Woensdag 8 September, BARBARA (JiRYK Klooster-schandaal. 1869 WOENSDAGEN ZATERDAG W°. 12 Besturen en Adminislratiën Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlaridsche Tijdingen. De KERMIS. Adverteutiën. het Krakauer Xr, PRIJS DER ADVERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. Inzon ding tier Adverteutiën daags te voren vóór 10 ure 's uiorg Burgemeester en Wethouders van Zierihzee ma ken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor liet dienstjaar 1870, zooals die lieden den gemeente raad is aangeboden van nu af tot den 11 September aanstaaiide ter lezing ligt op de Secretarie ten Raad- huize én tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld wordt, ingevolge de wet, Ziërikzëe den 30 Augustus 1869. Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dier gemeente is vast gesteld het volgend Besluit Besluit lot vaststelling' van den interest voor beleening van 3? an den in de Bank van Leening te Zierikzee. De Gemeente-Raad van Zierikzee Gelet op art. 21 van het reglement voor de Bank van Leening Besluit: Het bedrag van den interest voor beleening van Panden in de Bank Van Leening te Zierikzee voor de volgende vijf jaren in te gaan den 1 September a. s. vast te stellen op 14 ten hónderd 's jaars voor de Panden van eene waarde beneden dertig G-ulden en op 12 ten honderd 's jaars voor de Panden van eene waarde van dertig Gulden en daarboven. Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van den 2 Juivij 1869. De burgemeester B. C. CAU, De Secretaris J. B. N. ERMERINS. Zijnde dit besluitgoedgekeurd bij het koninklijk besluit van den 17 Augustus 1869 no. 12. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 24 Augustus 1869. Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. UITTREKSEL uit hét verslag van den toestand der provincie Zeeland, door Gede puteerde Staten uitgebragtaandeProvinciale Statenin de Zomervergadering van 1869. Hoofdstuk II. De Staten als ïciesïcoUegie. Wij meenen hierte moeten vermelden dat zijne excellentie de minister van binnenlandsche zaken ons ten voörgaanden jare heeft medegedeeldbereid te zijn om gevolg te geven aan het vroeger door ons aange geven denkbeeld om de beide iioofd-kiesdistricten Goes en Zierikzee voor de benoeming van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen in dien de verwezenlijking daarvan ons nog raadzaam voorkwam. Wij hebben gemeend daarop bevestigend te moeten antwoorden en daarbij tevens in overweging te moeten gëve'fi. om bil het vooruitzigt dat de bevolking der provincie op het einde des jaars het cijfer van 3 80,000 zou bereiken de provincie in twee lioofd-kiesdistricteii te verdeelen, zonder bijvoeging van een gedeelte van Zuid-Hollandaangezien de provincieook zonder die bijvoeging naar art. 77 der Grondwet, regfc op de benoeming van vier leden der Tweede Kamer zoude hebben. Op de vraag des ministers om welke redenen wij de vereeniging van de districten Goes en Zierikzee bleven wenschen hebben wij gewezen op 't geen door ons dienaangaande reeds in 1855 is te kenned gégevën namelijk j.dqt wij «aan grootere kiesdistricten do voor- „kè.ur gavën .uithoofde de invlöed trail plaatselijke „bèiang&i -6ii die van énkele perèonea ó'nzès inziens „daar minder op de verkiezingen kunnen werken." Hoofdstulï III. Slechts ééne dezer verkiezingen gaf aanleiding tot eene buitengewone bemoeijing van onze zijde. Tengevolgenamelijk der gewone aftreding van raadsleden te Burghwerden aldaar gekozen de heeren I. van Zuijen en G. A. de Kater, de'laatste bij her stemming. Nu is de eerste de behuwdzoon van den laatstge- meldezoodat ié elkander iu den bij art. 21 dér gemeentewet verboden graad van zwagerschap bestaan beide echter werden door den gemeenteraad tbegelatep, ofschoon deze laatste Van wegë dén heer Commissaris des Konings was opmerkzaam gemaakt op het bij het koninklijk besluit van den 2den December 1865 no. 48 aangenomen beginsel naar 't welk de heer de Kater niet kon worden toegelaten. Wij hebbenons met gemeld beginsel vereenigende, des raads beslissing, vöoV zoovéél laatstgenoemden lieer betreft, ambtshalve vernietigd, op grond dat tussóken beide de benoemden de bij art. 21 der gemèentewet verboden graad van zwagerschap bestond'dat zij alzoó niet te gelijk leden van den gemeenteraad konden zijn dat een der benoemdeh dietisVolgens iif strijd mej de wet was toegelaten; "dat 'de heer van Znijen bij dé eerste stemming en de lieer de Kater bij de herstemming 'was gekozen dat twee personen die elkander in den tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan en die respectivelijk bij stemming eb herstem ming tot leden van den gemeenteraad zijn gekozeu niet kunnen geacht worden te gelijkertijd te zijn be noemd zoodat bij die bij de eerste stemming is gekozen, moest geacht worden als wel en te regt te zijn benoemd, als is hij dan "ook (zooals in liet voorhanden geval de jongste van beide en dat art. 22 'der gemeentewet op zoodanig geval niet van toepassing is. Zoowel door den raad als door den heer de Kater is in deze 'uitspraak bèrüst. Overigens gaven de vermelde verkiezingen geene aanleiding tot eenige buitengewone bemoeijing onzerzijds. (Wordt vervolgd) -Nog maar weinige dagen en de kermis zal zich weder met al haar gewoel en .geraas met -al haar jool en 'pret aan' ons Veïtoönén. Hoe gehaat ook door velen hoe weinig begeerd door anderenis het aantal liarer vereerders toch te grootom niet te ver, schijnen. Van harte welkom zou zij ons zijn, indien zij niet zoo ontsierd werd door straatrumoerdoor dronkenschap en dergelijke. Dat het volk zich eens vermaaktwie die hen dit niet van harte guntmaar 'het moet dan ook een vermaak zijn dat geen bitteren nasmaak heefteen vermaak dat ook dan als het voorbij gegaan is nog aangename herinneringen verschaft. En zulke genoegens zal de kermis ook. te genieten geven. Het kal niet ontbreken, aan straatmUzijk én aan leklteriiijen aan natuurwonderen en kunstenaars. Liefhebbers van een paardenspelkunnen zich verheu gen dat deze kermis zich onderscheidt ook door het bezoek van een paardenspel. Die muzijk en zang en dans bemint zal overvloedige gelegenheid hebben om zich daarop te vergasten. In de Concertzaal bij J. D. Zantvoort zal het muzijkgezelschap onder directie van den heer Ebelshaciier bestaande uit 16 personen werkzaam, zijn. Het personeel, geheel verschillend van dat van het vorige jaar zal het daarvan in talenten en krachten winnen. Het bevat o. a. 2 komieken een Diirtéehe de heer Zimmerman le komiek aan liet stads-theater te Keulen en een Hollandsche komiek de heer Sciarone. De concertzaal, die vaak al wérd zij gelijk ook nu weder vergrootop de kérmisavonden bleek te klein te ziju zal nu weder een talrijk bezoek trekken, al heeft zij thans ook een sterken concurrent in het Hotel van Veen alwaar niet alleen muzijk en zang maar ook acrobatische voorstellingen zullen pe geven en tableaux vivauts zullen vertoond worden en dat dus veel- afwisseling zal opleveren. De heer Ver munt in Concordia heeft ook een verdienstelijk muzijk gezelschap uit Utrecht geëngageerd. Ook daar zal het publiek zich in grooten getale laten vinden. En lest not least de Salon des Variétés van de heeren Boas Judels zal onze kërmié bezoeken, al is het dan oök maar zeef kort én «al zullen wij daarbij eeiiige actrices missen, die tot de schoonste sie'aden van dat tooueelgezelschap behoorden. Toch blijft het voor den tooneelminnaar altijd een genot als hij Judels op het tooneel ziet. Dat de- teut grooter is dan die waarmede die heeren vroeger hier kwamen is gewis tot aanbe veling maar dat zij zoo groot is dat zij daarvoor eene zoo verwijderde standplaats heeft zal wel niet gunstig óp liet bezoek werken. De kermisvriend zal zich dus weder kuunen ver lustigen en moge reeds nu zich verheugen in de blijde vérwachtiug van de vreemde en vrolijke diugen, die komen zullen. Zierikzee 6 September. Heden -namiddag omstreeks kwart vóór twee ure had het lOjarig zoontje van K, Bogérs bet ongeluk in het water'te vallen en wel in de Oude Haven voor de woning van den boekhande laar van Dishoeck. Op het noodgeschrei van den knaap snelde terstond eene menigte menschen toe. Ook de heer A. Buijze Mz.die iii zijn winkel op de Melkmarkt de angstkreten hoordespoedde zich naar dé pl&ats des ohheils. Aldaar gekomen en het knaapje dat geen geschrei meer hooren lietreeds in zinkenden toestand ziende aarzelde die héér nietdaar er geen tijd te verliezen was terstond'-geheel gekleed in het water te springen. Het mogt hem gelukken den drenkeling boven water te brengen In de nabij heid eene jol ziende wilde hij met den drenkeling daarheen zwemmen.. Van den kant werd hem echter toegeroepen, dat men ladders aanbragt, zoodat hij deze toen trachtte te bereiken hetgeen hem mogt gelukken. Hij had het geluk den drenkeling levend aan wal te brengen. Het bewustzijn dat hij door zijue mensch- lievende daad een kind van een anders wissen dood heeft geredmoge hem de schoonste en beste zelfvol doening zijn. Oosterland 5 September 1869. Heden avoud ont stond er brand op het stapelhof van den heer M. L. Brouwer landbouwer alhier. Binnen weinige o ogen blikken waren al de koren- en eene hooimijt door het vuur aangetast. Het was onmogelijk daarvan éénë te behouden. Het beveiligen van de boerderij van den heer Jan Bouman en een gedeelte van 't dorp waar tusschen de brand woeddevorderde alle krachts inspanning. De brandweer alhier werd spoedig bijge staan door die van 't naburige Nieuwerkerk. Er is met orde en ijver gewerkt. De gepafte bevelen door den burgemeester van Oosterland gegeven, diens tegen woordigheid van den aanvang af tot 't einde toe en de stipte uitvoering dier bevelen door de brandweeren hebben tot 't behoud der belendende gebouwen bijge dragen. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Whijlie meldt men van 31 Aug. Alles verkondigt oen vroegen winter. De zwaluwen en andere trekvogels zijn reeds van kier verdwenen. De herfstdraden beginnen reeds in menigte te vliegen, terwijl het des ochtends zoo hard vriest, dat de grond als 'tware met een ijskorst bedekt is. Te midden van dit alles ziet men de landbouwers met bet binnenhalen van den oogst bezig zelfs zijn daartoe geene menschen genoeg te krijgen. Het heeft in de laatste nachten reeds zoodanig gevrorendat vele gewassen bierdoor schade geleden en voor een groot gedeelte hun groei kracht verloren hebben. Er zijn er dan ook diedoordien de notenboomen buitengewoon met vruchten bezet zijn een zeer vroegen en strengen winter voorspellen. De Weser Zeitung van Bremendeelt omtrent den dood van freule Tinne een berigt medehetwelk aldaar bij den heer G. Rohlfs onder dagteekening van 20 Augustusuit Bengazidoor tussclienkomst van bet Britscb Consulaat was ontvangen. Volgens dat berigt heeft zich de zaak aldus toegedragenDes morgens op weg naar Gbat, begonnen de ka meeldrijvers bij bet opladen onder elkander te twisten. De beide Hollandsche bedienden vau freule Tinne kwamen daarop uit de tentom de twistenden van elkander te scheiden zonder dat zij er op bedacht waren om hunne wapens mede te nemen. Op hetzelfde oogenblik stond freule Tinne aan den ingang der tentmet den chef der Touaregs (hoogstwaarschijnlijk Hadj Cnocbeu). Onmiddellijk trad zij vooruit om naar de oorzaak van den twist te vragen doch op hetzelfde oogenblik werd zij van achteren door een zwaardslag nedergesabeld. Op haren kreet kwamen bare beide bedienden toeschieten, om naar de wapens te grijpendoch ook zij werden op de plaats gedood. De Touaregs wierpen zich vervolgens op de ijzeren waterkisten, meenende dat daarin schatten te vinden waren. Volgens het berigt moet daarin dan ook de aanleiding tot den moord gezocht worden. De Touaregs in hunne verwachting teleurgesteldwilden daarop naar Mourzouk gaan om aldaar eene razzia te hou den. Volgens het berigt was het evenwel zeer twijfelachtig of zij dien rooftogt ook hadden ondernomendaar er te Mourzouk Turksche infanterie en artillerie in garnizoen ligt. Ali Riza Pacha gouverneur-generaal van Tripoli heeft een gezant naar Ghat gezonden, om de uitlevering der moordenaars te eischen ouder bedreiging dat, wanneer hieraan niet werd vol daan de chef van Ghat onder beschuldiging van medepligtigheid zou worden gesteld. De heer Rohlfs voegt bij deze mededeeling de op merking dat Ghat een onafhankelijk gebied is en dat de Turken welligt van deze gelegen heid gebruik zullen maken om dat gebied te overmeesteren, om zoodoende de aldaar aan wezige roovers en moordenaars te kunnen tuchtigen. Bij DE BREUK SMITS te Loyden verschijnt OF DOOR A. BUIJS Prijs 30 Cents. v*x i

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1