Woensdag 13 October WOENSDAGEN ZATERDAG. Iï°. 82 18(19 Blnnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen. ZIERIKZEESCHE PK IJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- e« Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden 1,25 - Franco per post 1,50. Inzeil ding der Adverteutiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragtaandeProvinciale Statenin de Zomervergadering van 1869. Hoofdstuk XI. W atei'staat. e. Havens. Zierikzec. In liet onderhoud der havens werd naar bchooren voorzien en voor de uitdieping zooveel mogelijk gezorgd. Bepaaldelijk geschiedde dit in de nieuwe haven bij de aanlegplaats der spoorbootmeer dan gewoonlijk om zooveel mogelijk te zorgen dat die boot in de haven ook met laagwater zou kunnen draaijen. Voor eenc goede aanlegplaats dezer boot aan de kaai werden 2 nieuwe vloeipalen en enkele andere palen geplaatst. De toldeur van het noordelijk rottegat bezweek en stortte in het Bijkwater. Het maken eener nieuwe deur werd aanbesteed voor 449. De waterkeering langs de brakke gracht bij den west- havendijk werd belangrijk hersteld. Dit vorderde eene uitgaaf van ruim f 600. Aan de kaaimuren der Karnemelksvaart werd het laatste gedeelte ter lengte van 10 metersvernieuwd. De toestand der kaaimuren van de Oude Haven van de Molsluis tot aan de steenen brug bleef dezelfde. Het onderhoud der kaaimuren werd aanbesteed voor eene som van f 590dat van de beschoeijing en paal werken voor f S40 en het leveren van materialen en leggen van winterkrammat voor f 450. Zonnemaire. De haven verkeert in gunstigen toe stand. Voor onderhoud werd besteed f 266,016 enz., d. Zeeweringen en Duinen. Aan den polder Dreischor werd eene som van f 3830,366 besteed voor het maken van 1404,90 vierk. meters Vildvoordsche steenglooijing ter vervanging van rijswerk. In de begrooting van dien polder was eene som van f 90 uitgetrokken tot bestorting van den vóóroever in de strekking van den dijk tusschen de dijkpalen 8 en cn 16 waartoe 160 last oude uit de werken voor komende steen werd benuttigd. In enz. (Wordt vervolgd) Uit Ostende schrijft men van den 7en dezer: De twee vloeden van gisteren hebben veel water aan- gebragtdoch daar zij nog door den tijd noch door den wind begunstigd werden hebben zij geen scbade aan de Belgische kust aangerigt. Het weder was schoon en kalm gisteren en de wind waaide uit het zuid-oosten. Deze wind heeft buiteugewoon hooge vloeden op de Engelscde kust in het kanaal teweeg gebragt. Te Penzance vooral werden de hoofden let terlijk door liet water bedekt. Uit Zutpheu meldt menDe opbrengst der aardappelen is zeer gunstig. De kwaliteit der zoogenaamde negenwekers is uitmuntend. In de overige soorten is geen spoor van ziekte aanwezig, en de hoedanigheid laat niets te wenschen over. De vrees van den landbouwer dat de laat ingevallen regen de aardappelen zou hebben doen doorwassenblijkt nu gelukkig ijdel geweest te zijn. Jl. Woensdag had Gr. Maatman, werk. zaam in de houtzaagmolen van mej. de wed. P. Stoffel, Cz. het ongeluk, terwijl hij de machine wilde smerendie in volle werking was, en hij daarbij een ladder gebruiken moest, daarmede uit te glijden. De ongelukkige ge raakte hierdoor tusschen de kamraderenwaar door hij werd vastgeklemd en medegesleept. De machine werd hierdoor geschokt en toen deze stil stond was hij een lijk. De ongelukkige die in het voorjaar in den echt was getreden laat eene in gezegendeu toestand verkeerende weduwe na. Een behoeftig Nederlandsch werkman te Brussel, J. W. genaamd, verkreeg jl. Zaturdag verlol om zijne vrouw, die op het punt stond van te bevallennaar een der Brusselsche zieken huizen te doen overbrengen. Zij beviel inderdaad d.enzelfden dagdoch reeds den volgenden ochtend ontving J. W. het berigt van het bestuur der inrigting, dat zijn vrouw overleden was en den volgenden ochtend zou worden ter aarde besteld. De werkman was radeloos. Zijn vrouw liet hem toch behalve het pas geborene, nog drie jeugdige kinderen achter. Hij onderrigtte zijn te Utrecht wonende zuster van het treurig sterfgevalen deze kwam onmiddelijk over om twee der kinderen in haar gezin op te nemen. Vader en kinderen volgden het lijk der moeder ter laatste rustplaats. Na de treurige plegtig- heid vertrokken de vrouw en de beide kinderen naar hun bestemming. J. W. zou het derde kind naar een andere zuster te Roozendaal voeren. Eergisteren stond hij gereed dat te doentoen men hem namens het bestuur van het gasthuis kwam aanzeggen, dat men een vergissing had begaan en de overledene vrouw volstrekt zijn echtgenoot niet wasDie laatste was integendeelde omstandigheden in aanmerking genomeneven als het kindzeer wel. FRANKRIJK. Iedereen houdt zich in geheel Frankrijk nog bezig met de misdaad van Pantin.' Toen het bleek dat men van Troppmann geen inlichtingen omtrent de zaak te wachten had heeft men het spiritisme te baat genomen en den geest van Kinck den vader opgeroepen. Twaalf geloovigcu waren daartoe in eene kamer van een oud kasteel in de omstreken van ecu klein stadje in de "Vogcczcn bijeengekomen en deelde de geest hun mede dat het ligekaam aangevallen en vermoord was op eenigen afstand van Schlestudtde geest was echter naar zijn zeggenhet ligchaam te spoedig ontvloden om de plaats waar het lijk begraven ligt met juistheid te kunnen aanwijzen Troppmann heeft eindelijk be willigd in het laten vervaardigen zijner photographic. Hij lijdt zeer aan herhaalde aanvallen van volkomen afmatting die hem hebben doen zeggen dat hij het einde der debatten niet zal beleven. Aangaande Troppmann en het lijk van Kinck (vader) is geen nader nieuws. De eerste blijft bij zijn systeem van weinig spreken vol harden bet lijk van den laatste is nog altijd niet gevonden cn men begint te wanhopen of, zoo de moordenaar niet spreekt, bet wel ooit gevonden zal worden. Ook van medepligtigen is nog geen spoor bekend. Een nicht van Kinck werd door waanzin getroffen bij de ge dachte, dat zij met Troppmann moest gecon fronteerd worden. De ongelukkige was moeder en baar man is oen eenvoudig werkman. Het drama wordt al somberder. Uit Madrid meldt men dat 1800 opstan delingen zich onderworpen hebben aan generaal Baldrichdie geen genade wil verleenen aan dezulken die moorden bedreven hebben. Nabij Valli hebben de opstandelingen den Andaluziscben treinwaarop militairen vervoerd werdenuit bet spoor doen rakentengevolge waarvan een kapitein en drie soldaten gedood en velen ge kwetst zijn geworden. Te Valladolid en Gre nada hebben de vrijwilligers zich tegen de ont wapening verzet. Het is bun gelukt gewapend uit te trekken. Omtrent de onlusten te Aubin meldt bet Journal Officiel bet volgende „Sedert eenige dagen hebben de mijnwerkers van St. Etienne weer den arbeid gestaakt maar er is een schikking tussebeu beu en de maatschappij van Rive-de-Gier tot stand geko men daar de laatste eene verhooging van 25 centimes met eene vermindering van werktijd, (to.t 8 uren daags) heeft toegestaan. Deze grève kan dus als geëindigd worden beschouwd. Doch in bet departement Aveyron hebben on gelukkiglijk ernstige wanordelijkheden plaats gehad. Mijnwerkers van de maatschappij van Orleans hebben den arbeid gestaakt, en door gewelddadige middelen hunne kameraden belet bet werk voort te zetten. „Den 8 dezer begaven zij zich in massa naar het kantoor van bet bestuur. Nadat zij aldaar den hoofdingenieur gegrepen hadden sleepten zij hemin weerwil van de pogingen der gendar merie, met zich naar de mijnen, om bom te verdrinken. De onder-prefect was reeds aan bet been gewond en de substituut-officier vau justitie bad zware kneuzingen bekomen, toen de prefect met een detachement troepen bij de oproermakers, die omstreeks 1000 man sterk warengekomen was. Daar werd aan de troepen bevel gegeven om hunne geweren te ladenen hierdoor slaagde men er in om den hoofdingenieurdie zeer mishandeld was en wiens klcedereu aan flarden waren gescheurd, te bevrijden. ,,'s Nachts werd het algemeen magazijn en de zich daarin bevindende koopwaren door brand vernield die men aan kwaadwilligheid toeschrijft. „Den volgenden ochtend ontaarde de grève in een volslagen oproer. Er werden soldaten naar de smederijen afgezonden tot bescherming der smeden, wien de mijnwerkers ook bet voortzetten van den arbeid wilden beletten. Door dezen tegenstand nog meer opgewonden som meerden de oproermakers de troepen om de bajonet in de sebeede te stekenonder bedrei ging van hen anders te zullen ontwapenen. „De bevelhebber hield den aanvallers met zijne hand tegen en gaf bevel tot den aanval met de bajonet. Hierop wapenden zich de mijn werkers met ijzeren staven en wierpen met steenen stukken boutenz naar de soldaten tengevolge waarvan verscheidene gewond werden en ook de officier getroffen werd. „Bij deze botsing maakten de troepen ge bruik van hunne wapens. Er moeten tien dooden gevallen zijn (men weet thans dat er veertien zjn gedood) en verscheidene werden gewond. „Er zijn maatregelen genomen om eene herhaling dezer onlusten te voorkomen". G R O OT-BRITTANNIE N Londen, 7 October. De vloed rees gisteren alhier slechts één voet en negen duim boven boog waterpeildat uog eenige duimen minder was dan bj andore maanvloeden. De voorzor gen door verwijdering enzwelke vele bewoners aan de oevers van den Theems genomen hadden, bleken alzoo uoodeloos te zijn. Uit Chatam LiverpoolPlymouth Southampton Preston cn andere plaatsen wordt evenzeer berigtdat de hooge vloed niets buitengewoons bad, of in dien ook booger dan men verwachttedie meerdere rijzing niet belangrijk was. De af wezigheid van hevigen wind beeft echter veel bijgedragen tot deze gewensebte teleurstelling. Volgens de mededeeling van een zendeling, die jl. Woensdag uit Zanzibar te Falmouth aan laad staptewaren op eerstgenoemde plaats brieven ontvangen van dr. Levingstone zeiven, gedagteekend February 1869aan bet meer Tanganika. Deze brieven waren aan dr. Kirk te Zanzibar gerigt tn melden dat dr. Levingstone van alle Europeanendie hem vergezeld had den verlaten was gewordenen tijdens bij zijnen brief verzond van rijst en vruchten leefde die hem door de Arabieren verschaft werden. In oen dagblad van New-York leest men bet volgende als bewijs hoe daar met den tijd gewoekerd wordtDiligence van San Juan Narada aangehouden en bestolen te 5 uren 's morgens. De som bedroeg 30,000 dollars. Belooning aan den ontdekker aangeboden te 7 uren. Dieven gefusilleerd en al bet geld

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1