F Zaterdag 31 «fulij. WOENSDAGEN ZATERDAG- 1869 rigten. len. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. bevond zicl.W flltf O 4 nijjl. opl8 jjl Dl en schip b&.fif» reis was niet ZIERIKZEESCHE COÜRANT pCt 55% f 63% 87 30% 85 'Ag j 95% 240% 47%, 23»'/, 03% 54'VJ 44% o 69. 20 ct. 1 a g e r. vau /5,25 tot •,00 a f 1.25 a - '.05 a - i.G5 a - i.30 a - 1.40 a - 1.40 a - 5,25 a - .75 a - 5.00 a J.75 a - ?.00 a - 9.3' 10.01 8.0' 6.1 5.8' 4.1' 5.2 8.7 9.7 9.0 12.7 7.6 r d a m Rotterdam. 'smidd. 12.- 1 12.— r ua de afvaa del burg en va If uur na ÏDAM. •dam. Rotterdam ags, dondera, smorg. 10.20 het „Hotel v de afvaart, v gens ten 12 Lr Vlissingen. EDAM: ■g. 8 ure. RAA F.' naar Zierikz side stoornbooi n 'smorg. 10, rd. 'smor. 10,3 haven sr stoomboote i Halets. PRIJS DER ADVERTEN TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dood- berigtenvan 18 regels f 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Adverteutiëu daags te voren, vóór 10 ure 'smorg XJit het bij het departement van marine ontvan gen berigteu van de kust van Guinea, dd. 27 Junij jl. ontleent de Staais-Courant de navolgende bijzon, derlieden omtrent het gebeurde met de sloep van Zr. Ms. stoomschip de AmsteL op den 26 Mei jl. en het lot van de opvarende officieren en manschappen. Deze bijzonderheden zijn voornamelijk ontleend aan een brief van den luitenant .ter zee 2e klasse F. Zegcrs Yeeckens aan den gouverneur Nagtglas, „De sloep die zoo als men weetop verkenning van den wal was uitgegaanen waarin zich, behalve de luitenants ter zee J. Yriemoet Drabbe en F. Zegers Veeekens bevonden de 2e schiemansmaat J. C. van Esde matrozen le klasse D. de VriesF. P C. de Bazelde matrozen 2e klasse A. Ballemeijer L. J. ■de Rijcke J. H. Zurburg J. Carceten de matrozen Se klasse W. Greve en W. F. Drioelis op een be kwamen afstand van den wal door hevige rollers over vallen en omgeslagen. Van de opvarenden gelukte bet aan den luit. ter zee F. Zegers Veeckensde ma trozen le klasse D. de VriesK. P. C. de Bazel en de matrozen 2e klasse J. H. Zurburg en A. Ballemeijer, om zwemmende het strand te bereiken. Van den luit. ter zee J. Vriemoet Drabbe en de overige schepelingen werd niets meer gezienzoodat zij ongetwijfeld den dood vonden in de golven. „Terwijl de schipbreukelingen na op het strand een oogenblik te hebben uitgerustberaadslaagden over de te nemen maatregelenwerden zij door eene woeste bende Commendeezen overvallen. Van de van boord medegevoerde wapens waren in de gestrande sloep slechts een achterlaadgeweer en twee revolvers terugge vonden. Deze wapens waren echter door het zand en het water voor het oogenblik onbruikbaar. Aan verde diging viel dus niet te denken. Door de negers werd in- tusschen op de schipbreukelingen geschotenen daarbij de matroos 2e klasse A. Ballemeijer gedood terwijl twee andere matrozen werden gekwetst. De luitenant ter zee Veeckens wist de aanvallers met de hand te beduiden dat zij niet meer zouden schieten. Daarop werden de schepelingen gevangen genomen en gebon den naar het krom gevoerd waar zij in de drie eerste dagen aan allerlei mishandelingen hebben blootgestaan terwijl zij verder door tusschenkomst van eenige hoof den en vooral op last vau den koning der Fantijnen om hen fatsoenlijk te behandelen en het hun aan niets te laten ontbrekeneen voor hunnen toestand dragelijk lot hebben gehad. „Dank zij de ijverige bemoeijingen van deu gouver neur van Cape Coastdoor wien aan de gevangenen ook een geneesheerdr, J ones benevens kleederen en provisien waren gezondenwerden zij op den 21en Juiiij jl. naar Cape Coast overgevoerd en aan het En- gelsche gouvernementtegen een losgeld van f 12,000 uitgeleverd. „De gezondheidstoestand van den luitenant ter zee /Zegers Veedkelis en*zijne drie Iotgenooten liet weinig te wenschen over." Men verneemt, dat de Minister vaii oorlog last heeft gegeven om al de miliciens ,dejt. ligting van 1868 bij de troepen te voet die in België nog ruim een jaar onder de wapenen moeten blijven en daarom ge durende den .opgsttijd vcilof krijgen in don loop dezer maand met groot verlof naar hunne haardsteden terug te zenden. (Het A aderland) Z. M. de koning heeft aan 37 gevangenen', die krachtdadige hulp verleend hebben bij den brand in liet huis van correctie te Hoorn, op 19 Mei jl. verminde ring van straf Verleend. Bij aeurwaarders-exploit van 10 Julij 11. is aan den burgemeester van Amsterdam beteekend een arrest van den hoogen raadwaarbij verworpen is de voor ziening in cassatie van wege de gemeente ingesteld tegen een arrest van het Prov. Geregtshof in Noord- Holland houdende veroordeeling van de gemeente tot uitbetaling aan F. J. Hallo van eene som van f 51,792,50, met renten en kosten., als te kort ge komen aan het bedrag voor den boedel van Dirich of Erick du Cleynindertijd door burgemeester en wethouders aan de algemeene commissie der voormalige wees- en momboirkamers uitgekeerd. Burgemeester en Wethouders hebben meenencle datmet renten en kosten de geheele uit te keereu som op f 65.000 moet worden geraamd aan de goedkeuring van den raad onderworpen twee belsuitenwaarbij hun magti- ging verleend wordt om ter voldoening aan boven bedoelde geregtelijke uitspraken een bedrag van hoog stens 7*120,000 mominaal der inschrijving op het Groot boek van de Nat. Schuld, staande ten name der ge meente Amsterdamte verkoopen. Eene daartoe strekkende voordragt aan den raad is ter secretarie ter lezing nedergelegd. Als eene bijzonderheid wordt uit Wouw gemeld dat men aan de verkiezing grijsaards van 80, 82 en 86 jaren zag deelnemen. De raad dier gemeente telt 5 leden die door elkander genomen80 jaar oud zijn en zeer geregeld aan alle beraadslagingen deel nemen 5 een dier ledentevens wethouder heeft bijna 50 jaren zitting in den gemeente raad en ziet eerstdaags met belangstelling de viering van zijn jubelfeest te gemoet. De lage prijzen, die men in Engeland voor de boter besteed, hebben op de markten in Friesland zulk een invloed uitgeoefenddat de prijzen der boter aanmerkelijk gedaald zijn en hoogst waarschijnlijk nog meer zullen dalen. In de laatste jaren is uit genoemde provin cie voor 21 millioen gulden aan boter en kaas en voor 5 millioen aan rundvee, schapen en varkens gevoerd. Omtrent de inhechtenisneming van een misdadiger, die uit de gevangenis te Atreeht ontvlugt wasdeelt het Handelsblad van Ant werpen het volgende mede „Duflos was een der gevaarlijkste schurken die er bestond. Alle nasporing was nutteloos. Eindelijk kwam men op zijn spoor. Duflos werkteonder den naam van Duboisals bakkersgast te Londen. Policie-agenten trok ken derwaarts en in gezelschap van de Engelsche policie ving de jagt aan. Men kon Duflos slechts aanhoudenals hij 's nachts aan zijn werk was. Een luchtgat dat op de straat uitkwamgaf gezigt in den bakkerskelderdoch liet licht viel slechts op drie werklieden en geen van deze was de mandie men zocht. Een der Fransche agentenv,au Atreeht zelvewas echter in den winkel gedrongen en toen hij daar den vierden knecht ontmoette, was de twijfel niet meer mogelijk. Hij vroeg bom in het Atrechts dialekt, naar den weg van een hotel. Dat dialekt onthutste Duflosmaar toch ging hij meê naar buiten om den weg te wijzen. Daar viel hij in de handen der policiedie tal rijk was en hem onmiddellijk naar de Bow-street overbragt. DUITSCHLAND. Volgens oen particulier schrijven uit Bonndaio 24 Julij jl. berigt men van daar het volgende irefïende ongeval. Een leerlooijer aldaar gelastte een zijner kneolits eenige werkzaamheden in een gemetselde looikuip te verrigten. Naauwelijks was deze daar ingegaan toen hij door de stiklucht bevangen naar beneden stortte. Dit werd door den eigenaar der Looijerij opgemerkt, welke ter hulp sneldedoch met deze had hetzelfde plaatseen derde persoon schoot toe en ondervond hetzelfde lot van hen die hem waren voorafgegaan een 4de persoon wilde hen redden ook deze viel on- middelijk nadat hij in de kuip gegaan was naar bene den eerst na vele moeiten en voorzorgs-maatregelen genomen te hebben, bragt men do ligchamen naar boven doch allen als een lijk. Te vergeefs werd ge neeskundige hulp aangewend. Onder de ongelukkigen bevindt zich ecu huisvader die eene vrouw met acht kinderen nalaat. - Dezer dagen is er melding gemaakt van den vreeselijken brand tc Geile in Zweden. Volgens daaromtrent gedane opgaven zijn on geveer zeven honderd grootere en kleinere huizen verbrand. De som waarvoor een grooter of kleiner deel dezer eigendommen verzekerd was bedraagt 3,600,000 rijksdaalders. Zekere mejuffer M. A.volgens de Duitsche bladen eene Nederlaudsohestapte dezer dagen te Bernau in een spoortrein van een klein schoothondje vergezeld. Op de aan zegging van den conducteur, dat honden niet in de passagiers wagen mogten vervoerd worden, maar in een afzonderlijken wagen, nam de dame, niet gezind, zich van haar hondje te scheideneen snel besluiten stapte met het schoothondje in de honden-coupé welke zij met haar lieveling te Berlijntot groote ver bazing der stations-beambten, verliet. De Keulsche Dom werd in de vorige week door een zelfmoord ontheiligd, 's Na middags tnsscken 2 en 3 ure maakte een man blijkbaar tot den arbeidenden stand behoorende door een pistoolschot aldaar een einde aan zijn leven vlak voor het hoogaltaar. Dadelijk na dat men het lijk had verwijderd, werd de kerk gesloten tot dat zijalvorens er weder godsdienst-oefening in mogt gehouden worden op nieuw was gewijd geworden. De bisschop van Keulen heeft zich gehaastdeze wijding te verrigten. De Wiener Presse deelt vreeselijke bij zonderheden mede omtrent de ontdekking in het Carmelieten-klooster te Krakauvan eene non die daar reeds 21 jaren opgesloten was. Eerst na groote aarzeling van den bisschop de Galeaki verkreeg de regtcr van instructie magtiging om in het klooster door te dringen want de bisschop meende dat de ontvangen anonyme aanwijzing slechts eene mystificatie was. Toen de regter van instructie aan de con ciërge van liet klooster de door den berigt- gever aangeduide non Barbara Ubryck te spreken vroegdeinsde zij terug en antwoordde stamelenddat is niet mogelijk. Daarop zocht zij zich met nog eene andere non uit de voeten te makenmaar zij werden daarin door den magistraat verhinderd die hen integendeel gelastte de celwaarin „de zuster" opgesloten wasaan te wijzen. Hieraan werd gevolg gegeven en nu zag men dat do cel naast een gemak gelegen was, het venster was digt gemetseld, terwijl slechts een kleine opening eenige zeldzame lichtstralen doorliet. De deur bevatte eeu luikje, waarschijnlijk dienende tot het toereiken van voedsel aan de arme opge slotene. De eel is zeven schreden lang en zes breed. In dat donkere gat, verpest door de nabijheid van het gemakwas eeu volkomen naakte half krankzinnige vrouw met wilde gelaatstrekken nedergehurktwelkena zoovele jaren weder licht en mensehelijke wezens ziende, hare handen zamenvouwde en schreijende uitriep ik heb honger, heb medelijden met mij, geef mij vleescb ik zal gehoorzaam zijn De cel bevatte niets dan een hoop afzigtelijk stroo, mensehelijke uitwerpselen en een bord met be schimmelde aardappelen. Te vergeefs zocht men naar een bed of een tafel of eeu stoel. Daar lag Barbara Ubrvk sedert 1848 De aanblik van dat ongelukkige wezen bet ligchaam bedekt met drek de beenen onder zich gevouwende wangen ingevalleneeu geheel kaalgeschoren vuil hoofd was ontzettend Op bevel van den regter werd de ongeluk kige een hemd aangetrokken, waarna de in middels geroepen bisschop, op het gezicht van het slagtoffer zeer ontroerdde hevigste ver wijten rigtte tot de verzamelde nonnen. A. DE "Vos.

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1