II i l P. 1*°. 88 Woensdag 3 November. WOENSDAGEN ZATERDAG. II H«r#l«giemakers-.4lfairc H0R0L0GIE1, PE10OLES 18(59 Besturen en Administration Notificatie. Strandvonder ij. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen Zeetijdingen. Ingezonden Stokken. Advertentiën. en Buitsciie Klokken, ZIERIKZEESCBE COURANT PBIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- ca Dood- berigtenvan 18 regels a O,BO. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten datdoor henin hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt Art. 1Met wijziging van artt. 1 en 2 van hun be sluit van den 22 September jl. no. 2 (Provinciaal blad no. 98), worden verklaard als door de longziekte te zijn hesmet de hofstede en omringende gronden in gebruik bij den heer J. Hoogenboom Bz. en onder de gemeente Renesse gelegen en als van de longziekte verdacht het overige gedeelte van dc genoemde gemeente. Art. 2. Het bepaalde bij het le lid van voormeld besluitblijftvoor zoo veel de voormelde hofstede en gronden betreftvan kracht. Art. 3. Evenzeer blijft van kracht het bepaalde bij het 2e lid van art. 3 van evenhedoeld besluit, voor zoo veel betreft het overige gedeelte van de gemeente Renesse. Dit besluit hetwelk met den dag zijner afkondiging- in werking treedtzal gedrukt en in al de gemeenten van de kantons Zierikzee en Brouwershaven aangeplakt worden. Hetzelve zal almede in het Provinciaal blad worden opgenomen. Gegeven te Middelburgden 29 October 1869. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. "W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SWALME Giiffier. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept voor de eerste maal ter reclame op Regthebbendon op 80 stuks nieuwe DEKDEELEN, gemerkt L B allen breed 18 centimeters en dik 6\2 centimeters ter lengte van 6 meters van 4,55 meters va;n 4,30 meters van 4 meters en van 3 meters geviseht op I Va kilometers afstand van den wal. 27 stuks dito gemerkt HEK. ter lengte van 3 meters 5 stuks dito gemerkt L B ter lengte vam 4 meter. 4 stuks dito gemerkt A E K, ter lengte van 3 j/3 meter. 3 dito ter lengte van 5 meters onduidelijk gemerkt. 4 dito ter lengte van 6 metersonduidelijk gemerkt, allen dik 7 centimeters en breed 20 a 23 centimeters. Een BALKJE, lang 2 meters 70 centimeters en dik 24 centimeters. 3 Vaten PALMOLIE waarvan no. 1 is gemerkt naar raming inhoudend 500 Liters, II B 59 No. 2 gemerkten 145 No. 3 gemerkt B 60 elk naar raming inhoudende 450 liters alles geviseht in de nabijheid en bezuiden Steenbank. Zierikzee den 1 Noveniber 1869. B. C. CAU. Zierikzee 2 November. Heden Is het traditionele reces, waarover dit jaar in de Tweede Kamer der Stater, V E K S C H IJ N T ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post f 1,50. Inzen ding' der Adverteutiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Generaal zulke harde woorden gevallen zijn, verstreken; de werkzaamheden zullen nu weder beginnen, en de politieke partijen naar wij hopen op parlementair terrein eens duchtig met elkander worstelen. Als het voorloopig verslag dat over de begrootingen is uitgebragt, in waarheid de gevoelens der Kamer uitdruktdan is het waarschijnlijk dat de ministers veel zullen moeten verantwoorden. Zij zullen echter wel blijven zitten. De indruk toch door dat verslag teweeg gebragt zal wel deze zijn, dat het kabinet, zoo het niet tot de partij die in de Kamer de meerderheid heeftbehoorde zeker tengevolge vau de verwerping- van eeue of andere begrootiug zou moeten aftreden. Thans zal het wel bij kardq teregtw.ijzingen blijven die de ministers in staat zullen stellen het oordeel der Kamer over vele zaken te vernemen. Willen zij de machines zijn eener kamermeerderheiddan zullen die hun zeer welkom wezen. Iedereen zal wel met verlangen de debatten te gemoet zien vooral omdat er gewigtige kwesties aan de orde zijn. Behalve de onderwijs-kwestie welke door dit kabinet wel niet opgelost zal worden heeft men de koloniale en de finantiële kwestie. Deze vervullen in de eerste plaats de hoofden van de kamerleden. Over de ouderwijs-kwestie misschien een enkel woord geen vruchtbaar debatniettegenstaande de verkiezingen in Junij haar tot de question brfilante hadden gemaakt en zij het land zelf oneindig meer in agitatie houdt dan hare zusters. Zeer natuurlijk echter want wat het kabinet in dezen wil is overbekend boven alles geene verandering in den bestaanden toestand. En nu kan eene kwestie niet opgelost worden dan door ver andering in het bestaande te brengen. In dit geval zoude de wel; op het lager onderwijs van 1857 gewijzigd moeten worden het kabinet weigert ditecliter onvoorwaar delijk, en houdt aan die wet vast. Waartoe dus eeu grondig debatindien het op het kabinet uiet de minste uit werking zou Jiebb.cn, en als bet bovendien zeker is, dat de meerderheid in de Kamer het kabinet in dezen steunt Zoo schijnt men te redeneren men herinnere zich maar hetgeen bij de discussie over he,t adi-es van antwoord op de troonrede tot groote smart van Groen gebeurd is die „een partij kenmerkend amendement" evenals in 1868 had gewild. W'ij herhalen, wat wij boven gezegd hebben wij hopen dat men duchtig zal strijdendat de onderwijskwestie wederom van alle zijden bekeken zal worden, en dat er door het parlement een vernieuwd licht over deze zaak zal verspreid worden. Hoe veel waarde men ook aan het geschrijf in de dag-bladen moge hechten de pu blieke opinie van eeu land kan niet beter dan door de volksvertegenwoordigers levendig gehouden en geleid worden. „Eene volksvertegenwoordiging miskent het schoonste gedeelte ham- gewichtige roeping wanneer zij in kritieke tijdsgewrichtende volksleiding aan de journalistiek hoe voortreffelijk ook, overlaatzich zelve aldus medestelt onder hare voogdijschap en geenerlei licht of teregtwijzing geeft aan het land." Dat het koloniaal en fiuantiëel beleid van deze rege ring zal besproken worden lijdt geen ■twijfel want het is de eigenaardige roeping van dit kabinetten gevolge van den loop der omstandigheden de koloniale en finantiële kwesties op te lossen. Het debat kan interessant zijn. De Kamer zal den minister van finan- tien zijn bekend artikel in de Gids van 1867 wel eens weder voor den neus draaijen, en hem vragen, wat hij voor onze finantien gedaan heeft; waar de hervormin gen gebleven zijn die in 1867 zoo dringend noodig waren waarom het leven bij den dag, dat in 1867 zoo verkeerd was in 1869 zoo goed is. Wat voorde koloniale kwestie gedaan is, en te doen valt, kan evenzeer tot eene belangrijke discussie aanleiding gevendie de ware bedoelingen aan den minister de Waal aan het land bekend zal maken en naar wij hopen een licht zal doen opgaan over de toekomst onzer koloniën. Iedereen zal voorzeker wenschen, dat de kamerleden het met moeite verkregen reces zich zullen ten nutte gemaakt hebben, om met vernieuwde krachten, hetgeen het landsbelang van hen eischt, te verrigten en dat zij niet krachtige doch bovenal edele wapenen toegerust liet parlementaire strijdperk zullen binnentreden. FRANKRIJK. Zooals indertijd medegedeeld iszijn in schrijvingen geopend voor een op het graf der tami'iia Kinck op te vigten gedenkteeken. Deze inschrijvingen zijn reeds tot 7000 fr. gestegen. Een der lezers van le Saint publicvan Lyon, deelt in dat blad mede dat hij in een der kleine schouwburgen te Lontion eeu stuk heeft zien spelen getiteldTroppmann ot de mensehe- lijke tijger,'' Alle bijzonderheden der misdaad zijn getrouw weergegeven. Men is bij den moord der zes slagtoffers tegenwoordig. Het vrolijk gedeelte is gewijd aan de vervolging van Troppmann te Havre. Het laatste bedrijf stelt voor het hof van assisesTroppmann zit op de bank der beschuldigdende jury gaat haar verdict uitbrengen als eensklaps zich een gerucht doet hooren de deur springt open en er verschijntKinck de vader. Tableau GROOT - BRITTANNIEN. Het dagblad the Globe deelt mede, dat de geheele equipage van het in Junij in de Torre- straat (Nieuw Holland) verongelukte schip Ca therine Seymour, op weg van Sydney naar Engelanddoor de inboorlingen van de Austra lische noordkust vermoord zou zijn. Drie en twintig mensehen zonden daar een gruwelijken dood hebben gevonden. Een ondernemend Amerikaan heeft eene nieuwezeker wel de nieuwste wijze van aan kondiging voorgesteld, welke echter gelukkig nog niet in practijk gebragt is. Zijn denkbeeld be staat namelijk daarin om de banken der wagons met aankondigingen te bedekken. Bij den eer sten aanblik der zaak en zelfs bij den twee den schijnt het dat die annoncen juist niet zeer geschikt geplaatst zijn om gelezen te worden. Maar hiervoor heeft zijne machiavellistische ver beelding het volgende uitgevonden. Te midden der annonce is de zeer fijne punt eener naald verborgen. De niets kwaads vermoedende rei ziger gaat gerust zittengeeft echter een schreeuw, springt op en keert zich om ten einde zijn plaats naauwkeurig te bezien. Hij leest nu natuurlijk de aankondiging, en het doel is bereikt. Zierikzee Gearriveerd 30 Oct William A. Burrncister Rig-a Gend. Brouwershaven Gearriveerd 29 Oct 29 29 29 29 30 30 30 30 30 30 30 30 1 Nov, 1 1 29 29 29 Egret, (st) R. E. Reijnolds Liverpool, Dordt. Het schip YubaA. S. Eliaspo vanLaurvig, li. Antwerpen bestemd als bijl. biunen is binnendoor vertrokken Windsor (st) R. M. Luckie Leith William Coulman (st) R. Schofield Goole Meteor, (st) G. H. Wattiers, Banaw Odin Catherine C. Sijoertsen Sundswall allen naar Rotterdam Heiress W. Harris Teignmoutk Empress R. WilliamsPortmadocbeiden naar Dordt, Alexandra (st) C. A. Kochn Koningsbergen, Schiedam. Jonge Cornelis G. J. GoekoopBatavia. Corns. Gips, A. RomijnMelbourne, beiden van Rotterdam. Gisteren avond 9 ure is alhier binnengesleept door het Eng. stoomschip William Coulman kapt. R. Schofield de (N. D.) bark iEolus geladen met houtzijnde zwaar lek drijvende op de scheepsladingen door kapt. Schofield gevonden op circa 4 mijlen afstand in de Noordzee geheel verlaten door de equipage. Men is heden bezig met het geredde op veilige ligplaats te brengen. De schepen Adriana en Henry B. Wrichtzijn op de reede teruggekomen. Ary Scheffèr, (s.) M. C. Braat, Havre, Rotterdam. Lijkkens ProveB. Sorensen, Sanda, Maassluis. Ettina Christina W. Schoon Dantzig Kijle, O. HausmanSannesund, beiden naar Dordt. Uitgez. Ida (st) E. Simmelkaar Liverpool. Bordeaux, (st) C. Schultz, St. Petersburg Mizpak G. Andrews KonstantinopeL 29 Henry B. Wright, W. J. BreatNew-York allen van Rotterdam. 29 Lawrence Brown J. Janovjn Boston 29 Adriana, E. II. Vogelenzang', Cardiffbeiden van Dordt. In het belang van zulke personenwelke gaarne aan blijkbaar soliede verlotingen van Kapitalen deelnemenmaken wij bij deze ge legenheid bijzonder indachtig aan de in het blad van heden staande advertentie der H. H. S. STEINDECKER et Cour. te Hamburg. De zaak waarover daarin gesproken wordt zijn Staatsbriefjes tot eene zoo rijkelijk mot hoofd- premien voorziene verlotingdat ook in onze om streken eene zeer vlugge deelneming veronderstel len laat. Die onderneming verdient desTte meer het vol vertrouwenomdat er de beste borg- blijving van den staat geboden wordt en ook voorgemeld Huis door eene altoos volstrekte opreg-te handelwijze eu betaling van talrijke winsten van alle kanten hekend is. ROTTERDAM 1 November 1869. Bij kleinen aanvoer was Tarwe 20 ot.Rogge 25 ct. Gerst 10 ct. en Schokkers 50 et. lager. Bruine Boonen 30 a 40 ct. koogcr. Rest onveranderd. Jarige Zeeuwsche Tarwe - 11,25 a - 12.25 Nieuwe 1869 - 7.75 ii - S.75 Rogge 1869 - 6.90 a - 7.75 Wintel-gerst - 5.75 a - 6.25 Zomergerst - 5.50 a - 6.25 Inl. lange Haver - 2.50 a - 3.50 korte - 3.50 a - 4.50 Kleine blaauwe Erwten 1869 - 8.00 a - 9.25 Groote - 11.50 a - 12.25 Bruine Boonen - J1.00 a - 11.75 Witte - 11.00 a 12.00 Zeeuwsche Paardenhoonen - 7.50 a - 8.25 De ondergeteekende geeft hij deze aan zijne geëerde Stad- en Landge- nooten kennisdat hij zijn HEEFT VERPLAATST uit het Huis Wijk Ano. 311 (Noordzijde Oude Haven) naar het Huis wijk Dno. 374 (Zuidzijde Oude Haven) vroeger bewoond geweest door den Heer DFITSMAM. Tevens berigt hij ontvangen te hebben een schoon assortiment welke door hunne goede qualiteit en civiele prijzen zeer aan te hevelen zijn. Zierikzee 2 Nov. 1869. F. CAPELLE.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1