W°. 1 Zaterdag 1 Januari. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1 Januari 1870. Binnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTEN TIÉN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelyks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: AÜONNE M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg De Uitgevers dezer Courant brengen ter kennis van het belangstellend publiek dat voortaan alle Advertentiën, waarbij Knechts, Dienst- of Werkboden arbeid zoeken gratis zullen geplaatst worden en dat alle AdveitentiënMededeelingen Berichten of Stukken ter plaatsing moeten ge adresseerd worden aan het Bureau der Zierik- zeesche Courant alhier. Verder vestigeu zij vooral de aandacht op het hieronder voorkomende Stuk. der Redactie. In zijne vergadering van 22 December jl. heeft de_ïtaad dezer gemeente besloten, dat de publication van Burgemeesteren Wethouders niet meer, gelijk dit tot heden geschied is in deze Courant zullen geplaatst worden maar in den Zierikzeesehen Nieuwsbode. Wij .betreuren ditomdat de uitgevers daardoor niet anders dan schade kunnen, lijden, en zij steeds met zorg en naauwgezetheid hun plicht hebben gemeend te vervullen. Wanneer de Raad evenwel van oordeel is, dat,hij meer in 't belang der inwoners handelt., door die pu blication voortaan in den Zierikzeesehen Nieuwsbode te plaatsen, omdat door de meerdere abonnés,.die deze Courant telter aldus meer openbaarheid aau die stuk keu gegeven wordtdan heeft hij niet anders kunnen handelen. Het algemeen belang moet in dezen zwaarder dan het bijzondere wegen. Men zal evenwel de publi citeit nog. kunnen vergrootendoor de uitgevers dezer courant in staat te stellen ook in hare kolommen een overzicht' van het verhandelde in den Raadalsmede de publicatiën vau Burgemeester en Wethouders op te nemen zij zijn ten volle bereid dit voortaan kortelijk mede té deelen opdat eeu ieder in staat zij er keunis van te nemen. Gaarne verklaren de uitgeversdat zij den Raad dank zeggen voor het vertrouwen dat zij gedurende zoovele jaren hebben mogen genieten. Zij drukken de hoop uit, dat de toestand, waarin hun blad in de laatste :aren verkeerd heeftgeen blijvende moge zijn en dat de Raad eenmaal reden moge hebben op zijn on langs genomen besluit terug, te komen. Niet zonder vertrouwen gaan zij evenwel de toekomst te gemoet. Zij hebben toch begrepen dat hun blad •door het uitsluitend verhalen van misdaden ongelukken, rampen en dergelijke zaken op den duur geen be langstellend publiek kan vinden. Men eisclit van de dagbladen tegenwoordig versprei ding van licht en kennisvoorlichting omtrent de voornaamste politieke en sociale kwestiën, diezichmeer en meer ontwikkelen en een getrouw verhaal van hetgeen er [dagelijks voorvaltnaar het belang dat het publiek dat een óf ander dagblad leester vermoedelijk in kan ^tellen. De uitgevers wenschen. nu eene poging te doen om hunne courant ëenigzins aan dit doel te doen beant woorden. Zij hebben dit reeds lang begeerddoch om Verschillende redenen te veel om ze hier te vermelden,, jkonden zij linn plan niet volvoeren. Toen wij even wel van hun verlangen hadden kennis gekregen hebben Brij ons bereid verklaardhen onze medewerking te -Verleenen omdat wij geloovendat het van het hoogste •jbelang kan zijnhier ter stede en in de omliggende Blaatsen de zaken, welke vooral de aandacht van het 'publiek trekken op eene zelfstandigeonafhankelijke 'én bovenal onpartijdige wijze besproken te zien. I Vooral dit laatste achten wij.yan bet hoogste gewicht. •Xet men tóch op de dagbladen die in deze streken Jiet meeste gelezen worden dan zal men zien dat het bijna uitsluitend zulke zijn die de beginselen der liberale partij voorstaan. Nu ziju wij volstrekt niet blind voor het nut dat door die dagbladen aan ons land (doch vooral aan hunne partij) is bewezen doch de publieke meening wordt noodzakelijk vervalscht en bedorven, wanneer de voorlichting slechts van ééne jsijde komt, en men. ééne partij altijd van den besten andere partijen van den slechtsten kant ziet voorgesteld, "'■feeler moet vrij zijn in de keus der beginselendie hij ^il belijden. Doch voor eene vrije keus is kennis van datgene noodig, waar men tusschen moet kiezen. Behoort men tot eene partij zonder de beginselen en het doel van andere partijen te kennen of ooit gekend te hebbendan behoort men er niet toe uit keuze, maar uit slaafsche navolging. De vrije wil kan in dezen op ver schillende wijzen aan banden gelegd worden vooral door eene eenzijdige vorming der openbare meeuing. En deze slavernij is niet de minst noodlottige, zoowel voor de individus als voor een geheel volk men gevoelt haren druk niet, zoolang de wil slaaf .is, ja zij is met eene groote mate van vrijheid oogens.chijnlijk zeer wel bestaanbaar doch eerst wanneer het noodig wordt om zich te verplaatsen iu de denkbeelden vau anderen, wordt men gewaar hoe onwrikbaar vast de eenmaal opgevatte opinie over eene bepaalde zaak in den ge- dachtenkring post gevat heeft. Wanneer wij dan op eene onpiartijdige wijze ons oor deel over de vraagstukken van den dag zullen uitbren gen dan zal het dikwijls gebeuren dat wij hetzelfde gevoelen omhelzen als eene of andere partijniet om dat zulk een gevoelen door eene partij wordt voorge staan maar omdat wij het objectief voor het ware houden. Elke zaak zullen wij beoordeeleu.onafhankelijk van hare voor- of tegenstanders en ons in ons oordeel enkel laten leiden door eene oprechte zucht naar waar heid en vrijheid. Wie daarnaar me.t, ernst en naauw gezetheid streeftkau niet anders dan het, heil zijner medeburgers bevorderen. Wij hopen toch op deze wijze de bewoners dezer streken in staat te stellen zich een vrij oordeel te vormen over alles, vooral over die zaken, welke thans de partijen verdeeld houden. De groote moeijelijkheden en bezwaren, die er aan onze. taak verbonden zijnontveinzen wij ons niet. In vele opzichteu zijn. zij onoverkomeUjk.Wij ontleen en onze kracht evenwel niet aan ons zeiven maar aan onze beginsels op hen steunen wijen hen beschermen wij. Die beginsels hebben ten doel de bevordering van waarheid en vrijheidvrijheid niet voor eene bepaalde partij niet voor de meerderheid geeue overheerschiug van de meerderheid door de minderheid r maar vrijheid eu gelijk recht voor allen. Eene eerste voorwaarde daartoe is eene vrije ontwik keling en verkondiging der verseliillende meenin gen en om hieraan bevorderlijk te zijn stellen wij de kolommen dezer Courant voor elk en een iegelijk open die zijn- oordeel over eenige zaak wil zeggen. Wrij behouden ons evenwel het recht voorom de plaatsing te weigeren van alles wat om vorm en inhoud volgens ons oorde,el niet gepubliceerd mag worden er de verzekering bijvoegende, dat wij in dezen zoo liberaal mogelijk zullen zijn al is iets geheel en al strijd, met hetgeen wij voor waar en goed houden wij zullen de plaatsing daarom niet weigeren en tevens, beloven wij, dat wij zoo het. verlangd wordt, de strikste geheimhouding in acht zullen nemen. Wij vertrouwen, dat het publiek onze pogingen door het nemen van abonnementen het plaatsen van adver tentiën, het mededeelen van berichten en het inzenden van talrijke stukken zal steunenen zijdie sympathie voor onze pogingen hebben brengen wij in herinnering, dat geeiie courant alleen van sympathiedoch die zich niet tot eenige medewerking verlaagtkan bestaan. Overigens vestigen wij ten zeerste-de aandacht op de aan het hoofd dezer courant voorkomende berichten. De adressen tot ■vermindering der militaire uitgaven. Vervolg en slot van ons vorig nummer. Bij die verzoekschriften tot vermindering der militaire uitgaven, dringt men noodzakelijk aan op eene ver mindering van onze verdedigingsmiddelenen nu vragen wij: is dit mogelijk en wenschelijk? Bestaat hiervan eene vaste overtuiging, gegrond op de uitspraken van bevoegde beoordeelaars "Wij betwijfelen bet. Veeleer gelooven wij,dat men algemeen aanneemt, dat het er nog ver van af is, dat onze verdedigingsmiddelen in een voldoenden staat zijn en dat men er op bedacht moet wezen, die zooveel mogelijk te bevestigen in plaats van ze té verminderen. En aangenomen, clat liet boven twijfel is, dat het ounoodigen geldverspil ling is, ze te verbeteren, en dat zij derhalve voor liet beoogde doel toereikende zijn dan volgt hieruit nóg volstrekt nietdat eene vermindering mogelijk is. En tocb eischt men dit. En waarom Omdat,^4 milliqen eene groote som is, ook in evenredigheid tot het geheele budget van uitgaven van den Nederlandschen staat Doch wij vragen: is dit eene redenwaarom inen een verzoek moet doen waarvan gesteld deregering had de zwakheid er in te bewilligen vermindering van onze verdedigingsmiddelen en dus bij een even- tuelen oorlog een grooter gevaar; voor onze onafhanke lijkheid het noodwendig gevolg is Men kan nu wel beweren, dat door vereenvoudiging bezuinigd kan worden wij willen de mogelijkheid niet in twijfel trekken doch verwijzen alleen naar de jongste de- batteu in de Tweede Kamer, waaruit men kan zien, dat, daargelaten de wijze hoe, er omtrent de mogelijkheid zelve tusschen de militaire specialiteiten nog de meest uiteen- lp,Opende geyoelens bestaan. Voor dat men op vermindcriugvan militaire uitgaven, en dus op. vermindering of vereenvoudiging van onze ver dedigingsmiddelen aaipdringt, moetmenop hot gevoelen van de militaire specialiteiten kunnen wijzen, die de wensclielijk- heid en mogelijkheid hebben aangetoond. Zoolang men dit niet kan petitioneert men in den blinde. Men kau wel adressen opstellen vol holle phraseu en allerlei .groote woorden waarmede men op de groote menigte invloed kau uitoefenendoch men moet tevens kuniien wijzen op een bepaald doeldat men gaarne ver wezenlijkt zag. De enkele aandrang op vermiudering van uitgaven terwijl er geene mogelijkheid is aan te wijz3n. hoe beschouwen wij als geheel en al zonder nut ja als onzedelijk. Men verwekt agitatiemisnoegen en ontevredenheid én brengt het laud in rep en roer, zonder dat er iemand met juistheid weet te zeggen wat in het lauds- bé'ang zoude moeten gebeuren. Bovendien is deze geheeie beweging ounoodig. De Tweede Kamer en het ministerie hebben blijken genoeg gegeven dat zij niets liever willendan zooveel mogelijk bezuinigen. Bij de vaststelling der begrooting voor 1870 is dit gebleken. De adressen bevatten daarom óf eene adhesie aan de handelingen der regering en der volksvertegenwoordigingóf een verzoek om iets te verrichtendat noch de minister van oorlog noch iemand der leden van de Tweede Kamer weet uit te voeren. Dan eerst zoude het adres gewettigd kunnen worden wanneer de regering of de volksvertegenwoordiging ongenegen waren den aange wezen weg om tot vermindering te gerakenin te slaan. De weg is evenwel niet aangewezen: regering, noch volks vertegenwoordiging zijn onwillig waartoe dus die agi tatie of liever, waardoor is zij ontstaan Zij is de toepassing van de eigenaardige wijze, waarop men tegenwooidig niet zelden te werk gaat, om tot eeu of ander doel hoe onbestemd ookte geraken. Mm begint maar met agitatie te verwekken door met allerlei klinkende woorden en schitterende phrasen op eene heerlijke toekomst te wijzen. Natuurlijk dat men altijd personen kan vinden die willen verklaren haar te begeeren. In Engeland laat men dit vooral blijken door monster-optochten en dergelijke demonstra ties te houdenwaartoe natuurlijk de groote steden vooral geschikt zijn daar die altijd eene groote menigte ledigloopers bevatten,, die daartoe tijd over hebben, of liever er hun eenig werk van maken. Bij ons doet men dit bijna uitsluitend door adressenwaarop men zonder zich zelf eenige moeite te veroorzaken, kan teekenen. Heeft men aldus eene imposante massa in beweging gebracht, dan begint men de mogelijkheid van dien toestand te bewijzen dat is te zeggen, men wil niet het bewijs eener waarheid leverenin tegendeeldat is te veel moeite. Men toont aan hoever de agitatie al gevorderd is, en over we)ke krachten men kan beschikken. Daar mede heeft men een tweeledig doel men verwekt angst en men verlokt. Men toont aan de regering, hoe ellendig.het is, om tegen den uitgesprokenvolkswensoh zich te verzetten en men wijst op den schat van populariteitdie men zoo gemakkelijk verkrijgen kan als men maar toegeven wil. Doch waaraan dit blijft altijd het probleem, dat opgelost moet worden. En daar wij nu zulk eene i agitatie in strijd met de rust en de veiligheid des lands achten, noemen wij haar, zoolang men niet aangewezen zal hebben hoe zonder gevaar van onze verdediging de militaire uitgaven verminderd kunnen worden onzedelijk. Wij hopen daarom dat men hier in Zierikzee ver standiger zal ziju. Stelt men evenwel een adres voordan zien wij verlangend uit naar de bezuinigings-middelen die men aan de hand zal doen want ook wij wenschen niets liever in het belang van ons volkdan dat deze uit gaven zoo veel mogelijk tot een minmnm gebracht worden doch altijd zonder gevaar voor de opoffering van de zelfstandigheid van ons dierbaar vaderland. I?. So Het adres der Provinciale Staten van Groningen, dat de oorzaak dezer beweging is, is on grondwettig. Met juistheid is dit door de Nieuwe Rott. Courant van den 21 en 22 December jl. aangetoond en door' Groen vanPrinsterer. (Nederlandsche Gedachten 4 Dec. jl. pag. 116). Al bezuinigt de minister va.n Bosse minderdan hij als lid der Tweede Kamer wel scheen te eischen. Hofberichten. Wij vernomen dat den 4 Janu- arij. door Z. M. den Koning een gala-bal ten hove zal worden gegeven. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Statcn- Generaal hebben heden het onderzoek aangevangen van dé verschillende wetsontwerpen, gisteren avond bij haar ingekomen. Morgen zal zij dat onderzoek voort- j zetten. Staten-G* en er aal» EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 27 December. Geopend des avonds te -half 8 uren. In deze zitting heeft de Voorzitter medegedeeld dat ingekomen zijn-: 1. Berichten van onderscheiden leden dat zij o.a. ook ten gevolge van oponthoud op reisverhinderd worden de zitting bij te won ca. 2. Onderscheiden missives vau de minister vau binnenlandse!)e zaken en van kolomiën teu geleide van verslagen over verschillende onderwerpen reeds vroeger bij de Tweede Kamer ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving en nederlegging ter griffie. 3. Verzoekschriften vau 1756 imgezetenen uit Grouin gen, 216 uit Winschoten, 73 uit Kloosterburen, 4-9 uit Middelburgenz. houdende verzoek dat de kosten van defensie worden verminderdvan de kamer van koophaudel en fabrieken te Dokkum die verzoekt dat Ameland met den vasten wal worde verbonden van de synodale commissiecollege van toezicht op liet beheer der goederen der Hervormde kerk den kerkeraad eu notabelen der Hervormde gemeente te Brielle en te Ooltgensplaathet provinciaal kerkbestuur enz.houdende bedenkingen tegen de wijziging in de Tweede Kanier gebracht in hoofdstuk VII O (zaken van den Herv. Ééredienst enz.) en van den heer Van Oleeft uitgever der Amcrsfoortsche Courant, houdende verzoek dat er een tijdelijke voorziening worde genomen omtrent de plaatsing van buitenlandsche loterij-annonces in de Ned. dagbladen. Verzonden aan de commissie voor de ver- zo ekschriften. 4. een aantal wetsontwerpen uitmakende de staats- begrooting voor 1870 en al de ontwerpen, die laat stelijk door de Tweede Kamer zijn aangenomen. Verzonden naar de afdeelingen. Vervolgens is overgegaan tot de zamenstelliug der afdeelingen. De voorzitter verzoekt de leden zich naar hunne af deelingen te begeven tot benoeming hunner voorzitters en onder-voorzitters, en de te benoemen voorzitters, dat zij zich dan met hem in centrale afdeeliug vereenigeii tot.regeling der werkzaamheden. Daarna wordt de vergadering gescheiden. Reeds morgen, Dingsdag, zullen de afdeelingen bijeen komen om een aanvang te maken met het onderzoek van de ingekomen wetsontwerpen. Zierikzee, 29 December. Met genoegen kunnen wij meldendat door de directie der brandweer aan den heer J. van der Vlietcommissaris der brandweer die als Raadslid en daardoor gelijk als commissaris der' brandweer zijn ontslag heeft genomen een praebtigen zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie als een blijk van hulde en hoogachting en tot een aandenken is aangeboden. Op Maandag 27 dezer Meld het departement Zierikzee der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid weder eene gewone vergadering De aftredende bestuursledende heeren jhr. J. L. de Jonge, H. A. van IJsselsteijn en J. O. Pilaarwerden herkozenterwijl in plaats van den heer C. van der Vliet, die als zoo danig had bedankt werd benoemd de heer J. A. van der Halen. Ook de leden der vaste commissien werden herkozen. Nadat nog eenige huishoudelijke werkzaam heden waren verrigt werden door het bestuur de volgende vragen in behandeling gebragt 1. Is eene verbinding aan het spoorwegnet voor Schouwen en Duiveland wenschelijk 2. Zoo jawelke aansluiting is de geschikste Belangrijk was de discussie waartoe deze vragen aanleiding gaven en eenstemmig sprak

Zierikzeesche Courant | 1870 | | pagina 1