M°. 85 Zaterdag 23 October 1869 WOENSDAG El ZATERDAG Besturen en Administratiën Kennisgeving. Inspectie op de Straten. Patenten. Binnenlandsche Tijdingen. B ui tenlan dsche T ij din ge n Burger!. Stand te Zierikzee. Zeetijdingen. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- es Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E li S C H IJ N T ABONNEMEN TS-PRIJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post f 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 lire 's morg Burgemeester en Wethouders van Êierikzeemaken bekend dal; bet aanvullingskohier der hoofdelijke be lasting van deze gemeente over het loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopigis vastgesteld en van den 18 Oct. tot den 1 Nov. a. s. ter lezing voor een ieder op de Se cretarie der gemeente zal liggen zullende ieder aan geslagene binnen dien tijd tegen zijn aanslag bij den Gemeenteraad in beroep kunnen komen bij verzoek schrift op ongezegekl popier, ingevolge.de wet. Zierikzeeden 13 October 1869. De Burgemee ster B. C. CATJ. De Secretaris J. P. N. ERMERINfe. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat op Zaturdag dec. 23 dezer eene inspectie op de straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erfde straten padenstoepen en goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen van het policie-reglement behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden En opdat niemand hiervan onwetenheid voorwende zal deze worden afgekondigdomgeroepen en in de courant geplaatst. Tjierikzee den 13 October 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de patenten van het le kwartaal-kohier dienst 1869/70 dezer gemeente, ter Secretarie door belang hebbenden kunnen worden afgehaald van heden af ge durende acht dagen waarna de onafgehaalde patent bladen door den deurwaarder der directe belastingen zullen worden tehuis bezorgd tegen betaling van 10 centvoor elk patentblad ingevolge de wet. Zierikzee den 22 October 1869. B. C. CAU. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragtaandeProvinciale Statenin dé Zomervergadering van 1869. Hoofdstuk XI. Die verdediging bestond in het plaatsen van twee rijszinkstukken tusschen de raaijen XIX en XXIieder lang 100 meters breed 20 metersbestort met 200 kub. meters vletgrond en 2100 last steen en aansluitende aan de hooger liggende werken met 270 vierk. meters aansluitingsweïk bewerkt als.riisbeslag met staakrijen, en het bestorten van den oeverrand langs raai XXI met 500 last steen. Voorts werd de zeedijk tusschen de dijkpalen 11 en 15 overgehaald over eene lengte van 3-1-9 metersen het buitenbeloop verdedigd met 3750 vierk. meters rijsbeslag met staakrijen bezet met den aanwezigen en 250 last gesorteerden Vilvoordschen steen alsmede een rijshoofd gelegd op raai XVII lang 73 metersbreed 6 meters waarop eene rij masthouten palen lang 3,5 meterswerd ingeheid. Ter uitvoering dezer werken was de opruiming noo- dig van eene woning en verder getimmerte staande in de inlaag bij voornoemde nol. Met den eigenaar daar van werd dientengevolge eene overeenkomst aangegaan, waarbij eene som van 1800 als schadevergoeding werd bedongen. Op enz. De herbesteding van het aanleggen op het strand aan de Oude Hoeve Nöord-West-zijde van Schouwen van twee besteende rijzendammen op de peilraaijen 17 en 18, respectivelijk ter lengte van 135 en 145 meters beide ter breedte van 5 meters met zinkstukken lang 30 breed 15 meters, bestort met 25 0 last steenwaarvan wij in ons vorig verslag op bladz. 410 melding maak ten had op den 21en Februari] plaats. Het werk werd aangenomen voor f 20140. Wat de ons medegedeelde uitkomsten der peilingen aan niet calamiteuse polders betreft kunnen wij u het volgende mededeelen. De- peilingen aan den polder Drcischor toonden aan dat er in den toestand des oevers sedert het vorige iaargeene noemenswaardige verandering was ontstaan. Eene ènz, (Wordt vervolgd) Gaarne brengen wij onder de aandacht van hb. directeurs van leesgezelschappen, pre dikanten en verder van alle letterkundigen de nieuwe uitgave van ,,onze Tolk" centraal- blad voor kunst- en letternieuws, dat om de 14 dagen bij C. Zwaardemaker te Deventer het licht ziet. Door middel van dat blad kan men zich op de hoogte stellen van alleswat er op 't gebied van litteratuur en kunst verschijnt, terwijl bovendien eene inhoudsopgave der tijd schriften beschouwingen vaii nieuwe boeken zoowel in het binnen- als buitenlandde waarde van het blad niet weinig verhoogen. Men kan zich alom aboneeren voor slechts 45 cents per 6 maanden of voor 60 cents franco per post. Te Rheden had dezer dagen weder eene belang rijke sluikerij plaats' In den vroegen morgen trokken vier mannen, beladen met ruim 60 kannen voorloop, van de Pruissiche grenzen over den IJssel en werden op den straatweg achterhaald door den gemeente-veld wachter bijgestaan door den boschwachter Colewey. Bii geweldadig verzet der sluikers had hier eene ernstige worsteling plaats die voor de policie ongunstig had kun nen afloopeuwanneer niet eenige veldarbeiders tot haar ontzet waren toegesneld. De ontmoeting eindigde met inbeslagneming der sluikwaren en geregtelijke ver volging der schuldigen. Na eene vijfjarige afwezigheid is dr. Hall uit de poolstreken teruggekeerdwaar hij een schat van interessante bijzonderheden heeft ver nomen betreffende den dood van sir John Frank lin en zijne makkersdie, volgens de verzekering van den onvermoeiden navorseher geen van allen het eiland Montreal hebben bereikt. Dit feit werd hem herbaalde malen verzekerd door inboorlingen die ook de laatste expeditie onder kapitein Crozier hebben bijgewoond. De onver schrokken reiziger heeft twee Eskimos, Ebierburg en Tookoolitamet hunne dochtersmedege- bragt, en o. a. allerbelangrijkste reliqnien ook de overblijfselen van een van Franklin's reis gezellen. Dr. Hall heeft een verslag van zijne zwerftogten geschrevendat weldra in 't licht zal verschijnen. Hij zegt daarin o. a.„Op alle plaatsen waar eenigen der gezellen van sir John Franklin gestorven zijn, hebikmomumenten opgerigt, geweerschoten gelost en desterrenbanier ontroldter nagedachtenis van de ontdekking van de Noord-Westelijke doorvaart." De heer Hall stelt voorin de lente weer te vertrekken en tot aan de Noordpool door te dringen. MiddCt.) In het graafschap Buren hebben eenige grondeigenaren zich aaneen gesloten ten einde bij genoegzame deelneming van belanghebbenden zieh door alle wettelijke regtsmiddelen tot in het hoogste ressort te verzetten tegen de heffing der tienden van het verbouw der suikerbeetworte len. Tot regeling der zaak is eene commissie van drie leden benoemd, terwijl op Zaturdag 16 October te Buren wederom eene vergadering zal worden gehouden om te beraadslagenof de deelnemingwaartoe thans eene lijst rond gaat zoo groot is dat men de voorgenomen procedure tegen de administratie van het kroon domein zal kunnen voeren. Hebben in vorige jaren sommigen reeds ge weigerd tiend van beetwortelen op te brengen, thans nu dat verzet meer algemeen wordtziet men den afloop daarvan mot belangstelling te gernoet, omdat zeker ook wel de vraag mag gelden of het land, dan wel bet product dat daarop verbouwd wordt, tiendpligtig is. {Nieuws- en Adv. Blad.) T R A N K R IJ K. Volgens een correspondent van den Mo- niteur Universel heeft Troppman uit zijne ge vangenis den volgenden brief aan zijn broeder te Cherbourg geschreven „Waarde broeder Wend u niet af van deze weinige regelen ik heb den moed niet aan onze arme ouders te schrijven tracht hen te troosten zooveel het in uw vermogen is zeg hun dat zij mij niet voor zoo schuldig moeten houden als de dagbladen mij voorstellengij kunt bun met zekerheid zeggendat ik geen moordenaar benzooals zij welligt op dit oogenblik gelooven niettegen staande ik als zoodanig word beschuldigd. Gij zoudt welligt de ellende van onze familie kunnen lenigen of eenig middel kunnen beramenwaar door zij in het bezit geraken van de noodige fondsen om naar Amerika te vertrekken want in Frankrijk zullen zij te vergeefs naar rust zoeken. Daar zou hun de schande ten minste niet vervolgen doe al wat in uw vermogen is om hen te verligten wat mij betreftik kan alleen weenen over hun lot. Zoo er iets met onze familie voorvaltzult gij wel zoo goed zijn het mij te schrijvenwant ik wil hun geen berigten vragen daar ik mij wel kan voorstellen in welk een toestand zij verkeeren. Zoo ik treurig ben is liet alleen om hen het ongeluk heeft mij tot slagtoffer gekozen en ik onderwerp er mij aan. Omhels mijne ouders voor mij ofschoon zij mij wellicht deze gunst niet waar dig zullen achten. Uw ongelukkige broeder J. B. Troppmann." De broeder van Troppmann heeft dien brief onmiddellijk beantwoord met het dringende verzoekdat de ongelukkige nu geen oogen blik langer wachte met zijne medepligtigen te noemen. Dezer dagen hoedde, een jeugdige dienstmaagd van het kasteel Ville Josse (in de Belgische provincie Namen) het vee aan den oever van een g'rooten vijver plotseling zag zij een voorwerp schitterende als goud hi de zonnestralen. De herderin bukte zich en schoof met de hand de aarde weg welke het glinsterende voorwerp half bedekte. Zij bemerkte een gouden doosje ter lengte van een hand en zeer zwaar nam den ge vonden schat op en bragt dien aan den beer de Farey haren meester. De heer de Farey opent de doos en vindt daarin verscheidene kostbare voorwerpennl. een andere gouden doos bevattende een gouden ketting oorhangersringen armbanden en meer kleinoodiën. Op een der ringen was gegrift de naam Mile Rioust de la Ville-Audrainsen die naam was genoeg om de herkomst dier versierselen te weten. Dadelijk her innerde men zich dat 53 jaar geleden mej. de Ia Yille-Audrieus vermoord was geworden door den veld wachter van la Ville-Audriens en la Ville .Tosse die, 11a zijn slagtoffer van het leven te hebben beroofd zicli meester maakte van het geld en de kostbaarheden op het kasteel voorhanden. Gevat, veroordeeld en ter dood gebïagt weigerde deze misdadigerzelfs nog op het schavot de plaats aan te wijzen waar hij die voorwerpen verborgen had en zoo was de schatdie 23 Sept. jl. werd ontdektmeer dan een halve eeuw onder den grond bedolven gebleven. Kerlinieu"ws. Aiebikzee, 22 October 1869. De veleerw. heerds. J. If. WiersmavaD Amersfoort, zal op a. s. Zondag voormiddag bevestigd worden als predikant alhier door den weleerw. heer ds. Siemens van Oosterland. Intrede des namiddags. Van 13 tot en metYI October 1869. Geboren. Eene dochter van J. vanYWesten en J. Boot Eene dochter van P. den Boer en M. v. d. Maas. Eene dochter van C. Appel en N. Sies. Eene dochter van M. Aleraan en P. v. d. Weel. Eene dochter van J. J. Swarts en H. C. Wessels. Overleden. C. J. Stoutjesdijkoud 54 j. weduwn. van H. den Blaauwen. A. de "Vlieger oud 11 d z. C. Botvliet oud 26 j., jiu. M. de Witoud 18 j. jm. Ph. Lochmaus oud 5 j. z. J. van Diike oud 4 m. z. Zierikzee Gearriveerd 22 Oct. Economy, J. Baxter, Suit dorl and Schiedam. Bb.ouwerrha.ven Gearriveerd 19 Oct. AugusteII. van HarteBaltimore 19 Medea J. Ankriuga Batavia is op de hoogte van Scharendijke ten anker gekomen. 20 Osborne (st.) J. Johnston, Leith 21 Aletta Augusta, J. A. TinholtTjilatjap 21 P. II. Jonnings P. H. Noble, Philadelphia,' 21 Gothenburg (st.) J. HusGothenburgalien naar Rotterdam. 21 Cas M. Poschich Enos Schiedam. 21 Richard Cobden, O. Tborbjomsen Hornösand, 21 De Medea is heden op de reede gekomen. i 21 Maria J. B. Pronk St. Petersburg 21 Mary Ann J Shottou Sunderland 21 Bulgersteijn J. H. v. Wijngaarden Dantzig; allen naar Dordt. 21 Jesmond, J. Spinon Sunderland, Schiedam. 21 Senskea B. B. de Veen Bergen, (N. W.), Vlaardingeru 21 John Isabella J. Younger 21 Samuel Sarah J. Lijnu 21 Perswerance R. Walker alien van New-Castle' naar Rotterdam. i Nog 4 schepen namen o nbekend. Per het schip Medea, kapt. J. Ankriuga, zijn alSj passagiers van. Java aangebragtde heerenjhr. mr., van der Peltz eclitgeu. en 1 kind Willinck echtgen.) en 4 kind.; Krabbe; Kroeze; v. d. Yen v. Broek-a bnijzen Pabst von Lescheu; Sprenger; Cantervisscher n ecbtgen. en 2 kind. Noordewier mevr. Dickson 53 onderofficieren 3 idem van de marine en 7 militairen» Idem per Alletta Augustakapt. J. A. Tinholtde, heerenS. L. Polak S. J. L. Weisbecker echtgen. en 1 kind twee jonge heeren Stuffers en 1 onder officier.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1