Woensdag 29 September. WOENSDAG EN ZATERDAG. Burger-Avondschool 78 1869 Rijks-Telegraaf. Besturen en Adminislratiën Afkondiging. Binnenlandsclie Tijdingen. ZIERIEZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTEN TIËN, Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMEN T S-P R IJ S. Per drie maanden 1,25 - Franco per post 1,50. Iir/.cn ding der Adverteutiëu daags te voren, vóór 10 ure 's morg De ondergeteekende brengt in herinnering ■datvan 1 October tol 31 Maarthet RIJKS- TELEGRAAFKANTOOR zal geopend zijn Op werkdagenvan des morgens 8 tot des avonds 9 ureop Zon- en feestdagenvan 89, 13 en 79 ure. De Directeur PILAAR. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dier gemeente iu zijne vergade-ing fan den 28 Junij 11. is vastgesteld het volgend Besluit Besluit tot wijzigiiiof van de "be slui ten tot heffing- van school geld op (ie openbare scholen voor lager onderwijs binnen de gemeente Zierlbzee. De Raad der gemeente Zierikzee Overwegende dat tengevolge van de bij besluit van beden vastgestelde wijzigingen in bet plaatselijk regle ment op het openhaar lager onderwijs en van de intrekking van bet plaatselijk reglement op het meer uitgebreid lager en het verder voort- talen en in de wis- en natuurkunde en van bet reglement voor de openbare school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs er noodzakelijkheid bestaat tot wijziging van bet Raads besluit van 30 Junij 1860 tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwijs goed gekeurd bij koninklijk besluit van 10 Nov. 1860 no. 52 en van de wijziging van dat besluit, van 5 Februarij 1862, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 25 Junij 1862 no. 62 benevens van bet Raadsbesluit van 29 October ,Tr—1860 tot heffing van schoolgeld voor 14 November het uitgebreid Jager onderwijs en bet verder voortgezet onderwijs in de levende talen en in de wis- en natuur kunde goedgekeurd bij koninklijk besluit van 19 December 1860 no. 71 en van bet Raadsbesluit van deu 14 Jauuarij 1867 tot beffing van schoolgeld op de school voor meer uitgebreid lager en middelbaar on derwijs goedgekeurd bij koninklijk besluit van deu 2 .Maart 1867 no. 51 Besluit: met intrekking van de Raadsbesluiten tot beffing van schoolgelden van den 29 October 14 November*"860 vau ^eli 5 Februarij 1862 en van rdeu 14 Jannarij 1867. Art. 1. Art, 2 van. bet raadsbesluit van 30 Junij 1^60 bovengenoemd wordt aldus gewijzigd „Het schoolgeld wordt bepaald als volgt: iu bet „jaar en met inbegrip der schoolbehoeften „1. Op de school voor minvermogenden (Tusschenschool) Dagsch'ool. Voor een leerlingf 4,80 twee leerlingen uit'hetzelfde'gezin elk - -. 4,20 drie A 8,60 vier of meer leerlingen uit hetzelfde gezin. Avondschool. Voor eiken leerling - 2,40 2. Op de eerste school'voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs. Voor de drie'laagste klassen. Dagschool. Voor een leerlingf 12, twee leerlingen uit hetzelfde gezin elk - 10,80 drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin elic - Avondschool, Voor eiken leerling 4.80 Voor de vierde of hoogste klasse Voor eiken leerling - .80, 3. Op de tweede school voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs. Dagschool. Voor een leerlingf 7,20 twee leerlingen uit hetzelfde gezin, elk - 5,20 drie vier of meer leerlingen uit betzelfde gezinelk3 Avondschool. Voor eiken leerling - 3,60 4. Op de Meisjesschool. Voor de eerste of laagste afdeeling Voor elke leerling 24, Voor de tweede afdeeling Voor elke leerling - 32, Voor de derde afdeeling Voor elke leerling 40. Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van den 28 Junij 1869. De Burgemeester B. C. CAD. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. En dat deze beffing bij koninklijk besluit van den 10 September 1869 no. 1 is goedgekeurd onder aan haling der voorschriften waarnaar de invordering dezer belasting zal geschieden., welke voorschriften mede in de vergadering van den 28 Junij 1869 zijn vastgesteld als volgt: Besluit tot wijziging van die ver ordening op de invordering van schoolg-eld op de openbare scholen voor lager onderwijs binnen de gemeente Zierikzee. De Raad der gemeente Zierikzee Overwegende dat de wijziging van het plaatselijk reglement op bet' openbaar lager ouderwijs binnen deze gemeente vastgésteld bij Raadsbesluit van liedenook leiden moet tot wijziging van de bestaande verordeningen op de invordering van schoolgelden. Besluit: met intrekking van de verordeningen op de invorde ring van schoolgeldenop de beide instituten binnen He g.emeente Zierikzee van den 29 October 14 November 1860 en op de school voor meer uitgebreid lager en middel baar onderwijs van den 14 Januarij 1867. Art. 1. Art. 1 der verordening op de invordering van schoolgelden op de openbare scholen vo.or lager onderwijs binnen de gemeente Zierikzeevan den 30 Junij 1860 wordt gewijzigd als volgt „Het schoolgeld op de in art. 1 sub b. c. en d. van „bet plaatselijk reglement op bet openbaar lager on derwijs vermelde scholen wordt betaald in 12 gelijke „termijnen te voldoen op den eersten Maandag van „elke maand. „Voor de leerlingen, die voor den betaaldag de „school verlaten hebbenis geen schoolgeld verschul digd hoewel zij in die maand nog eenige dagen ter „school hebben gegaan. „Het schoolgeld op de Meisjesschool vermeld onder „e van dat reglement wordt betaald in vier gelijke „termijnen in de tweede helft van SeptemberDecem- „ber. Maart en Junij voor de alsdan ingetreden vierde „deelen van het jaar. Art. 2. Art. 2 dier verordening wordt gewijzigd als volgt „Op de scholen genoemd in art. 1 onder b c en d „van genoemd plaatselijk reglementgeeft, tijdelijke „afwezigheid gedurende een volle maand te rekenen „van den eenen betaaldag tot den anderen reden „vau vrijstelling van den termijn of de termijnen ge durende welke de afwezigheid plaats heeft. „Op de school genoemd onder e van bet aangehaald „art. geeft tijdelijke afwezigheid gedurende een geheel „kwartaal te rekenen van den eersten Zondag in dat „kwartaal tot den eersten Maandag van het" volgende „reden van vrijstelling van den termijn of van de „termijen gedurende welke de afwezigheid plaats heeft. „Deze vrijstelling wegens afwezigheid gedurende een „kwartaal vervalt wanneer in dat kwartaal dc groote „vacantie gehouden wordt. „Wanneer een leerling vóór den eersten Maandag „van het kwartaal de school verlaat of voor den 16en „dag van het kwartaal overlijdt of de stad verlaat is „over dat kwartaal geen. schoolgeld verschuldigd." Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van den 28 Junij 1869. De Burgemeester B. O. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 27 September 1869. Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER Weth. 1. B. De fung. Secretaris J. G. BETHE. t ZIERIKZEE. Aan belanghebbenden wordt berichtdat de Burger- Avoiidschool in den loop der maand October zal wor den geopend. Deze inrichting vervangt de vroegere Teekenschool. Jongelieden, die als leerlingen wenschen te worden toegelaten hebben gelegenheid zich daartoe bij den ondergeteekenden aan te melden "Woensdag a. s. 29 September en Zaturdag 2 Octobertelkens 's avonds tusschen 7 en 9 ure in bet gebouw der Iloogere Burgerschool. De dag vau het toelatiugs-examen zal nader worden bekend gemaakt. Zierikzee, den 27 September 1869. De Directeur G. KOKJr. UITTREKSEL uit het verslag van ilea toestand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragtaandeProvinciale Statenin de Zomervergadering van 1869. Vervolg. Hoofdstuk VIII. Onderwijs kunsten en weten schappen. I. Scholen voor lager onderwijs. De enz. Nadat met het einde van 'tjaar 18G7 het driejarige tiïdvak was verstreken voor 't welkblijkens ons ver slag over 1864 Zijne Majesteit bad bewilligd, aat hoogstdeszelfs bevel tot oprigting eener tweede open bare lagere school iu de gemeente Kerkwerve buiten werking bleve zijn wij, naar aanleiding van het des tijds door Zijne Excellentie den Minister van Binnen - landsche Zaken te kennen gegeven verlangen in on derzoek getreden of dat bevel verder buiten werking zoude kunnen blijven waartoe wij eene briefwisseling hebben geopend en voortgezet met het betrokken ge meentebestuur en den beer provincialen Inspecteur van het lager onderwijs welke briefwisseling echter bij bet einde des jaars nog niet was afgeloopen en een plaatselijk onderzoek door eene commissie uit ons mid den met den Inspecteur tengevolge zal hebben. Verder enz. Verder werden subsidiën of bijdragen verleend door het rijk de gewone subsidiën ten behoeve vau de belanghebbende gemeenten ter vervanging van de vroegere rijks-jaarwedden van onderwijzers bedragende eene som van f 3902 enz. door de burgerlijke armbesturen van Westen-Schouwen (Burgh) Haamstede enz. aan de burgerlijke gemeenten waartoe de voorschre ven armbesturen behooren bijdragen in de kosten vau haar lager onderwijs ter som van f 100 f 150 enz Die van deu heer schoolopziener in het tweede schooldistrict „dat deze beschouwingen" (van den staat van het onderwijs op de openbare lagere scholen ten jare 1868 in dit district) „in vergelijking met die „van het vorige jaar weinig of geene verandering „ondergaan hebben. Ofschoon men het onderwijs in „sommige scholen beter zoude wenschen dan het is „ten minste wanneer men op de resultaten daarvan „letlevert het toch in de meeste scholen stof tot „tevredenheid op en mag het in enkele zelfs zeer goed „genoemd worden. Ik houd evenwel het kort en afge broken schoolgaan waarover men vooral ten platten „lande steeds te klagen heeft voor de voorname reden, „waarom zelfs het beste onderwijs niet die vruchten „draagtwelke het anders zou kunnen geven" enz. (Wordt vervolgd) Een korporaal der infanterieaan koorts lijdende, docli voorloopig nog niet naar het hospitaal overgebragt, stond jl. Vrijdag op eene kamer op de bovenste verdieping aan de achterzijde van bet kazernegebouw te Middel burg voor eeu geopend raamtoen hijdoor eene duizeling overvallendaaruit viel. Niet tegenstaande de val belangrijk was is de daar door veroorzaakte verwonding gelukkig niet zeer beduidendvoor bet oogenblik althans beeft bij geen ander letsel dan eene beleediging van lippen en tanden. Hij bevindt zich thans in bet hospitaal. Het TJtrecktsch dagblad bevat eenige nadere bijzonderheden omtrent het militair

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1