t w°. u Woensdag September, 1861] 10EISUU EI ZATERDAG. WOLVEKOTEK Besturen en Ad min is traliën Bekendmaking. Afkondiging. De KERMIS. Binnenlandsche Tijdingen. Advertentiën. van Bergen-op-Zoom ZIERIKZEESCHE COURAIT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- es Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per dri6 maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inxen ding der Adverteutiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg JDc Burgemeester van Zierikzeeverwittigt de belanghebbenden dat de patentbladen voor het loopend dieustjaar van deze gemeente, ingevuld gereed liggen, en ter Secretarie zullen worden uitgegeven van Maandag- den 13en tot en met Zaturdag den 18en dezer maand cn worden de patentpligtige ingezetenen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalenzul-- leude aan hen die hierin nalatig- mogten bliiven het patent worden te huis bezorgd door den deurwaarder der directe belastingen, tegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald patentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan ouwotoud zij zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst, Zierilczee den 8 September IS69. B. C. CATJ. Burgemeester en Wethouders vau Zierikzee doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 28 Junij 1869 is vastgesteld het volgend Besluit Besluit tot heffing van schoolgeld oj> de Hoogere Burgerschool en Burger-ayondscliool te Zae** rikzee. De Gemeenteraad van Zierikzee Gelet op artt. 232236 der wet van den 29 Juni] 1851 (Staatsblad no. 85) en art. 37 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs van den 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50.) Besluit: Art. 1. Er zal ter gemoetkoming in de kosten der hoogere burgerschool en burger-avondschool schoolgeld geheven worden ten bedrage van 40 'sjaars voor iederen leerling van de hoogere burgerschool en 4 'sjaars voor iederen leerling- der burger-avondschool. Het schoolgeld der leerlingen der Latijnsche school is begrepen in het minervaldat zij als zoodanig betalen. Art. 2. Voor iederen leerling vau de hoogere bur gerschool bedoeld bij art. 27 al. 1 van de verorde ning regelende het openbaarmiddelbaar onderwijs be draagt het schoolgeld f 10 voor ieder vak. Art. 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de oudersvoogden of verzorgers der leerlingen. Art. 4. Het schoolgeld op de hoogere burgerschool is in zijn geheel verschuldigd voor elk ingegaan kwartaal. De kwartalen gaan in den 15 Januarij den 15 April den 15 Julij en den 15 October. Voor iederen leerling, die gedurende een geheel kwartaal geen onderwijs genoten heeftis geen school geld over dat kwartaal verschuldigd. Het schoolgeld voor de burger-avondschool wordt, bij den aanvang van den cursus in zijn geheel voldaan. Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad van Zie rikzee den 28 Junij 1869. De Burgemeester B. C. CAD. De Secretaris P. N. ERMERINS. En dat deze heffing bij koninklijk besluit van den 19 Augustus 1869 no. 13 is goedgekeurd onder aan haling- der voorschriften waarnaar de invordering dezer belasting zal geschieden, welke voorschriften mede in de vergadering- van den 28 Junij 1869 zijn vastgesteld als volgt Verordening op de mvordering* van Schoolg-eld op do Hoogere Burgerschool en Burgerayond- scItlooI te Zierilizee: Ait. 1. De directeur der bovengenoemde scholen zendt vóór den 1 EebruarijMeiAugustus en No vember aan Burgemeester en Wethouders eene lijst in bevattende de namen en voornamen der leerlingen van do Hoogere Burgerschoolde namen cn woonplaatsen van hen die ze ter school zenden en het bedrag vau het verschuldigde schoolgeld. Door hem wordt vóór den 15 September eene. sup- pletoire lijst ingezonden van de leerlingen, die voor het eerst met het begin van den cursus op de school worden toegelaten. "Vóór den 15 October wordt door hem een gelijke lijst ingezonden der leerlingen van de Burger-avond school voor den loopenden cursus. Art 2. De lijsten worden door Burgemeester cn Wethouders vastgesteld eh aan den gemeente-ontvanger toegezonden. Art. 3. De directeur int de schoolgelden van de leerlingen der Hoogere Burgerschool vóór het einde van het kwartaalen van die der Burger-avondschool bij den aanvang vau den cursus en stort het ont- vangene bij den ontvanger. Art, 4, De schoolgelden die niet aldus aan den directeur betaald zijnvordert de ontvanger in op de wijze bij de gemeente-wet in art. 258262 bepaald, Art. 5. De leerlingen wier schoolgeld niet binnen acht dagen na de aanmaning bedoeld bij art. 259 van genoemde wet betaald is worden van de school geweerd. Art. 6, Deze verordening treedt in werking- onmid dellijk na de afkondiging. Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van den 28 Junij 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13 September 1869. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU, De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Indien de kermis door alles zoo begunstigd ware ge worden als door het prachtig weder op Zaturdag dan zou men op haar het nonplus ultra hebben kunnen toepassen. Het getal kermis-bezoekers was op dien dag dan ook buitengewoon groot. De Concertzaal - het Hotel van Veen en Concordia hadden een talrijk bezoek. Op de straat „krioelde cn woelde er alles dooreen." Dat dit voor de kramen en kleine tenten ook voordeelig wasis wel te verwachten. De matinees en soirees musicales in de Concertzaal genieten veel bijval en welverdiend want het orchest is voortreffelijk. De heer Iburg is een verdienstelijk violist. Ook de chanteuses hebben allen hare eigenaardige verdiensten vooral zijn het de gezusters Slnijswier zang den meesten bijval verwerft. De voordragt van fraulein Petschler is zeer bevallig. Dat we hoog ingenomen zijn met den Duitschen komiek den heer Zimmerman hebben wij reeds iii een vorig nummer te kennen gegeven. Het verwondert ons niet dat zijn naam zoo dikwijls met lof wordt ge noemd. Hoe meer men hem. hoort en ziethoe meer men zijne talenten leert waarderen. De Hollandsehe komiek de heer Sciaroneverstaat ook de kunst om te doen lagchen. Veel bijval verwierf hij door de „Koortsmaatschappij" en de „Orgeldraaijer." Hij heeft vooral de verdienste van natuurlijK te zijn zoodat hij de klip van overdrijving, waarop zoo menige komiek schipbreuk lijdtweet te vermijden. Het concert op Zondag avond aldaar gegevenhad niettegenstaande het ongunstige weder een talrijk bezoek. Toen kon men dit gezelscbap in al zijne kracht leeren kennen. Elk nommcr werd dan ook levendig- toegejuicht. liet drukke bezoek in het Hotel vau Veen is voor namelijk tc danken- aan de bewonderenswaardige kunst- verrigtingen en de schoone tableaux vivants van het gezelschap onder directie van professor van Qss die dan ook den uitbuudigsteu bijval verwerven. Aange naam is de afwisseling, die daaraan door de muzijk cn zang gegeven wordt. Daar het getal chanteuses zeven bedraagt, geeft' dit ook veel variatie. Groote toe juiching viel ook do baszanger cn de beide komieken ten deel. Op Maandag avond openden de heeren Boas en Judels hun Salon met het tooneelspel de Weezen van 'ó- Gravenhage. Het onstuimige weder was oorzaak, dat slechts een klein publiek aanwezig washetgeen te meer jammer is daar de opvoering algemeeneu bijval verwierf. Het is oen stuk vol effeothetwelk nog verhoogd werd door het verdienstelijk spel. De heer Judels was als altijd origineel. De heer Strelitski ver vulde de rol van Horace d'Albert met talentmaar den grootsten indruk maakten de dames KorlaarSluyters en la Roudelle, Vooral had mw. Korlaar als Clara van Helbergmomentenwaarbij ze ons aan mw. Sablairolles deed denken. Van een tooneelgczelschap dat zulk een goed ensemble en zoo vele talenten be zit, mogen wij ons iets goeds beloven en daar de te geven voorstellingen slechts weinige zullen zijn zullen de tooneelminnaren er wel geene verzuimen. De vorige week. genoten de heeren Boas Judels het voorregt hun zilveren feest als directeuren van hun Salon te Amsterdam te vieren. De Amsterdamsche Courant geeft daarvan verslag hetwelk wij onder de nieuwstijdingen mededeeleu en waaruit men ontwaren zal dat ook daar hunne verdiensten hoog worden .gewaardeerd, Donderdag' jl. 25 jaren geleden opende de firma Boas Judels haren sohouwburg in de Amstelstraat alhier. Steeds is hun Salon des Variétés een der meest geliefde theaters geweest en geblevenzoodat het vóór eenige jaren aanmerkelijk moest worden vergroot. Thans uit- en inwendig vernieuwd en verfraaid, opende de Salon bij den aanvang van het speelsaizoen zijne deuren om een uitgelezen en talrijk publiek te doen deelnemen aan het zilveren feestdat de directie van haar bestaan vieren mogt. De heer burgemeester en andere genoo- digde autoriteiten namen plaats onder het aanheffen van JVien Neérlandsch bloed en met een luid gejuich der toeschouwers begroetin de expresselijk gedecoreerde loge tegenover het tooneel. Bedoeld decoratiefprij kende met het Nederlandsche wapen waartegenover dat van Amsterdam was in overeenstemming met de versiering der zaal. De gaanderijen in het rond met guirlandes getooid vormen een eenvoudig schoon geheel Tegenover het tooneel bevindt zich een allegorisch decoratiefvoor de bovengaandenjomgeven in het rond met het cijfer 25 en de jaartallen 1S44 en 1869, verder die gaanderijen prijken met de namen van van Lennep Bilderdijk Hofdijk, Vondel enz. Het geheel strekt den heer J. de Wolff'alhier tot eer Bij het opgaan van het doek werden de feestvierenden met luid handgeklap door de aanwezigen begroet en daarna de feestcantate van den lieer J. Bothmuziek van den heer J. Dcssaueruitgevoerd. Daarbij werd door ieder der drie directeuren een toespraak gehouden tot het publiek waarin zij hulde bragten aan de kunst minnaren en dank betuigden voor de ondersteuning gedurende vijf-en-twintig jaren aan hunne onderneming- geschonken. Een en ander werd afgewisseld door fiksche koren en een zeer goed voorgedragen solo van den heer. Kapper. De heer Boas, als kundig admini strateur de heer van Biene de altijd door natuurlijk ware voorstelling geliefde acteur en de heer Judels de komiek par excellence, die steeds het gebied voert over de lachspieren der toeschouwers doch ook even zeer in zoo vele ernstige toestanden menigen traan doet vloeijen ontvingen daarop toen het tooneel veranderd was uit de handen van MelpomeneThalia en Euterpeelk een laauwerkrans waarna Apollo een woord tot het publiek sprak. Een solo met koor be sloot deze allegorische voorstelling. Nu daalde het nieuwe scherm smaakvol door den heer Baptiste ge schilderd en toen werden allen teruggeroepen en ook door liet publiek den feestvierenden lauwerkransen c.R dichtregelen toegeworpen welke verzen door de hli- ïïeesbecn en Kapper wordeu voorgediagen. De ge zamenlijke artisten boden nu elk der directeuren (h,i praohtigen met zilver versierde bokaal aan vergezeld van eene blaauw met zilver gedrukte naamlijst in zilveren rand met glas. Dit geschenk werd hun over handigd door de dames SlollStrelitski en Sluyters. Yan het dienende personeel ontvingen zij mede elk te.i bokaal (vervaardigd in de fabriek van den heer van Kempen te A'oorsciioten.) Gioot was de geestdrift dei- toeschouwers cn gewis zal deze feestavond een blijveudeu .indruk aohterlatcn. liet blijspel Lustigdeurwaarder Liedjesdichter waarmede in 1S44 de onderneming geopend werd voldeed uitermatede heer Judels was weder dezelfde als voor vijf-cn-twintig jaren. Het tweede stukje het Koff'ijhuis der Tooneelspelers naar het Eransoii door P. Boas besloot even waardig den avond. Na afloop der voorstelling werd aan de directie, ten huize van den heer Judels, een serenade gebragt, door een aantal toonkunsten aren leden zoowel van het or chest des heeren Stumpff als van het salon-orohest. Do hr. Stiunpff verdient lof vöor zijne be langlooze en ijverige medewerking om de ontwerpers 'der serenade in de ge legenheid te stellen die hulde aan de directie te bt-wij- z ui. Van het lokaal Keizerskroon (Singel) trokken do deelnemers aan de serenade benevens het tooneelge- zeischap der heeren Boas Judels naar liet feestelijk verlichte schouwburg-lokaal en daar werden ten aan- kooro van duizendtallen door het bijzonder fraaije weder- uitgelokteenige muziekstukken ten gehoore gebragt afgewisseld door het zingen van eenige koren. Een en ander deed goed effekten de directie was zeer getroffen do.or dit huldebetoon. Ten slotte oen woord van lof en dauk voor ue hli- Strelitski en F teenman die met de regeL-ng van het feest waren belast en ook de serenade hadden georga niseerd Alle eer komt hun toe voor hunne bemoeijin- gen en op bijzonder verdienstefijke wijze hebben zij zich van hunne taak gekweten. Tiet feest van de firma Boas Judels werd gisteren avond besloten met een souper in de Koningskroon Plantaadje waarbij de jubilarissen om geven door vele genoodigden op nieuw hartelijk be groet werden. Van den wensch op 9 Septemberna liet terugroepen door den ouden getrouwen Meerhoff gebragt, maken wij tevens lieden nog melding. Dit 74jarig steeds ijverig altijd nog krachtig lid van het personeel kwam zijnen directeuren hartelijk geluk w-ensohen. Het trof allen die den ijverigen bekwamen maolmiist kenden toen de heer Judels hem omarmde, die zoovele diensten in zijn vak bewezen heeft en wiens, onuitputtelijke vinding- zoo menig fraai effectvol dccq ratief vervaardigde, 1 Til Zierikzee den 13 September 1869. Volgens be kendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland zal de commissie voor het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamhe-d - tot het geven van school- en huisonderwijs bijeenkomen t op VI oeusdag den 27 October 1869 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg- en zullen de dagen en uren waarop de verschillende adspirantcn zullen moeten verschijnen hun later door do Heeren Schoolopzieners worden op gegeven. De belanghebbenden belioorcn zich vóór of op den 13 October e. k. aan te melden bij den School opziener van het districtwaarin zij wonen of van buiten 's lands komendevoornemens zijn. zich te ves tigen met opgave van de aktedie zij verlangen en met overlegging van éón of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte akte alsmede van de akten van bekwaamheid of vau algemeene toelating- welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. heeft de eer zijne gecerde begunstigers te berigtendat

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1