Woensdag 29 December. 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG. 104 Besturen en Administratiën Publicatie. Bekendmaking. ZIERIKZEESCHE COURANT PK IJS DER ADVERT ENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E R S CII IJ N T ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg' JARF.N le druk 450. GENIS- f 1,80. 6,— f 7,20 Hoe ik d met f 2,75. f 2,90. IjETTI f 2,90, i deelen ewezene EN, AREN euter's 1.80. geschikt nde uit- it wordt jorkomt. EDEL, 2ELS t door door f 4,— 5.— ISATIOINAJLE MILITIE. Vos Burgemeester eu Wethouders der Gemeente 'Zierikzee Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan j dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den lsten Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen -welke in 1851 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente Secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januarij 1870 van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingeze ten is volgens de wet van den 2Ssteu Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. bij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttieu maanden voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin bij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf bield 3. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het rijk. verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehoudeu de vreem deling behoorende tot eenen staat waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligtigheid liet beginsel van wederkeerighcid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1851) (Staatsblad no. 72); dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 2Óste ingezeten wordt verpligt iszich zoodra dit plaats heeftter I inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven L de in een vreemd rijk achtergebleven zoou van een ingezeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd rijk verblijf hondende onderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingeze ten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1.van een Ongehuwde in de gemeeiité waar de vader, ofis deze overleden de moeder of zijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaarin de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wonendeu zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeentewaar zijn va der of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden in geschreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ngesteldheid afwezigheid of ontstentenis zijn vader of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen \an die aangifte verpligt is (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting tc voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet ouder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot /100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot. boeten tevens door den regter wordt bepaald dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaaud de boete door gevangenisstraf vau ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetenheid zoude kun- neu Voorwenden zal deze ter voldoeumg aan de be paling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweedemaal worden aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen 'gebruikelijk is. Zierikzeeden 21 December 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ER ME KINS. De Burgemeester van Zierikzee, maakt bekend dat tengevolge van het genomen ontsJag door den heer J. van der VLIET als lid van den Raad dezer ge meente de verkiezing van één lid zal plaats hebben op Dingsdag den 11 Januarij 1870, van des morgens negen tot des namiddags vier ure in d.e bovenzaal - op het Raadhuis alhierwaartoe den kiezers een op roepingsbrief met ingesloten stembiljet zal worclen te huis bezored. Zierikzee c!eu 15 December 1869. B. C CAU. (Niet officieel gedeelte.) Opentoave Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op don ÖS December 1869. Voorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris J. P. N. ERMER1NS. Afwezig zijn de hoeren Mulock Houwerwegens ongesteldheid met kennisgeving benevens de heereu van der Vliet en Moolenburgh. Worden medegedeeld drie missives van Gedeputeerde Stattn begeleidende goedgekeurd Raadsbesluit tot af- en overschrijving van en op begrootingsposten van 1869. b. berigtende de ontvangst der verordening op het be graven enz. beiden voor kennisgeving aangenomen en c. begeleidende goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1870 met eene opmerking betrekkelijk de toelage aan kweekelingen waaromtrent bij voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten wordt aan Gedeputeerde Staten opheldering te geven. Wordt op daartoe gedaan verzoek remissie verleend van hoofdei, omslag aan vrouwe H. A. Piepers geb. van Adrichem ter som van f 66.50. Tot leden der commissie van onderzoek der reclames welke mogten worden ingebragt tegen bet 2e kohier van den hoofdei, omslag en het suppletoir kohier der hondenbelasting worden benoemd de heeren mr. Moo lenburgh Mulock Houwer en Goemans. Wordt medegedeeld een schrijven van den heer A. van der Have betreffende het vroeger verzoek om ver gunning tot het maken van een rijweg over den dam bij het verste Sas. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten om aan adressanten kennis te geven dat de Raad gaarne zoude tot stand zien komen een geschikten rijweg over het verste Sas wanneer- de noodige waarborgen voor het onderhoud worden gegeven. Een brief van schipper de Munk houdende klagt omtrent den havenmeester wordt ter zijde gelegd als zijnde op ongezegeld papier. De Voorzitter deelt mede dat al ware het op gezegeld papier geschreven, toch zou hebben moeten voorstellen aan den adressant te kennen te geven dat zijne klagt ongegrond was daar hem dit bij onderzoek gebleken was. De rekening der commissie voor de bouwvallen over 18651868 wordt op voorstel des Voorzitters gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren mr. Fokkermr. van Dongen en Koole tot onderzoek en rapport. De rekeuiug van het weeshuis over 1868 en der begrooting voor 1870 wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren jhr. de Jonge mr. van Dongen en mr. Moens tot onderzoek en rapport. Tot regent van het burger weeshuis wordt herkozen de heer mr. C. J. Fokker. Op het door regenten van het burger weeshuis was mei het aftredende lid den heer Fokkeropgemaakte dubbeltal geplaatst de heer IT. G. Mulock Houwer. Tot lid der commissie van het middelbaar onderwijs wordt htrkozen mr. J. Moolenburgh. Door de commissie van liet middelbaar onderwijs was met het aftredend lid den heer mr. J. Moolenburgh op het dubbeltal geplaatst de heer mr. J. de Clercq van Weel. Op voorstel vau Burgemeester en Wethouders overeenkomstig het advies der plaatselijke schoolcommissie wordt aan B. J. Imandt ingevolge zijn verzoek eervol ontslag verleend ais 2den hulponderwijzer aan de tusschenschool. Voorts wordt besloten de jaarwedde van 2den hulp- ouderwijzer ook op de tusscheuschool te brengen op 300. Wordt benoemd tot len hulponderwijzer aan de tusschenschool de heer A. van Schelven thans te Oud Beijer'iandmet 6 stemmen. Met deze waren op de voordragt geplaatst J. Karremau en J. Buijk die elk 2 stemmen bekwamen. Tot regenten van het burgerlijk armbestuur wordt herkezen de lieer J. Ochtman Jz. Met het aftredende lid den heer J Och!manJz. was op het dubbeltal geplaatst de heer W. van Schelven. Wordt vastgesteld overeenkoms ig de voordragt van Burgemeester en Wethouders het maximum van onder stand voor 1870, gelijkluidende aan dat, vau 1S69. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden der vaste commissien en worden herbenoemd. a. voor de strafverordeningen de heereu mr. Fokker en mr. Moolenburgh. b. voor de commissie van fabricage de heeren mr. van DongenLandskegt. en van der Grijp. c. voor de gazcommissie en straatverlichting de heeren Nauta van der Griip Mulock Houwer en van der Vliet. Zullende de commissie voor de strafverordening worden gepresideerd door den Burgemeester ingevolge de wet de commissie van fabricage door den wet houder jhr. J. L. de Jonge cn bij diens verhindering door den Wethouder mr. G. J. Fokker en de commissie van de gazfabriek en straatverlichting door den Burge meester en bij diens verhindering door den Wethouder jhr. J. L. de Jonge. "Worden herkozen als commissaris voor de stads-wan- delingen de heer van der Grijp als commissarissen van de Vischmarkt de heeren van der Vliet en Mulock Houwer. Van deze benoemingen zal openbare kennisgeving worden gedaan, Worden benoemd tot leden van het stembureau voor de verkiezing, van een Raadslid op 11 Januarij e. k. de heeren Zuurdeeg en mr. Moens. Op voorstel van Burgemeester eu Wethouders wordt besloten tot toekeuning eener gratificatie aan twee agenten van politie en den gemeenteveldwachter elk van f 3 ie vinden uit den post van onvoorziene uitgaven behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten tot bet onder profil brengen van den Kaweg langs de Ronde Weel tot aau den Gracbtweg waarvan de kosten zijn geraamd op f 40 a f 45. Wordt medegedeeld dat de gedane peilingen in de Nieuwe Haven hebben plaats gehad en een gunstig resultaat hebben opgeleverddaar de haven dieper dan bij de vorige peiling is bevonden. Voorts geeft de Voorzitter te kennen dat met de peilingen zal worden voortgegaan. Komt in behaudeliug liet verzoekschrift van D. Beve lander herhalende zijn vroeger afgewezen doch nu ge wijzigd verzoek tot verkrijging van een gedeelte ge meente-grond achter zijn schuur wijk D, no. 545 Burgemeester en Wethouders stellen voor afwijzend te beschikken. Na discussie wordt het voorstel vau Burgemeester en Wethouders verworpen en alzoo het verzoek toegestaan zijnde, wordt de gevraagde oppervlakte in koop afge staan voor 85 en eenige nadere bepalingen. Wordt gewijzigd de Verordening van de stadsarbeiders overeenkomstig nader Voorstel van Burgemeester en Wethouders, Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloteu tot het plaatsen in den Zierikzeescheu Nieuws bode de publicatien van Burgemeester en Wethouders voor de som van f 200 jaarlijks gelijk dit tot beden in de Zierikzeesche Courant geschiedde en tot de uitgave van een Gemeenteblad bij wijze van proef voor den tijd van eén jaar, op daartoe overeengekomen conditiën met de heeren J. Waale en A. J. de Looze. Tengevolge biervan stellen Burgemeester eu Wethou ders vooreene wijziging in de verordening betref fende de afkondigingen te brengen welke in handen eener commissie bestaaude uit de heeren mr. van Dongendr. Goemans eu van der Grijp wordt gesteld. Op een verzoek van den boof-lotidenvijzer H. J. Bastmeijer om toekenning eener gratificatie van f 40 aan den kweekeling Vooren en van/ 20 aan den kweekeling Tuijtel voor bewezen diensten tijdens de vacature van hulponderwijzer wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders overeenkomstig het adres der plaatselijke schoolcommissie gunstig beschikt. De commBsie der gazfabriek geeft kennis dat de schoorsteen dier fabriek in geen goeden staat verkeert en acht liet wenschelijk *om een gedeelte van den schoorsteen af te nemen ten einde het gevaar van omverwaaijen te vermindereu. Hiertoe wordt besloten. Bij monde van den heer Koole wordt namens de commissie ad hoe rapport uitg-ebragt op het voorstel tot wijziging van artikel 10 van het plaatselijk realemeut op het openbaar lager onderwijs. Idem tot wijziging van besluiten tot heffing vau schoolgeld op de openbare lagere scholen. Idem betreffende de rekening der teekenschool. Strekkende tot goedkeuring. Aldus besloten. Bij behandeling van dit laatste wordt het presidium door mr. Fokker waargenomen. Komt in behandeling de verordening op het begraven op de gemeentebegraafplaats. Bij monde van den heer Koole brengt de commissie ad boe daarop verslag uit houdende eenige oedenkingen waarmede Burgemeester en Wethouders hebben verklaard zich te vereenigen. De verordening wordt dienovereenkomstig gewijzigd vastgesteld. Bij monde van mr. Moens wordt door de commissie ad hoe rapport uitgebragt op de verordeningen, op de heffing van begrafenisregten, voor liet begraven op de gemeentebegraafplaats en op de invordering dier regten waarvan de behandeling wegens het vergevorderd uur wordt aangehouden tof eene volgende vergadering. Hierna wordt de vergadering gesloten. De adressen tot vennindering der- militaire uitga ven. Nu men hier ter stede zooals trouwens te verwach ten was ook reeds hoort mompelen van een voornemen, dat eenige burgers zouden hebben opgevat, om uit deze gemeente een adres tot vermindering der militaire uitgaven aan den Koning te richten, nemen wij de vrijheid hierover ons gevoelen te zeggen. Deze adressen keuren wij af niet elk adres integen deel wij zijn groote voorstanders van het recht van petitie eene der grondzuilen van den constitutioneien staat. Men moet evenwel niet in het blinde petitioneren maar van dit recht een verstandig gebruik makeu. Niemand mag een adres onderfeekenen dan na bet naauwgezet onderzocht te hebben hij moet weten wat hij vraagt, en waarom de gevolgen van eene mogeliike inwilliging kennen en durven aanvaarden, Hij moet zich in de plaats der regering stellen, en overwegen of bij zelf zulk een verzoek met al de gevolgen die men voorzien kan zoude durven inwilligen eu beseffen dat iederdie aan een petitionement deelneemtook zedelijk verantwoordelijk is en gesteld mag worden voor de veranderingen die door de inwilliging nood zakelijk worden. Vooral moet een goed staatsburger zoo dikwijls bij zijne reebten uitoefent zicb niet door groote woorden en holle phrasen laten leiden. De staats zaken moeten door ieder onverschillig boe hij er aan deel neemtmet ernst behandeld worden. "Wat men verzoekt, moet door kundige mannen vooraf grondig onderzocht zijn, en hunne resultaten door de druk pers openbaar gemaakt, zoodat er zich eene vaste overtui ging van de mogelijkheid en wenschelijkheid gevormd kan hebben. Zij die zich zelf aan het hoofd van een peti tionement stellen moeten iu staatzijn, om hunne mede burgers alle noodige, inlichtingen te geven opdat zij ten volle bewust kunnen zijn van huune handeling. Het

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1