UK 80 w oensdag 6 October WOENSDAG I ZATERDAG. 1809 Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen Zeetijdingen. 53 61V„ 81'%, 28 '/i 33'/! 94% 55 54% 40% ,dde. 7.50 - 11.00 - 8.50 - 00.00 - a.oo O.OO 00.00 00.00 00,00 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A BONNE MEN T 8-P K IJ S. Pbr drie maanden 1,25 - Franco per post 1,50. lnzrn duig der Adverteutiën daags te Yoreiivóór 10 ure 's mon.- 28.00 27.00 29.10 a 28.00 27.00 a 00.00 6.00 '1.00 m 6. 7. afvaart eii van na de 8 ure 13 8 ure rikzee UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragtaandeProvinciale Statenin de Zomervergadering van 1869. Vervolg Hoofdstuk IX. Armwezen. A. Banken van leening. l)e leenbank te Goes verkreeg eene winst vail i' 123,46 tegen een verlies van f 82,43 in 1S67. Bij die te Middelburg werd eene winst verkregen van f 215,35 zijnde die f 572,14 minder dan in 1S67. Die te Vlissingen had 520,50 verlies dat f 433,26 grooter is dan in dat jaar. De bank te Zierikzce verkreeg f 101,82 winstdie t 56,90 meer bedraagt dan in 1867. enz. Van de gemeentebesturen van Zierikzee en Kortgene ontvingen wij weder de verslagen nopens den staat en de werkzaamheden der vereenigiug tot wering van armoede in de eerstgemelde gemeenteen van de vereenigiug tot nut der armen in de andere. Volgens het eerstbedoelde strekte de zorg der vereeniging zich voortdurend uit tot 52 huisgezinnen van welke al de kinderen voor zoo ver daartoe het verlangen werd kenbaar gemaaktop de bewaarschool werden geplaatst. Ook zij die begeerden de teekenschool te bezoeken werden daartoe door de vereeniging in staat gesteld. Geneeskundige hulp werd aan 32 gezinnen verstrekt, waarvoor eene uitgaaf werd gevorderd van f 104,90 lenevens 50 voor honorarium van geneeskundigen jerwijl voorts door de vereeniging uitgegeven werd [oor ondersteuningen 186,925 aan schoolgelden op |e bewaar- en teekeuscholen f 65 voor kamerhuur illeoteloon, drukwerken en andere kosten f 134,90, zamen 541,72°. Ontvangen werd wegens inschrijvingen en bijdragen 690,16s de opbrengst van een concert f 19,60, het 14o der hulpbank over 1S67 ad f 104,37 bedragende ontvangsten alzoo met inbegrip van bet goed slot sr de dienst 18°%, ad f 150,47 de som van 864,60' zoodat er bij de vereeniging een goed slot n rekening bestaat van f 322,88. Voor enz. (Wordt vervolgd) booten De verschroeijenden invloeddie de ngste stormen op boomenheesters en planten bad hebben, waardoor wij nu in plaats van ele herfstbladeren slechts donkere bladen aan verschroeide stengels zienwordt toegeschreven aan de warmte van den geheerseht hebbenden wind, waarin men een tot ons overgekomen woestijnwind wil zien. Uit Londen schrijft men het volgende Er zijn alhier 170 schapen en 107 varkens, per stoomboot „Nora" van Harlingen aange- bragtbij de aankomst aangehoudenom aan de landingsplaats geslagt te wordendoordien er eenige varkeus bij waren die aan tong-blaar en klaauwzeer lijdende waren. Dit is reeds de tweede partij Hollandsche varkensdie wegens dezelfde ziekte in de laatste veertien dagen alhier is aangehouden. Er is een nieuw besluit door den Privy Council uitgevaardigdinhoudendedat als er onder de lading een schaap is, aan boven staande ziekte lijdende, alsdan de geheele - lading schapen aan de landingsplaats geslagt moet worden. Het is dus gevaarlijk voor af zenders om schapeu te verzenden met stoom- booten waar varkeus mede verscheept worden. Het Handelsblad zegt uit een goede bron te vernemendat de koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij het voornemen heeft opgevat om een geregelde directe stoomvaart- gemeenschap tusschen Nederland en de Ver- eenigdo Staten van Noord-Amerika tot stand te brengenen dat de legen 11 October opge roepen buitengewone algemeene vergadering hoofdzakelijk ten doel heeft dit plan aan de goedkeuring der aandeelhouders te onderwerpen. Uit 't Zand berigt men aan „het Noorden" dat onder de miliciens-verlofgangers van 1865 die thans zijn opgeroepen, ook de hoofdonder wijzer van Zeerijp was wiens school met 70 leerlingen dientengevolge is gesloten. Alle pogingendïö door den burgemeester werden aangewend, om voor hem vrijstelling te be komen mislukten. Uit Harlingen meldt men Hoe onchristelijk zeer vele eeht orthodoxe (dus ware) christenen nog kunnen denken en zeggen kan het volgende aantoonen. In Min- nertsga (drie uren ten Noorden van hier) had Zaturdag eene plegtigheid plaats. Een welop gevoed meisjedat een verdienstelijk lid was van het in dat dorp gevestigde tooneelgezelsehap, werd door hare medeleden met droefheid en al de eer, die men het overschot der lieve doode kon aandoenter aarde besteld. Eenige ware christenen als nieuwsgierigendaarbij tegen woordig ontzagen zich niet de bedroefde betrekkingen en vrienden uitdrukkingen te doen hooren als „nou dragt de düvel bjartoch de loft hinne like ét ney de hel ta" (nu draagt de duivel baar door de lucht regelregt naar de hel) „as sy nou ih mar ldear is, om hjar rol sa goed for de Heare te spieljen as okkeijears op de planken" (ais zij nu maar gereed is haar rol zoo goed voor den Heer te spelen als ver leden jaar op de planken). Ware christenen vëroordeelen niet Men bemerkt dagelijksvooral langs de steenglooijing der zeedijken op Texeleen soort van bij ons onbekende prachtige vogels. Zij hebben de grootte van een spreeuwkorten staartlangen spitsen bekdonkergroene kleui- op den rugpurperrood en bontwitten kop met zwart. Men zal trachten een exempl. daarvan magtig te worden om het naar het Kou. Zoöl. Gen. Natura Artis Magistra op te zenden. ÏKANKE IJ K. - Het geregtelijk onderzoek in de zaak van den moord te Aubervilliers hoeft geen nadere bijzonderheden opgeleverd. Intussehen is de moeder van deu gearresteerde Troppman te Parijs aangekomenen de vader van dezen volgens een telegrafisch berigt aan le Gaulois voorloopig iu hechtenis genomen. E»n broeder van Troppmanmarinier te Cherbourgis op het vernemen van de door zijn broeder bedre ven misdaad bijna geheel krankzinnig geworden men heeft hem naar het hospitaal overgebragt. Eenige personen waarmede Tropmann weinige dagen vóór den moord den avond doorgebragt had en die niet geheel vreemd aan de misdaad schijnenzijn door den regter van instructie in verhoor genomen cn ter beschikking der justitie gesteld. De ligchamen der zeven slagtoffere zijn eer gisteren niét den Noorder spoortrein naar de stad Rdnbalixhunne voormalige woonplaats vervoerd. De misdaad heeft op den schoonbroeder van Kinckzekeren Roller te Guebwillerzulk een indruk gemaakt dat hij de gansehe familie door uitroeijing bedreigd waant en overal moordenaars meent te zien. Een redacteur van le Gaulois, die hem inlichtingen omtrent de familie kwam vragenheeft daarvan de onaan gename ondervinding opgedaan. Roller liet een gendarme roepen en deze voerde den redacteur mede naar het stadhuis eerst daar kon hij zijne identiteit bewijzen. Het vermoeden als zou de door de justitie gevorderde overkomst van Kinck's schoonbroeder naar Parijs in betrekking staan tot het vinden van het lijk van Kinck den vader wordt niet bevestigd. In den Moniteur komt de brief voor van Troppmann's vader, waarin deze zijn zoon aan spoort schuld te belijden en zijne medepligtigen te noemen. Die brief luidt als volgt „Cernay, '29 September. „Ongelukkige Zoon. „Ik mag niet langer aan het verschrikkelijke van uwen toestand twijfelen. Verpletterd van droelheid en onbekwaam u eigenhandig la schrijven heb ik de hulp ingeroepen van me delijdende personendie mij tot tolken willen strekken. „Men verzekert mij dat gij weigert uwe me depligtigen te noemen. Maarrampzalige zoo ge dat niet doet, zult ge immers de ge heele wereld doen g-eloovondat gij de eenige schuldige zijt „Iu naam uwer moeder, die van droefheid sterft, van uw broeders en zusters, in naam van den God, dien wij u leerden liefhebben en aanbiddenbezweer ik uhet geregt bekend te maken met de namen van hendie u in de voltrekking van hot misdrijf ter zijde stonden „Denk aan uwe familie Laat haar niet al léén de schande dragen, die uwe misdaad oji haar laadt „En ontvang hiermede den laatsten groet van een vader, wiens ouderdom gij verwoest en onteerd hebt." Eerïinïeuws. Door bet kiescollegie der Hervormde Gemeente te Haamstede is den 2 October uit bet bekende twaalftal bet volgende zestal van predikanten geformeerd. V. A. TerwogtJ. H. Lbr. tkeol. doet. te Au. - merstol M. CorstiusLz. to Oostzaan L. H. van den Broek, te Gtoote J.iudt D. Cb. Nijhoiï', Drimmeleu H. Vorst, te Epe L. D. G. Krol 1./.. te Scboondjjke. Gcwigtig voor ieder In alle rigtingen maar inzonderheid in be trekking tot de algemeen gezochte Staats-pre mien-Lotingregtvaardigt zich het vertrouwen «enerzijds door erkende soliditeit van die Firma en anderzijds door den enonnen verkoop. Dus'.s de wegens hare roijaliteit bekende Staats-Effce tenhandel van Adolpii Haas in Hamburg aan iedereen op het zeerst aan te bevelen. {Zie Advertentie.) Volgens schrijven van kapt. A. L. Hoffman, van Samarang dd. 16 Augustus jl.was hij met zijnen bodem „Schelde"na eene reis van 102 dagenop den 15en bevorens aldaar aan gekomen. Equipage en schip waren beiden in goeden welstand. Brouwershaven Gearriveerd 1 Oct. Gothenburg, (st.) J. Hus, Gothenburg, Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1