Ufo, "?6 Woensdag 22 Septembei WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsclie Tijdingen ZIERIKZEESCIE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijk»- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E li s O H IJ N T A I? O N'N E'M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzcn ding der Adverteutiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg Burgemeester en "Wethouders vau Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat heeren commissarissen over de Armenschool in deze gemeente ceue zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Arm en-Gesticht alhierop Zaturdag den 25 September e. k. des avouds te half 8 ure tot het ontvangen en beoordeelcu der aan zoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen O]» de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 21 September 186 9. De Burgemeester O. J. FOKKER Weth. 1. B. De fung. Secretaris J. G. BETHE. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragtaandeProvinciale Statenin de Zomervergadering van 1869. Vervolg. Hoofdstuk IV. Ocerzigt van de overtredingen van de geneeskundige wetten enz. Bij een vonnis van de regtbank te Zierikzee werd eker persoon aldaar veroordeeld tot twee geldboeten ilk van 10 en subsidaire gevangenisstraf van drie lagen voor elke boeteter zake van den verkoop van ien middel met het opschrift „Aromatisch gezondheids- /elixer gefabriceerd door den prof. Le Grand te Parjs^ ,Dit elixer is tot gebruik aanbevelenswaardig voor alle morgendranken drijft de slijmen afversterkt de ,maag bevordert de eetlustis een probatura middel ,voor koliek en koorts." De enz. Hoofdstuk V. Openbare veiligheid. Algemeene opmerkingen omtrent de dienst der polieie, van de maréchaussee nacht- en veldwachtersenz. De rust en goede orde werden nergens gestoord. Buitengewone maatregelen van polieie zijn alzoo niet aoodig geweest. Aolgens de berigten van de gemeente-besturen, was het gedrag en dienstijver bij het personeel der policiebeambten over .het algemeen bevredigend. Enkele veldwachters worden'echter wegeus hun gevorderden ouderdom voor hun betrekking minder geschikt geacht. Een dier beambten die zich aan dronkenschap schuldig maakte, is tot beterschap aangespoord; ernstiger maat regelen zullen echter ten zijnen aanzien moeten worden genomen. Voor enz. De jaarwedden van de commissarissen van polieie te Vlissingen en te Zierikzee werden respectivelijk met f 200 en f 150 verhoogd en op f 1200 gebragt. De dienst van de rijks-policie en van de maréchausée wordt voortdurend op hoogen prijs gesteld. Werd enz. Toestand der hrandhluschmiddelen. Een omstandig verslag hieromtrent heeft volgens de gegevene voorschriften, slechts om de vijf jaren plaats. Wij bepalen ons derhalven wederom tot de vermelding dat naar 't geen wij dienaangaande iu de gemeente verslagen vinden aangeteekend de brandblusclimiddelen over het algemeen in goeden staat zijn. Getal branden en rampen welke opmerking verdienen. Het strekt ons tof genoegen dat wij wederom geene melding hebben te maken van rampen van een eenigzins algemeen en aard. De enz. Op den 20sten October werd te Zierikzee ceue schuur, met ecuige granen en veldvruchten gedeeltetijk in den asch gelegd. Men koesterde sterke verdenking van moedwil tegen den huurder van het panddie dan ook in hechtenis werd genomendocli later is vrijge sproken. (Wordt vervolgd) Een der Donderdag te Vlissingen aange komen miliciens is Vrijdag morgen levenloos uit de kade opgehaald. Er schynt vermoeden van zelfmoord te bestaan. Jl. Dingsdag zijn te Arnhem gevankelijk binnengebragt de opper-wachtmeester en twee wachtmeesters, allen der rijdende artillerie en gedetacheerd te Deventer, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het arglistig verduisteren van ongeveer 10 hectoliter haver. Men zegt dat een kannonier, die van een hunner arrest had gekregen het geheim heeft aan het licht gebragt. De opper-wachtmeester genoot een post van vertrouwen en werd alge meen als stipt eerlijk aangezien. Een later berigt meldt, dat het in zooverre onjuist is, dat geen der opperwachtmeesters van dat corps daarin betrokken is. - In Groningerland worden thans duizende mudden aardappelen bij de landlieden opge kocht, ten einde in de vele fabrieken, die in deze provincie op de voornaamste plaatsen zooals te Sappermeer, Stads-kauaalVeendam Zuidbroek enz. bestadfitot syroop, stijfsel enz. verwerkt te worden. Het oprigten van derge lijke fabrieken begint thans ook in het buiten land navolging te vinden. Het is te bejammeren zooals uit Boskoop gemeld wordtdat bij de geduchte schade allerwege door den storm veroorzaaktde meeste afgewaaide vruchten geen waarde hebben. Fijne soorten van pereü en appelen'die laat worden geplukt en in den winter een sieraad van het dessert konden uitgemaakt hebbenzijn halt volwassen verloren gegaan. Sommige hoornen vertoonen hier en daar nog vruchten, maar vele hebben niets meer behouden. DUITSUIUANB. Aan de mededeelingen van een ooggetuige ontleent men nog de volgende bijzonderheden omtrent liet onlangs te Koningsberg voorgevallen ongeluk. Het feest dat door de provinciale commissie ter eere van de komst van den koning van Pruissen aangerigt wastrok door de schitterende illimunatie een ontzettende menigte tot zich, die voor een deel in talrijke booten, voor een ander deel op de brug van het kasteel plaats had genomen. De toeloop der menigte op de brug vermeerderde nog toen de koning, de prinsen en de overige hooge gasten in een grootenprachtig versierden gondel naderden. Juist toen de gondel vrij nabij de brug geko. men was stortte deze in en vielen een groot aantal toeschouwers onder een ontzettend angst geschreeuw in het water of op en tusscheu de zich onder de brug bevindende bootenwaaraan een deel der ongelukkigen zich vastklampten. De algemeene schrik en de algemeene verwar ring waren onbeschrijfelijk. Door de duisternis werd men verhinderd doeltreffende maatregelen aan te wenden daarbij kwam dat de meeste booten zoo overvol met toeschouwers beladen waren dat men eerst moest landen om te hulp te kunnen komen. Hoevelen in het water ge vallen hoevelen gered werden kon zelfs niet bij benadering geschat worden. Behalve 26 lijken zijn nog 6 a 7 bewusteloqze personen uit het water gehaald en in de omliggende woningen verzorgd. Onder de verongelukten bevinden zich 4 of 5 kinderen beneden de 10 jaren en verscheidene meisjes en vrouwen. Men ver moedt dat nog meer dooden in het water liggen. Op bevel van den koning werd het feest on middellijk geschorst. Kort voor deze gebeurtenis viel nog iets voor dat ligt erge gevolgen had kunnen hebben. De tent van een koninklijken gondel werd door een nedervalienden kogel uit een vuurpijl in brand gestokendoch de vlammen werden door dadelijk aangewende krachtdadige hulp spoedig gestuit. F R A N K R IJ K. Een schrijven uit Kew-York geeft een overzigt van den toestand in Cnba en de gruwelen door de Spanjaarden aldaar op de bevolking gepleegd. 0: a. leest men daarin „Wie nog twijfelt ban de grieven die den eilandersnu althanshet regt geven om de wapens tegen hunne vroegere meesters te blijven voeren leze het officiële rapport van den gene raal Marmolgedateerd van den 25 Juni. „De Spaansche bevelhebber, graaf dc Val- masedawel inziende dat het hem door loyale maatregelen niet gelukken zou den vrijheids- kreet te versmorenheeft gemeend tot meer afdoende middelen zijn toevlugt te moeten nemen. Hij doet dagelijks gansche troepen vreedzame burgers met hunne familien uit de steden weg voeren naar 't heetom hen onschadelijk te maken. Deze ongelukkigen moeten dan het. leger in al zijne bewegingen volgenen staan aan zulke mishandelingen blootdat gelijk men verzekert, geen enkele hunner er het leven afbrengt Dagelijks ook loopen benden Spaansche vrijwilligers het land af, om jagt te maken op de inwonersdie zij danzonder aanzien van ouderdom of kunne, meedoogenloos vermoorden. Wij laten eenige namer. volgen van hen die als slagtoffers van der Spanjaarden helsohe wreedheid vielen." „Louis Merconchini werd met zijne twee zonen en 16 andere personen gefusilleerd. De vrouwen en kinderen van de aldus omgebragten wer den in het gebergte aan honger en gebrek ten prooi gelaten." „Juau Mendoza werd aan een boom gespijkerd men sneed hem vervolgens den hals af." „Veertien personen uit de nabuurschap van de plantage la Punta, zijn bij de voeten aan boomen langs den weg opgehangen." „Eene dame ontvlugtte met haar zoontje den vijand in een boschhet kind werd echter achterhaald en op de plaats doorstoken." „Aan Jnan Conzalez werden de oogen en de tong uitgerukt." „JoséDominigo en José Castellanos zijn met messteken afgemaakt, nadat men hun vooraf neus en ooren had afgesneden." „In het district Manzanilla werden -zeven pachters vermoord men ving hun bloed in eene kruik open trok onder muziek met dit zege- teeken de stad rond." „Wij zouden deze lijst nog tot het oneindige kunnen vermeerdereu. Wij vreezen echter dat het bovenstaande reeds meer dan voldoende is" „Ondanks - of lieverjuist tengevolge van al die gruwelenmaakt de opstand snelle vor deringen. De insurgenten - die kwalijk dien naam verdienen - zijn meester van de havens Holguin en Puerto Principe. Wat meer zegt - het groote en rijke district Vuelta Abago heeft zich aan hunne zijde geschaarden levert aan den opstand een contingent van 18000 man. De Spaansche generaals begrijpen dan ook het hachelijke van hun positie. Reeds heeft Rodas veiligheidshalve de gouvernements-archieven in een der forten geborgen." „Zoostaan de zakenbesluit de briefschrijver. „Kon het kabinet van Washington besluiten één woord te spreken er ware een einde gemaakt aan den opstand en al zijne jammeren. Maar de regering aarzelt, zwijgt en laadt zoodoende de verontwaardiging van gansch Amerika op zich. Kerknieuws. ZmarKZEE 21 Sept. 1869. De heer J, H. Wiersma, pred. bij de Christ. Ger. gemeente te Amersfoort, heeft het beroep naar de Christ. Ger, gemeente alhier aan. genomen.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1