Woensdag 19 Januari WOENSDAG EN ZATERDAG. Vi°. 6 1810 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. 311. 5 3% 64 85% F% 33% 92% 210 38% 56 48% 47% 10 43%. de. 7.25 11.00 10.00 00.00 7.50 0.00 00.00 00.00 00,00 ten. 30.00 :29.00 00.00 ■■30.00 ■120.00 00.00 30.00 29.00 23.00 00.00 5.50 4.50 Isius. 3.25 5.— 6.— 7,— 7,— 7,— 1,— 7,- PRIJS DEB ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- da Dood- berigtenran 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABON NEMEN TS-PRIJS. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Wie zich vóór 1 Februari op deze Courant abonneert zal haar gedurende deze maand Januari gratis ontvangen. De Uitgevers dezer Courant brengen ter kennis van het belangstellend publiek dat voortaan alle Advertentiën, waarbij Knechts, Dienst- of Werkboden arbeid zoeken gratis zullen geplaatst worden: en dat alle AdvertentiënMededëelingen Berichten of Stukken ter plaatsing móeten ge adresseerd worden aan het Bureau der Zierik- zeesche Courant alhier. Tevens brengen zij in herinneringonder verwijzing naar het nummer dezèr Courant van 1 Januari jl. dat hare kolommen voor elk en een iegelijk openstaanbehoudens het recht der Redactie om de plaatsing van alles te weigeren, dat volgens haar oordeel om vorm en inhoud niet gepubliceerd mag worden ter wijl mendesverkiezendeverzekerd kan zijn dat de striksle geheimhouding in acht zal ge nomen worden. Zierikzee 18 Januari. Gisteren zijn de begrootin gen van marine, oorlog en nationale schuld en heden die van finantiën door de Eerste Kamer aangenomen. 4, Naar men verneemt zal eerlang bij A. C. Krusemau te Haarlem de eerste aflevering van een nieuw werk van Dr. G. D. J. -Schotel het licht ziengetiteld „De openbare eerediënst dér iNëdërlandschë Hervormde „kerk in de 16e, 17e en 18,e e'èuw." De Lèid- schc courant zegt in eenbarer jongste num mers cv'er dat werk het volgende. „Voor zoover ons bekend is is er over dit belangrijk onderwerp nog niet geschreven en zal Dr. S. het ijê- breken en bedriegen wij ons niet dan zal het hoofdzakelijk bet kerkelijk leven onzer vaderenen dus ook een overzicht bevatten van de kerken en haar ameublement, de zeden en gebruiken, die alomme bij de godsdienstoefeningen op de kerkelijke feesten enz. plaats hadde'n 'dér synö'déüclassén ker kelijke personen administration enz. enz. Ofschoon wij mogen veronderstellen dat de heer S. een genoegzaam supellex voor zijn onderwerp bezitis het echter bijna zeker dat op velschillende plaatsen nog heden gebruiken plaats vinden vooral op kerkelijke feesten waarvan men noch den öörspróng noch de reden kan gissen dat zich hier en daar meubels b. v. preekstoelenor gels avondmaal-en doopgoed enz. bevinden, die merk waardig zijn door ouderdom of kunsten de aandacht van den heer S. ontsnapt zijn. Het is derhalve in het belang en voor de vaderlahdsche oudheidkunde in het (algemeen en vöor de geschiedenis der openbare eeredienst der Nederl. Herv. kerk in het bijzondér dat den heer S. diergelijke particulariteiten worden medegedeeldop dat zijn arbeid zoo volledig mogelijk zij. Het spreekt van zelf dat hiér sléchts sprake kan zijn van eigen- dommelijke gebruiken en merkwaardige nergens of in zeldzame werken beschrevenmeubelen." Wij vestigen hierop de aandacht vooral van H. H. predikanten in deze streken diedaar onder hen gewoonlijk het kerkelijk archief eener gemeente berust bijzonder in staat zijn, om den heer S. in zijne onder neming bij te staan. In de Arnhemsche Courant lezen wij dat de heer F. Baron van Bbakell aan de te Arnhem gevestigde vereenigitfg Handicerksblöei eene gift van d u i z e n d gulden 'sjaars geschonken heeft, ten einde daarmede aan 'oppassende hulpbehoevende huisvaders vrije woning te verschaffen. Eèïi schoon vóórbéeld Mr. Godefroilid vaii de Tweede Kamer heeft zijn ontslag als zoodanig genomenhij was door Am sterdam afgevaardigd. Dingsdag den Ssten 'Februari zal de verkiezing van een nieuw lid plaats hebben de herstemming zoö noodig dén 22sten Eebruari. Bij de Tweede Kamer is' ingekomen een wets ontwerp regelende de inrichting van Ibe- Waarschblen. Daarbij worden zij onderscheiden m openbare, door de gemeenten opgericht en onderhouden, en bijzondere. Verder wordt voorgesteld de oprichting niet verplichtend te maken verbod om localen in ge bruik te neménwelke door dén geneeskundigen in specteur schadelijk voor de gezondheid of niet ruim ge noeg worden bevondenaflegging van examen door de onderwijzeressen waaraan die bij de bestaande in richtingen alleen zijn .onderworpen als zij zich in eehe andere gemeeiite vestigen onderwerpiüg van desahólen aan het toezicht van art. 52 der wet van 1857. St. Maartensdijk 13 Januari. Eene afdeeling van het schoolverbond is alhier opgericlit 50 leden telt zij reeds. 's Gravenhage', 13 Januari. In eene vergadering ter bespreking van het ontwerp reglement voor deatdeeling 's Gravenhage van het Nederlandsch schoolverbond heden avond gehoudenwerd dé haar hét ons voorkomt ze'er juiste bepaling op voorstel van een der leden in het reglement opgenomen dat noch schoolopzieners noch inspecteurs van het lager of middelbaar onderwijs leden .van liet bestuur der afdeeling kunnen zijn. Wij hadden zeifs wel gewensclitdat de oorspronkelijke redactie van het voorstelwaarhij ook léden der plaatselijke schoolcommissie en hoofd- en hulponderwijzers werden uitgesloten was aangenomen .Intusschen hopen we dat met of zonder die bijvoeging, au d ere afdeelingen het voor beeld dér haagsche zullen volgen, en nog meer', dat de algcmeene vergaderingbinnen kort te "Utrecht te hou deneene dergelijke bepaling in het algemeen reglement op'neme. Te 's Gravenhage is op 13 Januari jl. de eerste volksgaarkeuken ingewijden weldra zal zij dooreen tweede gevolgd wordea. Het zijii geen instellingen van weldadigheid evenals de söepkokérijen', waarin aan armen warme spijzen worden uitgedeeld het zijn restauratiën voor het volk, voornamelijk voor den arbeider die daar voor nerin gen prijs zich goed en krachtig voedsel kan verschaffen. Voor slechts tien cents ontvangt hij daar een middag maal bestaande in krachtige soep zuurkool en aard appelen met spek worst of vleesch en een glas bier. Het gebouw zelf is zeer doelmatig ingericht behalve een voorportaal bevat het eene ruime keuken en een flinke met hout bevloerde eetzaal waarin vier groote tafels met banken geplaatst zijn. Twee kooksters cn een inspecteur zorgen voor de bereiding der 'spijzen. Zoude het niet mogelijk zijn in kleine 'stëdën iets dergelijks op te richten Stat en-G eneraal EERSTE KAM EK. Woepsdag 11. heeft de Kamer een begin gemaakt met dé behandeling der staatsbegrooting voor 1870. Na dé algemeene beschouwingen waarbij de minister van finantiën te kennen gaf, het ^onraadzaam te achten in andere uitgaven dan dié voornamelijk voor den aanleg van staatsspoorwegen vereischtdoor éehe leening te voorzien zijn de beide eerste hoofdstukken met al gemeene stemmen aangénomën. Bij de behandeling van het departement van buiten- landsche zaken is voornamelijk de omstandigheid bespro ken, dat door de aanneming van een amendement in de Tweede Kamér dë post uitgetrokken voor een mi nister-resident in China is vervallen en tegelijkertijd die voor een consul-generaal is ingetrokken gebleveu. Met 34 stemmen tegen 1 is de begroóting aangenomen. Na bespreking van een groot aantal verschillende on derwerpen is de begrooting van bet departement van justitie, en daarna ook die van de afdeeling Koomsch Katholijke Eeredienst inét algemeèiiè stemmen aange nomen. In de zitting van Donderdag is de begrooting van het departement van finantiën afdeeling Hervormde en andere eeredieustenwaarover de discussien reeds den vorigen dag begonnen waren verder behandeld. "Voor namelijk werd gesproken over de gevolgendie de aan neming van het amendement ran denheer van L yn den van Sandenberg in de Tweede Kamer, (schrapping van eene som van f 6800 wegens kosten van het al gemeen collegie van toezicht op het beheer der goede ren van de lierv. gemeenten enz.) voor (le bevordering van de scheiding tusschen Kerk en Staat zon hebben. Nadat de minister van finantiën verklaard had de ver werping van dien post niet dan nadeelig voor bedoelde scheiding te achten en de zaak nogmaals bij de andere kamer ter sprake te zullen brengen, is hét hoofdstuk met 22 tegen 13 sücmmeD aangenomen. Een ander lot trof de begrootiDg van uitgaven voor den aaiifeg van staatsspoorwegen voor 1870. In de zitting van Vrijdag werd dit hoofdstuk met 19 tégen 17 stemmen verworpen. Het brengen van een post op deze begrooting tot begin vau de haven verbetering van Hailingen (een werk in het geheel op 2 l/2 millioen ge raamd) werd door velen bestreden door sommigenom dat zij het nut van het werk zelf twijfelachtig oor deelden in verhouding tot de .kostendoor verschei- denendie tegen bet werk op zich zelf geen bezwaar hadden .omdat zij zich .niet kouden vereeuigeu met de vastkaöoping van dit werk aan de begrootiug der staats spoorwegen maar een afzonderlijk wetsvoorstel ver langdenDoor den minister van biiineulaudsche zaken was de post verdedigd op grond dat hierbij dezelfde weg gevolgd was als bij vroegere gelegenheden, dat die post genoegzaam toegelicht wasen zij,, die alleen bezwaren in het brengen daarvan op deze begrooting hadden door verwerping dier begrooting alleen ter wille van den vormde uitvoering van een belangrijk werk geruimen tijd zouden vertragen. Zaterdag is de begrooting van het département van binuenlandsche zakeu in behandeling genomen waarbij de werking der geneeskundige wetten de toestand der krankzinnigen-gestichten onderscheidene waterstaats- zakeu en het onderwijs zijn ter sprake gekomen. Met 31 tegen 4 stemmen is de begrootiug aangenomen. Gisteren (Maandag) zijn de beraadslagingen voortgezet. F R A N K R IJ K. "Wij wagen het een résumé te geven van de ge beurtenissen, die in de vorige week. in Frankrijk hebben plaats gevonden en voornamelijk van den doodslag door Pierre Napoleon Bonaparte op „een kind uit het volk" gepleegd. Het is moeijelijk een onpartijdig oordeel over deze gebeurtenis te velleu wanneer men de berichten die de Parijsche dagbladen ons leverennagaat is er tweederlei opvatting dezer treurige zaakvolgens de eene drukt alle schuld op den ongelukkigeu prins, volgens de andere is hij door zijn slachtoffer en diens medge- zel geprovoceerd. Maandag den lOden Januari begaven Victor Noir en Ulrie de Eonvielle, beiden redacteurs van het volk tegen de keizerlijke regering en het keizerlijk huis opruijende dagbladenzich ten huize van Pierre Bona parte, .om van hem uit naam van Paschal Grousset, een redacteur van een dergelijk blad „la Revanchedaar deze door een artikel van prins Bonaparte in een liberaal, maar der keizerlijke regering gunstig gestemd blad „l'Avenir de la Corse" (de toekomst van Corzika) zich beleedigd rekendevoldoening en herstel van eer te eischen. Zij overhandigden den prins daartoe een brief van Grousset, waarin deze hen dit verzoekt. De prins had echter juist eene uitdaging gezonden aan Rochefortom in persoon met hem te duelleren daar hij zich door de honende taal van dien volksmenner in „la Marseillaise" gruwelijk gekreukt rekende. Hij gaf evenwel in zijn daartoe strekkenden brief uitdrukke lijk te kennen alleen met hem Rocheforteen twee gevecht te willen aangaan. Hij bad toch vernomen dat deze van zijne kiezers een mandaat had ontvangen, om de geheele keizerlijke familie voortdurend te honen en te beleedigendoch elk herstel van eer waardoor zijn kostbaar leven in gevaar gebracht zoude worden, te weigeren. De prins, vreeze.nde dat hij een van zijne handlangers zoude zendenom den handschoen hem toegeworpen op te nemen, verklaart daarom, en hiertoe was hij volkomen gerechtigd daarmede geen genoegen te zullen nemen. Hij weigerde daarom, zoodra bij den brief gelezen bad, de uitdaging aan té nemen, meenende dat Grousset voor Rochefort opkwam en toen men hem te kennen gaf, dat dit niet zoo was, verklaarde hij aan Grousset niets te verantwoorden te hebbenen voor de eer van een duel met hem te bedanken. Deze zaménkomst kenmerkte zich echter door eene buitengewone verbittering van beide zijden en hierin moet mén de oorzaak van haren treurigen afloop zoeken. Wel stelt de Eonvielle in „la Marseillaise" het voor, als of hij en "Victor Noir op eene zeer beleefde wijze zich tegenover den prin$ gedragen hebben en als of deze reeds, zoodra hij hen zag, zijne drift niet meer meester was het laatste moge waar zijn het eerste is zeker onwaar. Ondenkbaar is betdat personen, die dagelijks zulke honende lastertaal tegen de Bonaparte's in hunne cou ranten uitbrakenin een gesprekwaarin 'zij een van die „monsters" (zooals zij hen noemen) tegenover zich hebbenzich op eene, wij zeggen niet eerbiedigewel levende maar ten minste uiet beleedigende wijze zouden gedragen. Wij vinden daarom de beschrijving van den prins zelf zeer aannemelijk, jade eeuigwaarschijn lijke, dat zij bij hem binnen kwamen in eene dreigende houding met de handen in den zak. Reeds daardoor moest hij, die zelf opvliegend en driftig van karakter is, zich beleedigd achtenhij sprak hen dan ook met diepe verachting toe en leverde toen hij het due) met Grousset van de hand wees hiervan een duidelijk be wijs door dezen en Rochefort met den naam „krengen" te bestenipelen. „Daarop trad hijzooals de Eonvielle zegt, „op ons toeen zonder uittarting van onze zijde geeft hij Victor Noir een slag in 't aangezicht haalt een zesloópsrevolver uit den zak, en lost a bout portant een scbotdat mijn vriend doodelijk trof." De prins daarentegen verhaalt, dat Victor Noir op hem toetredende,hem een slag in 't aangezicht gafen dat de Eonvielle van .zijn kant een pistool voor den dag haalde, en dit laadde, doch dat hij toen terstond voor het geladen was op Victor Noir die hem geslagen had een schot lostedat hem, zooals hij meende te zien, hevig verwondde dat hij daarop ook op de Fonvielle, die met laden doorging, schoot, waarna zij beiden zich door de deur die opengebleven was verwijderden dat de Eonvielle nit een naburig vertrek nog op hem vuurde en hij terugschootdoch dat deze beide schoten hun doel misten. Dat hij zelf zoudegeschotenhebben, ontkent de Fonvielle eveneenshij Heeft dit vermeden, bevreesd om voor aanvallende partij gehouden te worden. Wie nu in dezen gelijk heeftde prins of de Fon vielle durven wij niet beslissen. De weigering om het aangeboden duel aan te nemenen de verachting, 1 waarmede de prins tot hen en van hunne vrienden Rochefort I en Grousset sprakmaken de drift van Victor Noir zeer verklaarbaar.' Doch evenmin komt- het ons on waarschijnlijk voor dat de prius door de onbeschofte handeling in woede ontstoken op hen toegetreden is één hunner geslagen heeft en zich zelveu niet meer j meester op hen schoot. Eene omstandigheid in het voordeel van den prins is voorzeker dat de geneesheer j Pinet geconstateerd heeft dat hij eene kneuzing onder het linkeroor hadeen slag kan o. i. hiervan ligt de oorzaak ziin. Het was Noir nog gelakt alleen de straat te be reiken bij viel daar spoedig' in zwijmen was korte oogenblikken later een iijk. Hij was 22 jaar ouden 1 bielp thaiis na eerst aan andere dagbladen gearbeid te hebbenRochefort aan de uitgave van diens berucht blad. Zijn vroege dood wekt het medelijden op van I een ieder met moeite na van ziju 14de jaar af ge zwoegd en veel ellende doorstaan te hebben (meer- malen had hij onder de eene of andere brug den nacht moeten doorbrengen) had hij zijne tegenwoordige posi- I tie verworven, en den volgenden dag zoude hij met ecu meisje van 1G jaar in het huwelijk treden. Grooten- deels op de Boulevards opgevoed was hij een echte I Parijzenaar, en onder de klasse, waarin hij verkeerde I zeer bemind. Men verhaalt van hem dat hij zich in I de letterkundige wereld reeds eenigen naam verworven I had: dat zal evenwel zeer weinig geweest zijn, want I bij kon niet eens goed spellen een ander moest zijne I gedachten altijd in schrift brengen. Zijn grootste genot I was lekker en veel te eten. Pierre Napoleon Bonaparte 12 September 1 SI5 tel Rome geboren is de derde zoon vau Lucien Bonaparte, broeder van Napoleon Ieen volle neef van den keizer een echte Italiaan. Als -afgevaardigde van Corsika was hij in 1S48 lid van de constituerende vergadering waar hij tot de j uiterste linkerzijde behoorde. Sedert 1851 leefde hij afgezonderd van de keizerlijke familie en behoorde altijd tot de liberalen. Hij is een zeer driftig persoon, die, wanneer zijnH hartstochten eenmaal zijn opgewekt, zich geen reken schap van zijne daden weet te geven en thans niet voor de eerste keer bloed vergoten heeft. Alleen door zijn verregaande drift heeft hij zich deze jammeren op den hals gehaald. Terstond na zijne misdaad heeft hij zich uit eigeiilv beweging naar het commissariaat van policie begeven aldaar bekend, wat er voorgevallen was, en is daarop naar de eonciergerie overgebracht. De behandeling vaiif-' de zaak zelf is reeds ver gevorderd, en spoedig zal meiil de uitspraak van het hoos gerechtshof vernemen. ZelfB verlangde hij volgens de gewone wijze geoordeeld teil worden doch daar de wet eene afzonderlijke rechts-! pleging voor de leden van de keizerlijke familie voor-I schrijft, is hem dit niet toegestaan. Victor Noir is den 12den op het kerkhof te Neuilly onder een ontzachlijke ioevloed volks begraven. Leve Roolicï fortweg met de Bonaparte's leve de Republiekom

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1