Woensdag 21 October. fl°. 86 WOENSDAGEN ZATERDAG. 1869 Besturen en Administratiën Patenten. Kennisgeving. Brandschouwing. STRANDVONDERIJ. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERT ENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks, en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E R S C II IJ N T A BONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden 1,25 - Franco per post 1,50. Inzen ding '.lor Ad', erteutiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de patenten van het le kwartaal-kohier dienst 1869/70 dezer gemeente, ter Secretarie door belang hebbenden kunnen worden afgehaald van heden af ge durende acht dagen waarna de onafgehaalde patent bladen door den deurwaarder der directe belastingen zullen worden tehuis bezorgd tegen betaling van 0 cent voor elk patentblad ingevolge de wet. Zierikzee den 22 October 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenendat er op Woensdag den 27 dezer des uamiddags te 1 ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den GemeenteRaad zal gehouden worden. Zierikzeeden 23 October 1869. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenendat op Maandag den 1 November e. k. en volgende dagen eene alge meene Brand schouwing door de Directie der Brandweer in de woningen der ingezetenen zal worden gehoudenovereenkomstig de bepalingen der verordening tot voorkoming en blussching van brand afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzee den 25 October 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept, voor de eerste maal ter reclame op, regt- hebbenden op een Vat PALMOLIE, naar raming inhoudende 400 Liters (Kannen) gemerkt 8/123 [D] en gevischtop een afstand van VA kilometers buiten de uiterton. Zierikzee den 25 October 1869. B. C. CAU. (Niet officieel gedeelte.) Openbar© Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den. October 1869. V oorzitter mr. B. C. CAU. Secretaris rar. J P N ERMERINS. Afwezig mr. Moolenburghvan der Vliet, mr. van Dongen en Landsknegt. 'De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen «n goedgekeurd. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken Eene missive van Gedeputeerde Staten houdende toe- zending der goedgekeurde Raadsbesluiten tot heffing en invordering van schoolgeld op de hoogere burgerschool en burger-avondschool. Eene missive van dezelfden houdende toezending der goedgekeurde Raadsbesluiten tot wijziging van die op de heffing en invordering van schoolgeld op de openbare scholen voor -lager onderwijsvan welke goedgekeurde besluiten afkondiging is geschied. Eene missive van dezelfden houdende terugzending der door hen goedgekeurde rekening der dd. schutterij, over 1868 met de bijlagen en enkele opmerkingen, die aan den schuttersraad is medegedeeld. Deze missives worden voor kennisgeving aangenomen. Eene missive van de plaatselijke schoolcommissie houdende verzoek tot wijziging van het plaatselijk re glement op het openbaar lager onderwijs in dier voege dat leerlingen der meisjesschooldie de noodige vat baarheid bezitten voor het ouderwijs van de tweede of de derde afdeeling tot die afdeeling toe te latenal hebbeu zij den regiemeutairen leeftijd nog niet bereikt. Burgemeester en Wethouders hebben dit schrijven en de gronden die tot die 'aanvulling van genoemd regle ment hebben geleid in overwegiug genomen en meen en dienovereenkomstig een voorstel te moeten doen. Het ontwerp-besluit daartoe betrekkelijk wordt gesteld in gevolge het reglement van orde, in handen van eenC commissie waartoe de Voorzitter benoemt de heeren Houwer, Koole en mr. Moeus tot onderzoek en rapport. Eene missive van de plaatselijke schoolcommissie be trekkelijk nadere regeling van jaarwedden en onder wijzers-personeel aan de scholen voor lager onderwijs en wordt op voorstel des voorzitters besloten 1. Een 2de hulponderwijzer aan te stellen op de eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs op eene jaarwedde van f 300. 2. Een 5de hulponderwijzer aantestellen op de school voor onvermogeuden op eene jaarwedde van 300 en dientengevolge de jaarwedden van den 2den 3den en 4den hulponderwijzer op die school mede te verhoogen tot 300, met ingang van 1 Jan. 1870. 3. Aan de hoofdonderwijzeres der meisjesschool eene toelage te geven van f 25 ten behoeve van eene kweekelinge. Alles voor zooveel noodig behoudens goedkeuring van Gedep. St zullende voorts oproepingen geschieden voor de vacante plaatsen. Eene missive van de plaatselijke schoolcommissie be trekkelijk nadere regeling van het herhaling-onderwijs waarin onder goedkeuring van Burgemeester en Wet houders wordt voorgesteld om twee openbare avond scholen in de gemeente te houden waarin herhaling- onderwijs gegeven zal worden de eene uitsluitend be stemd voor jongensen de andere uitsluitend bestemd voor meisjes gedurende de maanden October tot Maart, 4 avonden in de week telkens gedurende 2 uren. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld voor deze nadere regeling een crediet te verleenen van f 250 zijnde t 50 meer dan tot dusver voor het her haling-onderwijs toegestaan is terwijl de voorstellen tot die regeling van onderwijs betrekkelijkdoor den "Voorzitter worden gesteld in handen van de heeren Houwer, Koole en mr. Moens tot onderzoek en rapport. Eene missive van de directie der brei- en naaischool houdende voordragt tot aanvulling van de in haar midden opengevallen plaats door het overlijden van mevr. de Crane geb. van Vrijberghe wordende hiervoor aanbevolen mej. E. J. Andrefe. Bij stemming wordt hiertoe met algemeene stemmen benoemd mej. E. J. Andreee waarvan kennis zal wor den gegeven aan de directie en de benoemde. De rekening van het R. C. armbestuur over 1868 wordt tot onderzoek en rapport in handen gesteld van de heeren de Jonge, mr. Moens en Zuurdeeg. Bij monde van den heer Koole wordt namens de commissie ad hoe, rapport uitgebragt op de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1868 strekkende tot goedkeuring en vaststelling in ontvang op f 13009,76» in uitgaaf op f 13250,38 en een kwaad slot van f 240,61* Dienovereenkomstig wordt besloten waarvan -aan genoemd armbestuur met retour der rekening en bij lagen zal worden kennis gegeven. De Voorzitter deelt mede dat op den 9 October jl. zijn opgenomen de boeken en kas van den gemeente ontvanger waarbij is gebleken dat zich in kas bevond f 13306,38® waarvan mededeeling is gedaan aan Ge deputeerde Staten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Worden gelezen twee verzoekschriften van V. Hoger- zeil c. s. en J. M. Bouvinhoudende bezwaren tegen de heffing van schoolgeld op de meisjesschoolals hebbende adressanten over de maanden Julij en Au- gustus schoolgeld moeten betalenterwijl naar hunne meening dit niet verschuldigd was als zijnde met 1 Sept. eene nieuwe school met een nieuw reglement en verlaagd tarief in werking getreden, en verzoekende dat de Raad hierin voorziening neme. Na eenige discussie, waaruit bljkt, dat adressanten in deze gedwaald hebben en dat zij verkeerdelijk de verordening en besluiten in deze hebben opgevatals zijnde er geen verandering in den toestand gekomen, dan alleen dat het hooger schoolgeld van de vroegere regeling door het nieuwe reglement verlaagd is en dat wel degelijk de vroegere verordeuing van kracht was als kunnende die niet veranderd of gewijzigd worden dan met koninklijke goedkeuringen dat buitendien de lessen aan die school den 9 Augustus weer zijn ge continueerd zoodat daarvan gebruik kon gemaakt zijn wordt besloten adressanten kennis te gevendat de Raad onbevoegd is in deze te beslissenen naar zijne meening het schoolgeld verschuldigd was op grond van de verordeniug. Een verzoekschrift van D. Bevelander tot het verkrijgen van eeu gedeelte gemeente-grond in koop of erfpacht nabij zijne schuur aan het Digste Sas tot uitbreiding zijner boerderij en tot daarstelling eener overdekte schaapskooi. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld hierop afwijzend te beschikkenals moetende hiervoor een gedeelte plantsoen worden weggenomen dat in grijpen zou in de eenmaal gemaakte plannen tot effening en beplanting van terrein daar ter plaatse, en hebbende adressant bovendien eigen grond in de onmiddelijke nabijheid. Na beraadslaging wordt besloten de beschikking aan te houden tot eene volgende Vergadering opdat de leden bedoeld terrein in loco vooraf kunnen opnemen. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt de op gave van de voor hel onderwijs op de hoogere burger school benoodigde hulpmiddelen die de som van 4600 bedragen en waaruit blijkt dat deze som de vroegere raming overschrijdthij deelt verder mede dat deze opgave speciaal betreft de hulpmiddelen voor de lessen in de natuur- en scheikundige vakken en dat later nog zullen inkomen opgaven van benoodigde hulpmiddelen voor teekenonderwijs als anderzints. Wordt besloten deze voor voorloopige kennisgeving aan te nemen. Wordt besloten tot af- en overschrijving van f 125 van onvoorziene uitgaven 1869 op hoofdstuk 8. 4. 1. (Assurantie-premie van gebouwen tegen brandschade.) Op voorstel des Voorzitters wordt besloten de afslui ting der Karnemelksvaart te doen vervallen doch die te behouden aan het Heultje uitkomende in de Brakke Gracht noodzakelijk om meer water in de Brakke Gracht te houden, en voor de te behouden afsluiting in de Brakke Gracht een convenu te treffen met den aannemer. De Voorzitter brengt vervolgens ter tafel de voorstellen tot regeling van het begraven en vervoeren van lijken en liet heffen en invorderen van begrafenisregten nood zakelijk geworden door de wet van den 10 April jl. (Staatsblad no. 65.) De daartoe betrekkelijke verordening op het begraven en vervoeren van lijken ontworpen door de commissie van strafverordeningen wordt ter vissie gelegd van de leden en de overige verordeningen tot deze zaak betrek kelijk worden in handen gesteld van eene commissie tot onderzoek en rapportwaartoe de Voorzitter benoemd de heeren Houwer Koole en mr. Moens. Tot onderzoek en verslag van de eventueel in te komen reclames tegen de aanslagen op het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1869 worden benoemd de heeren mr Moolenburgh, Houwer en Goemans. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten aan mej. Ribbe die tot hiertoe genoot eene toelage van 50 van het bestuur der Teekenschoolen tengevolge van de nieuwe regeling van het onderwijs die toelage niet meer zal genieten diezelfde toelage toe te staan voor- loopig tot 1 Mei a. s. om later nadere voorstellen in deze te doen. Voorts om geen verder gebruik te maken van het verleend crediet voor te doene putboringen. Komt in behandeling het voorstel tot wijziging der verordening tot voorkoming en blussching van brand dat ter visie voor de leden heeft gelegen. Het eenige artikel, strekkende om de bedienden der brandweer ook andere werkzaamheden bij brand te doen vervullen dan bepaald aan hunne betrekking verbonden zijn, wanneer hun die door de directie der brandweer in het belang van het blusschen mogten worden opge dragen wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en de verordening mitsdien vastgesteld waarvan mede deeling zal geschieden aan Gedeputeerde Staten. De Voorzitter deelt mede de door den boekhouder van het burg. armbestuur gestelde personele borgiogt tegenover de gemeente tot het bij het reglement van dat armbestuur bepaalde bedrag welke borgtogt wordt goedgekeurd en gedeponeerd zal worden ter laatse waar zulks behoort. Bij monde van jhr. de Jonge wordt rapport uitgebragt namens de commissie ad hoe op de rekening van het R. C. armbestuur over 1868 strekkende tot goedkeu ring van dezelve behoudens enkele opmerkingen on vaststelling in ontvang op f 3916,635 in uitgaaf op f 4090,49 en een kwraad slot van f 173,855. Aldus besloten zullende hiervan aan liet K. O. arm bestuur onder terugzending der rekening en bijlagen worden kennisgegeven. Alsnu komt in behandeling de gemeeutebegrooting voor 18? 0. Bij monde van den heer Koole wordt namens de commissie ad hoe hierop rapport uitgebragt. In het algemeen heeft de commissie geeue aanleiding gevonden om hare adhsesie te weigeren aan de voor dragt door Burgemeester en Wethouders gedaan, en meent zich te kunnen bepalen tot enkele opmerkingen naar aanleiding van bijzondere posten gerezendie later bij de behandeling der artikelen waartoe dezelve betrek king hebben zullen worden behandeld. Nadat de Vergadering voor eenige oogenblikken was geschorstworden bij de heropening allereerst in be handeling genomen de uitgaven. Hoofdstuk 1. 2. 9. Jaarwedden van leeraars on derwijzers enz. word verhoogd met f 475 en aizróio vastgesteld op f 26113. Bij H. 2. 2. 7 komt ter sprake de ddor de commissie| gemaakte opmerking op den post van f 200 die als abonnement wordt betaald aan de uitgevers der Zie- rikzeesche Courantvoor de plaatsing der gemeentelijke verordeningen en advertentien. De commissie vermeentdat op die wijze het doel der plaatsing nl. algemeene verspreiding dier stukken niet wordt bereikt, omdat die courant zeer weinig lezers telt; zij zou raadzamer achtendat het gemeente-bestuur werd gemagtigd om te trachten een abonnement aan te gaan met de uitgevers van de Zierikzeesche Nieuws bode welk blad door zeer velen wordt gelezen en dus de stukken voor het publiek bestemd onder een ruimeren kring van lezers verspreidt. Na eenige discussie hieroverwordt besloten aan Burgemeester en Wethouders optedragenom te trachten meerdere publiciteit dan tot hiertoe geschiedde te geven aan voornoemde gemeentelijke verordeningen en advertentien. De uitgetrokken post wordt daarop gearresteerd. Bij H. 3. 1. 1. had de commissie meer inlichtingen omtrent de geraamde cijfers van het onderhoud der openbare gebouwen enz. verlangd die alsnu door den Voorzitter worden gegeven, waarna de posten tot derzei ver uitgetrokken bedrag worden vastgesteld. Bij H. 3. 2. 1. komt ter sprake de opmerking van de commissie omtrent het al of niet wenschelijke om liet werk voor het overdekken van openliggende vroonenge raamd op f 8200 hetzij geheelhetzij gedeeltelijk bij pu blieke aanbesteding te doen veirigten en wordt na eenige discussie hierover het raadzamer geoordeeld dit niet te doen maar dit te doen behandelen zoo als tot lieden geschiedde om den bijzonderen aard van dat werk in verband met de situatie der riolenin welk geval men niet kan handelen naar een bestaand bestek maar han delen moet naar omstandigheden. De post wordt daarna voordeszelfs uitgetrokken bedrag vastgesteld. H. 3. 2. 2. Voor effenen van uitgegraven zelke-terrein wordt f 500 uitgetrokken. Bij H. 7. 1. Komt in behandeling de begrooting der dd. schutterij die vastgesteld wordtovereenkomstig de voordragt, in ontvang en uitgaaf op f 765 met eene subsidie uit de gemeentekas van f 760. Aan H. 7. 7. Kosten van doodschouw van lijken ingevolge de wet van 10 April jl. wordt toegevoegd ook het begraven van lijken. H. 8. 1. 1 d. Verdere kosten ten behoeve van hei onderwijs wordt verhoogd met f 50 en alzoo gebrag" op f 3280 tengevolge van de in het begin der zitting genomen besluiten betreffende de nadere regeling van hel herhaling onderwijs. Bij H. 8. 2. Komen in behandeling de begrootingei van de armbesturen en worden vastgesteld die vai het burg. armbestuur in ontvang en uitgaaf op f 12484,71 en die van bet R. C. armbestuur in ontvang en uitgaa op f 3910,78 terwijl die van het Evang. Luth. arm bestuur nader gewijzigd van dat armbestuur wordt in gewachten dientengevolge het Raadsbesluit tot he verstrekken der subsidien aan de betrokken arm besture voor 1870 wordt aangehouden.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1