zij den armen de giften onthielddie de konfessionelen vroeger voor dat doel bestemden ik zon de eerste zijnom die partij of wie barer leden ook met al den ernst mijner innige overtuiging te ver oor deelen en liet regtmatig verwijt toe te voegendat zoodanige handelwijze zou getuigendat de geheime drijfveer niet was opregt gemoedsbezwaar maar niets meer of minder dan verachtelijke geldgierigheid. Eu ofschoon ik mij nuuit den aard der zaak 'erenmin air» iemand anders, die. voor eme andere richting optreedt, onmogelijk verantwoordelijk kanstel len voor de individuele handelingen mijner geestver wanten zoo geloof ik toch met volle gerustheid te mogen beweren dat der confessionele partij dusdanig hoogst laakbare handelwijze niet zou kunnen worden ten laste gelegd. „Is het goedF" kan dus naar mijue bescheiden.- meening alleen betrekking hebben op het al of nier geven' van zijne gaven aan den arme door tusschen- komst van de Diakenen. In het algemeen genomen ben ik der ineeniug toe gedaan, ook op grond van Gods woo»-d dat die hand reiking aan den armede meest kerkelijke en ook de beste is of althans kan wezen. Er kunnen evenwel zoodanige abnormalegeheel van den regel afwijkende toestanden aanwezig zijn, die eene uitzondering op dien algemeeneü regel hebben doen geboren worden haar meer en moer uitbreiding doen erlangen en bestendigen. Dat nu sedert geruimen tijd voor de konfessiouelen ook in de Hervormde gemeente alhier zulk ecu abnor male toestand is hervoort- getreden ja meer en meer is bevorderd en bevestigd mag ik van zoo danige al gem eene bekeudbeid beschouwen ook door hetgeen nog oulangs ter zake iu de Zierikzeesche Goh rant en Nieuwsbode is geschreven, dat zulks als feit te constateren redelijkerwijze voldoende mag worden geacht. Dc konfessionelen de orthodoxen zijn door do prediking der zoogenaamde moderne jeer door do dommekracht van bet regt van den sterkste feitelijk nü de kerk (niet uit het kerkgenootschap) verdreven hebben een Toevlucht moeten zoeken. En ter oorzakc waarvan Om eene bij- of nevenzaakom een' louteren vormNeen verre van daar! Maar omdat dc konfes sionelen de orthodoxen begeer; n eene prediking niet ter ondermijning of naar aanleiding van maar geheel en al gefundeerd op en in Gods onfeilbaar Woord maar omdat de koDfessionelen en orthodoxen om des gewetens wille- geen vrede kunnenwillen en mogen hebben met een' modernen Christusmaar begeeren d<*. verkondi-ring van den vollen Christus Gods zooals d:r geopenbaard is oh „den eenigen Naam gegeven onder den Hemel en op de aarde waardoor men kan zalig worden van dien Christus des Bijbels die gezegd heeft Die Mij verwerptverwerpt Dengenen die Mij gezonden heeft Is het voort# noodig dat ik nog in herinnering brenge hoe reeds meer dan eens op verschillende wij zen de konfessionelen de orthodoxen hunne gemoeds bezwaren hebben ter kennis gebragt bij den kerkeraad en laatstelijk aan het kiescollegietelkenreizc wanneer het de beroeping van eenen predikant gold En hoe zijn die bezwaren bejegend Iu officielen stijl zon men zeggen ze zijn voor notificatie aangenomen en -yrtcn heeft die minderheid ja men mag zeggen dood ge zwegen" hoewel ze Gode zij dank! daarom nog volstrek! niet dood is maar meer en meer wakker wordt en leeft. Heeft men dus de konfessionelende octhodox u feitelijk buiten de Kerk verdreven nu bleef er vooi hen als minderheid in de gegevene omstandigheden niet anders overwaar woorden en verzoeken niet.-* baatten dan om door daden een ja lijdelijkdoe', daarom toch ook niet minder krachtig protestaan U- teekenen tegen de willekeur der meerderheid. Van daar het opzeggen van plaatsen in de kerkenvan daar liet weigeren om deel te nemen aan armeninsckrr- ving of wel het verminderen daarvan, zonder even vu'1 die gaven zelve aan den arme te .onthouden. Naar mijne innige overtuiging had men dit allc*- kunnen voorkomen of althans zeker minder omvang hebben doen erlangen indien men de regten der min derheid niet op dusdanige wijze had gekrenkt, mei algeheele miskenning barer gemoedsbezwaren. De redenering van den heer G i 11 o t dat diakenen „als armverzorgersniet als leden van den herberaad de giften der ingezetenen vragen," is dunkt mij eene meer spitsvondigedan juist practische te noemen. Krachtens welke betrekking toch heeft de diaken of armenverzorger zitting in den kerkeraad P Immers qui dat hij Diaken is. En zoolang nu een diaken, krachtens dat radiknal zitting beeft in den kerkeraad als Diaken en dus é*.u persoon is en blijft, ondanks die tweeledige betrekking komt mij althans die onderscheiding minstens zen- gezocht voor. Doch hoe dit zijzeker is het dat diakenen blijken-; de ervaring, evenmin als het overig deel der meerde:- héid van den kerkeraad eu van het kiescollegiedes zins en-des willens zijn, om de regten en geraoedsbv zwaren van de minderheid te erkennen,

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1