m°. 68 Woensdag 23 Augustus. WOENSDAGEN ZATERDAG. Eesturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Het Festival. Buitenlandsche Tijdingen. wm ZIERLKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERT ENTIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- ori Dood- berigten van I8 regels a f 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 - Franco per post f 1,50. Inzon ding der Advertentiën daags te vorenvóór 10 ure 's morg I3üegemeesteh en Wetiioudehs van Zierikzee maken bekend dat HENDRIK OTTO KEIDEL winkelier wonende in deze gemeente vergunning heeft gevraagd om eene bewaarplaats van petroleum in te rigten in zijn pakhuis achter zijn woon- en winkelhuis op de Oude Haven wijk A 110. 323 alhier uitkomende in de Hooge Molenstraat, en dat de informatiën de com- modo et incommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op W oensdag den 1 September a. s. te 12 uur des middags, iu de gewone vergaderkamer van het bestuur ten Raadhuize zullende allen fdie tegen dat verzoek bezwaren mogten willeu Inbrengen alsdan in de gelegenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, deu 21 Augustus'1869. Burgemeester en Wethouders. 13. C. CAU, De Secretaris J. P. N. ERMERINS. ij De 2Öste Augustus 1869 de bepaalde "dag voor het festival door de sociëteit „Tot Nut en Genoegen" gegeven is inderdaad een feestdag geweesteen dag waarop arm en rijk een niet alledaagsck genot hebben gesmaakt, en dat vooral daarom dubbel is gewaardeerd •geworden omdat het ten eenenmaie afhing van gunstig of ongunstig weder en het in de dagendie vooraf gingenzeer te vreezen was dat de feestelijkheid door den wind wegwaaijen of in de regenplassen ver drinken zon. De 20 Augustus toch was eeu aaugename zomerdag en gaf een heerlijken avond alshad de natuur 1 op dien dag gewachtom zich na lang toeven weder N eens in een keurig zomer-gewaad te kleeden. Dit was dau ook allezins geschikt om het hart met blijdschap te vervullen en in een feestelijke stemming te brengen. Des morgens ten 9 ure werd door het met lot bekende muzijkcorps onder directie van den heer Rudersdorpf uit Arnhem herwaarts gekomeneene promenade door de stad gedaan vergezeld van de directie der soeieteit „Tot Nut en Genoegen" en van de feestcommissie van welke een tweetal te paard de banieren dragende van die sociëteit en het wapen dezer stad. Zij bragten daarbij een muzijkale groete aan Zie- rikzee's ingezetenen. Het was als tot opening van den feestdag en eene kleine voorproefvan het genotda t gesmaakt zou worden. De matinëe en soiréc musicale in de soeieteit Parklust en omliggend terrein gegeven door gemeld muzijkcorps, viel. een talrijk bezoek te hcuithet laatste zoo talrijk, dat velen geen zitplaats konden bekomen. Toen had men ruimschoots gelegenheid om de verdiensten van genoemd muzijkcorps te waarderen. De indruk dien het heerlijk concert maakte was merkbaar aan de stille aandacht, die aan de uitvoeringen werd ge wijd en die telkens door een algemeen applaus werden gevolgd. Was het publiek hoogst tevreden over de heerlijke muzijk de heer Rudersdoiiït had op zijne beurt veel lof voor de kunstliefde van het publiek en heeft aan de sociëteit „Tot Nut en Genoegen" zijn photographisch portret tot een aandenken gegeven. Het irïuzijkaal' gehot werd door prachtige vuurwerken afge wisseld die niet weinig de volksvreugde verhoogden Zeer smaakvol was het feestterrein verlicht. Het was blijkbaar dat aan de verlichting buitengewone zorg was besteed. Het concert was ongeveer te middernacht geëindigd. De talrijke volksmenigte die zich op den Grachtweg in de nabijheid van het feestterrein had verlustigdkeerde in de beste orde huiswaarts. Zij had niet minder, dan zij die op het terrein waren veel schoons gehoord en veel prachtigs gezien. Het was dus in den besten zin van het woord eene volksver makelijkheid. De goede réussite van het feest is wel de beste belooning voor de zorgen en moeiten die zulk een feestdag voorafgaan en vergezellen. De directie der soeieteit „Tot Nut en Genoegen" en de foest-com- missie hebben weder eer van hunne taak gehad en zullen daaraan zeker met welgevallen terugdenken en door zulk een uitmuntenden uitslag zich niet weinig aangemoedigd gevoelen om in een volgend jaar weder een dergelijken feestdag te verschaffen. Het bal dat in de soeieteit „St< Sebastiaan" werd o-egeven was zeer geanimeerd en deed voor velen op dëii feestelijken dag liög een feestelijken nacht volgen. DUITS CHLAND. Te Leipzig is op 14 Augustus de zaak van den student Grossmann uit Wiesbaden voor het geregtshof behandeld:- Men zal zich herinneren dat deze op 1 Julij geduelleerd heeft met den student von Gablenz uit Dresden. Het pistool was tot wapen gekozenterwijl bepaald was dat er driemalen zou geschoten worden. Bij Grossmann's tweede schot viel von Gablenz doodelijk getroffen op den grond en overleed spoedig daarna. Grossmann is door bet bof schuldig verklaard onder aanneming van ver zachtende omstandigheden en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren en zes maanden. r De buitensporighedenMaandag jl. tegen het Moabiter kloostertje begaan, hebben zich den volgenden dag herhaald. Toen was de policie evenwel op hare hoede. Zonder dat het publiek van de omstandigheid kenuis had, waren 100 manschappen in het gebouw verbor gen terwijl een nog grooter aantal buiten ge posteerd stond. Zonder voorgevoel van de geduchte ontvangstdie hen wachtestormden op het bepaalde uur de onruststokers op het gebouw losen toen het schandaal zijn hoogste toppunt bereikt had, wierpen zich de policie- agenten uit het binnenste des kloosters op de aanvallersterwijl zij, die huiten gestationeerd warendezen in den rug aantasten. De op roerige bende werd zoodoende tusschen twee vuren gebragt en met blank geweer uiteen gejaagd. Talrijke inhechtenisnemingen vonden alstoen plaats. Yier-en-twintig personen werden naar de stads-gevangenisen zeven gewonden waaronder één zeer ernstig aan den hals, naar Charité overgebragt. Het te Pesth voor het eerst opgevoerde tooueelstuk De non van Krakau bestaat uit 8 tafereelen getiteld1. „eene eerste liefde." 2. „een gebroken hart." 3. „achter kloostermu ren." 4. „student en non." 5. „verijdelde vlucht." 6. „het levende lijk." 7. dronken lieden zeggen de waarheid." 8. „ontdekt." Een Pruisisch dienstpligtigedie zich aan den krijgsdienst onttrokken hadwasbij zijn terugkeer uit Amerika, herkend, ingedeeld bij een der regimenten infanterie en onder de zorg van een sergeant naar zijn garnizoen gezonden. Daar is echter noch hij noch zijn geleider ge arriveerd. Waarschijnlijk heeft de soldaat den onderofficier zooveel fraais van Amerika verteld, dat hijin plaats van met den sergeant mee te gaan dezen heeft bewogen hem te volgen. Volgens het „Wochenschrift für Erfahrungs- heilkunde" zwemmen er in het Lagerbier dik wijls kleine stukjes pik die zich van het vat losgelaten hebben en voor de drinkersdie ze onverhoeds inslikkenzeer nadeelig kunnen worden. In den toestand als ze in het bier zwemmenzijn ze van het laatste geheel door drongen en wrijfbaar, zoodat ze dan ook niet kleven. De maag onttrekt daaraan echter de vochtigheid en brengt ze daarenboven door hare warmte in den vorigen toestand terug ze wor den weêr klevend en zetten zich aan een of ander deel van het verteringskanaal vast waardoor ze eene min of meer groote storing teweeg brengen en tot ziekteverschijnselen aan leiding gevenwier oorzaken men te vergeefs opspoort en wier gevolgen niet te voorzien zijn. De spanning tusschen Pruissen en Oos tenrijk blijft aanhouden. Eene dezer dagen door Pruissen aan den Oostenrijkschen gezant gezondene notaheeft de verbittering op nieuw opgewekt, en alle dagbladen beijveren zich de daarin voorkomende opvatting te bestrijden. De bewoordingen waarin de nota vervat iswordt 'een tot nog toe in de diplomatieke wereld on bekend verschijnsel genoemd. 3? RANK R IJ K. Dezer dagen is de dierentemmer Lucas in het Hippodrome te Parijsbijna het slagt offer geworden vanzijne gevaarvolle betrekking. Een der leeuwen wierp zich op hemtere ijl ook nu een tweede leeuw toeschoot en hem met zijne klaauwen ernstig verwondde. Een deel van het publiek liep vol angst en ontzetting weg en een aantal vrouwen verloren kaar bewustzijn. Plotseling grijpt de medehelper var,: Lucas, Jozef Menandi, een geweer en treed: de kooi der leeuwen binnen, slaat met don kolf regts en links en dwingt de leeuwen oei hun prooi los te laten. Terwijl hij hen aldus op een afstand houdt wordt Lucas uit de kooi gedragen. Door den dienstdoenden geneesheer van het Hippodromebijgestaan door twee andere docters, werd hij vervolgens verbonden. Zijne wonden zijn diep en talrijk, en vooral de regter arm is zwaar beleedigd. Lucas schijnt echter buiten levensgevaar te zijn. G K O QT - Bit I T T A N N I E N. De Engelsche bladen maken gewag van de uitvinding van een zeer gevoeligen tijdmeter door een gewezen kapitein bij de artillerie. Deze chronoscoop kan het millioeuste gedeelin eener seconde met naauwkeurigbeid aangever. Reeds wordt het toestel te Woolwich gebruik: bij de proeven met zwaar geschut en met bus kruid. Op 15 Augustus is, volgens een telegram uit Philadelphiaop de rivier de Ohio wede- een stoomboot in de lucht gevlogen door het springen van den ketel. Twintig porsoncn werden daarbij gedood. Kunstnieuws. Is liet wel noodig een opwekkend woord te schrijven tot bijwoning van het orgel-concert op aanst. Vrijdag alhier door onzen verdienstelijken organist den heer Ezehman in vereeniging met eenige organisten hit Zeelandonder medewerking van het mannenkoor ir geven en dat wel ten voordeele van het nieuw in bouwen armen-gestieht Wij meenen dat het niet over bodig is, daar vroegere orgel-concerten, al had mm gratis entreeeen niet zeer talrijk bezoek hadden Zulke concerten schijnen niet in den algemeenen smar k te vallen. Het zou echter, te bejammeren zijn indi- n ook dit orgel-concert in een gelijk lot deelde. Hef, doel toch waartoe het gegeven wordt, is prijzenswanr De medewerking van organisten van elders verdïr: gewaardeerd te worden terwijl ook de afwisso1 door het Mannenkoor daaraan te geven eene gom aanbeveling is. Hiervan kan men vooraf zich verzet'ei-l houden dat de kunstlievende daar een genotvol v.lc zal smaken. Wij hopen dus daar een zeer talrijk bliek te zamen te zien. Ook de kunstminnaren v.i Schouwen en Duiveland zullen daar wel niet ontbreken

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1