Zaterdag 5 Februari. 1810 WOENSDAG EN ZATERDAG. II Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. tterdam. luwersh., niet 26 an Rotfc. Dordt O ZIERIKZEESCHE CJÜRANT Si'/, 65% 85 V.. 27% 32% 92% 209% 55% 47"/„ 42V, f 12.00 i 7.70 i - 6.80 - 5.60 - 5.15 - 3.50 i - 4.00 - 8.00 - 10.50 - 11.30 - 13.00 i - 7.20 Celsius. —2. 0— 1.5 4.— PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie raaandeu f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg 7,— 7,— 7,-— 7,— 7',— Advertentiën. Een leading-artikel over advertentiën Eene rilling gaat onzen lezers door de leden bij het idee dat zij hier eene beschouwing zullen metten slikken over den vorm en den inhoud van ëéhe goede advertentiehet nuttige en doelmatige enz. enz. Dat is evenwel ons plan 'nietwij Willen niet met u waarde lezers 111 'ongenoegen komen doch wij wenschen n en allen, die in deze streken iets te ad verteren hebben, ónze courant dringend aan te hevelen. Zij wórdt toch even als andere couranten gelezen en wel in zulk eene matedat iederdie in haar iets bekendmaakt, verzekerd: kan zijn dat het publiek in deze streken het te weteu komten men dus het zelfde resultaat verkrijgt als wanneer men in eene andere courant adverteert. Menigmaalwanneer wij andere dagbladen vol overvol met adv'erténtiën zien, rijst bij ons de vraag op Waarom niet tevens in deze courant De prijs is gering zelfs lager dan in elk ander blad en als het geldt eene publicatie voor de bewoners dezer streken van belangis er geene reden, om ook niet eens van ■onze courant gebruik te maken. Men zoude door ook in haar wat meer te adverteren ons in staat stellen om noodzakelijkedringende verbeteringen aan ons blad tot stand te brengen- Men bedenke toch weldat de uitgaven voor een dagblad hoe klein ookvele zijndat het door de opbrengst van zijne abonnenten bezwaarlijk kan bestaan cn dat de voornaamste Bron van inkomsten juist in de advertentiën gelegen is. Waar deze gemist worden is de onderneming van den uitgévèr Bijna niet vol te houden 'want aan deuitgifte zelve gaan bijna al de inkomsten te loor. Wij bevelen dit dringend aan allen ter overweging aan. Als men er prijs op steltdat de openbare aangele genheden eindelijk eens op eene eenigzins onpartijdige wijze besproken worden kan men dit niet beter be vorderen dan door de taak van hen die dit onder nemen, dóór'geldelijke ondersteuning te verlichten. Ook hier wederom is het geld de levensvoorwaarde. Vooral aan hk. notarissen griffiers deurwaarders winkeliers enz. enz. verzoeken wij wat meer gebruik te maken van ons' blad. Gij die bijna dagelijks bekend makingen te doen hebt, kunt ons aldus op eene eenvoudige gemakkelijke wijze iu onze moeijelijke taak ondersteunenen de verspreiding der courant kunt gij op geene bétere manier bevorderen. Advertentiën toch lokken lezers uiten lezers wederom advertentiën en het gevolg van meer advertentiën zal dus een meer dan evenredige vermeerdering lezers zijn. Onze ideën kunnen aldus in steeds ruimer kring gekend en beoordeeld worden en naar wij hopen aangenomen. Aankondigingen van openbare besturen enz* Bij kennisgeving van 28 Jan. noodigen Gedeputeerde •Staten van Zeëlaiid gezien art. 73 dér'wetrégelende het' kiésrecht en de benoèmmg van afgevaardigden ter Eerste en ter Twééde Kamer' der Stdt'en-Genèfaalde inwoners der provincie' uitzoo" zij'elders Sn 'de grond belasting de personele belasting 'of het patentrecht op de 'kohieren, die tot de 1 ÏÖo'pende dienst behooren aangeslagen zijn, daarvan door töez'énding van aanslag- billetten of uittreksels uit de kohieren 'en eene bereke ning van wat in hoofdsom en in rijksopcenten afzon derlijk wordt betaaldvóór of uiterlijk op 1 April a. s. doen blijken. 29 Januari. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken -bekenddat c3e commissie van beheer van het kazernementsfondsZaterdag 12 Eebruari 's namiddags ten één urein een der localeu van bet, Ra'aclliuis'aldaar Tekening* "én 'verantwoording zal doën van' baar beheer over 'liet jaar 1S68 eü 1&69. Alle deelgcréclitigdëh tot dat fonds vtfór'den opgeroepen daarbij tegenwoordig te zijn. 2 Eebruari. Gelijke (publicatie als in de vorige Courant 011 dér 'dbgte'ëkeüihg van 26 Januari opgenomen is. Brieven, gedurénde de eerste helft van Januari 1870 op het Postkantoor te Zierikzee bezorgden geadresseerd aan personen die ter plaatse van bestem ming niet bekend zijn een aan van AAL te Brielle J. van der WEIDE te Dordrecht. LIET te 's Hertogen bösch. A. LANDMAN te Veere. Yan het hulpkantoor Brouwershaveneen aan de Gebrs. van 'tHOOET te de Hoord en een aan E.van YLIJMEN te 's Hertogenbosch. Yan Zonnemaire een aan H. NIEROOS te Zierikzee. Zierikzee 1 Eebruari. Het departement Zierikzee der maatschappij van nijverheid hield gisteren eene gewone vérgaklering - die gewij'd was -aan -de bespreking der volgende vragen Zijn de broodprijzen 'te Zièrikzee 'in 1S69 billijk geweest Zou de oprichting eener meel- en broodfabriek te Zièrikzee op den prijs en de dëugdelijkheid van het brood goeden' invloed 'kunnen' uitoefenen Laat het zich voorzien dat zulk eene fabriek hier op deu duur als 'nijveriieids-bndernémirfg 'kan "bestaan 'Na breede discussie werd door berekeningen gecon stateerd dat de prijs van'het-brood-over 1869 bij de meeste bakkers alhier van l2 tot 3 cent per kilo booger was dan volgens de vroegere broodzetting het; geval zóu 'geweest zijn. Hét Was gemiddeld 2 öent duurder" dan te Göes en gelijk in prijs als té Middelburg, in weerwiL dat in laatstgenoemde plaats 2% cent per kilo étedeïijkën 'accijns"v'ördt 'betaald. Door verschillende- deskundigen werd gewezen op de omstandigheid, dat algemeenzelfs onder den'minder gegoeden stand, aan wit bróód'de "voorkeur wöfdt ge geven niettegenstaande dit veel minder voedzaam is dan het graauwerehet zoogenaamde „krop uit den zak." De twee laatste vragen werden wel bediscutieerd maar wegens het vergevorderde uurmoest de verdere bespreking worden aangehouden -tot de volgende bij- eenkomst. Zierikzee, 2 Eebruari. Gisteren--avottdhe'èft* alhier het Tweede Dames-Concert plaats gehad. Niet alleen de uitvoeriugen Vanhet orehestmaar eveneens de trio's en de solo-partijen voldeden algemeen zeerzoo dat dan ook de verschillende dilettanten ruimschoots aanspraak hebben óp de dankbaarheid van ieder, die het op prijs stelt, het wintersaizoeri door eenige muzikale avonden afgewisseld te hebben. Te'Schiedam heeft dezer dagen het licht gezien „Ons Streven", Weekblad gewijd aan de ontwik keling 'der vrouwouder redactie van Mejufvrouw Betsy Terk te Delft. Het zal „de plaats der vrouw in de maatschappij" bespreken, en trachten tetoonen,. waardoor „de toestand der vróuw" en dus der maat schappij is te verbeteren. Terwijl sommigen zeggen „dat dé vrouw in staat moet worden gesteld naar openbare émbten te dingen, dat zij gehuwd niet langer tevreden de levensgezellin des mans te zijndat zijongehuwdin stede van als zijne hulpe op het onafzienbaar veld der beschaving ijverig met hem te werkenzich zijne plaats zich zijne bètrekkiogen"móet zien te veroveren, en alzoo niet naast hem maar -als -mededingster tegen over hem be hóórt op te trëden V hebben zij een geheel ander program mazij roepen eën iegelijk toe „Ontwikkel vërstand en 'gemoed zoo veelzijdig, dat de vrouw zich in eiken levenstoestand volkomen 'thuis gevoelt. Ont wikkel haar zoo harmonischdat zij een sieraad wordt Dl YOS van den stand waartoe zij behoortvan den kriii? waarin zij vei'keèrten naar de mate ha.rer k"acht naar gelang van de meerdere of mindere (talenten'.baar geschonken.hetzij gehuwd of ongehuwdmoeder of kinderloos een nuttig "lid der maatschappij kan zijn ja dat zij ingeval neiging of inweudige roeping haar dringtomstandigheden of redenen van stoifelijken aard haar nopen, uit de -eigenaardige Behoeften des tijds zich ëeu werkkring weet te scheppen eu dieu waardig te vervullen." Het weekblad moet zijn weg vinden -zoowel „naar het boudoir als naar het huisvertrekzoowel naar het salon als naar de winkelkamer zoowel naar het lees gezelschap als naar het dameskransje". Het zal de vooroordeelen tegen de ontwikkeling der vrouw bestrijden door aan te toonen dat eene vrouw die meer d-au .„het huishouden" kenthare -roeping slechts waardiger vervultdank hare veelzijdige'Dntwikke- ling. Het zal \HjZen op 'bet .-streven >en werken dier vrouw in het verleiden- en .in 'de toekomst te vélde -trekken tegen den beuzelgeest-en in plaats van :deu vloek der ledigheid, den-zegen'van-den arbeid-aautoonen. Dwaze emancipate zegt het e\enzeer'te bestrijden. Dr. A. K u ij p e r te Utrecht heeft onder den titel „de Christelijke Nationalen op de vergadering van Schoolverbonduitgegeven de voornaams! e artikelen die er ter hunner verdediging in onderscheidene cou ranten geschreven zijn. De prijs dier brochure (72 blad zijden) is slechts 30 cents. Dr. X. is daartoe overgegaan omdat zijne en hunne verdediging bij het volk weinig bekend .isalthans veel minder 'dan de aanvallen die zij om hunne houding op die vergadering te verduren hebben eèhad daal de bladen der tegenpartij veel meer gelezen worden dan de hunne. Wij -raden -ieder aan die een juiet oordcel hierover wil hébben zich dat boekje aan te scliafien. Wie de artikelen van dr. K. gelezen heeftzal moeten erken nen dat erontzettend veel overdrijving door zijne tegen standers heeft plaats gehaden dat hij zelf zich óp eene schitterende wijze verdedigd heeft. Het N. Kerk. Weekblad deelt mede dat dr. A. K u ij p e r zal optreden als hoofd-redacteur van het eerlang op te richten dagblad der.Christelijk-Historische richting. Mr. G. C. J. ran R e e 11 e.n, heeft de candida- tuur voor het 'lidmaatschap der 'Tweede Kamer aange nomen. Appeldoorn, 28 Januari. De regelingscommissie voor den derden nationalen schiet-wedstrijdbij bet Loo té'houden ,.-heeft .'bepaald dat".voor dat concours "züllen/gemaakt worden tien schietbanenvoor 600 cn drie voor 300 passen, waartoe het terrein uitmun telid-geschikt is. De communicatie met het terrein zal zeer bevorderd wor sen van de - zijde van Harderwijk, - door- den aanleg van een ^grindweg in verband met; den bestaan deu van die stad langs het Uddelermeernaar den straatweg van Deventer op Amersfoort. Meppel 25 "Januari; De rijks-straatweg van hier naar Zwolle zal eerlang beplant worden met walnoten- boomen. Bij publieke aanbesteding is deze beplanting ftangenomem door onzen stadgenoot'A. J. van-der Kerk, tuinier en warmóezier. (Vaderland.) Zaterdag nacht werd men te Utrecht door 't brand alarm verontrust. Even buiten :de Catharijne poort, aan den- Singeltusschen die poort en de Waardbarrière ligt de. Amsterdamscke straatweg een gedeelte van een soort van voorstad. Daar - was het gevaar. Eenige huizen zijn tot den grond afgebrand en 0. a. zijn eene oude vrouw en een kind - verbrand. Het hoofd en een been der vrouw zijn waarschijnlijk geheel verteerd, daar men aan 't misvormd lijk. die ligchaamsdeelen mist en ze niet gevonden hóeft. Een spoortrein die alle locomotieven en wagous van Europa vereenigt (400,000 personen- en 500,000 goederenwagens); zou van Petersburg tot Parijs loopen. Over 620,000 bruggen groot en klein voeren de Euro- pesche spoorwegenterwijl zij 34 mijlen ver onder tunnels doorgaau. Voor de rails zijn 150 millioen centenaars ijzer gebezigden om de spoorwegen aan den gang te houden zijn jaarlijks 60 millioen centenaars kolen uoodig. 70718 mijlen is het spoorwegnet lang, waarop 180,000 locomotieven heen en weer gaan, die jaarlijks 60. 'millioen mijlen afleggen. Iets over dusgenaamde school ziekten. Dezer dagen hoorde men bij het behandelen der kwestie van bet schoolverzuimook de vraag opperen of niet vele kwalenwaaraan kinderen lijden juist aun geregeld schoolbezoek hun ontstaan te danken hebben. Niet onbelangrijk is liet misschien, met het oog hierop te vernemenwat de bekende Duitsclie physioloogdr. Bock over die zaak in het midden brengt. Hij ontkent niet datzelfs bij de doeltreffendste inrigtiug der schoollokalende gezondheid der leer lingen noodzakelijk moet lijden tenzij er zorgvuldig worde gewaakt voor die deelen hunner jeugdige lig- chamendie bij het onderwijs aan de meeste inspan ning bloot staanen hij drukt den wensch uitdat in plaats van zich uitsluitend over de breedte, de lengte en den vorm van banken en tafel het hoofd te breken de onderwijzers zich de moeite mogten gevenden bouw en de richting van het menschelijk ligchaam wat grondiger te leeren kennen. Doch hij is tevens van meening dat het onbillijk is de meeste scholierkwaleu uitsluitend met den naam van schoolziektente be stempelen. Immersde grond er van zegt hij is doorgaans reeds gelegd in de ouderlijke woning. "Wat men echter regt heeft aan de school te verwijten is dat zij deze kwalen niet krachtig geuoeg bestrijdt en dat zij indirect hun ontwikkeling op allerlei wijzen bevordert. Tot die kwalen rekent ook dr. Bock voornamelijk bijziendheid, ruggegraatsverkrommingverzwakking van hersenen zeuuwen en spieren en gebrekkige bloedsom loop. •Bijziendheid is een euvelwaarmee de jongens ge woonlijk meer behebt zijn en wordt door den schrijver geweten aan ontoereikend licht en te groote inspanning der gezichtsorganen, door het gebruik vooral van met te kleine letter gedrukteboeken. De meisjes lijden over -het algemeen meer aan rug gegraatsverkromming het gevolg van het scheef zitten vooral bij het verrigten van vrouwelijke handwerken en van het gebruik van banken zonder leuningen Ook zijn zij hoofdzakelijk de slachtoffers van bloedarmoede dien vreeselijken demon van onzen tijd die don grond legt tot een kwijnend bestaan gedurende het geheele volgende leven en die meestal een heirleger van zenuw kwalen als hartkloppingen, zware hoofdpijnen, toevallen, enz. in zijn gevolg na zich sleept. De bloedarmoede is veelal het gevolg van overprikkeling der hersenen te aanhoudend stilzitten en vooral van bedorven lucht der schoollokalen. Doch zooals reeds gezegd is de grond tot ai deze euvelen .wordt, naar het oordeel van den schrijver - reeds vroegtijdig gelegd, door de onkunde der ouders en.gebrekkige opvoeding in de eerste levensjaren. Yervanging van het eerste natuurlijks voedingsmid del de melk door kunstmatige onzuivere lucht, vooral in de slaapkamers der woningen gebrek aan „dagelijksche" reiniging van ile hu'd ont'jdige inspan ning der nog zwakke rug-nek- ;en beenspieren en zooveel meer dit zijn dan ook de vijanden in „het huisgezin waartegen hij het hevigst tevelde trekt. „Indien men zoo besluit hij de kinderen bij hun intrede in de school door een geneeskundigen in specteur liet onderzoeken dan zou blijken dat alle kwalen die gedurende de schooljaren zich meer en meer bij het kind ontwikkelen bij zijn opname aldaar reeds in kiem aanwezig waren. Het was dus zeer te wenschen, dat zoowel de ouders als de onderwijzer beide in gelijke mate er de aandacht op hielden gevestigd en dat zij hand aan hand ernstig het ontstaan en de verdere ontwikkeling dezer ziekten zochten te voor komen." (U. D.) BELGIË. Men zal zich herinneren, dat in de maand Septem ber jl. de groote scherpschuttersfeesten te Luik o. a. door Engelsche Yolunteers (Riflemen) zijn bijgewooud, aan weike feesten koning Leopold II door zijne tegen woordigheid een bijzonder gewicht heeft gegeven. Het enthousiasme was groot, vooral door de verbroedering van Belgen Eranschen en Engelschendie er het natuur lijk gevolg van was. Het uitnemende onthaal dat de vreemden te beurt vielheeft op de Riflemen grooten indruk gemaakt. Toen dan de koning der Belgen in November 11, een bezoek aan het hof van Grootbrittanje en aan zijne bloedverwante koningin Yictoria brachtvereenigden zich, zoodra de mare er van ruchtbaar geworden was alle gemeenten die Riflemen en schutters naar Luik hadden gezonden in en door hunne Aldermen (Burge meesters) en verzochten eene plechtige audientië hij

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1