Zaterdag 18 December* OEISDAG El ZATERDAG. I101 1809 Besturen en Adminislratiën Oproeping. Publicatie. Bekendmaking. STRANDVONDERIJ. Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Bui tenia ndsche T ij dingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PKIJS DEB ADVERTEITIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- ea Dood- berigtenyan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ■ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 'smorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee gevolg- gevende aan de bepaling in art. 3 van liet KouBesluit van 1 December 1865 (Staatsblad no. 131) Roepen bij deze op allendie in deze. gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen waarvan de voortbreng selen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerkingtegen een lager regt in Neêrlands Indie kunnen worden ingevoerd, om zich vóór 1 Jannarij e. k. ter Gemeente-Secretarie aan te meldenmet overleg ging van een afschrift van hun patentblad wanneer zij het voornemen hebben, om goederen ter verzending naar Neêrlands Indie te vervaardigen of te bewerken. Zierikzee den 13 December 1869. De Burgemeester B. G. CAD. De Secretaris J. P. N. ERMERINS NATION ALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke op den lsten Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1851 zijn geboren zal gereed liggen op de Gemeente-Secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januarij 1870, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingeze ten is volgens de wet van den 2Ssten Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijvenin Nederland verblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij bin nen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreem deling behoorende tot eenen staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861) (Staatsblad no. 72); dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt verpligt is zichzoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingeze ten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden de moeder of zijn beidei/ overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaarin de gemeente wahr hij woont 3. van hem die geen vadermoeder of voogd heeft ol door dezen is achterlatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont j( 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een; vreemd land woontin de gemeente waar zijn va-| der of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden in-; geschreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester, en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnenj den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis zijn vader of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden] overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte: verpligt is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange- j maand aan de op hun'rustende verpligting te voldoen i en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt j dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boeten tevens door den regter wordt bepaald dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaaud de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetenheid zoude kun nen voorwenden zal deze ter voldoening aan de be paling van art. 19 cler wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eei'stemaal worden aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierihzeeden 13 December 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee, maakt, bekend dat tengevolge van het genomen ontslag door den heer J. van der "VLIET als lid van den Raad dezer ge meente de verkiezing van één lid zal plaats hebben op Dingsdag den 11 Januarij 1870 van des morgens negen tot des namiddags vier ure in de bovenzaal op het Raadhuis alhier, waartoe den kiezers een op roepingsbrief met ingesloten stembiljet zal worden te huis bezorgd. Zierikzee den 15 December 1869. B. C. CAU. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept voor de tweede maal ter reclame opregthebben- den op elf Noordscbe DEKDEELENgemerkt J. E. F. O. aan den zeedijk en bij den Zuid- boek gevisebt en zes DITO zonder merken van verschillende afmeting, benevens een DEKBALK aan Kistersval gevischt en roept voor de eerste maal ter reclame opregt- bebbenden op 1 DEKDEEL, dik 8 en breed 22 centimetersbij den Zuidhoek gevisebt en alles bij hem aangebragt. Zierikzee17 December 1869. B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de TONGBLAA R zich in deze Gemeente heeft geopenbaard bij eenige Vaarzen van den Landbouwer WILLEM van WESTEN in zijn stal op de Karnemelks- vaart wijk B nummer 474. Zierikzee den 16 December 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 22 dezer des uamiddags te 6 ureop bet Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den GemeenteRaal zal gehouden worden. Zierikzee, den 17 December 1869. De Burgemeester B. C. CAU. oüwerkerk in Düiveland. Ook liier vond de bekende roepstem van de gebroe ders Harting een goeden weerklank. Op den eersten December vergaderden de meest notabele ingezetenen der gemeentediena inlichting van onzen onder wijzer eenstemmig besloten zicli tot eene afdeeling schoolverbond te vereenigen. Ofschoon de jeugdige afdeeling reeds ruim twintig leden teltvervacht men met grond vermeerdering van 't ledental, door toetreding van hen die verhinderd werden deze vergadering bij te wonen. Tot leden van 't bestuur werden benoemd tot Voorzitter J. v. d. Have als lid der plaatselijke schoolcommissie tot Secretaris Ds. B. Bakker en tot Thesaurier B. G. v. d. Have. De spoedige oprichting dezer afdeeling hebben wij te danken aan den jeugdigen ijver van onzen "vaardigen Burgemeester en verdienstelijken Hoofdonderwijzer, die ons oplettend maakten op deze goede zaaken dus wederom zorg droegen dat Ouwerkerk niet achterbleef waar 't gold de bevordering van eigen belangen maar ook 't waarachtig nut van 't algemeen. Jl. Donderdag begaven zich een aantal heeren en dames te Dalfsen op bet ijs om zich met schaatsenrijden te vermaken. Het ijs was echter nog te broos om de zwaarte te kunnen dragenzoodat een twintigtal dames er door zakten. Allen werden echter door de aan wezige heeren bijgestaanen kwamen alzoo met den schrik en een koud bad vrij. Te Leeuwarden is jl. Zaturdag middag de over de gracht nabij de voormalige Vrouwen poort liggende draaibrug gebroken en in twee helften in de gracht neêrgekomen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Het adres der ingezetenen van Groningen aan Z. M. den koningter vermindering van uitgaven voor het defensie-wezen draagt reeds ruim 1000 handteekeningen. Te Nieuwolda en te Iloogezand circuleren adressen van gelijke strekking. Te Winschoten en in onderscheiden andere gemeenten der provincie is men voor nemens dit voorbeeld te volgen. Een zonderlinge handel had de vorige week ie Alkmaar op de veemarkt plaats. Iemand buiten de stad woonachtig, was in de stad gekomen om een varken te knopenHij stelt een boer voor dat hij 25 cent per kilo zal betalen indien bet mogt blijken dat hij (d*- bui enman) ligter weegt dan bet var! en doch dat de boer slechts 20 cent per kilo ontvangen moet, indien het varken ligter dan de kooper blijkt te zijn. De boer neemt bet aan. Nu stapt onze man op de weegschaal, terwijl rnen het varken op de andere plaatst. I)c balans gaat glorierijk door aan de zijde van den mensch die blijkt 20 kilo zwaarder te zijn dan het varken dat hij voor weinig geld 'alzoo gekocht had. Dc man woog 245 kilo het varken 224 kilo. DUIT8CIÏJD A N D. Men zal zich herinneren dat den 8en Augustus 11. een 18jarig jongman in de Dom kerk te Berlijn een met een tinnen kogel ge laden pistool afschoot op den licentiaat dr. Heinriciterwijl deze de godsdienstoefening- leidde en het geloofsformulier uitspraken dat de dader bij liet plegen van den moordaanslag den geestelijke toeriep „Je liegtDe vorige week is deze persoon den jury schuldig ver klaard aan poging tot moord en door het ge- regtskof tot twaalf jaren tuchthuisstraf voioordeeid geworden. De heer von Bismarck is weder ongesteld volgens sommigen heeft die zaak niet veel te beteekenenvolgens anderen is hij zoodanig aangetastdat hij het bed moet houden. In Waldeuburg in Pruissiseh Silezië is eene groote werkstaking uitgebroken onder de mijnwerkersdie een kwaadaardig karakter aanneemteen der arbeidersdie het werk wilde voortzettenis door de anderen deerlijk mishandeld. De patroons weigeven met de werklieden in onderhandeling te tredenen deze hebben eene oproeping gedaan aan hunne mede-arbeiders door geheel Duitschland om ondersteuning. BRAN KR IJ K. De zaak van Troppmanu zal vermoedelijk den 28en dezer voor het Parijsche hof van assises voorkomen Opmerkelijk is het, dat iemand d'e vijf kinderen vermoord heeft, teregtzal staan op een dag waarop door de roomsoh catholieke kerk dc beschermheilige der Onnoozele kin deren herdacht wordt. Men verhaalt het volgende van den heer Millaud thans directeur van le Petit Journal een der meest verspreide dagbladen van Parijs Op zestienjarigen leeftijd was Moïse Millaud volstrekt niet schatrijk, gelijk thans maai even geestig hij wa? toen deurwaarders- klerken wegens zijn slecht schrift de wanhoop van zijn patroon. Zijne exploiten waren onleesbaar. Op zekeren dag geraakte zijn patroon zoo uit zijn humeur dat hij hem zeide om in plaats van exploiten maar „liever den code civil op zijn papier te schrijvendan zou hij welligt w&t beter leereu schrijven/' Zeer geërgerd begon Moïse te schrijven en toen de deur waarder een paar dagen later vroeg hoever hij reeds gevorderd was reikte hij hem een vijftigtal vellen papier over. De deurwaarder was van schrik en verontwaardiging buiten zichzelven. Hij had den code civil overgeschreven maar werkelijk op het gewoonlijk door hem gebruikt papiernamelijk zegels. De reis der Europeescke vorsten in het Oosten heeft teweeggebragt dat verscheidene wegen gelegd zijn waarnaar de bevolkingen sedert eeuweu verlangend uitzagen. Zoo heeft men o. a. een weg gelegd van Jeruzalem naar Betkleëin. Het eerste rijtuig dat daar over reed was van graaf von Beustal de bewoners uit de omstreken waren gekomen om van dat schouwspel te genie ten; hetwas, zeide men, voor de eerste maal sedert de tijden van koning Salomo dat een rijtuig in die streken gezien was. Men verlieze echter niet uit het oog dat er geen tijdgenoot van koning Salomo meer is om dit te be vestigen.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1