W°. 2 Woensdag 5 Januari. WOENSDAGEN ZATERDAG. 1870 Binnenlandsche Tijdi ngen ;geu )N; «bij PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg ndcn. 30.00 a 29.00 a 00.00 a 30.00 29.00 a 00.00 a 30.00 a 29.00 a 2S.00 a 00.00 a 5.50 k 4.50 Wie zich vóór 1 Februari op deze Courant abonneert zal haar gedurende deze maand Januari gratis ontvangen. De Uitgevers dezer Courant brengen ter kennis van het belangstellend publiek dat voortaan alle Advertentiën, waarbij Knechts, Dienst- of Werkboden arbeid zoeken gratis zullen geplaatst worden en dat alle AdveitentiënMededeelingen Berichten of Stukken ter plaatsing moeten ge adresseerd worden aan het Bureau der Zierik- zeesche Courant alhier. Tevens brengen zij in herinnering, onder verwijzing naar het nummer dezer Courant van 1 Januari jl. dat hare kolommen voor elk en een iegelijk openstaanbehoudens het recht der Redactie om de plaatsing van alles te weigeren, dat, volgens haar oordeelom vorm en inhoud niet gepubliceerd mag wordenter wijl mendesverkiezendeverzekerd kan zijn dat de strikste geheimhouding in acht zal ge nomen worden. Het Hiescollegie. II. Wij hebben in ons nummer van den 22 Dec. jl. aan- getoonddat het kiescollegie tengevolge zijner samen stelling niet in staat is den wil van de meerderheid der gemeente met zekerheid uit te drukken. Thans zullen wij verdere gevaren trachten bloot te leggen die uit deze gebrekkige zameustelling noodwendig voort I moeten vloeijen. Wij stellen het volgende 1. Het kiescollegie moet in zijn eigenaardigen wcrk- I kring de belangen van alle richtingen behartigen. 2. Daarvoor moeten de leden in hunne vergaderiugen noodzakelijk met elkander van gedachten wisselen,, 3. Doeltreffende gedachtenwisseüng is ondenkbaar indien niet elke richting zelf bij monde van hare voor- I standershare belangen kan blootleggen. Daar hier ter stede de orthodoxe richting buiten gesloten isis eene miskenning van hare belangen ook bij de meest goede trouwzeer wei mogelijk J bijna onvermijdelijk. Yoor wij deze stellingen uiteenzetten moeten wij erkennendat wij ons hier op een eenigzins onbekend F terrein begeven. De vergaderingen toch vau het kies collegie zijn niet openbaar en, als er debatten over zijne handelingen en besluiten gevoerd worden, komen die niet dan zijdelings ter oore van het publiekzij I blijven in den regel het geheim der leden. Wij kunnen dus niet bepalen, of soms niet in liet kiescollegie te Zicrikzee de belangen der buitengeslotene richting, niettegenstaande men tegen haai* vijandig gestemd is even goed ver- dedigd en even juist blootgelegd worden als dit door I hare voorstanders zoude kunnen geschieden of liever, I wij, weten niet, of er wel ooit iemand die belangen tot ^een onderwerp van bespreking, met betrekking op het geen door die. vergadering te verrichten washeeft [gemaakt. Dit gemis nu van publiciteit is o. i. (indien men daar althans iets meer doet dan eenvoudig kiezen [indien daar bovendien in 't algemeen de keuze be sproken wordtvóór men tot stemming overgaat) be paald een gebrek van deze vergaderingen. De geheele gemeente heeft er belang bij te weten welke gevoelens daar door hare afgevaardigden geuit wordeu, en hoe zij zich als leden van het kiescollegie gedragen de (gemeenteledendie hen gekozen hebben om daarnaar te oordcelen, of zij het eens gegeven mandaat zullen '"jvernieuwenzij die vroeger hunne stem op een ander jhebben uitgebracht, om te overleggen of zij dit wederom [zullen doen. Men zoude dus bij publiciteit eenigzins in staat zijn om behalve op openbaar leven en op richtingook op de verdiensten Van een kandidaat bepaaldelijk als lid van het kiescollegie acht te slaan. En bovendien zoude, het oordeel van de uitnemendste gemeenteleden, (zoo althans moet ruen de leden vau het kiescollegie beschouwen) omtrent de belangen der gemeentevoor zoover zij door dat eollegie kunnen bevorderd worden tot eene juiste waardering van zijne besluiten van het grootste gewicht kunnen zijn, cn dor gemeente tot voorlichting kannen strekken. Het al of niet recht matige van klachten over miskenning van de belaugen der geheele gemeente zoudeindien het hieromtrent in zulk eene vergadering gesprokene op eene of andere wijze publiek werd gemaakt, licht wederom iets beter kunnen beoordeeld worden. Laat ons na deze noodzakelijke uitwijding tot onze stellingen terug-keeren. 1. Wij meenen dat het de plicht van het kiescol legie isin zijn eigenaardigen werkkring (dat is in het benoemen van ouderlingen en diakenen cn in het beroepen van predikanten) de belaugen van alle rich tingen en dus der geheele gemeente te behartigen. Deze plicht rust niet alleen op het geheele kiescol legie maar op elk lid in liet bijzonder Niettege?istaande de leden van het kiescollegie uit sluitend tot de moderne en oud liberale richtiugon behooren Zelfs niettegenstaande de kiezers, die hen gestemd hebben waarschijnlijk uitsluitend tot die richtingen be hooren Want men mag niet aannemen, dat do kiezers een imperatief mandaat aan hunne afgevaardigden zouden geven om uitsluitend de belangen der richting waartoe zij behooren te behartigen. Toch meent men dit: tengevolge eener bijzondere verwarring van denkbeelden omtrent de eigenaardige roeping van een afgevaardigde. Gekozen door de meerderheid vertegenwoordigt hij niet alleen die meerderheid, maar de gemeente hij moet als lid van het kiescollegie een recht-der gemeente uitoefenen. Zie jirt. 23 van het algemeen reglement van de Hervormde Kerk „Het rcolit tot benoeming „van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van „predikanten berust bij de gemeente. Deze (de go- },meenlezal dit óf zelve uitoefenen óf door hen die „zij (de gemeente) daart oe bepaaldelijk machtigtdoen „uitoefenenenz." Het is dus de gemeente die de machtiging geeft: de meerderheid bepaalt, wie haar ontvangen zal. Hu schenkt dc meciderheid aan een bepaald persoon haar vertrouwen, omdat hij behalve dc audere eisohen, die zij liem stelt, en waaraan hij voldoen moet, dezelfde richting als zij is toegedaanen zij de hoop koestert dat, waar zulke personen in het kiescollegie gezeten zijn, hare belangen naast die van de geheele gemeente niet verwaarloosd zullen wordenmeer mag het man daat niet inhouden. De meerderheid mag niet gelasten liarc belangen boven die der geheele gemeente te stel len zij kan dit van de door haar gekozenen niet eischen want het mandaat der afgevaardigden sluit in zich het uitoefenen van een recht der gemeenteen dus het bevorderen van die belangen der geheele ge meente, welke door dit recht beschermd moeten worden. Zij die dit ontkennen, vereenzelvigen het uitsluitende belang der meerderheid met dat van de geheele ge meente. Eene richting, die de meerderheid heeft, en aldus uitsluitend bepaalt, welke personen in een vertegenwoordi gend lichaam zullen gezeten zijn kan dus niets meer vorderen dan dat in hare behoeften, voor zoover die niet dezelfde als die der geheele gemeente of van andere richtingen zijn, in de eerste plaats zal voorzien worden. Maar zij kan van de gekozen personen niet vorderen, om voor dezelfde richting, als waartoe hunne kiezers behooren, uitsluitend op te komen, op de belangen der minderheid eenvoudig geen acht te slaan die te negeren, ja zooveel mogelijk in strijd daarmede te handeleu. Toch meent men niet zelden zoo veel aan zijne kiezers verschuldigd te zijn Niet onaardig is de meening, die wij bestreden heb ben om de ongerijmdheden waartoe zij leiden kan. Indien toch door het mandaat, dat de meerderheid der kiezers aan de gekozenen geven kan, de verplich ting, ja zelfs het recht kan ontnomen worden, om voor de geheele gemeente te zorgen, en in plaats hiervan enkel voor de belangen der kiezers, dan vragen wij wat zal een afgevaardigde moeten doen, als eens eenige kiezers van eene. richting, die de minderheid heeft, mede hem stemmen Men beschouwt zieti gebonden dooi den wil van zijne kiezers, niet waar van alleóf door dien van hunne meerderheid Eilievedan zal er onder die personen ook wederom eene stemming moeten plaats hebben om uit te makenwat hun wil is de afge vaardigde, die zich zóó aan zijne kiezers gebonden rekent moet hieromtrent zekerheid hebben wantzegt hijik moet weten wat mijne kiezers willen. VOS. Nu zegge- men nietdat dit een onmogelijk of onwaarschijnlijk geval is bij elke verkiezing van een bepaald persoon is het mogelijk en waarschijnlijk, dat er op' hem om bijzondere redenen stemmen uitgebracht zijn door personen van eene andere richting. En blijft men het ontkennendan ligt er een zeer eenvoudig middel voor de hand eenige personen stemmen maar eens dc candidaten van eene andere richting, en na afloop der verkiezing publiceeren zij, op wie zij hunne stom hebben uitgebrachten welk mandaat zij hierbij aan de gekozenen geven. Wat zal liij die zich uitsluitend op zijne kiezers verlaat dan moeten doen Erkent men nietdat de leden van het kiescollegie, zedelijk geheel cn al vrij blijven om zonder acht te geven op hunne kiezers, de belangen van alle richtingen, van de geheele gemeente, te beschermen, en dat dit het eenige vertrouwen is, dat de kiezers in de door hen gekozenen mogen stellen dan vervalt men tot allerlei ongerijmdheden, en men verlaagt de leden van het kiescollegie tot gehoorzame dienaars van het volk terwijl juist de gemeente moet gerekend werden aan hen om hunne uitstekende hoedanigheden de bescher ming barer belangen geheel en al te hebben overgelaten. In Zicrikzee heeft het kiescollegie op het voetspoor van den vroegeren kerkeraad eenvoudig de belangen der orthodoxe richting miskend ja hare voorstanders feitelijk buiten de Kerk gesloten zoowel door hun geen pre dikant van hunne richting te geven niettegenstaande dit herhaaldelijk gevraagd isals door hen uit het eollegie van ouderlingen endiakenen te weren. Dc adressendie om hut eerste destijds aan den kerkeraad ge richt zijnheeft men eenvoudig onbeantwoord ter zijde gelegd. Zulke adressen waren zeker geen antwoord waardDc leden van het kiescollogio schijnen te rekenen, dat.de zerg voor de belangen der orthodoxe richting in de Hervormde Kerk, omdat de meerderheid, die dc oud-liberale cn moderne richtingen er gecoali- seerd in vormen ben gekozen heeftniet tot hunne tjpmoeijenis behoort. IXZ- Wórdt vervolgd,) Vervolg van de in ons nummer van 22 Dee. jl. omtrent den toestand der Berv. Kerk alhier voorko mende beschouwingen. Het heeft H. K. TI. prinses Eredcrik behaagd voor de te Viaardingcn te houden loterij, tc schenken een prachtig canapé-kussen. Wij herinneren onzen lezers dat sedert den 1 dezer in werking zijn getreden dc wetten van den 7 en 10 April 1869, (Staatsbladen no. 57 en 65) omtrent de matengewigten en weegwerktuigen en omtrent het begraven van lijkendc begraafplaatsen en de begrafenisreenten. Het 'Dagblad zegtdat onder dc sollicitanten voor dc betrekking van lid van de Rekenkamer, dc heer Hoek, professor in de sterrekundc te Utrecht 'o meeste kans van slagen heeft Hij zal 't beste kunnen „waarnemen" hoe dc ministers de Waal cn van Rosso, de eerste onze ko loniën de ander onze finantiën „naar de maan" helpen. In de laatste vergadering van het departement Zicrikzee der Nod. maatschappij tot bevordering van Nijverheid werd door een der leden, bij de bespreking, welke aansluiting aan het spoorwegnet voor Schouwen cn Duiveland de geschiktste zoude zijngewezen op het gevoelen van den heer Stieltjes hieromtrent, voorkómende in de januari aflevering van dc Gids-1869. Om liet belang dat het gevoelen van zulk een kundig man heeftlaten wij' het hier in zijn geheel volgen. Den dam door het Slaak tot een voorbeeld in zijn be toog nemende, zegt hij in eene noot op pag. 62 „Eet „is te bejammeren dat dc regering niet zorgt dat dc „dam naar Philipsland hersteld wordt, en wol boven „de hoogste stormvloeden. Aanvankelijk zou het don „overtogt van PhilipslandDuiveland en Schouwen „naar den vasten wui verbeteren en in later tijd con „spoorweg mogelijk worden van Brouwershaven (eene „belangrijke zeehaven) langs Zierikzee (welks handel „dan welligt weer de vlugt kon nemen die hij in de „17e en nog zelfs in dc 18c eeuw had) naar Roozen- „daal. De brug over de Zijpe behoeft in dézen tijd „geen beletsel te zijnen aanvankelijk ware welligt „een overtogt met stoombooten voldoende." Goes 30 December. Heden is in eene open bare terechtzitting der arrondissements-rcchtbank alhier mr. P. van der Meer Mo iir als rechter geïnstal leerd. Schoolv erbond Door het voorloopig hoofdbestuur van het schoolver bond is den 15 December 11. een ontwerp-reglemcnt vastgesteld, hetwelk behandeld zal worden in eene vergadering op het laatst der maand Eebruari e. k. te Utrecht te houden. Stemgerechtigden in die verga dering zijn de leden van het hoofdbestuur en twee af gevaardigden van iedere afdeelingdie fe voren van hare vestiging kennis gegeven heeft. Als doel van het verbond wordt voorgesteld „door „véreeniging van krachten het schoolverzuim allerwege „in ons vaderland le bestrijden, en een geregeld bezoek „der scholen, waar lager onderwijs gegeven wordtte „bevorderen." Art. 1. (Onder lager onderwijs ook het onderwijs te begrijpendat op burger- dag- en avondscholenindustriescholen enz. aan toekomstige werk- of ambachtslieden gegeven wordt.) Art. 2 bepaaltdat het verbond bij de keuze eu toepassing der aan te wenden middelen zorgvuldig ai- les vermijdt, waardoor de godsdienstige gevoelens van dezen of genen onder zijne leden zouden kunnen ge krenkt worden - en art. 3 dat toetreding tot het ver bond insluitdat men de verplichting op zich neemt persoonlijk cn in eigen kring mede te werken om de bedoelingen van het verbond te helpen bereiden. Volgens Art. 4 tracht het verbond werkzaam te zijn I; a. door het streven naar en bekend maken van juiste statistieke opgaven omtrent aard oorzaken en omvang van het sclioulveizuini b. door het uitgeven en verspreiden van kleine stukken waarin gewezen wordtop wat hier of elders tot bestrijding van het schoolverzuim met gunstigen uit slag geschiedtof met hoop op goed gevolg zou kun nen gescliieclen c. door het inroepen der hulp en medewerking van al len, die geacht worden invloed te kunnen uitoefenen op de lagere klassen der maatschappij d< door het ondersteunen, ook zoo iioodig, met gelde lijke toelagen, van maatregelen die tot bestrijding van het schoolverzuim en tot bevordering van een geregeld schoolbezoek op verschihe ulo plaatsen ge nomen of wenseh slijk geacht worden. Het verbond bestaat uit plaatselijke afdeelingen correspondentschappen donateurs begunstigende leden cn vrouwen-hulpvercenigingen (art. 5.) De afdeelingen zijn geheel vrij m de regeling vau hare huishoudelijke bijeenkomsten en verdere bemoeijiu- gen mits die niet in strijd zijn met de algemeene beginselen van het verbond of met de bepalingen van liet algemeen reglement; (art. S.) Het minimum der contributie voor de leden der afdeelingen is 0,50. (art. 9.) Het bestuur der gemeenschappelijke aangelegenheden is bij eene algemeene vergadering van afgevaardigden der afdeelingen en correspondenten jaarlijks éénmaal bij elkaar te roepenen door die vergadering moet eene hoofdcommissie vim negen leden benoemd worden, (art. 25 26 43.) Als regel voor de benoeming der hoofdcommissie geldt dat hare leden zooveel mogelijk gekozen worden uit daarvoor geschikte personen die verschillende richtingen in zake van godsdienst cn onderwijs vertegen woor-di°-en (art. 38.) De inspecteurs van het lager cn middelbaar onderwijs, de schoolopzieners de voorzitters en secretarissen van plaatselijke schoolcommissiën eu de onderwijzersdie aan het hoofd van openbare of bijzondere scholen sta au, kunnen de algemeene vergadering bijwonen en daar eene adviserende stem uitbrengen, (art. 29.) De besluiten der algemeene vergadering moeten niet minstens der uitgebrachte stemmen genomc-n worden benoemingen geschieden met volstrekte meerderheid van steramen veranderingen in bet algemeene reglement met minstens der uitgebrachte stemmen, (art. 32.) Na verloop van vijf jaren wordt hcc algemeene reglement herzien, (art. -14.) Staten.Geaeraai» De Tweede Kamer is na de aanneming der begreoting voor koloniën uiteengegaan en zal waarschijnlijk niet vóór 15 Eebruari hare zittingen hervatten. Belangrijke wetsontwerpen o. a. tot wijziging van het reglement op het beleid der regering in Iudië zijn dan aan de ordëj In de zitting der Eerste Kamer van Woensdag jLL* na langdurige beraadslagingen een voorstel van den heer de Vos van Steen w ij k met 17 tegeii 1-1 stemmen verwerpenom na aanneming vail eenigo wetsontwerpen waaronder dat op de middelen Vooi' 1870 de werkzaamheden te staken en eerst t'eguii' de helft der maand Januari, die te hervatten.

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1