N°. 10 Woensdag 2 Februari. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1870 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Correspondentie. Ingezonden Stukken. ZIERIKZEESCHE COÜRA PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 8 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ea Dood- berïgtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg JNationale Militie. Bij publicatie van 26 Januari brengen Burg. en TVetli. van Zierikzee ter kennisse van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzeeop het gemeentehuis Maandag 14 Februari's middags ten 12 ure: dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag der lotingtegen de wijze waarop zij geschied is bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden inge bracht door de lotelingenhun vader of voogd dat die bezwaren moeten worden ingebracht bij eeu onderteekend en ongezegeld verzoekschriftdoor de noodige bewijsstukken gestaafd, welk verzoekschrift tegen bewijs van ontvang bij den burgemeester moet worden overgebracht. dat op Woensdag, 16 Februari, des voormiddags van 10 tot 12 ure zitting zal gehouden worden tot .opmaking der getuigschriften ter bekoming van vrijstel; lir.g wegens broederdienst of op grond van te zijn .eenige wettige zoon dat zijdie op die vrijstellingen aanspraak maken op gemeiden tijd in het gemeentehuis moeten verschijnen met twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en zij die wegens broederdienst reclameren, met de bewijzen van geboorte van hen en der nog in leven zijnde broeders en het paspoort of ander bewijs van ontslag of uittreksel uit het stamboek of bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Wij moeten onzen lezers verschooniug vragen dat wij thans wederom zoo in het breede den kerkelijken toestand hier hebben moeten bespreken. Onze courant aoude zoo langzamerhand een kerkelijke worden. Men moet evenwel in het oog houden dat de kerkelijke kwesties die thans in ons land oplossing eisehen, niet de minst gewichtige zijn die deze eeuw oplevertom de beginselendio hier gevaar loopen. Vrijheid of gewetensdwang is het dilemmawaarvoor men geplaatst wordt. Daar wij nu de vrijheid huldigen welke o. i. alleen waarheid kan zijn door de erkenning van reeht voor en van allen, moeten wij natuurlijk den toe stand hier bespreken en onbepaald veroordeelen. Zierikzee 31 Januari. Heden was het voor de jeugdige élèves van den heer Ezerman piano-onderwij zer alhier een feestelijken avond. Zij gaven ten aauhoore hunner ouders en van belangstellende vrienden in de Concertzaal eenige piano-voordrachtenwaardoor zij tevens proeven leverden hunner vorderingen in het pianospel. Deze vonden onverdeelden bijval en strekten niet alleen de jeugdige, élèves tot eer maar léverden ook op nieuw eene loffelijke getuigenis voor het uit- uitmuntend en degelijk onderwijs van den heer Ezer man. Ter afwisseling reciteerden eenige jongeheeren een drietal dichtstukjes en werd er eene dramatische anecdote opgevoerd. Welverdiende toejuiching mogten de jeugdige rederijkers verwerven. Hunne voordraohten getuigden van studie en aanleg. Daarna werd er een bal gegeven, zoodat na inspanning ontspanning volgde en een avond als deze voor de leer lingen en hunne ouders en vrienden wel inderdaad een avond van uitspanning mogt heeten. Moge het dan ook zijn - hetgeen dan ook het hoofddoel van zulk eene soiree is - tot aanmoediging der élèves en tot een krach- tigen prikkel, om in het heerlijke pianospel de gewcnschte vorderingen te maken. FRANKRIJK. Reeds zijn een vijftigtal getuigen iu de zaak van prins Pierre Bonaparte gehoorden nog is het voorloo- pig onderzoek niet afgcloopen. Volgens la Gazette des tribunaux doet het openbaar ministerie echter al het mogelijke om dien afloop te verhaasten. De pro cureur-generaal Graneperret neemt tot dat einde reeds dagelijks kennis van de gehouden getuigen-verhooren. Gelijk verzekerd werd zou prins Pierre voor nemens zijn om een geding wegens laster tegen la Marseillaise in te stellen ter zake van een artikel in het nummer van dat blad van 24 Januari voorkomende. De familie Noir heeft de verdediging barer zaak opge dragen aan den afgevaardigde Gambetta die deze taak heeft aanvaard. GROOT-BRITTAN NIEN. De Liverpoolsche bladen deelen zeer wijdloopige verhalen mede omtrent het ongeluk dat Zondag jl. in de roomsch-katholieke kerk St. Joseph te Liverpool plaats had. De avonddienst was den vorigen Zondag zóó druk bezocht geworden (lat het nu noodig werd ge oordeeld om zoowel in de kerk als in het schoollokaal dat onder de kerk gelegen is dienst te houden. Dit lokaal is slechts van één deur voorzien. Beeds voor den aanvang van den dienst was de school eivol. De priester had zijne predikatie schier voleindigd toen een dronkenman uitriep „Zeg eens me dunkt dat 't nu lang genoeg is Onmiddellijk daarop hoorde men van alle kanten „Gooi hem er uit Pogingen werden in het werk gesteld om hieraan te voldoen doch de dronk aard verweerde zich krachtigzoodat er een geregelde vechtpartij volgde. Er heerschte de grootste verwarring toen men plot seling den valschen alarmkreet hoorde „brand brand Hierop ontstond een paniek. Sommige personen spron gen van de galerij afandereu sloegen de vensters in om zoodoende de straat te bereiken. Er was een vree- selijk gedrang maar indien niet het meerendeel rustig was blijven zitten dan voorzeker zouden er nog oneindig meer ongelukken hebben plaats gehad dan thans .het geval is. Zestien personen vonden den dood. Hunne lijken waren schier onkenbaar ze waren in den letter lijken zin des woords vertrapt en vertreden. De achtergebleven ingezonden stukken worden wegens plaatsgebrek later geplaatst. Middelburg, 29 Januari; 1870. Mynheer cle Redacteur! Wat ik U uit Middelburg zal melden Ik weet bet waarlijk niet. Er gaat niets om. 't Is stil en akelig en 'doodsch.Geen vertiergeen beweging geen leven, en wat erger is dus geen verdieuste voorden minderen man. Ik flaneerde dezer dagen langs den Buiten- cingel. Een man was bezig met houtzagen een ander stond er bij en beklaagde zich over het totaal gemis aan verdienste. Iets verder bespraken twee leeg- loopende flinke mannendenkelijk metselaarshet wenschelijke dat Middelburg voor een groot deel afge broken werddan kan men bet weer opbouwen en hadden zij dus werk. Van waar die klagten vraag ik mij zeiven. Eene der redenen is zeker'wel deze dat gegoeden en rijken slechts het hoog noodige laten verwerken en geene uitgaven doen dan noodzakelijke. En dit komt daarvan daan dat men ze belast en be last totdat de last te zwaar wordt, en zij óf been gaan óf zich in alles tot het strikt noodige bepalen.. Het vooruitzigt van hier eeuen hoofdelijken omslag van een ton gouds te moeten opbrengenwerkt niet weinig mede tot dien toestand. En hoe kan het anders Is er eene belastingdie meer drukt dan juist die directe belastingomdat zij niet ongemerkt en ver scholen in het verbruikte voorwerp, maar wekelijks, maandelijks driemaandelijks van het inkomen moet afgezonderd worden Onze moderne wetgevers hebben in dat opzigt een toestand in 't leven geroependie ten minste hier, niét houdbaar is. Welligt is het U bekend, dat een drietal leden uit den gemeento-raad een voorstel hebben inge diend tot verandering van de grondslagen der hoofdei, belastiug een voorstel zoo inquisitoriaal als er misschien geen in eenige gemeente bestaat. En een van die drie drong nog wel in de voorlaatste vergadering van den raad er op aan, om toch nu reeds een controleur der plaatselijke belastingen aan te stellen, als den inquisiteur die ieders aangifte zou controleren, om toch vooral die belasting productief te maken Wat heeft men dat productief maken der belastingen gehekeld en berispt maar nu het komt van cle zijde der hekelaars derbe- rispersnu zou men het moeten eerbiedigen Ja, zoo zoude men het verlangen; maar gcschiede;i zal het niet, en zoo men ziet dat het ernst wordt met de fiuan- tiëele plannen dan twijfel ik niet of er zullen mannen gevonden wordendie hunne stem tegen dergelijke maatregelen vau willekeur zullen verheffen. Ik las met veel genoegen uwe beschouwingen over het kiescollegie. Van toepassing vooral acht ik kier, wat ge in no. 8 uwer courant schreeffc: „waar de orthodoxe rigtiug de meerderheid heeft, is het onze vaste overtuiging dat. nu de Icervrijheid in de kerk feitelijk bestaat cn als haar noodwendig; gevolg, de verschillende rig- tingen ook zij onregtvaardig handelt als zij cle mo dernen of oud-liberalen buitensluitzij moet hen even zeer verdragen" Dit wordt bier niet betracht, en ik voor mij kom langzamerhand tot de conclusie, dat waar de toepassing van het algemeen stemregt in cle kerk tot dergelijke gevolgen leidtzijn beginsel niet onvoorwaardelijk goedtekeuren is. Teregt schrijft iu elk gevaldunkt mij Ghantepie de la Snussaye in zijn uitnemend stuk „waarom Protestantsch in cle leaflevering der nieuwe Protestantsclie Bijdragen „Het „algemeen stemregt in de Hervormde kerk van Neder land heelt een toestand van gisting doen ontstaan „waarvan het nu nog moeijelijk is dc gevolgen te bc- palen. Die toestand kan ten doode of ten leven zijn. „Ten doode indien hij eindigt of iu de heerschappij „van een orthodox sectarisme óf in het uitwisschen „der grenslijn, die de kerk onderscheidt vau de maat schappij." Dat stuk is de lectuur ovcrwaardig. TV alcheren gaat een nieuwe toekomst te gemoet dat wil zeggenhet krijgt een nieuw reglement van beheer. Ik meen te weten, dat volgens hetzelve ieder, die een hectare grond grond bezitstcmgcregtigd zal ziin. Dat zal zoo wat 1300 stemgeregtigden geven. Dc chvaze cumulatie van stemmen door mr. Tak voorgestaan, vervalt dus. Het zal niet meer zijn eene centrale directie (waarom die naam. niet behouden maar een uitvoerende raad en verder een weigerend ligchaam waarvan de leden door de stemgeregtig Jen zullen gekozeu worden; de president op voordragt van dat ligchaam door den koning. Verder zou het bijwonen der vergaderingen door den commissaris des konings en den hoofd-ingenieur van den waterstaat opbonden. Naar ik verneem zal weldra eene vergadering van directie en commissarissen plaats hebben, om bet vast te stellenterwijl dan in Maart eene buitengewone vergadering der Prov. Staten zou gehouden worden. De regering verlangt spoed in dezen, en wenscht dat bet nieuwe bestuur in Mei reeds de begrooting kunne vast stellen. Met spoed met spoed „want cle zaken van het land geschieden zeer met. spoed" dat zong Tan L en nep reeds; waarom zou dat dan ook in "W alcheren niet geschieden Ik meen te weten dat de Middelb. Courant niet geheel juist wedergegeven heeft het besluit der laatste vergadering van de vennooteu der Vlissingsclie maat schappij van stoomvaart. Ben ik wel geinformeerd dan zou, hoezeer wel is waar liet advies vau twee regtsge- leerden buiten 's Hage. zal ingewounen worden de lust tot procederen bij de meesten niet groot zijn. Doch. het is beter over dergelijke zaken in bet openbaar niet te schrijven. In elk geval is, naar mijn oordeel, eene lialve publiciteit, af te keuren. Onze wintervermakelijkheden zijn weinige. De „Zer- störung Jerusalcms" waarvan dc uitvoering door de ongesteldheid der verdienstelijke sopraan-dilettante was uitgesteld, viel zeer goed uit. De bas zong, naar mijne gedachten met uitnemend veel gevoel zijn orgaan is fraai en welluidend. De sopraan zong zeer verdienstelijk, evenals de alt en tenor. Het quartet vervulde zijne taak zeer gelukkig. In één woord 't was eene goede uitvoering. Van wege „'tNut van 't Algemeen" worden volks voorlezingen gehouden. Heden avond zal de heer Van Hall leeraar aan de hoogere burgerschooldie taak op zich nemen. „Me voila au bout- de mon Latin." Over politiek schrijf ik liever niet. Alleen dit. In deze maaud zal o. a het. ontwerp der regterlijke indeeling zoo de minister woord houdtter tenuis van het algemeen komen. Het zal toch hier niet mede gaan als met andere zaken dat men het nu eeus aan de oppositie zal inpeperen en aan die plaatsen regtbauken ontnemen, die geen blijken van „zuiver liberalisme" hebben gege ven Foeihoe kan men zoo iets veronderstellen Zou de regering daaraan kuneh denken Eu dan nog wel eene „zuiver liberale" regering Enfinde tijd zal het leeren, Iu elk geval houd ik het er voor, dat de heer V a n L i I a ar met zijne plannen minder gelukkig althans in de Tweede Kamer zal zijn dan de heer de Waal. De voordragfen der agrarische én suiker- wet zullen, ten minste de eerste, wel doorgaan. Dan wordt het tijd om van Middelburg naar Oost-Indie te verhuizen en woeste gronden te gaan ontginnen. Men beweertdat de reederijen nu reeds goede winsten berekenen door al de verhuizingen die op til zijn. Dit wordt dan ook tijd want langzamerhand gaan ook zij tengevolge vau al die radicale beginselen welke zoo hier als in Indiëworden toegepast, ten gronde. X. Aan dc Redactie der Zierikzeesohe Courant.. Met. veel genoegen heb ik in den laatsten tijd den beteren en degelijker inhoud van uw blad gadegeslagen. I Inzonderheid las ik ook met genoegen' de stukken van X over den kerkelijken toestand alhier. Ik hoop dat I ze door de niet orthodoxe partijen ernstig zullen worden 1 ter harte genomen. Evenwel las ik ze niet. zonder aan- I merkingen. Dat de orthodoxe minderheid in h ire. rechten gehandhaafd en verdedigd wordt is billijk. Doch dgn ook niet ten halve. Die rechten moeten den waren orthodoxe heilig zijn. Dan ook naar het wetboek van den orthodoxe den Bijbel en naar zijne aloude doch niet verouderde belijdenisschriften die toch de geloofslcuzcn zijn der ware orthodoxen. Naar mijne innige overtuiging wordt het standpunt door X ingeno men tegen over de partijen door den Bijbel en genoemde belijdenis veroordeeld. Hij toch wil niet alleen ver dragen worden maar ook verdragen oudliberalen en moderueiK Zulk eene verdraagzaamheid kent de Bijbel nocli de gcrefomcerdc leer niet. Wil men bewijs Men lioore dan eerst wat de Schriftwat Jezus en zijne Apostelen zeggen Math 7 15 Wacht u voor de valsche profeten enz. 15 14 Laat ze varen zij zijn blinde leidslieden der blinden; Róm. 16 :17 b en wijkt af van dezulken; 2 Oor 6 1417 Trekt niet een juk aan met de ongeloovigeu enz. Tit. 3 10 Verwerp eln ketterschen mensch naar de eerste en tweede vermaning Openb. 2 2 wordt de gemeente van Ephezen geprezen, dat ze de kwaden niet had kunnen dragen. „Eerst,, zuiver en daarna vreedzaam. Hebt de waarheid eii den vrede lief. Maar ook eerst de waarheid en dan de vrede." Zie ook Vrage en antwoord 82 van den Catechismus. Uw bestendige Lezer. Wij willen hier terstond een antwoord aau toevoegen. Wat ons standpunt betreft kunnen wij volstaan met te verwijzen naar de nummers dezer courant van 15 en 22 Dec. des vorigen jaars cn naar die van 5 en 26 Januari jl. Lll de daar geleverde beschouwiugen heb ben wij schrijvende onder den letter X dat zoo duide lijk mogelijk aangewezen. Het verwondert ons geenszins dat de inzender .van 'bovenstaanden brief bet afkeurt wij hopen evenwel hem eens te overtuigen dat dit. het eenige ware stand punt is dat iedereen van welke richting ook in den. tegenwoordig en toestand der Hervormde Kerk tegenover andere richtingen mag en moet'innemen'.. Want: 1. De Ilcrv. Kerk bestaatdaar er tegenwoordig grenzenloozo leervrijheid in is toegelaten niet meer als eene gemeenschap der geloovigeumaar als eene van Reglement, en Tractemen fc. Dit is voornamelijk een gevolg van de verkeerde wijze waarop de Staat zich in hare aangelegenheden eerst in IS 16 en daarna in 1852 gemengd beeft. De Kerk geroepen eene bepaalde leer te handhaven is toen zoo zeer aan banden ge legd dat zij onmachtig staat tegenover de verkondiging van leerstellingen met dc hare in flagranteu strijd. 2. Die banden moeten derhalve losgemaakten de richtingen die thans in de Herv. S^aats-Kevk zijn moeten op eene of andere wijze onafhankelijk van el kander worden. Zij moeten of afzonderlijk als richtingen erkend worden, zoodat de eene richting niet meer iu de mogelijkheid zal zijn de andere te onder drukken of getransformeerd worden in evèn zooveel afzonderlijke kerkgenootschappen. De orthodoxe richting of Kerk zal dan eene her - nieuwiug zijn van de Historiescli Herv. Kerk (dan even wel geene Staatskerk maar eene vrije) zij zal steunen op den Bijbel en de daaraan ontleende belijdenisschrif ten wie tot haar wil behooren zal hare leer moeten belijden. De moderne richting of kerk zal dan hare beginselen eveneens vrij kunnen ontwikkelen en duidelijk kunnen aantoonen welke godsdienst zij in plaats van die op den Bijbel steunende, daaraan ontleende, stellen wil. Deze scheidingdie op eene of andere wijze eenmaal moet verkregen wordenligt nog in een zeer ver verschiet, en als cle oud-liberale richting dan nog be staat zal haar natuurlijk een afzonderlijk bestaan eveneens verzekerd moeten worden.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1