S°. 89 Zaterdag 6 November. WOENSDAG £H ZATERDAG. SC.HAAIiSTRIJD liBÜBl 1809 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen. Burger!. Stand te Zierikzee. TUSSCHEN Z. EN 0. mim m m mT-rn m m a mi *1 Zeetijdingen. Advertentiën. ZIERIKZEESCIE C0ÜRANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. ZZ3 5j52c?wm=2cs?e! V E li S C II IJ N T A B O N N E M E N T S-P 11 IJ S. Per drie maanden 1,5)5 Eranco per post 1,50. Inzeil dmg tier Adverteuritu daags te voren, vóór 10 ure 's morg Met genoegen verneemt men dat de liedertafei A msteismarmenkooi' te Amsterdam op den grooten zang-wedstrijd te Gend eene gouden medaille benevens 150 -fr behaald ücefcon wel met algemeene stemmen der Jury. Deze lioclertafel heeft daardoor de eer van Nederland en die der Nederlandsche toonkunst op waar dige -wijze gehandhaafd. "Betreffende den waterweg van Rotterdam naar zee meldt de Stoompost het volgende. D oor den hoo- gen vloed van 19/20 October ji. zijn de putten der ouderhanden verbreedingen van het kanaal door den hoek van Holland andermaal volgeloopen. Aan den noordelijken dam gijn 'twee baken afgeslagen aan den zuidelijken d; m ontstond geene schade. Aan c.e onder handen krib aan den regteroever van het Scheur sloeg een gedeelte laagwerk weg. He vloed bereikte de be langrijke hoogte van 260 meters boven A. P.; de wind was N. W. met 80 KG. winddruk op den vierkanten meter. He druk der zee was 7.500 KG. op den vier kanten meter. He jongste störmen hebben aan de kanaal- werken in de Noordzee weder eenige schade aauge- bragtdaar zeven jukken en drie travellers totaal ziiu weggeslagen. He zee stond zeer hol en had eene on gekende hoogte. Ter verdrijving van vliegen uit koe- en paardenstallen beveelt een Zwitsersch landbouw- tijdschrift aan op verscheidene plaatsen van den stal schotels met chloorkalk te plaatsen. De vliegen kunnen den reuk niet verdragenen verlaten den stal. Eene schadelijke werking op de gezondheid van het vee is niet te vreezen, integendeel zuivert de chloorkalk de stallucht in groote mate. Jl. Zaturdag is te Brussel een buitenge woon stoutmoedige diefstal gepleegd op een der meest bezochte en best verlichte punten der stad. De spiegelruit van het wisselkantoor van den heer Hytborck (Montague de la Cour 74) wordt door een straatsteen met ontzettend ge druis ingeworpen en tegelijk een pakje van twintig Belgische muntbiljetten van 1000 frank met bliksemsnelheid weggenomen. De bedrijver van deze verbazende daad vlucht en verdwijnt door de rue Ravenstein. SclioolverziU-ÏMi eii. Gr o vang enis Het was voorwaar eene gelukkige gedachteeen schoolverbond zamen te roepen. Het vaderland is bun opregten dank verschuldigdbij wie de gedachte rees en daad werd. Allendie met ingenomenheid der roepstem van dat mannenpaar gehoor gavenzullen ook begrijpen wat schoolverzuim beteekenteen kwaad, dat de grondvesten eener welvarende maatschappij be dreigt. Hit is het kwaad in zijue schadelijkheid kennen maar geenszins nog in al zijne afzigtelijkheid. Hit kan alleen hij die jaren lang met naauwlettendheid den treurigen afloop der kwaal mogt waarnemen ter plaatse, waar de ongelukkige slagtoffers der ouderlijke nalatig heid uit de achterbuurten in dorp en stad schier on vermijdelijk ten slotte moeten zamenstroomen m de gevangenis. Haar alleen kan het kwaad in al de uitgestrektheid zijner treurigste gevolgen gekend worden. Schoolverzuim en gevangenis zijn de jammerlijkste uiterstendie als haken in elkander klemmen. Het schoolverzuim bevolkt voor een aanzienlijk gedeelte de gevangenis. I Hat dit geene magtspreiik is zullen de volgende cijfers en daarop steunende becijfering overtuigend ge noeg kunnen bewijzen. Hijwelke die cijfers wist te verkrijgen zal daardoor eene sterksprekende getalsver houding leveren die de menigvuldigheid leert van het droevig antwoord op de vragen aan zoo menig in den kerker belande gedaan „Ging-t gij school Hoe laiig F He antwoorden daarop uit den mond van zoovele hon derden door schuldige ouders van bet onwrikbaar noodige verstandelijke en zedelijke ontwikkeling beroofd die droevige antwoorden konden eerst de be- teekenis van het schoolverzuim in al zijue ontzettende volheid doen kennen. Hoewel er sinds '1844 eéne gevangenis-statistiek be staat zijn echter hare beschaving- en schoolcijfers op enkele uitzonderingen nadoor .gebrek aan algemeen voorschrift en vaste verordening, onjuist, oin niet te zeggen als uit de lucht gegrepen. Maar gelukkig is er bij eene groote gevangenis van 1849 af het eerste jaar, waarin dit aldaar mogelijk was met naauw- gezetkeid geboektwat een helder licht zoude kunnen werpen op de aangrijpende woorden „schoolverzuim en gevangenis." Het was in de strafgevangenis te Moerden. In '1861 de veroordeelde vrouwen uit Gouda er de naar Leeuwarden verplaatste mannen opvolgende, betreffen die aanteeiceningen ook de vrouwen en is het dus mogelijkin de ondervverpelijke quaejtie de wonde bij beide te kunnen peilen. Het jaar van over plaatsing door noodwendige oorzaak onvolledig is open gebleven. I. MANNEN. Genoegzaam lezen en schrijven hij aankomst ja. keen. A°. 1849 309 325 1850 286 .290 1S51 270 269 1852 272 .267 1853 .281. 236 1854 280 .238 1855 254 .201 1856 267 .230 1S57 221 192 1858 179 .155 1859 133 126 S0Ö 98 93 2S50 2622 Gemiddeld 237 21S Per 100 48 II. V R O U W E N. "'Genoegzaam lezen en schrijven bij aankomst ja. neek. AB. 1862 137 .162 1863 119 166 1864 123 174 1865 113 166 1866 85 145 1867 83 137 ISO'S 99 131 759. 1081 Gemiddeld 108. 154 Per 100 59/ Mannen 48j Gemidcl. 53 Hie 48 mannen en 59 vrouwen per 10Ó, allen be klagenswaardige offers van het schoolverzuimzouden voor liet grootste gedeelte naar alle waarschijnlijkheids berekening hun levenspad niet op de kerkerpoort hebben zien uitloopenindien z(j geene kinderen van zulke strafbaar-nalatige ouders geweest waren. Hie waaiscbiju- lijke stand kunnen wij door middel van het schoolver- slag der Regering opmaken. (Vervolg en slot in het volg-eud uommer.) FRANKRIJK. Zocht men langen tijd te vergeefs naar medeplig- tigen van „Troppmann of den mensckelijken tijger uit de langdurige instructie is thans volgens het Fransch regtsgeleerd dagblad le Droit gebleken dat hij allen de acht moorden die hem ten laste gelegd zijn voorbereid en uitgevoerd heeft. Dat men alle hoop op het vinden van Kinck 's lijk nog niet verloren heeft en tevens tot bewijs dat de zaak nog steeds een onge- meeuo belangstelling levendig houdt, kau dienen dat in den Eizas deze week 100 arbeiders zich vrijwillig en zonder loon te eischen ter beschikking van den kau to nelen commissaris te Soults gesteld hebben om ouder zijne directie opgravingen te doen. Men wil weten dat Isabelladen 22 Oct. den troonafstand, ten gunste van baren zoon onderteekend, en een barer vertrouwelingen met dit stuk naar Madrid gezonden beeft. Een zeer doorslepen policie-inspeeteur bad vernomen dat op zekeren avond omstreeks II ure een juwelierswinkel door inbraak zou be stolen worden. Hij nam diensvolgens met den eigenaar de noodige voorzorgen, en alles ging op den bewusten avond in het huis zijn ge wonen gang. Tegen 10 uur sloop de inspec teur naar binnen en wachtte de dieven in den winkel af. Een uur verliep, toen er zachtjes op liet vensterblind geklopt werden zich eene verdachte stem van buiten deed liooren. „Mijn- lieer de inspecteurzijt gij ook daar binnen." De inspecteur meende uit voorzigtigheid te moeten zwijgen, doch daar de vraag al drin gender en angstiger werd, zoo kon hij zich niet laDger meer bedwingen maar antwoordde zacht: „Jawel ik ben hier." „Hartelijk dank" antwoorde de stem buiten„dan zal ik de in braak maar tot later uitstellen." GROOT-BR 1 T AKNIËN. Volgens berigten uit Peru ioopende tot liet einde van Septemberwaren alle inwoners van Cailaode haven van Limadoor eene panische schrik bevangen. De gekeele stad was verlaten en werd steeds door patrouilles door kruist om te voorkomendat andere dan de regtrnatige eigenaars bezit van het achtergelatene namen. De gebeele zuid. kust Was ontvolkt en alle zaken stonden stil. Allen zagen met vreezen en beven de dagen tusschen 30 Sept. en 5 Oct. te gemoetgedurende welken tijd de abi Falb voorspeld baddat het land door aardbevingen en vulcanische uitbarstingenzou verwoest worden. Zelfs de oorlogschepen waren verwijderd in af wachting' van hetgeen gebeuren zou. Werkelijk deden zich door geheel Peru reeds schokken van aardbeving gevoelenwelke ook opgemerkt werden te Guayaquil en door geheel Ecuador. Berigten uit Engeland spreken van koude. Trouwens indien men do weêrprofeten gelooi wil schenkendan kan men zich op een stren gen winter voorbereiden. Te Londen teekenden de thermometers, die in den nacht van 28 October tegenover den Noord-Westen-wind hin gen 23 graden Fahrenheitdus 10 graden vorst. Van 21 October tot en met 5 Nov. IS69. Geboren. Een zoon van J. M. PliÊruambücq en C. M. Dekker. Een zoon van G. Graveleijn en B. Goos. Twee zoons van G. van der Linde en A. Storm. Eene docliter van D. Sies en A. Hansen. Eene dochter van H. Simmers en M. Abels. Eene dochter van H. Bal en E. van Seters. Eene dochter van J. Yerseput en A. Yerloo. Eene dochter van I. Keelcman en M. de Puauw. Gehuwd. W. Abels "Weduwnr. en P. J. Scheuke jd. H. Koevoets, jm. en A. Plaam jd. R. Zorgejm. en A. van de Yij ver, jd. Z. Verbuist, jm. en B. C. Ilogerheijde jd. M. L. Schilperoortweduwnr. en H. C. Yerheulwed Overleden. J. van Nieuwenhuizen oud 66 j. man van J. A van Haren. J. C. Gilden oud 2 m.z. J. Yerseputoud 58 j. wed. J. de Graai'. W. E. Jobse, oud 71 j. vrouw van C. tien Boer. J. J. Brandenburg oud 22 m. d. C. de Yreecle oud 69 j.vrouw van K. van Loo. P. van een Berge oud 'i j. d. J. A. Geselschap oud 31 j. jm. als levenloos aangegeven Eene dochter van K. Wandel en A. Wesdorpe. sajseelt "Wit en O speelt Zw art YVit usöt voor. 49ste zet wit D 2 op C 2. Antwoord op de 49ste zet Zwart E. 4. op H 3, Zoodat de stand der partijen is als hieronder aangeduid m wm„ msr' ABCDEFGH Bêouweèsea'veü Gearriveerd 2 Nov. Nits-Sin (Jap. oorl. stoomschip) kom mandaat J. Yroom Jr. Hordt, Japan. "Windsbraut H. Zielke Riga Gent. (bijl.) Archer J. Love Shields Schiedam. Unity J. LeesAberdeen Vlaardingen. Minnie RipplierA. Conover Philadelphia Rotterdam, Martians en Henrietta (st.) ïL L. Stassè Lou den Hordt, Cycloop (st.) J. Hendriksen Rott. Livorho. Nog 2 schepen namen onbekend- Het schip Lawrence Brown is op de reeds teruggekomen. Do ondergeteekende bericht hare Stad- en Landgenooten dat zij heeft ontvangen

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1