8 m°> 3 Zaterda Januari. 1870 WOENSDAG EN ZATERDAG. I Tevens brengen zij in herinnering, onder Verwijzing naar het nummer dezer Courant van 1 Januari jl. dat bare kolommen voor elk en een iegelijk openstaanbehoudens het recht der Redactie om de plaatsing van alles te weigeren, dat, volgenshaar oordeelom vorm en inhoud niet gepubliceerd mag wordenter wijl mendesverlriezendeverzekerd kan zijn dat de strikste geheimhouding in acht zal ge nomen worden. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlanclsche Tijdingen. n ZIERIKZEESCHE COURANT PK IJS DER ADVERTEH TIÉN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E i S C H IJ N T A BONN E M E N T S-P K IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzon ding tier Adverteutiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg slsius. 5 4.5 6 7.5 12.00 8.00 7.00 5.76 6.25 3.50 4.00 8.00 10.50 12.00 13.00 7.50 9.— 9. afvaart en van na do VOS. Wie zich vóór 1 Februari op deze Courant abonneert zal baar gedurende deze maand Januari gratis ontvaDgen. De Uitgevers dezer Courant brengen ter kennis van liet belangstellend publiek dat voortaan alle Advertentiën, waarbij Knechts, Dienst- of Werkboden arbeid zoeken gratis zullen geplaatst worden en dat alle AdvertentiënMededeelingen Berichten of Stukben ter plaatsing moeten ge adresseerd worden aan het Bureau der Zierik- zeescke Courant alhier. Zierikzee 8 Januari. Aan de school voor minver mogenden alhier (Tusschenschool) is de betrekking van ticeeden hulponderwijzer tegen eene jaarwedde van ƒ300 Vacant. Sollicitanten moeten zich ouder overlegging van huune bewijsstukken portvrij aanmelden bij den heer Burgemeester alhier. H "Wij vestigen de aandacht van kooplieden en winke liers op de nieuwe icet betreffende de matengewichten eu weegwerktuigen waarvan wij liet, in werking treden in ons vorig nummer lubben bericht, en vooral op het navolgende Alleen maten en gewichtenwelke in deze wet worden opgenoemdmogen in het Itijk worden ge bezigddus niet meer de oude el, maar de meter of (Nederlandsche) elniet meer het oude pond maar het kilogram of (Nedeiiandsch) pond. (art. 3.) I In het koopmansboek of in liet uittreksel mag men zich niet alleen van de vreemde of afgeschafte maat of gewicht bedienen, op verbeurte eener boete van f 10 zoo hét boek of uittreksel in rechten overgelegd moet worden of in een rechtsgeding gebruikt, (art. 9.) Het bezitten of voorbanden hebben van niet met deze wet of met de. ter uitvoering daarvan genomen be sluiten overeenkomstige matëiigewichten of weegwerk- tuigen op plaatsen bestemd of gebruikt tot bet verkoopen j inkoopen afleveren of in ontvang nemen van waren of waar die voorwerpen tot grondslag van heffingen of andere ontvangsten strekkenis verboden op straffe eeuer boete van 10 tot f 20. (art. 11.) H Op gelijke boete is het hebben van bijzondere merk- teekenen op de maten, met bet doel om bij andere dan t wettelijke maten te verkoopen, verboden. I I'Vie geene straffen wil beloopen gebruike daarom enkel de maten en gewichten die in deze wet zijn' op genoemd. Het is evenwel niet noodig om den vreemden naam te schrijven de Nederlandsche is ook geoorloofd. 'f'Tegen den geringen prijs van tien cents kan ieder zich een exemplaar dezer wetuitgegeven bij Roelants te Schiedamverschaffen. Stoomvaart op Amerika. Aan allen, die belang stellen in eene rechtstreeksche stoomvaart-verbinding van Nederland met Noord-Amerika, zaju door den heer burgemeester van Vlissingen met vier aldaar wonende burgers enkele woorden ter voor lichting en opwekking gerichtom te teekenen op de leeningdie door de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-maatschappij te Amsterdam tot 5 Jau. jl. openge steld was, ter onderneming eener stoomvaart van Vlis- singen op New-York, Die heeren welke een comité gevormd hebben tot bevordering dier waarlijk nationale zaak, en sedert niet opgehouden hebben zich door on derzoek en studie op de hoogte der kwestie te stellen, hebben met naauwgezetbeid alle plannen onderzocht en spreken daarom uit volle innige overtuiging hun onpartijdigniet twijfelachtig oordeel uit, vrij van be krompen locale voorliefdealleen lettende op het nati onale belang dat er maar één goed plan is lil. dal der ICon. Ned. Stoombootmaatschappij. Daar Ylissingen door hare ligging aan zee en spoedige verbinding met het Europeesche spoorwegnet (binnen twee a drie jaren zullen de schoone kanaal- haven- en spoorwerken voltooid zijn) buiten twijfel zoo veel voor heeft boven Rotterdam datja als middel punt van commercie de voorkeur zo» kunnen verdienen maar om de gebrekkige gemeenschap met de zee zelfs niet in vergelijking kan komen moet men aan het plan der Kon. Ned. Stoombootmaatschappijdie het algemeen vertrouwen geniet.de voorkeur geven. De vaart naar Rotterdam' langs Brouwershaven is in vele opzichtenzooals uit de onderzoekingen geblekeu is gebrekkig en voor den verbeterden waterweg naai den Hoek van Holland zijn er volgens het oordeel van den heer Stieltjesnog een greoter aantal milliocuen niet tonnen noodig, dan dit werk nu reeds kosi, en die millioenen vertegenwoordigen werk en tijd. Het geheele Nederlandsche volk in het algemeen en de industriëlen in Limburg en Noord-Bvaband in het, bijzonder, spoort men om deze redenen tot deelneming aan. Het algemeen vaderlandscli belang staat, volgens die heeren op het spelals de leening niet volgctee- kend wordt. (Ingezonden.) Eene flinke benocmiwg. Te Leiden is nn onlangs tot benoemd dc student Coebebg. Er was geen geschikter persoon te vinden. Als men de ontzaglijke hoeveelheden oesters in aanmerking neemt die jaarlijks door dc liefhebbers van dat delicieuse weekdier worden verzwolgen zcu men allicht beginnen te vreezen dat dc voorraad eindelijk wel eens zou kunnen uitgeput raken. Wij kunuen de gemoedelijke en rechtvaardige oesterliefliebbers aangaande dat gevreesde gevaar geruststellen en voeren daartoe slechts het volgende feit aan. Bij gelegenheid eener onlaugs gehouden tentoonstelling van het Londen Uni versity College kon men aldaar ook zien een oesterbroedsel (eieren) onder een vergrootglas en men kou daarnaar de berekening maken dat een enkele oester 1,800,000 jongen voortbrengt. Wanneer die allen tot ontwikkeling kwamen, zou dat zoowat 1200 vaatjes uitmaken, ludieii die ontzettende vruchtbaarheid niet door andere natuurkrachten werd verhinderd of getemperd, zou binnen weinige jaren de Oceaan veel te klein ziju om al de oesters te kunnen bevatten. Doch er zijn myriaden van andere hongerige zeebewonersdie oesters eten (hoezeer zonder een glaasje Chablis er bij 't geen moet worden toegeschreven aan hun ongemeen .laag standpunt van bewerktuiging en ontwikkeling)zoodat aldus het evenwicht onder de bewoners van den Oceaan hersteld wordt en blijft. Intusschen ware het zeer te wenschen dat de kunst matige oesterteelfc wat meer werd beoefend. Want de oesters zijn te duur dan dat men zou kunnen li au delen naar het voorschrift van zekeren Duitscheii geleerde die beweerde: dat, wanneer de mensch maar wist wat heilzame uitwerking het oestereten op 's meiischen organisatie hadalsdan iederdie ziehzelvcu be hoorlijk respecteerde en zijn lichaam liefhad ten minste een dozijn of zes zeven van die allervoortreffelijkste sehaaldiertjes zou verorberen. „De goede koning Hendrik" wilde indertijd dat ieder Parijscbe burger des- Zondags zijn hoentje in den pot zou hebben. Wat ons betreftwij zouden gaarne een heerscher bezittendie het zoover wist te brengen dat het recept van bovenvermelden Duitschen geleerde bij ChristenenIsraëlieten Heidenen en anderen kon worden aangewend. (Het Vaderland.) Het koninklijk zoölogisch genootschap Natura artis magistra ontving dezer dagen van den heer Tuld ten geschenke een aanzienlijke verzameling levende vo gels uit Japan waaronder een paar zoogenaamde wit- nek kraanvogels de eerste die levend naar Europa zijn overgebracht. In artis zijn nu twaalf soorten van kraan vogels uit alle werelddeelen vereenigd, Uit Brest wordt gemeld dat het scheepsjournaal van het op de riffen van Ouessant gestrande adviesjacht Gorgouc aldaar, in eene flcsch op het strand is aan gespoeld. Aan het slot van het daarin aaugeteekende leest men „Wij hebben tot het laatste toe alle krach ten ingespannen. Het is niet mogelijk het schip te be houden. De ketel is lek. Ik geef mij aan Gods genade over." Yolgens een schrijven vau een gewezen luitenant der Gorgone den heer Dubosc die kort vóór het uit zeilen van dat schip verplaatst geworden en alzoo op eene merkwaardige wijze in het leven behouden isbe staat er geen hoop meer, dat zich manschappen van het vergane schip op een tier bij de Franse lie kust gelegen eilanden geborgen hebben. Uit Assen schrijft mendat vijf personen, die zich op hot Poixerdiep waagden om schaatsen te rijden allen door het ijs zakten. Gelukkig dat nog juist bijtijds hulp opdaagdeanders zouden zij allen hun roekeloosheid met den dood geboet hebben. Een knaap is op het Oranje kanaal door het ijs gezakt en met veel moeite gered. Op oudejaarsavond ontstond er te Tilburg brand in do ijzergieterij van den hoer Smulders bijna het geheele gebouw is een prooi dei- vlammen geworden de schade is aanzienlijk. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bij het instorten van een zijmuur heeft een burger zulke zware wonden bekomendat men voor het behoud van zijn leven vreest. Tusschen Hardegarijp en liet Zivarteweg- send onder Rijperkerk is dezer dagen gevonden het lijk van een manspersoon zwaar van gestalte, met een dikken ronden neus, eenigzi'us pokdalig, lang 1,942 m., gekleed met een blaauwlakcnscben jas zwart gekeperde broekblaauw bukskin vest, zwartiakensche petzwartwollen sokken, ledereu pantoffels blaanwbaaicn onderbroek en hemdrok, hlaauwgestreept boezeroen hemd met de letters F. W.een zilveren ring aan den middelsten vinger van de rechterhandwaarop de letters M. J. B. volgens paspoortbij hem gevonden vermoedelijk geheeten F. J. Wilbers, geboren te 's Gravenhageop 21 December 1849. Jl. Zondag avond heeft naar het Utrechtsch dagblad meldt, aan het Vossegat te Utrecht een moordaanslag plaats gehad. Omstreeks half negen uren werd plotseling een schot ge lost, waardoor de fortwachter in het hoofd ge troffen werd de kogel kwam aan het oor uit. Vervolgens werd een neef uit Amsterdamdie bij den fortwachter op bezoek wasdoor een tweeden kogel in den bil getroffen. Daarna moet nog een schot gelost zijn want er zouden 3 kogels in liet vertrek gevonden zijn. Bijna onmiddelijk nadat de schoten gelost waren drong- een militair met een ponjaard gewapend het vertrek binnen en maakte allerlei dreigende gebarenwaarop de familie onder het geroep van: moord 1 naar den zolder vlugtte. De dader nam de vlucht en is nog niet ontdekt. E RANK R IJ K. Parijs 2 Januari, Bij de nieuwjaarsreceptie heeft blijkens liet Journal Officiel de keizer op de gewone aanspraken geantwoord. Op die vau liet corps diplo matique „Mijne heerenuwe tegenwoordigheid en de door u gesproken woorden zijn mij een nieuw be wijs van de goede verstandhouding Uissckeu mijne en uwe regeriugeD. Ik 1 oop ca vertrouw dat het jaar 1870 in het belang der algemeen» beschaving die ban den van vriendschap nog naauwer zal toehalen." Tot den voorzitter van den senaat: „Ik wensen den senaat geluk met de wijze, waarop in de laatste maan den de leden de hun toevertrouwde taak tot wijziging der constitutie in liberalen geest vervuilen. Gij in oogt vertrouwen stellen in den nieuwen wegdien wij zijn ingeslagen ik vlei mij steeds op uwe medewerking uwe voorlichting, uw patriotisme te zullen kuuiun rekenen." Tot den voorzitter van het wetgevend ligchaam „Het is mij aangenaam uit uw mon l de betuiging ïi .ver aanhankelijkheid, ook in naam van het wetgevend ligchaam door u betuigd te vernemen. Norit was een goede verstandhouding tusschen u en ons noodiger dan thans. De veranderde omstandigheden hebben de rechten van het wetgevend ligchaam uitgebreid zonder nadeel voor het gezag, dat mij door dc natie is toevertrouwd Nu mijn verantwoordelijkheid gedeeld wordt door de groote wetgevende staatsligchamcn twijfel ik. te minder dat wij alle moeilijkheden zullen overwinnen. Ik ben als een reiziger die een langen wég heeft af te leggen en een deel van den last, dien hij tot nogtoe gedragen heeftvan de schouders werpt hij wordt daardoor niet verzwaktintegendeel hij voelt zich op nieuw gesterkt om zijn weg te vervolgen." En 'tot de geestelijkheid Ontvang mijn dank voor de wenschen mij door de Farijsche geestelijkheid gebrachten ontvang op uwe beurt van mij de geluk u eu selling voor den ijver door u steeds aan den dag gelegd." .Van de Miuisteriëele crisis nog altijd geen nieuws. Het Journal Officiel blijft zwijgen. La France denkt, dat het nieuwe Ministerie voornamelijk uit de linker- middelpartij zal genomen worden. De berichten omtrent arrestatiëu in liet leger waarmede de revolutionaire dagbladen trachten kwaad oloed te zetten worden thans door het Journal Officiel tegenge sproken welk blad tevens de verspreiders der leugen achtige berichten herinnert aan de wet van 1S19, volgens welke de rcgeeriug bevoegd is hen to straffen. Het Journal Officiel publiceert de namen van het nieuwe ministerie Justitie, Emile Olivier. Bmtenlandsclie Zaken Daru. Bmucnlaiidscbe ZakenChevaudior de Valdröme. Financiën Buffet. OnderwijsSegris. Openbare werken do Talbon et. Handel Louvet. OorlogLeboeuf. MarineRigault de üeuonilly. Huis des KeizersYaillant. Fraaie kunsten, vroeger met liet Huis des Keizers vereenigd Mauriche Richard. President van den Staatsraad De Parieu. De lieer St. Pau.1 prefect in lc Nord en dc oud- minister van Justitie Du vergier zijn tot leden van den Senaat benoemd. GROOT-BRITTAN NIË N. Een treurige omstandigheid is op Kersdag te Londen voorgevallen, in een der huizen vau Sandwich- street brak des avonds brand uit. De bewoners trachtten zich te redden hetgeen bun ook gedeeltelijk gelukte doch op een dakkamertje huisde een familie Beétlestone bestaande uit de moeder die juist bevallen was en vier kindertjes van drie tot vijf jaar; de vader, een politieagentwras juist afwezig. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werd de trap met een verstik- kenden rook gevuld; de moeder, die te bed lag, kon niet en de kleinen dachten niet aan vluchten hetgeen het treurig gevolg had dat allen in de vlammen omkwa men benevens een knaapje vau een der buren dat bij de kleine .Beetlestories te spelen was. erknieuws De drie onlangs geordende zendelingen der Ncd. Zend. 'Vereen. de heeren Schilstra Gijsman eu Zegers ge reed om naar Indie te vertrekken met het barkschip Anna Margaretha" alhier ter reedehielden zich in de laatste dagen in deze gemeente op en voerden beurtelings het woord in het onlangs ingewijde Evangelisatielokaal „Toevlugt." Dc heer Schilstra sprak op Oudejaars-avond een kort woord, de heer 'Zegersverkondigde op Zondag den 2d en Januarij II. het Evangelie in de voormiddaggods dienstoefening terwijl aan den avond van dien dag een afschejdsbidstond gehouden wrerd waarin de heer Gijsman voorging. Deze laatste zamenkomstdoor een buiten gewoon talrijke schare bijgewoond werd geopend door Jhr. J. L. de Jonge voorzitter der Afdeeliug Zierikzee van de Ned. Zend. Vereen, met gebed en het spreken van een wel kortmaar hartelijk en ernstig woord naar aanleiding van 2 Kor. 5 15# waarbij hij wees op de opofferende liefde van Christus die in ons het beginsel der zelfzucht overwinnen eu dooden moeten het werken aan de zendingzoo in ons land als in de heidenwereM als de vrucht van die bestredene zelfzucht voorstelde. Na het zingen van Gez. 151 6 trad de heer Gijsman op en sprak naar aanleiding van Haud. 16 over het. jammer geschrei dat uit de- hcidenwcreld tot ons komt om voorziening in den aldaar bestaanden geestelijken nood. Hij stelde ons de roepstem van den Macedonischen man voor als een stem van boven en een stem van benedeneen stem van bovendoor den ver heerlijkten Heer eerst tot zijne discipelen en in hen tot ons gebragt om het Evangeliedat van voorziening in den geestelijken nood spreektallen creaturen te pre-

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1