f°. 63 Zaterdag 1 Augustus. 1869 IfEimi; H11 ZAT EB DA G. ►esturen en Administratief! Bekendmaking. BekefMWakirig. Oproeping. Binnerilandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERT EN TIËN. (Jewóne 5 cent de regel. Geboorte-Huwelijks- tas Dood- berigten van 18 regéls a 0,50. V ERSCHIJNT: ABONNEMENT K-P11 IJ S. Per drit. maanden f 1,25 - Franco per post 1,50. lnzeu ding der Advertentiëu daags'te voren, vbór 10 'ure 's niorg 'tivRGEMBEST fr en Wethouders van Zierikzee maken lekend dat bij de herstemmingdie op den 3 dezer naand heeft plaats gehad ter voorziening in de bui engewone vacature in een lid van den Raad dezer emeentede meeste stemmen heeft verkregen én tlz'oo is gekozende beer Mr; J, M. ISEBREE HÓENS. Zierikzee. deu 4 Augustus 1809. Burgemeester en Wethouders van Zierikzec B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. I «ju In Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken ekend dat de gewoneJaarmarkt ofKermis lhier zal aanvangen den laatsten Maandag in Augus- iis en gedurende 'twee weken zal wórden gehouden ijnde rain den 30 Augustus tot den 11 September anstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouioburgtenten al uiterlijk vóór den 24 dezer maand moeten geschie- en met vrachtvrije brieven bij deü marktmeester alhier ij wien de kramers zich op dezelfde wijze zullen loeten aailtóélden. Ieder hunner zal van bohoórlljk patent moeten zijn )orzienterwijl geene' wanklankgeveude orgels rijfe- ars hörösköbptrékkers of' bedelaars óp de kermis illen worden toegelaten. Zierikzee den4 Augustus 1809. èineester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. .BtniGEMEESTER en "Wethouders van Zierikzee BRtende op het koninklijk besluit van den. 5 Decern- 1851 (Staatsblad no. 149) waarbij een Eereteeken eervollelangdurigewerkelijke dienst bij de schut- ijen wordt ingesteld Roepen bij deze op zoodanige leden der schutterij déze gemeentedie in de termen van voornoemd sluit vèrkceren en 'het eereteeken verlangen, óm h' vóór den 20' dézer maand, met overlegging Van enststaten.3 ter"Öeméente-Secrètarié"aan te melden. Zierikzee den 5" Augustus 1869. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris tr P. N. ERMERINS. Htiiiitl Öèr ffeldge-wiissen i» Schouwen en I >ui v I iLiiil oO^st 1869. De Wihtef-Tarwe is; algemeen een goed ge was. Er zijn echter verscheiden stukken land met witte en zwarte doode airenwaarin niets is te vinden. Zomer-TarWe is in dit jaar bijna niet geteeld. Rogge schijnt een goed gewasmaar valt overal onder de behandeling tegendaar de korrel maar klein van stuk is. Winter-Gerst die niet veel geteeld isvalt ook niet bijzónder mede. Maartsehe-Garst is algemeen een heel goed gewas. Zomer-Garst levert een matig gewas. Haver is u Schöuwen heel goedmaar buiten Schouwen vindt men veel haver, die zeer slecht is. Erwten zijn algemeen tamelijk weldoch enkele zijn ook zeer slecht. Paai'dèboonfeu staan uitmuntendzooals men in géén jarfen''gezien'heeft'ën kleine Boonen kunnen ook ecu 'tamelijk gewas worden. Het Vlas is ook een tamelijk5" gewas, maar niet zoo als het voorgaande jaar. De Aardappelen zijn ook niet, om er veel van te verwachten. Daarenboven begint het kwaad zich aanhet loof te openbaren en ook aan den aardappel. Paarden-'" 'èn'Sffikérpeëèn sth'ab bijzonder goed. De Meede staat weer bijzonder goed zoowel de jonge plant als de oude. De Hooibouw is afgeloopen en heeft een ruim gewas opgeleverddat ruim de helft meer is, dan verleden jaar, en in deugd veel beter. De reeds dikwijls afgekeurde maatregelen om ondanks degroote hitte toch militaire exercitiën en manoeuvres te doen 'plaats hebben heeft dezer dagen in het kamp te Beverloo weder een slagtoffer geëischt. Ben twee en dertigjarig kapitein der grenadiers de heer de Facpz, Zaterdag met zijne compagnie exercee- rende werd door eene congestieuse aandoening als gevolg der bitte getroffen en overleed plotseling. Men begint zich in België voornamelijk op het platteland te beklagen over de handelingen van eenige agenten voor de emigratie' naar Brazilië. Die 'përsbnen bieden hen die daar hun fortuin willen beproeven, vol komen kösfClbozeu overtocht' tot de plaats hunner be stemming aan. Aan personen die van alle middelen geheel ontbloot zijn bieden zij zelfs een voorschot in geid aan. Daarvoor behoeft de landman sléchts zijnehandteekening op een contract te plaatsen waardoor hij zich verbindt om alles terüg ié betalen van het Salaris dat hij inde nieuwe wereld zal 'verkrijgen. Doch die terugbetaling wordt zoo zwaar gemaakt en men neemt zulk een hoogen interestdat de ongelukkige nooit geheel vrij wordt. Hij die zulk een contract geteekend heeft is een slaaf voor zijn gansche leven hoe ijverig hij ook moge arbeiden. De Braziïiaansche regeering zelf heeft er opa gewaar schuwd tegeu deze soort van blauko slavenhandel. En toch zuchten nog duizende Europeanen in die ruwe dienstbaarheid waaruit alleen de dood hen bevrijdt. ooral in Duitse! land is het getal der slagtoffere aan zienlijk geweesten voor korten tijd heeft een der meest populaire schrijvers Friederich Gerstacker een opmer kenswaardig boek in het licht gegeven waarin hij ge slaagd is om onder den vorm eener romande betreu renswaardige handelingen van zekere emigratie-agenten voor Brazilië aanschouwelijk te maken. Nu hunne lis ten in Duitsehland en Zwitserland ontmaskerd ziju hebben zij het op de Belgische landlieden gemunt, eu daarom is'liet'goed hierop' deaandacht te vestigen vau hen die eenigen invloed uitoefenen op de plattelands bevolking. Zaturdag jl. trouwde te Brussel een paar. Dit is niets buitengewoonsmaar wat aardig is dat is huune speelreis. Op den morgen der plegtigheid terwijl men bezig was met de toe bereidselen'te''maken "'v(ior""de reis zeide de bruid tof haren" itbnsta'andedat een harer vrien dinnen koopviMw in kantenbaar een scbóonen zakdoek met' kantèn boord had gegeventot beïoonihg van een kléine dienst, die zij voor baar in Parijs móest' doen. Die kleine dienst bes'tohd in 'hét bezofgente Parijsop een aan geduid' adres van twaalf kanten shawls. Ën de dötfanen zëide de'bruidegom, bh!'wees gérüst, ik héb'dé Shawls tusschen mijne fokken gehaaid'Men zal ze niet vinden. De éfeltgeflootdié niet ga'arné zijn speèlreis met dergelijke gewaagde voorwerpen zocht te storendrong bij zijné aanstaande zoo zeef aan dat zij van bet sbiokkeleti1 der shawls afzag. Het huwelijk had plaats, men ontbijt en ver trekt. Op deu weg schetste de man aan zijne vrouw een hartverscheurend tafereel van de strengheidwaarmede men bij de Frausebe douanen te werk gaat. Uithoofde van den Lanterneonderzoekt men iedereengij zult het wel zien. Jawij zullen het zienzeide de jonggehuwde met een grimlach. Men komt aan het douanenbureau. De be dienden werpën op de reisgoederen een blik. 'De jonge vrouw lachte altijd. De man begreep dat zijne vrouw met hem zou lageken ingeval het onderzoek zoo eenvoudig afliep. Terwijl tté Trouw bëzig'was mét Iiaré' dodzëu te Sluiten zeide hij stilletjes töt een der douanen Doe mijn buurvrouw eens onderzoeken, om te zien of zij geene kanten smokkelt. De douaan laat het zich geen tweemaal zeg gen. Twee vrouwen gaan met de jonggehuwde die niet moer lachte, in een kabinet. De man wrijft in de handengelukkig aan zijne vrouw te hebben kunnen bewijzendat men streng is bij de douanen en dat zij wel gedaan heeft de kanten niet mede te nemen. Eensklaps komt de brigadier den man roepen 0111 zijne ver klaring te doen. Waarom vraagt bij. Voor de overtreedster.Zij is aangehouden. Wat belieft u - Gij waart wel ingelichtgij zult uw deel hebben van de premieu. De kanten zijn aangeslagen. De ongelukkige had zijne vrouw doen aan houden zijne vrouwdie ondanks al wat hij haar gezegd hadde kanten toch had mede genomen. Mevrouw had haren eersten huwe lijksnacht in het douanenbureau moeten door brengen. Mijnheer, die door de douanen aangezien was voor een spion heeft alle moeite van de wereld gehad ommits eene groote geldboete, de zaak in der minne te schikken. Het paar is Maandag in het Groot Hotel te Parijs aangekomenhet zag er niets opgeruimd uit. DUITSCHDAND. In de mijnen van Burgk bij Dresden heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij meer dan twee honderd mijnwerkers het leven hebben verloren. Naar aanleiding van de volksoploopen en on geregeldheden die tengevolge van de ontdekking eèner opgesloten non te Iirakau hebben plaats gebad, hébben de bisschop, de burgemeester eu de directeur der polieie in die stad de vol gende proclamatie afgekondigd „Men beeft een ontzettende misdaad ontdekt, veroorzaakt door de onmenschelijke dweeperij van een andere eeuw. Niéts natuurlijker dan dat het volk in over spannen toestand verkeerde. „Maar de regtbankeu en de energie van deu bisschop zullen bun pligt weten te doen. „Buitensporigheden en schendingen van den eigendom zijn échter bedreven geworden. „Dat mag niet geduld worden. „Men zal de schuldigen met kracht te keer gaan. „Bewoners van Krakau, hóórt naar mij en draagt allen bij tot handhaving der algemëene orde. „BOBÖWSKY. Gèmagtigde van den gouverneur" Om al het gewigt der gebëurteïiissèn té kunnen begrijpen moet men weten datTtrakku 'eender meest clericale steden van Oostenrijk is. FRANKRIJK. Zaterdag avond heeft een zonderling Voor val op den boulevard Mazaz te Parijs plaats gehad. De grond kwam plotseling op verschei dene plaatsen in beweging en er ontstonden obe

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1