60 Woensdag 23 Jiilij. WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administration Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen fo 56% 64 87% 30% 35% 96 244 47% 23% 63% 55% 44% udde. 7.75 11.00 8.00 00.00 8.00 0.00 00.00 00.00 00.00 10.15 afvaart eu van aa de ZIERIKZEESCHE COURANT -Hmsmm PRIJS DER ADVERTF.N TIËN. Gewone 5 cent de regel. Geboorte-, Huwelijks)- en Dood- berigtenvan 1—8 regels a 0,50. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 1,25 Franco per post 1,50. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, vóór 10 ure 's morg am. iderd.en 10 20 u ïotel va?i 'aart van 12% ingen. JP3EIN F* e. DP." £ierikzec imbooteh 1g. 10,15 10,30. booten Vos. De Burgemeester van Zieriizee maakt bekend dat de primitief-kohieren no. 3 en no. 4 voor de be lasting op het personeel.en het kohier van het patent- regt no.-1 van deze gemeente, dienstjaar 18ö0/70"den 13 Julij 1869 door den heer Commissaris desKonings in deze provincie executoir verklaardop heden aan dén lieer Ontvanger der directe belastingen alliier worden ter hand gesteld ten line van invorderingen dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ZieriJczee, den 27 Julij 1869. B. p. CAU. 'Niet officieel gedeelte.) Opepbare Raadsvergadering gehouden te Zierikzee op den S3 Julij 1869. •Voorzitter mr. B. C. CAD. Secretaris mr. J. P. N. JErmerins. Afwezig de heeren mr. Pokkeruitlandigmr. Moolenburgh met kennisgeving en de heeren van dér Vliet, Nauta van der Grijp en mr. van Dongen zonder kennisgeving. De notulen der" vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten houdende' kennisgeving der bezwaren van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken om het Raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde van den boekhouder' bij dé bank van leening eii de verhooging an dén rente-taux aan Z. M. tér goedkeuring vóór tè' dragen. Burgemeester en Wethouders geven in overweging 1. om te persistereii tot verhooging van de jaarwedde van den boekhouder als bestaande volgens de motieven volstrekte noodzakelijkheid voor die verhooging en 2. te verklarendat de locale behoefte allezins de voorgestelde verhooging van den rente-taux wettigt. Na discussie wordt het 1ste gedeelte ,vau liet voorstel met algemeen e' stemmen op één na (die vaii den lieer Zuurdeeg) en het 2de gedeelte met algemeene stemmen aangenomen. Komt ter tafel eene instructie voor den bediende aan de hoogere burgerschooldoor Burgemeester en Wethouders opgemaakt, welke wordt gesteld in handen der heeren Mulock HouwerKoole en Landskuegt ten einde daarop verslag uit te brengen. Wordt medegedeeld, dat de openbare verpachting der tienden aan de gemeente toebehooreude op 22 dezer gehouden,, heeft, opgebragt -met inbegrip van op-'enblokgeid f43 69,22. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de heeren van de Velde Olivier, de Bruijne mr. Bouvin en mej. van de Velde hebben berigtdat zij de benoeming van leeraren aan de koogere burgerschool enliulponderwijzeres aan de meisjesschool aannemen. Wordt -gesteld in handen van evengenoemde com missie jeepp wijziging in de begrooting .van het R. C. armbestuur over 1868 tot onderzoek en rapport. De Voorzitter geeft kennis dat de gemeen t een ambtenaar door den dood heeft verlorendie zeer vele jarén de .gemeente heeft gediend en zoo door orde en vlijt als dóór vo^rkppiendheid zie]} heeft onderscheiden. Hij stóft namens Burgemeester en Wethouders voor, daar tengevolge van dat óyerlijdep in d? tijdelijke waar neming dér betrekking van boékftpuder pij het burger lijk armbestuur mpe| worden yporzie» en het reglement voor het burgerlijk armbestuur daaiomtrent geene be palingen bevatdaarin alsnog bij art. 16 een art. löbis te voegen houdende dat burgemeester en Wet houders ip. overleg gi.pt deii Voorzitter yau het burger lijk atm lies tuurdaarin kunnen voorzien en te bepalen dat deze wijziging der verordening yau het bur gerlijk. armbestuur in werking treedt met fe dag der afkondiging, De .pcjiicept ^fprdpuil die deze bepa lingen bevat wordt gelezen cu goedgekeurd. Hiervan zal afschrift aan Gedeputeerde Staten ge zonden worden. Burgemeester en Wethouders vragen en erlangen crédiet voor de kosten die vallen zullen, op de doodschouw voorge schreven bij art. 4 van de wet van 10 April 1S69 (Staatsblad no. 65) betrekkelijk liet begraven enz. De Voorzitter geeft kennis dat de aftredende Raads leden zijn herkozen en die benoeming hebben aangenomen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Gepasseerden Zondag had in het dórp Harenin de Christelijke Afgescheidene kerkeen voor veler ge- moed zeer onaangename gebeurtenis plaats. De leeraar aldaar door de Synode uit zijne dienst' ontslagen meende in zijn regt te zijn den stoel te beklimmen. De gemeentehiermede onbekend zag verwonderd op hoe de man het durfde wagen die plaats in te nemen. Toen hij nu zijn leerrede begon zocht men hem door vele middelen het zwijgen op te leggen. Hij stoorde zich echter niet aan bedreigingen af tegenkantingen vervolgde zijne leerrede en hield daarmede voltotdat de preek uit was ofschoon de toehoordersop weini gen naverdwenen waren, 's Namiddags trad hij - andermaal op en was de ver warring niet minder zoo zelfs dat men volgens zeggen tot handelen is overgegaan. De Rottevdainsehe Courant betuigdè dezer dagen hare groote verwondering dat naar aan leiding der gewelddadige aanranding van deq Engelscken koopman Lamb, in den Rotterdamscken gemeenteraad geene inlichtingen daarover ge vraagd worden aan den burgemeester als hoofd der polieie. Genoemd blad acht dit den pligt van den gemeenteraad. Indien deze opinie juist iszal het toch zeker nog meer de pligt zijn van den gemeenteraad te Vlissingen om inlich tingen aan den burgemeester van die gemeente en hoofd der polieie aldaar te vragen. Immers terwijl te Rotterdam hoogstens slechts gebrek aan naauwkeurig toezigt zou kunnen verweten worden aan de polieiewaardoor mogelijk was dat iemand op klaar lichten dag in een dér drukste en meest bevolkste gedeelten der stad met geweld van zijne vrijheid werd ,beroofd wordt aan de polieie te Vlissingen te regt of ten onregte maar zeer bepaald verweten dat zij hare medewerking heeft verleend tot inhechtenisneming of althans bewakin g van Lamb en tot zijne overbrenging naar Rotterdam. Het moet toch wel wenschelijk worden geacht dat oyer deze zaak zooveel mogelijk licht worde verspreid. fllANKÏUJK, Den 28 Juuij jl. werd de Mont-blanc bestegen door Palmer Gannon Engclschpian en Joseph Ni- colctuit Lyon. De reizigers met hunne gidsen ver lieten 's mórgens ten 6 ure Chamounix en kwamen 's namiddags ten 4 ure op de Grands-Moulets. Tegen 1 ure den volgenden morgei) werd de opstijging voortgezet eu ten 7 ure was het groöte bergvlak be reikt. Ten gevolge vau deu sneeuwval was de gewone weg onbruikbaar en dus moest men zich ouder den Döm.e de Goule met geweld eeu doortogt banen eu 800 voet ju het ijs houwen. Eindelijk kwam het ge zelschap op de „buit van de drommedaris." De wiud blies scherp. Meermalen waren de twee touristen en bunue gidsen in gevaar naar benedenste storten iu den afgrouddoch zouder ernstige ongevallen gelukte het huu tegen 12 ure den voet te zetten op den top van den Mont-Blanc. Palmer Gauuou werd daar bewuste loos eu mo.est in een ijsgrot gebragt worden waar hij met iu rum gedoopte sneeuwballen gewreven werd. De terugweg legde het gezelschap gelukkig af eu 's avonds ten S ure waren de moedige reizigers weder te Chamounix. Pater Troulletdie bij de Franscke lega tie te Rome gedetacheerd isschijnt de aangewe zen map te zijn om Napoleon's gevoelenen bedoelingen uit te vorschen. Hij is te dien eindein de laatste wekenverscheidene ma len naar Parijs gegaan. De keizer heeft hom echter nog geenè zekere beloften gegeven misschien welomdat hij van zijn kant op dén uitslag der yerkiezingeu wilde wachtenom te zienin hoeverre hem de geestelijkheid nog dienstig kan zijnen om zijn gedrag dienover eenkomstig te regelen. Het is moeielijk te zeggenof hij voor zich zelf reeds tot eene beslissing is gekomen. Een telegram uit Madrid spreekt van eene nieuwe zamenzweringwelke in de Spaansche hoofdstad onder eenige hoofd-officieren van het leger zou ontdekt zijn. Deze zamen zwering zou thans bepaaldelijk zijn gerigt ge weest tegen het leven van den regent alsmede de ministers Prim en Rivero. Verschillende arrestatien van kolonels en andere hoofd-officieren zouden reeds hebben plaats gehad. Een tafeltje, dat door Marie-Antoinette aan een harer dames d'honneur ten geschenke was gegeven en dezer dagen verkocht werd is met 60,000 francs betaaldzoo men zegtdoor de keizerindie den stijl Louis XVI weder wil doen herleven. De toestand der bevolking op Cuba is allerverschrikkelijkst. De legermagt van beide partijen wordt op schrikbarende wijze door de cholera geteisterddie de pas aangekomen Spanjaarden, die niet aan het klimaat gewoon zijn het eerst aantast. De krijgsverrigtingen zijn gestaakt. De Peruanen willen thans met kracht voor hen in de bres springen en eischen van het gouvernementdat het twee monitors ter beschikking zal stellen. De president kolonel Balta is evenwel niet geneigd aan dien aan drang toe te geven. Krachtens de jongste berigton uit Hong- Kong hebben geheime genootschappen langs den geheelen stroom-oever van den Yangtse proclamatien aangeslagen om met vereende krachten de vreemdelingen te verdrijven. In Hankowis een Engelseh gezelschap door een massa gepeupel overvallenonder het voor wendsel, dat de eerstgemelden slechts waren gekomen om de kinderen der inboorlingen te slagten en te eten. In Fntschen is eene zamenzwering ontdektwelke 50,000 leden zou bevattenten doel hebbende eene herhaling van den Taiping-opstand. In een der Duitsche tijdschriften leest men onder het opschrift een Slangen t a f e r e e 1 liet volgende .Aan het dagboek van een der soldaten welke in den jongsten Amerikaausclien krijg de banieren van generaal Sherman op diens latfgeii en moeijelijkcij marselivan de oevers van den Mississippi tot Savannah aan den Atlantischen Oceaan volgde ontleent de „New-York-Tablet." het volgende huivering-wekkende Verhaal „"Wij hadden" schrijft deze krijgsman „den geheelen dag door onder eene gloejjende zonnehitte onzen marseli voortgezet. Dikke stofwolken verdonkerden -den afcmospheeren dreigden ons bijna t.e verstikken. Aangemoedigd echter door .het voorbeeld van onzen dapperen generaalspanden wij al onze krachten in om over de duizende bezwaren, waarmede wij bier te worstelen hadden te zegevieren. Men kan zich uit de beschrijving van m ij u e n persoon gemakkelijk den toestand van mijne kameraden schetsen. Mijne muts was smerig eu verscheurd. Mijn baard in wanorde even als mijn hoofdhaar dat ik sedert, eene geheele week niet had. kunnen kammeu en dat, dus vol stof' en ongedierte was. Mijne oog-en waren door de zonne stralen ontstoken en- mijne slapen klopten als in eene hevige koorts. Het ransel waarop mijne buks lag drukte zwaar op mijne schouderen. Het bloed door stroomde als vuur mijne aderen en mijne voeten waren door eenen marsch van zoovele mijlen geheel verwond. Mijne dappere kameraden bevonden zich echter in geenen beteren toestand. Velen hunner waren op den laug- durigen marsch deels tengevolge van dim zonnesteek, deels van bovenmenschelijke inspanningdood ter neêr gezonken. Dikwerf trokken wij door een' hout en hoe innig verheugden wij ons dan in zijne schaduw een weinig te (kunnen uitrusten of ten minste verfrischt te worden. Juist hadden wij zulk een woud verlaten toen wij in eene uitgestrekte vlakte tradendie op eenigen afstandaan een moeras stietwaarin zich talrijke reptiliën baadden, die hunne akelige koppeu boven het water v.erhieven om de hen omgevende verpeste miasmen in-te ademen. Van tijd tot tijd be merkten wij ook eene groote zwarte slang, een adder of kropslang door de struiken kruipende. Toen wij een uitgedroogd moeras naderdenont waarden wij daarin een reusachtig groote slangmet geopenden bek die een schrikverwekkend gesis uitstiet als wilde zij daarmede de vreemde gestalten verschrik ken welke hare eenzaamheid kwamen storen. In weerwil van dit alles trokken wij steeds voorwaar,ts

Zierikzeesche Courant | 1869 | | pagina 1