N°. 69 Zaterdag 'M A uguétas, WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking;. Oproeping. Afkondiging. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÈN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels k 0,50. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. In zen ding der Adverteutiën daags te voren, vóór 10 ure 's niorg Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat HENDRIK OTTO KEIDEL winkelier wonende in deze gemeente vergunning heeft gevraagd om eene bewaarplaats van petroleum in te rigten in zijn pakhuis achter zijn woon- en winkelhuis op de Oude Haven wijk A no. 323 alhier uitkomende in de Hooge Molenstraaten dat de informatiën de com mode et incommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den 1 September a. s. te 12 uur des middags in de gewone vergaderkamer van het bestuur ten Itaadhuizezullende allen die tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen alsdan in de gelegenheid zi]n ora in hun belang te worden gehoord. Zierilczee, den 24 Augustus 1869. Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU, De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roe" pen bij deze opallen die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van bediende van de Hoogere Burgerschool en Burger-avondschoolom zich te n spoe digste en wel voor den 1 September aanstaande, schrif telijk bij hen aan te melden en zich tevens in persoon te vervoegen bij den Burgemeester. Aan die betrekking is eene jaarwedde verbonden van driehonderd vijftig Gulden terwijl de tijd van het in dienst treden later zal worden bepaald" De voor die betrekking vastgestelde instructie ligt ter inzage ter Secretarie. Zierikzee den 18 Augustus 1869. Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Eurgemeester en Wethouders van Zierikzeedoen te wetendat door den Raad dier gemeente is vast gesteld het volgend Besluit Besluit tot wijziging van liet plaatselijk reglement op het openhaar lager onderwijs hin- nen de gemeente Zierikzee. De Raad der gemeente Zierikzee Overwegende dat de regeling van het openbaar lager ouderwijs binnen deze gemeente in verband behoort gebragt te worden met de op den 1 September dezes jaars in werking komende Hoogere Burgerschool Overwegende dat tevens van de noodzakelijkheid ge" bleken is om in het onderwijs voor meisjes op eene andere wijze te voorzien Gelet op zijne besluiten van den 30 Junij I860, 17 Mei 1862, houdende reglement, en wijziging van het reglement op het openbaar lager ouderwijs biunen deze gemeente en 29 October 2860 houdende regle- 14 November ment op het meer uitgebreid lager onderwijs en het verder voortgezet onderwijs in de levende talen en in de wis- en natuurkundebedoeld in art. 72. Besluit: Met intrekking van laatstgenoemd besluitvoor zoo verre het niet reeds buiten werking is gesteld bij Raadsbesluit van 14 Januarij 1867, houdende regle_ ment voor de openbare school voor meer uitgebreid- lager- en middelbaar ondcrw'jsen met intrekking van het aangehaald besluit vau deu 17 Mei 1862, en van dat van den 14 Januarij 1867 „Art. 1 van het plaatselijk reglement op het open- „baar lager onderwijs binnen de gemeente Zierikzee „van den 30 Junij 1860 wordt gewijzigd als volgt Het openbaar lager onderwijs binnen deze gemeente wordt gegeven in de volgende openbare scholen a. Eene school voor onvermogendeu (Armenschool) b. Eene school voor minvermogenden (Tusschenschool) c. Eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs d. Tweede school voor gewoon cn meer uitgebreid lager ouderwijs e. Eene school voor meisjes (meisjesschool) De Armenschool is uitsluitend bestemd voor kinderen aan wie uithoofde van onvermogen kosteloos onderwijs verstrekt wordt. De Tusschenschool is uitsluitend bestemd voor kinderen die buiten staat zijn hooger schoolgeld te betalen dan ^oor die school bepaald is. Burgemeester en "Wethouders beslissen welke kinderen voor onvermogend en minvermogend te houden zijn. De scholen onder letters c d en e zijn toegankelijk voor allendie het daargeheven schoolgeld betalen met deze uitzondering dat de vierde of hoogste klasse der Eerste school voor gewoon- en meer uitgebreid- lager onderwijs alléén voor jongens en dat de meisjesschool alléén voor meisjes toegankelijk is. Artikel 2 werdfc gelezen als volgt: „Het onderwijs op de scholen vermeld in art. 1 letters a b omvat de vakken vermeld in art. 1 letters ai der wet op het lager onderwijs. „Op de schoolvermeld onder letter c dezelfde vakken benevens de beginselen van het Eransch en van de wiskunde Op de schoolvermeld onder letter d dezelfde vak ken benevens de beginselen der landbouwkunde en „Op de school, vermeld onder letter e dezelfde - vak ken benevens de beginselen der EranscheEngelsche en Iloogduitsche taal en de handwerken voor meisjes. „Het onderwijs in de beginselen der Eransche taal en der wiskunde, wordt op de eerste school voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs alleen gegeven aan de leerlingen der vierde of hoogste klasse. „De meisjesschool >'s in drie hoofd-afdeelingen verdeeld. „De eerste afdeeling is bestemd voor leerlingen van zes tot tien jaar. Het onderwijs bepaalt zich tot de vakken van het gewoon lager onderwijs en de hand werken voor meisjes. „De tweede afdeeling is bestemd voor leerlingen van tien tot twaalf jaren. Het onderwijs omvat behalve de vakken van het gewoon lager onderwijs en de hand werken voor meisjesde beginselen der Eransche taal. „De derde afdeeling is bestemd voor leerlingen vap twaalf jaar en daarboven. Het onderwijs omvat de vakken van liet gewoon lager ouderwijs de handwerken;, voor meisjes en de beginselen der EranscheEngelsche. en Hoogduitsche taal." Artikel 6 wordt gewijzigd als volgt „Bovendien zijn de onderwijzers verpligb overeenkom stig bepaling en regeling der plaatselijke schoolcommissie, avondschool te houdenuitsluitend toegankelijk voor leerlingen die de dagschool verlaten hebben." Aan art. 10 wordt toegevoegd eene tweede alinea luidende „De plaatselijke, schoolcommissie heeft de bevoegd- beid om leerlingen der meisjesschool die het maxi mum der jaren bereikt hebben hiervoren (art. 2) voor de eerste en tweede afdeeling dier school bepaald te vergunnen nog één of meer jaren in dezelfde klasse te blijven. En is ghiorvan afkondiging geschied waar het behoort den 24 Augustus 1869. Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Aldus vastgesteld ier openbare Raadsvergadering van den 28 Junij 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zie7'ikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 30 dezer des namiddags te 1 ureop het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gebonden worden. Titeri&zee den 27 Augustus 1869. De Burgemeester B. C. CAU. Er is te 's Hago per telegraaf berigt ont vangen dat freule Allexinine Tinnedie volgons onlangs meegedeelde berigten, tot diep in de binnenlanden van Afrika was doorgedrongen en o. a. eenige weken lang onder de Touaregs vertoefd en aan de sultan van Soudan een menigte geschenken gezonden had, door de inboorlingen zou zijn vermoord. Bijzonderheden ontbreken natuurlijk geheelmaar aan de zekerheid van haren dood schijnt door de naast- bestaanden niet getwijfeld te worden, daar het hotel in het Voorhout, dat door haar nog steeds in eigendom werd bezeten, nu geheel gesloten is. (Vaderl.) De internationale tentoonstelling te Am sterdam telde 5650 bezoekers. Opmerkelijk was het tevens dat, ouaaugezion de duizend tallen welke in de zaal circuleerden een eer - waardig moedertje, dat den 12 September a. s. honderd jaar oud zal wordenals de beste jonge deern door de zaal flaneerdeaan den arm van haren kleinzoon die zelf reeds groot vader was. De levenslustige en zoo zeldzaam krasse bezoekster trok dan ook aller aandacht. Bij de „enfile-aiguille" gekomen nam zijdie nog dagelijks zonder bril zooveel naadjes breit de naald en den draadenmet dc woorden „die dingen heb ik niet noodig" stak zij ton aanzien der omstanders, zonder bril te gebrui ken den draad door hot oog van de naald. Zij beeft beloofd op haar honderdsten verjaardag weder het Paleis voor volksvlijt to komen be zoeken. Een koopman te Arnhem heeft de gewoonte op crediet to koopen on contant te verkoopen en wel beneden den inkoopsprijs. Desniettcmiu maakte hij goede zakenaangezien hij zijne leveranciers niet betaalde. Een van dezein Drenthe gevestigd, die eene partij werk aan hem verkocht had en vernam dat hij veel kans had nooit gold daarvoor tc zullen ontvangen waagde er eene reis aankocht de geheelI partij terug, franco in een schip in de have' te leveren Toen daaraan voldaan wasver haalde hij aan den koopman dat hij zelf de leverancier was en dus met gesloten beurzen met hem afrekende. De negative winst eischte hij niet van hem terug tevreden dat hij althans de koopwaar zelve gered had. De staatsloterij van G. Sciiwaiizsciuld te Hamburg (zie achterstaande advertentie) zoo zeer gezocht door de goedkoopheid en de vele kansen om te winnen wordt hierbij aan liet publiek ten zeerste aanbevolen omdat genoemde G. Schwarzschild door zijne goede bediening en de vele boofdwinstcn die reeds in zijn debiet gevallen zijneen groot vertrouwen geniet. HAASENSTEIN VöGLER. Hamburg. DOITSOHLAKD. JL O In eene correspondentie aan den Ini pu tional leest men het volgende uit Krakai'ens eene non, die in den laatsten tijd zoo veelv; voi_ deed spreken werd in een hospitaal behaniw dat aan een ander klooster behoorde. Dar zij de zorgen van den haar door de regtbar toegewezen geneesheer, begonnen èn gezou heid èn verstand weder bij haar terug te keere Eensklapsmen weet niet hoesterft de ge neesheer het klooster kiest nu een anderen geneesheer, ongetwijfeld van een andere school

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1