nï<\ 100 Woensdag 15 December, WOENSDAG ER ZATERDAG- 1809 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. AAKBESTEDING. Patenten. Bekendmaking. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. 10.15 12.15 ifvaart in van no de -IT 9,30 10,16 ►ten. ZIERIKZEESCHE ODRANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSO HIJNT: ABONNEMENT S-T R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. In?.en ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's mor» Burgemeester en Wethoudebs van lierikzee maken bekend dat het aanvullingskohier der belasting' op de honden in deze gemeente over het loopend dienstjaar opheden door hen voorloopig is vastgesteld, en van Maandag de?i 13-dezer gedurende veertien dagenter gemeente- Secretarie voor een ieder Ier lezing liggen zal inge volge de wet. .Zierikzeeden 9 December 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethoudebs van Zierikzee maken bekend dat het 2e aanvullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienst jaar op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 13 dezer gedurende veertien dagen ter lezing voor een ieder op de Secretarie der gemeente zal liggen zullende ieder aangeslagene binnen dien tijdtegen zijn aanslagbij den Gemeenteraad in beroep kunnen komen bij verzoekschrift op ongezegeld papier ingevolge de wet. Zierikzeeden 9 December 1869. De Burgemeester B. C. CAD. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethoudebs van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 5 Januarij 1870 te 12 uurdes middagsop het Raadhuis in het openbaar Aantebesteden Het -verdiepen der Havens ge durende liet jaar 1870 en vol gende jaren, tot en met 1874» Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeènte-Sécretarie tegen betaling van 15 Cent terwijl nadere inlichtingen., op franco aanvragete bekomen zijn bij den' Gemeente- Bouwmeester den heer M. COUYÉE Jr. Zierikzee den 11 December 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J„ P. N. ERMERINS. De Bubgemeesteb van Zierikzee maakt bekend dat de patenten van het 2e kwartaal-kohier dienst 186970 dezer gemeente ter Secretarie door belanghebbenden kunnen worden afgehaald van heden afgedurende acht dagen waarna de onafgehaalde patentbladen door den deurwaarder der directie belastingen zullen worden te huis bezorgd tegen betaling van 10 centvoor elk pateutblad ingevolge de wet. Zierikzee, den 13 December 1869. B. C. CAU. De Bubgemeesteb van Zierikzeemaakt bekend dat de TONG BLAAR zich in deze Gemeente heeft geopenbaard bij eenige Melkkoeijen van den Landbouwer JOHANNES van der JAGTWz.in zijn stal op den Scheepmakersdijk wijk A nummer 494. Zierikzeeden 11 December 1869. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van ZierÊzee gevolg gevende aan de bepaling in art. 3 van het KonBesluit van 1 December 1865 (Staatsblad no. 131) Roepen bij deze op allendie in deze gemeente een tak van Nijverheid uitoefenenwaarvan de voortbreng selen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerkingtegen een lager regt in Neêrlands Indie kunnen worden ingevoerd om zich vóór 1 Jannarij e. k. ter Gemeente-Secretarie aan te meldenmet overleg ging van een afschrift van hun patentbladwanneer zij het voornemen hebbenom goederen ter verzending naar Neêrlands Indie te vervaardigen of te bewerken. Zierikzeeden 13 December 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS Uit Middelburg meldt men van 11 dezer. De stoomboot van Rotterdam op wier komst te Ylissingen waar zij reeds Donderdag had moeten aankomen. ook 'gisteren tevergeefs werd gewachtis gisteren mid dag omstreeks één uurtengevolge van den mistna bij den wal van Stavenisse tegen een steenen berm gevarenwaardoor een gat ontstond en het schip van voren vol water liep. Er bevonden zich een veertigtal passagiers waaronder vrouwen en kinderen aan boord die natuurlijk in den grootsten angst verkeerden. De sloep werd echter onmiddelijk uitgezet en zoowel daar mede als met later van den wal opdagende hulp is men er in geslaagd allen te redden. Ook de lading en bagage heeft men vervolgens zooveel mogelijk trachten te bergenwaartoe een ligter en een schokker die in de nabijheid lagen behulpzaam zijn geweest. De boot bleef in steeds zinkenden toestand en toen heden mor gen de van Rotterdam komende Middelburgsche stoom boot voorbij Stavenisse voer was van de Ylissingsche boot niets meer te bespeuren. Daar het water daar ter plaatse zeer diep isis het te vreezen dat het vaar tuig vèfloren zal zijn. In eene Dingsdag avond te Winschoten gehouden bijeenkomst van ingezetenen om te beraadslagen over een adres aan den koning in zake de oorlogskosten is nadat vooraf was uitgemaaktdat het zou zijn een zelfstandig adresna gehouden uitvoerige discussie zoodanig adres met bijna algemecne stemmen vastgesteld waarvan de conclusie luidtdat tot Z. M. het eerbiedig verzoek wordt gerichtmiddelen te willen beramen dat de uitgaven voor de defensie belangrijk worden verminderd en in evenredigheid worden gebragt met de krachten des lands. Men maakt zich te Amsterdam vrolijk over de volgende geschiedenis. Een dief plun derde het vertrek van eene weduwedie nog jong en niet misdeeld van schoonheid was. Bij het doorsnuffelen der laden vond hij een brief, waarin naam en toenaam van de weduwe ver meld stonden. Te midden zijner bezigheid werd hij echter gestoord door de weduwe, die te huis kwam. Tijdig bemerkte hy haar nog en schoot voorzigtig den grendel voor de deur. Terwijl zij nu verschrikt de buren ging roepen, deed hy het licht uit, opende het venster en de deur, en stapte in het bed. Toen nu de weduwe met de- buren in de stik donkere kamer kwam klonk het met bewogene stem uit het bed: „Zyt gij bet, lieve Laura? Waar zijt ge zoo lang geweest? Ik ben naar bed gegaan, want het wachten duurde zoo langZonder eenige explicatie van de weduwe te willen hoorenmaakten de buren zichom geen on bescheidenheid te begaanzoo spoedig mogelijk uit de voeten. De dief had nu gelegenheid om te ontsnappen. DÜXTSCHLAND. Twee en twintig militaire dokters zoo wordt uit Berlijn aan de Correspondance Nord- Est geseind zijn in Rijn-Pruissen gearresteerd onder beschuldiging van oneerlijkheid hij het keuren van miliciens. De afgevaardigde van den Prnisischen landdagParisiusheett in de vergadering van dien landdag voorgesteld om den post te schrap pen die op de begrooting van eeredienst was uitgetrokken voor het zendelinggenootschap ter bekeering van heidenen tot christenen. De heer Parisius berekende dat elke gedoopte Kaffer aan Pruissen 800 thr. kostte en vond in elk geval de som te hoogbuitendienbeweerde hijzou de minister van eeredienstop grond van de gelijkheid van alle godsdiensten voor de wet, even goed subsidie moeten toestaan aan een joden zendelingvereenigingdie zich bizig hield met hot bekeeren van christenen. Dit laatste argument wekte in hevige mate de verontwaardiging op van de conservatieve leden het voorstel van den heer Parisius werd daarop aangenomen. F R A N K K IJ IC Op den spoorweg over den Mont-Cenis heeft in den nacht van 1 op 2 December ten gevolge van een verschrikkelijken storm het volgende ongeluk plaats gehad. Een goederen trein was van Susa vertrokken doch werd zoo door lawinen bedreigd, dat de machinist het geraden oordeelde naar Susa terug te keeren. Op den terugwegdie een groote helling had konden de remtoestellen niet werken waardoor de trein een razende vaart verkreeg. De ma chinist trachtte zich te redden door van den trein te springenwaarbij hij zich belangrijk kneusde. Bij een bogt op den weg brak een verbindingsketting en stortten de drie goede renwagens van den trein in een meer dan 100 nieters diepen afgrond de conducteurdie zich in een der wagens bevond, stortte mede. De locomotief liep verder, tot zij op eene andere plaats derailleerde en omviel. De in den af grond gevallen wagens zijn zoo diep gevallen dat men ze nog niet heeft kunnen ophalen. De Begeering tegenover de Her vormde Kerk, In de zitting van de Tweede Kamer van 6 December jl. bij de beraadslagingen over de begrooting van Her vormde en andere Eerediensten werd de staatkunde der regeering ten aanzien van de vrijmaking der Her vormde Kerk besproken. Heeft men onder deze re geering de zoo lang gewensckte volkomene vrijheid der Hervormde Kerk te wachten of zal zij gekneld blijven onder het caesaro-papistische jukwaaronder zij lijnrecht in strijd met het beginsel van scheiding van Kerk en Staat eerst in 1816 daarna in 1852 van Staatswege Men zal zich toch herinneren dat aan de Hervormde Kerk in die jaren een vorm opgedrongen is, in flagranton strijd met hare beginselen. Hierdoor is in die Kerk eene leervrijkeid binnengeslopenzoo groot dat men tegenwoordig maar alles wat men wil verkondigt, zonder zich er om te bekommerenof het in de verste verte met de leer der Kerk rijmt of uiet. Wie het radicaal van Predikant bezit, verwerpt niet zelden de gebeele leer die hij geroepen is te handhaven en rekent het tot zijn hoofdtaak het Christendom door predikaties lezingen stichtelijke blaadjes enz. zoo veel hij kan te ondermijnen. Daartoe beweert hij als lid dier kerk vrijheid te hebben. Ja men gaat op vele plaatsen zelfs zoo verdat men hendie nog aan de leer der Her vormde Kerk getrouw zijn gebleven uit alles wat op die Kerk betrekking heeftweertde vrijheidszin "f onthoudt hen alles, waarop zij met het volste recht aan spraak maken. Zij die op het bestaan der leervrijkeid hun zijn in de Kerk steunenmoesten ook de vrijheid om de leer dier Kerk zelve te prediken niet belemme ren wat meer eerbied voor het geweten van anderen aan den dag leggen, en er niet naar streven dat te onderdrukken. Het is niet voldoende, dat men roept de vrijheid te willenen het recht te eischen om volgens eigen geweten te handelen men moet ook de gewetensvrijheid van anderen ten volle erkennen en die niet waardoor dan ook trachten te belemmeren. Terwijl men het over het recht der leervrijkeid zelve oneens is is zij evenwel een fait accompli, waaraan zich in den nieuweren tijd geen geringe, rechten vastknoopen. Zoo hebben beide richtingen evenzeer het recht om door den Staat gelijkelijk beschermd te worden noch de eene noch de andere richting mag van staatswege bevoordeeld worden. De regeering moet zich buiten dien strijd houden en noch voor de eene noch voor de andere richting partij kiezen, en hare geheele be moeiing met de Kerk mag enkel van policie-rechte- lijken aard zijn. Nu is de vraag reeds meermalen behandeld en ook weder bij de jongste discussien betrekkelijk de begrooting voor Hervormde en andere Eerediensten of de regeering het juk, dat der Kerk van Staatswege, eerst in 1816 daarna in 1852 is opgelegd, en dat door eene groote richting in de Kerk reeds lang verfoeid wordtmag bestendigen Of de regeeriug voor dat gouvernementale jukvoor die gouvernementale Kerk partij mag kiezen Moet de regeering nietomdat zij zich onzijdig moet houden, de Kerk geheel en al aan haar lothoe ver schrikkelijk men zich dat dan ook denken moge over laten Wanneer de Staat toch neutraal is, wat raakt hem danwat in den boezem dier Kerk gebeurtzoolaug de algemeeue orde en veiligheid er maar geen gevaar door loopen Yooral hebben de handelingen der regeering betrek kelijk het algemeen collegie van toezicht op het beheer der goederen van de Herv .Kerk, tot deze vragen aanleiding gegeven. Men heeft daar veel over gedebatteerd en den invloed, dien de regeering door de officiële voor keur aan dat collegie gegeven en de dreigementen die er van regeeringswege zijn uitgegaan tegen ge meenten, die eene zelfstandige regeling verkozen, in strijd verklaard met het neutrale standpunt, dat de re-

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1