JV>. 9 Zaterdag 29 Januari. 1870 WOENSDAGEN ZATERDAG. Binnenlaiïdsche Tijdingen ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentión daags te vorenvóór 10 ure 'b morg Twee zinaen nader besproken. De Diakenen der Hervormde Gemeente alhier hebben in een brief dd. 23 Januari 1870 een beroep gedaan op de liefdadigheid van deleden dier Gemeente, en eene algemeene inschrijving geopend, om in de behoeften der armen te kunnen voorzien. Een dringend beroepde finantiën toch gaan achter uit, de collecten hebben in 1869 200.— en de algemeene inschrijving bijna ƒ100 minder dan iu 1868 opge bracht, in 't geheel derhalve eene vermindering van 300. De oorzaak verklaren diakenen niet te kunnen nagaan; zooals uit de medegedeelde cijfers blijkt, kan de collecte vóór het Gestichtde vermindering niet hebben te weeg gebracht, en andere redenen, waaraan zij zoude kunnen geweten worden, schijnen er niet te bestaan. 'tls evenwel een feit, dat er minder gegeven wordt en de behoeften van de armen worden daarom dubbel zwaar den Gemeenteleden op het hart gedrukt. Twee zinnen uit dien brief weuschen wij te releveren en eens nader te besprekenzinnen die in de laatste jaren in die brieven, welke de inschrijving aanbevelen, telkens terugkeeren thans in dezen .'/achten vorm: Zijn er helaas sommigen onder U, die om verschil lende redenenvan welke wij er geen enkele kunnen billijken ons kunne hulp en medewerking onthouden wij zouden ondankbaar zijn wanneer wij geen hulde brachten aan hen bij wie wij ons nimmer te vergeefs aanmelden: die steeds op onbekrompen wijze van hunne liefdadigheid doen blijken." Leden der Hervormde Kerk welke rig ting gij op godsdienstig gebied ook moogt zijn toegedaangij allen hebt liefde tot uwen naastegij allen hebt medelijden met uwe verarmde medemenschendoch niet allen geeft gij aan 'die inspraak van uw hart gehoor Er schuilen addertjes onder het grasverwijten tegen de orthodoxe richtingin eiken zin één. Wij willen die eens van nabij bezien, zoo mogelijk wederleggen. Om niet te billijken redenen onthouden velen dier richting hunne hulp en medewerking aan de diaconie; zoo beweert men. Door de leden der llerv. Kerk wordt de diaconie voornamelijk op twee wijzen geldelijk ondersteund lo. door de kerk-collecten2o. door de jaarlijksche inschrijvingen. Daar de voorstanders der orthodoxe richting de Herv. kerken alhier niet bezoeken, omdat zij zich met de daar verkondigde leer niet kunnen vereenigengeven zij niet, kunnen zij niet geven aan de collecten in de Kerk. Is dat onbillijk Of zoude men ter Kerk moeten komenenkel om een offer aan den armen te doen Wat is hoofdzaak voor den Kerkgangerstichting of het geven van aalmoezen De zwaarte van het verwijt is dan ook waarschijnlijk hierin niet gelegenhet zietzoo wij ons niet vergissen op de weigering, om aan de jaarlijksche inschrijvingen deel te nemen. Nadat toch de orthodoxen herhaaldelijk bij het be voegde collegïe hadden aangedrongenom ook eens in hunne behoeften te voorzienen zij in plaats van eenige tegemoetkoming altijd afwijzing hadden onder vonden ontstond onder hen natuurlijk eene groote mate van misnoegen en weerzin; meer en meer be gonnen zij alle hoop op te geven dat hunne verlangens ooit zouden bevredigd worden althans niet dan in een zeer ver verschiet. Zij begrepen zich zelf te moeten helpen, en zij lieten daarom zooveel mogelijk op geregelde tijden predikanten die zich daartoe bereid verklaardeu van elders over komen om die in de Concertzaalwelke zij daartoe huurden, te doen optreden. Later, toeu tengevolge van de eenzijdige wijze waarop het Kiescollegie gevormd ishunne hoop op recht altijd flaauwer werd, begrepen zij aan. de j klimmende behoeften op eene betere wijze te moeten voldoen door te trachten een Evangelist te krijgen waarin zij naar vollen wensch geslaagd zijn; terwijl door Jhr. J. L. de Jonge, wiens onverdroten ijver algemeen ten zeerste gewaardeerd wordteen locaal is gesticht waarin thans geregeld eiken Zondag gepredikt wordt. Aan dit alles zijn echter groote kosten verbonden. En nu gelieve men dit wel in het oog te houdendat terwijl de modernen en oud-liberalen alhier voor de prediking naar hunne inzichten bijua geene uitgaven te doen hebbenen dus des te meer geld voor de armen kunnen afzonderen de orthodoxen zoolang zij buiten de Kerk gestooten blijven allereerst de Evangelie verkondiging zelve moeten bekostigen. Al waren dus allen even gewilligom de diaconie in hare armenbe- deeling te ondersteunenzij zouden haar thans zooveel als anders niet kunnen verstrekken. Wie wilzal zich hiervan kunuen overtuigen door maar eens den drempel van het Evangelisatie-locaal te overschrijdenhij zal dan zien, dat zeer velen, die door dagelijkschen arbeid in hun onderhoud moeten voorzien, daar zamenkomen en niet enkel vermogende lieden. Yeler oxrwïl is onvermogen. Is deze reden niet te billijken I)och ook de weigering der vermogenden ominteschrij- ven is zeer verklaarbaaren hoewel zij o. i. niet ge heel te verdedigen is moet men haar toch in verhand met den toestand hier beschouwen, en de lichtpunten niet over het hoofd zien. Het is het laatste middeldat zij aangegrepen hebben om van de kerkelijke collegiën bevrediging van recht matige eischen te verkrijgen. Door het uitoefenen van pressie hoopten zij recht te erlangenbij de weigering hebben zij echter altijd de verzekering gegevende diaconie te zullen ondersteunen zoodra hunne wenschen verhoord waren. Wat o. i. terstond te voorzien was is gebeurd het middel heeft gefaald want men was niet talrijk genoeg. Nu is men evenwel niet tot dezen maatregel overge gaan uitsluitend om dwang te plegenen volstrekt niet met het doel om de armen te benadeelen. Men meent bezwaar te moeten maken op eenige wijze, welke ook een collegie in zijn werkkring te ondersteunen dat een groot deel der gemeente in zijne heiligste rechten voortdurend mede miskent. Men betreurt het zeer, als de armen daardoor benadeeld wordendoch er zijn hoogere belangen dan de stoffelijke. Doch de benadeeling is <zoo -erg nietals men het voor laat komendit moge tevens blijken uit onze wederlegging van het tweede verwijt. Het is in de tweede aangehaalde phrase gelegen. „Iedereen heeft liefde tot zijn naaste en medelijden met de armen doch niet iedereen geeft aan de inspraak van zijvi hart gehoor." Dit is volkomen waar doch waartoe de bijvoeging„welke richting gij op gods dienstig gebied moogt zijn toegedaan"? Is het eene eenvoudige uitbreiding om niemand uit te sluiten Ook zonder haar zoude de zin ditniet toe laten. Of ligt in deze uitbreiding een bijzonderen zin Zoo ja, dan kari zij niet anders beteekenen dan dat er eene richting is welke om hare richting aan die in spraak geen gehoor geeften dit zal dau wederom wel de orthodoxe zijn. Hiertegen komen wij op. Het moge waar zijn, dat velen niet door de diaconie aan de arineu willen geven, dat zij hun gevoel zoudeu onderdi ukken en aan de armen niet geven is volstrekt onwaar, Men onderzoeke dit maar en men zal bevinden dat zij evenzeer als vroeger de armen oudersteuneuterwijl zij onbekrom pen en zonder voorliefde voor eene bepaalde richting hun lot trachten te verzachten. Aldus is het nadeeldat door hunne weigering ont staat in waarheid zeer gering. Ten slotte nog een enkel woord. Gaarne betuigen wij dezen maatregel door sommigen genomenhoewel wij hem verklaarbaar vinden af te keuren. Het middel werkt toch nieten eene goede zaak wordt er door tegengewerkt armenbedeeling door middel van de diaconie die o. i. de voorkeur verdient boven die van overheidswege. De armenzorg toch moet zijn een werk der liefdeen de uitdeèlingen onder de bëhoeftigen moeten met kennis en oordeel geschieden. Wij gelooven dat HH. diakenen hunne moeijelijke en meestal ondankbare taak met ijver en naauw- gezetheid vervullenen wij wenschen hen van harte toe', dat 'de geopende inschrijving groote deelnemiug 'móge .ondervindenja wij zouden ons verheugen indien ook van wege de orthodoxe richting algemeen zooveel mogelijk geteekend werd. Wij betreuren zeer de vermindering van inkomsten maar niet minder de verwijten in dezen brief, hoe zacht ook ingekleed, vervat: enwij gelooven dat de voorstanders der orthodoxe richtingfi met het volste recht de diakenen zouden kunnen toevoegen „de armen hebt gij altijd met u maar onze geestelijke belangen nimmer." Wij onderschrappen. Zierikzee 27 Januari. In het afgeloopen jaar had het vaderland onderscheidene verliezen te betreuren in het afsterven van vele mannen die op onderscheiden gebied zich verdienstelijk gemaakt hebben en wier naam met hunnen dood zeker niet der vergetelheid zal zijn prijs gegeven. Naauwelijks was het jaar 1869 aangevangen of Dr. D. Koorders lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaalwerd aan het vaderland ontruktzijne bui- tengemeene talenten verschaften hem eene eereplaats onder de voortreffelijkste geleerden en staatkundigen van zijnen tijd. Spoedig werd hij gevolgd door den beroemden toonkunstenaar Willem Smits en den beesten schilder Ravenswaaij. Een tweede verlies leed de Tweede Kamer in het afsterven van het Kamerlid G, Reinders Dr. J. W. Ermerins oudhoogleeraar te Groningen Jhr. Mr. A. G. A. Kidder van Rappard Minister van StaatJhr. M. W. Alberda van Ekestein Kamerheer vaji Z. M. in buitengewone dienstvolgden nog in het begin van bet jaar terwijl verder onder de meest bekende afgestorvenen de namen voorkomen van Mr. A. L. H. Baron Michiels van Verduinen Raadsheer in het Prof. Geregtshof van LimburgProfessor Domela Nieuwenhuis Generaal van Swieten Mr. J.. Schroder Secretaris- Generaal bij het departement van binnenlandsche zaken ViceAdmiraal G. Vogelpoot; Dr. K. J. E. Jansen; Conservator aan het Rijks-Museum te LeidenDr. J. vau Deen Hoogleeraar te GroningenMr. N. Olivier lid der Tweede Kamer van de Staten-Geueraal en den oudeihdkuu dige Dr. C. R. Hermans Reetor aan het gymnasium te 's Hertogenbosch. Ds. Zaalberg die alhier ook eene lezing zal houden is te Goes voor een 60 a 70tal personen opgetreden. Er waren dien avond andere amusementen waaraan het publiek de voorkeur gaf. Ouwerkerk den 24 Januri. Ook hier eischte het brooze ijs een offer. Eenige jongens gin gen eergisteren (Zaterdag, daar het vacantia was) naar eene vlakte om zich daar met of zonder schaatsen te rijden op het ijs te ver maken. Dit was onschuldig en niet gevaarlijk. Een viertal dier knapenwaaronder ecu halve idioot M. B. genaamd waren daarmede niet tevreden verwijderden zich van den troep, gingen op verren afstand van daar een put bezoeken om daar het ys te beproeven. Die verstand genoeg hadden, bleven aan den kant- en liepen ongehinderd over het ijs maar deze waren slecht genoeg om den ongelukkigen M. B. aan te zetten over het midden van den put te gaan. Deze hoewel reeds 12 jaar oud, geen verstand genoeg bezittendeom het ge vaar te beseffen dat in dien kleinen overtocht gelegen wasgeeft daaraan gehoor, maar moest dit toegevenmet den dood bekoopen. Allenzoowel vreemden als familie waren met dien doocl begaanbehalve alleen zijne moeder, die even bekrompen van verstand als haar natuurlijken zoon slechts zeide„Koe zeggen ze dat Marin dood is en de zuster van m'n baas heit een zweerende vinger!" Haamstede 25 Jan. Heden werd alhier aanbesteed het bouwen eener nieuwe koorn-scüuur op de hofstede van den heer Johs. den Bakker door den minsten inschrijver aangenomen door P. de Vries timmerman aldaar voor 2129het metselwerk daaronder niet begrepen. Te Amsterdam is als candidaat voor bet lidmaat schap der Tweede Kamer genoemd Mr. van Reen en vroeger herhaaldelijk door de hoofdstad afgevaardigd en die de candidatuur naar men zegt zal aanvaarden. Nog worden genoemd Mr. E Boas, Dr. J. Bosscha Jr. c. a. TJit het N. C. V. ontleenen wij het volgende In de Eerste Kamer is eene zaak', betreffende de begrootiug der Hervormde Eeredienstafgehandeld en toch niet afgehandeld. Wel heeft de Kamer alles aangenomen en goedgekeurd maar eenvoudig om niet met de Tweede Kamer in botsing te komen. Het geldt vooral die 6,800 door de Tweede Kamer verworpen op de lijst door den minister van Bosse gebragtvoor het collegie van toezigt in zake het be heer der Kerkelijke goederen. De daad van den heer van Lijnden (door zijn voor stel) én van de Tweede Kamer is zeer gegisptbespro ken zelfs afgekeurd ofschoon men voor dit oogenblik zich maar als instemmend verklaren zou. Toch wordt deu minister van Bosse opgedragen orn met een nieuw voorstel, aangaande die post van f 6,S0üin de Tweede Kamer op te treden. Dat wil eigenlijk zeggen De minister van finantiën heeft een protest tegen de houding der Ticeede Kamer. Uitnemend zeggen wij. Zóó komteer dan wij het hadden durven denkende vrijmaking der Kerk ter sprakeen het zal thans moeten blijken uit deze besprekingen (debatten of de Tweede Kamer het vvèl meent met de zoo zeer verlangde scheiding van Kerk en Staat. Hieruit blijkt niet minder dat de staatkunde van den minister van fiuantiën een gevoeligen slag verkregen heeft. Hij is gedrongen er nogmaals op teiiug te komen nota bene al nam ook de Eerste Kamer zijn begrooting aan. Dat is eene terugwerking in ons voordeel die scheiding van Kerk en Staat verlangeu. Hulst, 21 Jan. Gisteren avond omstreeks half elf uur arriveerde alhier eene commissie uit de arrondisse- ments-regtbank te Goesom een plaatselijk onderzoek in te stellen naar het vervaardigen van valsche munt door zekeren S. te St. Jansteen. Reeds den geheeleu winter hoorde men in het geheele district herhaaldelijk van in omloop zijnde valsche geldstukken. liet is dus te hopen dat men den vervaardiger ontdekke. Naar wij hooren heeft .de verdachte zich op de vlugt begeven, na eene huiszoeking welke reeds den 18aeu dezer door den burgemeester van St. Jansteen ten zijnen huize plaats hadofschoon het schijnt dat men eerst hedeu van dit alles kennis heeft gegeven aan de justitie te Goes, Naar men meldtheeft de Nederlandsche regering onlangs België's tusschenkomst tot schikking der vol gende niet onbelangwekkende quaestie ingeroepen. Een iuwoner van Groningen had 16 jaren geleden een Belgische vrouw gehuwd. Uit die echtverbintenis sproot ecu meisje, wier geboorte der moeder het leven kostte, De grootouders vau het kind, in België gevestigd, belast ten zich met hare opvoedingwaarvoor hun zekere

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1