Zaterdag 4 September. WOEIS n°. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Bui tenla nd sche Tijdingen Zeetijdingen. OUö ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADYERTENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels a 0,50. V E R S C H IJ N T A B O N N E M E N T S-PRIJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. In zen ding der Adverteutiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg Burgemeesteb en Wethoudebs van Zierikzee ma ken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor bet dienstjaar 1870, zooals die heden den gemeente' raad is aangeboden van nn af tot den 14: September aanstaande ter lezing ligt op de Secretarie ten Raad- huize en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld ■wordtingevolge de wet, 'Li er ik zee den 80 Augustus 1869. Rurgemee&ter en Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Bubgemeester vrü Zierikzee brengt ter keunis van de ingezetenen, dat er op Dingsdag den 7 dezer des uamiddags fee 2 ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 3 September 1869. De Burgemeester B. C. CAU. Zierikzee, 31 Augustus 1800. Het schip Cad- fcandria groot 175 tonnen, is in publieke veiling inge kocht door de firma M. C. de Crsne Zoon, voor 7300. j Zierikzee 2 September. De opening der hoogere I Jurgerschool had heden alhier plaats. Dij die plegtig- eid warenbehalve de leeraars en leerlingen tegen woordig de ledeu vau den Gemeenteraadde commissie Ian toezigf voor liet middelbaar onderwijs en de plaat- lelijke schoolcommissie. De .Burgemeesterde voor ster der commissie van toezigt en de directeur der school hielden daarbij gepaste toespraken. Het getal leerlingen bedraagt 48, van welke 42 krachtens eene overgangsbepaling van de middelbare school op de hoogere burgerschool zijn overgegaanVan deze zijn na vroeger afgelegd examen 10 in sub klassen en de overige 32 in de 4 eerste klassen geplaatst. Aan het op gisteren gehouden admissie-exatnen hebben een lOtal jongelieden deelgenomen van welke 3 bij de 1ste en j3 bij de 2do klasse zijn toegelaten eu 4 zijn afgewezen. Moge die school ten rijkeu zegen zijn zoodat liet in de toekomst moge blijkendat, hoe groot de geldelijke offers voor deze hoogst belangrijke zaak ook zijn het nut, dat zij sticht, toch nog veel grooter is. Dit zou ook wel de schoonste belooning zijn voor de vele zorgen eu bcmoeijlngcndie hare oprigting aan zeer velen heeft gekost en die bij voortduring aan haar zullen worden gewijd. Zoo moge zij bloeijen en de lof van haren directeur en hare leeraren hoe langer zoo meer bier en elders worden verkondigdzoodat zij weldra eene eervolle plaats innetne onder de hoogere burgerscholen van ons vaderland. Het „D. v. Ned." schrijft over de onrust te Rotterdam „Deze gedurige zamenscholingm zijn voortvaar een treurig verschijnsel. Zal men weder wachten met krachtige maatregelen tot het te laat is Publicatien van burgemeester en wethouders tegen zamenscholingen zijn weder afgekondigd en aangeplakt. Zoo ik hoorzijn er zes personen gearresteerdwaaronder een ernstig gewonddaar de mariniers van hunne wapenen hebben gebruik gemaakt. Huzaren worden weder verwacht." De „Rott. Cour." zegt over de zaak 't volgende „De burgerij iu het algemeen tooue vooral de poging tot het stichten van wanorde niet te willen bevorderendoor zich uit louter nieuws gierigheid juist te begeven naar die plaatsen waar liet kleinste toevalverqprzaakt door de buitengewone ophooping van menschende ontzettendste gevolgen zou kunnen hebben. Men vergete nietde orde zal en moet gehandhaafd wordendoor welke middelen dan ook en de niets kwaads bedoelende maar onvoorzigtige nieuwsgierige zou misschien het eerste slagt offer worden. Verder zouden wij wenschen dat de burgerij zelvenu toch door de ervaringen eu den afloop der regtsgedingen geleerd, ver standig en zelfstandig leerden oordeelenwie haar wijze en goede raadgevers zijn, en wie haar misleiden en bedriegen. Ons volk heeft, mits bet in geen onnatuurlijke opgewondenheid gebragt wordt, oen te nuchteren zin om te kunnen geloovendat wanorde en onrust ooit in een handelstad vooralbegeerlijk wezen kan voor de nijvere burgerij. En ten slotte met dien schijnbaar weinig bumanenmaar niette min zeer gematigden weuscli eiudigeu wij wij zouden van harte gaarne begeerendat de gewetenlooze raddraaijers en tweedragtstokers die in stilte het volk in beweging brengenhet ontvlambaar stroo bijeenzamelen en de brand stof gereed maken die een schand- en schimp- blaadje ais bet zoogenaamd „Volksbladin de wereld zenden en ondersteunen, werden prijs gegeven aan de algemeene verachting. Op zulke wijze een geestelijk alcohol-gif in de aderen van het volksleven te brengen om zijn levensbloed te bedervente speculeeren op on kunde en hartstogt. Eén alleen weet om welke lage en zelfzuchtige redenen en dat alles te doen met sluwe behendigheidonder het masker der onbekendheidzells het vuur stookend dat anderen in gevaar brengt is een bestaan zoo laag en onteerend, dat alleen het brandmerk der publieke verachting een billijk vonnis zou zijn. En als de zoodanigen ook dat oordeel weten te ontvlugten een ander en nog regt- vaardiger oordeel zullen zij zeker niet ontgaan." Men meldt uit Groningen „Voor eenige dagen is een huisgezin uit Noord-Amerika weder in deze provincie teruggekomen. Het was daar in dat voorjaar heen vertrokken met geen ander doel dan om in het verre westen een nog beter bestaan te zoeken. De man was schipper en had met zijn vrouw en kinderen in ons land goed het brood. Hij verkocht zijn schip en kreeg meer bijeen dan hij noodig had tot de heenreis. Zij kwamen in Amerikadoch toen zij er waren, viel het hun daar niet meê. Zij besloten al zeer spoedig terug te keeren en hadden nog zooveel overgehouden om dit te kunnen doen. Naar men zegtmoet deze reis aan die menschen ongeveer 1400 gulden hebben gekosteu toch ziju ze allen blijdeweer in hun geboorteland te zijn. Zoo als men hoort hebben zij een schip weergekregen en doen bun best de geleilene schade met varen weder in te halen." - Aan de Nieuwe Rott. Courant wordt uit Willemstad geschrevenDezer dagen is hier een en ander voorgevallendat de aandacht verdient als een teeken des tijds, al was daar van het tooneel slechts een der kleinere plaatsen van ons land. De predikant der afgescheiden gemeente alhier had sedert eenige jaren zijn zoon laten schoolgaan op de openbare school alhiertotdat ook een bijzondere school te dezer plaatse werd opgerigt. Gehoor gevende aan zijne overtuigingnam gemelde predikant zijn zoon van de openbare school af en zond hem naar de bijzondere. Toen deze hier evenwel ongeveer zes maanden het onderwijs genoten hadwas de predikant overtuigd, dat de verande ring, geen verbetering was geweest, en nam hij hem van de bijzondere school, om hem weder naar de openbare school te zenden waar het onderwijs naar zijn meening beter was. Om deze kloeke daaddoor welke hij het wel zijn van zijn kind toonde kooger te stellen dan den lof zijner geestverwanten en de goedkeuring zijner partij, moet hij echter niet weinig lijden. Vele gemeenteledenmaar ook velendie eigen lijk tot het hervormde kerkgenootschap behooren, hebben hunne zitplaatsen in zijn kerk opgezegd. Voor eenigen tijd is melding gemaakt vau eene vrouwbahoorende tot de Chr. afgasch. gemeente van Schellingenwelke naar het oordeel van eene „waarzegster" te Weenen betooverd was en eene menigte slangen in liet lijf zou hebben. Deze zoogenaamde betooverde vrouw is eergisteren nacht te Blijham bevallen van eene levende dochter. Do gamizoensstalién te Amersfoortdie nu bijna een jaar geleden zijn afgebrand en wier opbouw p. m. f 70,000 heeft gekost, zijn thans weder geheel gereed enjl. Zatnrdag voor het eerst betrokken. F K A N K R IJ K. Er heeft op den spoorweg van Mexico naar Packuca.een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een waterhoos heeft in den weg eenen afgrond gemaaktwaarin het. machine» en de aanhangende waggonsmet 75 reizigers verzwolgen werden 50 der reizigers werden gedood en 25 zwaar gekwetst. On het Amerikaanse!] fregat Sabine dat zich te Cherbourg in de haven bevoudis een complot ontdekt. Twee en twintig matrozen die zich op den kapitein wilden wreken hadden het voornemen om de kruidkamer in de lucht te doen springen. De lontwelke met de kruidkamer iu verbinding stondwas reeds aan gestoken toen een kajuitsjongen haar ontdekte. De kapitein deed de 22 zamenzweerders in hechtenis nemen en wilde 7 hunner, die dooi den krijgsraad ter dood waren veroordeeld on middellijk op de reede zelve aan de ra's van zijn schip doen ophangen. De Fransche auto riteiten lieten dit echter niet toe waarop de kapitein het anker Iigtte en naar de open zee voer. Naauwelijks echter had het fregat do reede verlaten of men zag de 7 matrozen aan de ra's hangen. G K op T-BR I T T X ft' I E ft' De Londensche dagbladen bevatten uit voerige verhalen en artikelen over den dezer dagen gehouden roei-wedstrijd tusschen Engelscho en Amerikaansche booten, bemand met, studenten der universiteiten van Oxford en van Harvard. De universiteit van Oxford heeft gezegevierd en deze zegepraal heeftbij de tusschen Engeland en Amerika bestaande animositeit, te Londen eene groote geestdrift veroorzaakt. De vaart op de Theems tusschen Putney en Mortlake werd afgelegd in 22 minuten 20,8 seconden eene opgave welks met tal van chronometers cronographen en andere chrono instrumenten is geconstateerd en geverifieerd. De secte der kwakers in Amerika koes tert zooals hekend iseen sterken afkeer van alle wereldsche verstrooijingen. Eenige dagen geleden werd aan den raad dier secte de ont zettende tijding medegedeeld, dat een broeder zich op de vélocipède oefende. Onmiddellijk werd hij vervolgd, door den raad veroordeeld en met algemeene stemmen in den ban gedaan. Een van de artikelen van het vonnis beveelt de in beslagneming van het corpus delictivan het werktuig van verdorvenheid en zijne ver nieling „door de bijl." Zierikzee, 1 September 1869. Volgens telegrafisch berigt bevond zich gisteren avond op de hoogte van

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1